Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, masteripper είπε

κάποιο ειδικό στην μόνωση ?

Ναι, αλλά ότι γίνει πρέπει να γίνει εξωτερικά. Εσύ ξέρεις τι είναι εκεί από πίσω (και τίνος είναι), εμείς όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, filipN είπε

- Δεν νομίζω ότι κατάλαβες γιατί κατά 90% δεν ισχύει το αίτιο που υιοθετήθηκε. Χρειάζεται να το δει εξειδικευμένος Μηχανικός ή τεχνικός κάποιας εταιρίας που ασχολείται με τη συντήρηση-αποκατάσταση κτηρίων που έχουν υποστεί φθορά των δομικών υλικών από έκθεση σε υγρασία.

- Σε τι όροφο βρίσκεται αυτό το σημείο της σκάλας;

3ος όροφος

1 λεπτό πριν, ΠάρηςΓ είπε

Μπορει να ειναι διαρροή μπορει χιλια 2. Τι εχει απεξω; Ειναι σε οροφο; Εισαι σιγουρος πως ειναι κολώνα; 

Μπορει με θερμοκάμερα ή και άλλα εργαλεια να δεις κατι πχ ποσο υγρασια εχει κτλ.

Αυτό με την θερμοκάμερα είναι ενδιαφέρον

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Ναι, αλλά ότι γίνει πρέπει να γίνει εξωτερικά. Εσύ ξέρεις τι είναι εκεί από πίσω (και τίνος είναι), εμείς όχι.

Απο πίσω είναι η "πλάτη" της πολυκατοικίας

υπόψιν οικοδομή του 2005..αλλά κατοικείται μόνο τα τελευταία χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, masteripper είπε

3ος όροφος

Αυτό με την θερμοκάμερα είναι ενδιαφέρον

Μου φαινεται δυσκολο να ειναι απεξω αλλα ποτε δε ξερεις. Εγω πιστευω πως ειναι καποια διαρροή η έρχεται νερο απο καπου

3 λεπτά πριν, masteripper είπε

3ος όροφος

Αυτό με την θερμοκάμερα είναι ενδιαφέρον

Απο πίσω είναι η "πλάτη" της πολυκατοικίας

υπόψιν οικοδομή του 2005..αλλά κατοικείται μόνο τα τελευταία χρόνια...

Εμενα ο υδραυλικος δεν ειχε κανει καλη κολληση στην αποχέτευση και ειχε κενο. Αν εριχνες νερο εβγενε λιγο εξω καθως και μυριζε. Υγρασια δεν ειχα γιατι δε χρησιμοποιουταν συχνα. Μπορει αυτο που λες για κολωνα να ειναι καποια σωληνα  μπορει και οχι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Μου φαινεται δυσκολο να ειναι απεξω αλλα ποτε δε ξερεις. Εγω πιστευω πως ειναι καποια διαρροή η έρχεται νερο απο καπου

Εμενα ο υδραυλικος δεν ειχε κανει καλη κολληση στην αποχέτευση και ειχε κενο. Αν εριχνες νερο εβγενε λιγο εξω καθως και μυριζε. Υγρασια δεν ειχα γιατι δε χρησιμοποιουταν συχνα. Μπορει αυτο που λες για κολωνα να ειναι καποια σωληνα  μπορει και οχι.

Όλα χρήσιμα αυτά που έγραψες...ψάχνω μονωτή αλλά στο Κιλκίς δεν βρίσκω κανένα...το ψάξιμο συνεχίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, masteripper είπε

Καλημέρα στα παιδιά.

Ποιόν μάστορα "φωνάζω" γιαυτό το πρόβλημα

 

IMG-f661bbc35e0ad94599034643f69d76b4-V.jpg

Καλησπερα παρομοια θεματα ειχα στο σπιτι μου, ειμαι τελευταιο οροφο και πανω ταρατσα. Η λυση στο προβλημα ηταν ξανα απο την αρχη μονωση ταρατσας οπως και εγινε. Μαζευε υγρασια απο βροχες και σιγα σιγα ποτιζε προς τα κατω με τον καιρο. Καποια στιγμη θα μπει και μπογιατσης για τα μερεμετια αλλα προς καλοκαιρι πιστευω. Ελπιζω να βοηθησα.

Επεξ/σία από Giannis_kan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, masteripper είπε

3ος όροφος

Αυτό με την θερμοκάμερα είναι ενδιαφέρον

Απο πίσω είναι η "πλάτη" της πολυκατοικίας

υπόψιν οικοδομή του 2005..αλλά κατοικείται μόνο τα τελευταία χρόνια...

Μήπως το αίτιο είναι αυτό;; Κλειστή οικοδομή 0 αερισμός μάζευε υγρασία ο τοίχος έτρεχε προς τα κάτω , ποτέ δεν αεριζόταν να στεγνώσει και με τα χρόνια δημιουργήθηκε το πρόβλημα. Αν η φωτογραφία είναι πρόσφατη ο τοίχος φαίνεται στεγνός άρα αφού κατοικήθηκε το σπίτι δεν κρατάει υγρασία και μάλιστα τώρα που είναι χειμώνας.

Εγώ θα έβγαζα με σπάτουλα όλα τα σαθρά θα πέρναγα το σοβά με αστάρι να στερεωθεί καλά στη συνέχεια σπατουλάρισμα και βάψιμο. Βέβαια καλό αυτό είναι να γινόταν καλοκαίρι που ο τοίχος δεν έχει καθόλου υγρασία αλλά ποιος μπορεί να περιμένει ως τότε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Μήπως το αίτιο είναι αυτό;; Κλειστή οικοδομή 0 αερισμός μάζευε υγρασία ο τοίχος έτρεχε προς τα κάτω , ποτέ δεν αεριζόταν να στεγνώσει και με τα χρόνια δημιουργήθηκε το πρόβλημα. Αν η φωτογραφία είναι πρόσφατη ο τοίχος φαίνεται στεγνός άρα αφού κατοικήθηκε το σπίτι δεν κρατάει υγρασία και μάλιστα τώρα που είναι χειμώνας.

Εγώ θα έβγαζα με σπάτουλα όλα τα σαθρά θα πέρναγα το σοβά με αστάρι να στερεωθεί καλά στη συνέχεια σπατουλάρισμα και βάψιμο. Βέβαια καλό αυτό είναι να γινόταν καλοκαίρι που ο τοίχος δεν έχει καθόλου υγρασία αλλά ποιος μπορεί να περιμένει ως τότε

Ξεκίνησα τα τηλέφωνα τι να κάνω....ελπίζω να βγει άκρη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Doubt είπε

Λόγω ψυχρού αέρα από έξω γίνεται συμπύκνωση της εσωτερικής υγρασίας και στο σημείο αναπτύσεται μούχλα. Επίσης φθείρεται ο σοβάς και το χρώμα.

 

 

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Αν θέλεις να το μπαλώσεις, ελαιοχρωματιστή. Για μόνιμη επίλυση, πρέπει να αντιμετωπίσετε το αίτιο.

Αν ισχύει αυτό που λες περί ψυχρού αέρα από έξω ως αίτιο, είμαι πολύ περίεργος για το πώς θα μπορεί να αντιμετωπιστεί αυτό το αίτιο....να βάλουν όλο το οίκημα μέσα σε μια φούσκα, αποκλείοντας το από τον υπόλοιπο κόσμο; 😝 

Υγρασια εσωτερικά σε συγκεκριμένο σημείο υποθέτω πως θα μπορεί να υπάρχει λόγω κάποιας ζημιάς, αλλιώς γενικά υγρασία λόγω μη σωστού αερισμού...όλο και κάπου αλλού θα χτύπαγε επίσης.

Επεξ/σία από _Biohazard_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

29 λεπτά πριν, masteripper είπε

Ξεκίνησα τα τηλέφωνα τι να κάνω....ελπίζω να βγει άκρη

Μη τρελένεσαι ειναι πολυ συνηθισμενο προβλημα και συνηθως μενει ετσι για παντα δεν ασχολειται ο κοσμος. Υπαρχουν συνεργεια που ασχολουνται με διαρροές. Βλεπω παντως πως εχει και στο παραθυρο. Εχω δει περιπτωση να περνάει νερο στο τοιχο απο γωνια που δεν ειχε σοβα κτλ και ειχε τρυπα που εφτανε μεχρι το τουβλο. Οποτε μπορει πχ οταν βρεχει να μαζευονται νερα και να μπαινουν αναμεσα στο τοιχο και αυτα καπου πρεπει να βγουν. Σε συνδιασμο με το κρυο εχεις αυτα τα αποτελεσματα.

Φαινεται πως περναει υγρασια και απο το κρυο και την υγρασια του χωρου δε στεγνωνει και κανει μουχλα.Τσεκαρε και το παραθυρο η βγαλε μια φωτο απεξω τη γωνια να δουμε

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

 

Μη τρελένεσαι ειναι πολυ συνηθισμενο προβλημα και συνηθως μενει ετσι για παντα δεν ασχολειται ο κοσμος. Υπαρχουν συνεργεια που ασχολουνται με διαρροές. Βλεπω παντως πως εχει και στο παραθυρο. Εχω δει περιπτωση να περνάει νερο στο τοιχο απο γωνια που δεν ειχε σοβα κτλ και ειχε τρυπα που εφτανε μεχρι το τουβλο. Οποτε μπορει πχ οταν βρεχει να μαζευονται νερα και να μπαινουν αναμεσα στο τοιχο και αυτα καπου πρεπει να βγουν. Σε συνδιασμο με το κρυο εχεις αυτα τα αποτελεσματα.

Φαινεται πως περναει υγρασια και απο το κρυο και την υγρασια του χωρου δε στεγνωνει και κανει μουχλα.Τσεκαρε και το παραθυρο η βγαλε μια φωτο απεξω τη γωνια να δουμε

ναι με τις βροχές κάτι παίζει....φωτο μόλις μπορέσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

 

Μη τρελένεσαι ειναι πολυ συνηθισμενο προβλημα και συνηθως μενει ετσι για παντα δεν ασχολειται ο κοσμος. Υπαρχουν συνεργεια που ασχολουνται με διαρροές. Βλεπω παντως πως εχει και στο παραθυρο. Εχω δει περιπτωση να περνάει νερο στο τοιχο απο γωνια που δεν ειχε σοβα κτλ και ειχε τρυπα που εφτανε μεχρι το τουβλο. Οποτε μπορει πχ οταν βρεχει να μαζευονται νερα και να μπαινουν αναμεσα στο τοιχο και αυτα καπου πρεπει να βγουν. Σε συνδιασμο με το κρυο εχεις αυτα τα αποτελεσματα.

Φαινεται πως περναει υγρασια και απο το κρυο και την υγρασια του χωρου δε στεγνωνει και κανει μουχλα.Τσεκαρε και το παραθυρο η βγαλε μια φωτο απεξω τη γωνια να δουμε

Αδερφέ αυτό ήταν σε μένα το θέμα σε αντίστοιχο πρόβλημα! Βεβαια εγώ λαχειο πετυχα.. Είχε ένα πολύ μικρό κενό στην κάτω γωνία από το κουφωμα στο φωταγωγο που δεν το επιανε το μάτι σου και παράλληλα μια χαραμαδα στο πολυκαρβονικο απο πάνω και τα νερά από βροχές έκαναν κατεβασια και κατέληγαν εκεί! Γεμιστηκαν οι χαραμαδες στο παράθυρο και στο πολυκαρβονικο και μονωθηκαν και 7 χρόνια μετά τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, masteripper είπε

Καλημέρα στα παιδιά.

Ποιόν μάστορα "φωνάζω" γιαυτό το πρόβλημα

 

IMG-f661bbc35e0ad94599034643f69d76b4-V.jpg

Τι είναι πίσω από τον τοίχο; Όχι από τη μεριά του παραθύρου . Υπάρχει περίπτωση να είναι μπάνιο;

Τώρα πρόσεξα ότι αναφέρεις ότι είναι η τυφλή μεριά της πολυκατοικίας. Το πιθανότερο είναι αυτό που αναφέρει ο παππούς. Δε φαίνεται για "ζωντανή" υγρασία νερού.

 

Επεξ/σία από troi.g
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, _Biohazard_ είπε

Αν ισχύει αυτό που λες περί ψυχρού αέρα από έξω ως αίτιο, είμαι πολύ περίεργος για το πώς θα μπορεί να αντιμετωπιστεί αυτό το αίτιο....να βάλουν όλο το οίκημα μέσα σε μια φούσκα, αποκλείοντας το από τον υπόλοιπο κόσμο; 😝 

Υγρασια εσωτερικά σε συγκεκριμένο σημείο υποθέτω πως θα μπορεί να υπάρχει λόγω κάποιας ζημιάς, αλλιώς γενικά υγρασία λόγω μη σωστού αερισμού...όλο και κάπου αλλού θα χτύπαγε επίσης.

 

4 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Βλεπω παντως πως εχει και στο παραθυρο.

 

Αν έβγαλε τη φωτογραφία στεκόμενος στο δικό του όροφο/πάτωμα, βλέπουμε πως το πρόβλημα είναι του από κάτω ορόφου. Εμείς εδώ μια γνώμη γράφουμε, βασιζόμενοι στα λίγα που μας παρουσιάζονται. Έστω κι αν είναι λάθος, είναι ένα ενδεχόμενο.

Καλό Σ/Κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα , υπάρχει πλασικό χρώμα που να αντέχει σε τουαλέτα και να είναι γυαλιστερό και να καθαρίζει εύκολα?

Θέλω να ανακατασκευάσω την τουαλέτα και να αποφύγω τα πλακάκια, Μου πρότειναν κάποια που μου φτιάχνουν την απόχρωση που θελω σε μηχανή και έχει 20+ ευρώ ανά δυαομιση λίτρα.

 

Τα ακρυλικά εξωτερικού χώρου δεν κάνουν? Βλέπω και κάποια ακριβά υβριδικά! Η μπορεί να αποδόσει γυαλάδα στην απόχρωση που θέλω είναι σημαντικό κριτήριο για εμένα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...