Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Αμαν τι βλέπουν τα όμορφα και μπιρμπιλωτά μου ματάκια... σπάσατε κολώνα μέσα από την οποία περνάει αποχέτευση, βρε σατανάδες!!!

Κι εγώ δεν το πίστευα στην αρχή. Αυτά τα καφετί κατακόρυφα που φαίνονται, είναι οπλισμός.😖

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, bobptz είπε

Καλησπέρα

Σε σωλήνωση από αποχέτευση νεροχύτη κουζίνας, σε ένα δύσκολο σημείο που παλιά έπιανε λύπη και βούλωνε, το φτιάξαμε και βάλαμε μια τάπα καθαρισμού.
spacer.png

spacer.png

Το σημείο θα ντηθεί με γυψοσανίδα.  Ποιος είναι καλός τρόπος να έχουμε πρόσβαση στην τάπα?  

Εγώ σκέφτομαι να μπεί κάποιο καπάκι, και μάλιστα κάπως μεγάλο, ώστε εύκολα να μπαίνει/βγαίνει μέσα το χέρι, να ξεβιδώνει, να βάζει την ατσαλίνα κτλ.  Επίσης να ελέγχει αν υπάρχει κάποια διαροή.

Κάτι τέτοιο πχ (που έχω στον κήπο):
spacer.png

Δε νομίζω να είναι κολώνα μπετου , πιο πολύ μου κάνει για καμινάδα τζακιού ή καλοριφέρ. Βέβαια η φωτογραφία δεν είναι και πολύ καθαρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, troi.g είπε

Δε νομίζω να είναι κολώνα μπετου , πιο πολύ μου κάνει για καμινάδα τζακιού ή καλοριφέρ. Βέβαια η φωτογραφία δεν είναι και πολύ καθαρή.

Καθαρότατη είναι. Ρε είσαστε τυχεροί που δεν μπαίνει ο Ροδόπουλος στο insomnia, ε ρε διαόλια που θα είχανε πέσει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Καθαρότατη είναι. Ρε είσαστε τυχεροί που δεν μπαίνει ο Ροδόπουλος στο insomnia, ε ρε διαόλια που θα είχανε πέσει!

Εγώ πάντως ακόμα πιστεύω ότι είναι χτίσιμο με τουβλινα. Εάν κάνω λάθος και είναι μπετό , τότε δεν έχω λόγια...

Μόνο ο ίδιος μπορεί να μας λύσει την απορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μικρος παει και γυρναει τους διακόπτες από την ηλεκτρική κουζινα. Δυο φορες που μας ξεφυγε από τα ματια, τα ειχε αναψει. 

Τα προστατευτικά που ειδα πιο πολυ κανουν για υγραεριου που βγαίνουν τα καπακια απο τους διακόπτες. Σε μενα ειναι εξω μεν, αλλα χωνευτει. Τι αλλη λυση μπορει να υπάρχει.

Ενοειτε οτι η καλύτερη λυση ειναι να έχουμε τα ματια μας 14, αλλα μια φορα θα γινει η στραβη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Ο μικρος παει και γυρναει τους διακόπτες από την ηλεκτρική κουζινα. Δυο φορες που μας ξεφυγε από τα ματια, τα ειχε αναψει. 

Τα προστατευτικά που ειδα πιο πολυ κανουν για υγραεριου που βγαίνουν τα καπακια απο τους διακόπτες. Σε μενα ειναι εξω μεν, αλλα χωνευτει. Τι αλλη λυση μπορει να υπάρχει.

Ενοειτε οτι η καλύτερη λυση ειναι να έχουμε τα ματια μας 14, αλλα μια φορα θα γινει η στραβη. 

Όταν δεν χρησιμοποιείτε την κουζίνα να κατεβάζετε την ασφάλεια ίσως.

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε σπίτι που δεν προβλέπεται ηλιακός, υπάρχει θερμοσίφωνας ρεύματος αλλά με τις τιμές στο ρεύμα κλπ φίλος τα βρίσκει σκούρα.

Κοιτάζει για ταχυθερμαντηρες, ένας ηλεκτρολόγος όμως του είπε ότι δεν είναι καθόλου ασφαλείς. 

Έχει κανείς βάλει ταχυθερμαντηρα; 

Είναι δύσκολη η τοποθέτηση του;

 

Επεξ/σία από mynam3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mynam3 είπε

Σε σπίτι που δεν προβλέπεται ηλιακός, υπάρχει θερμοσίφωνας ρεύματος αλλά με τις τιμές στο ρεύμα κλπ φίλος τα βρίσκει σκούρα.

Κοιτάζει για ταχυθερμαντηρες, ένας ηλεκτρολόγος όμως του είπε ότι δεν είναι καθόλου ασφαλείς. 

Έχει κανείς βάλει ταχυθερμαντηρα; 

Είναι δύσκολη η τοποθέτηση του;

 

Δε θα γλυτωσει κάτι ιδιαίτερο οικονομικά… ίσως του βγει κ παραπάνω εν τελει… εάν είναι δικό του το σπίτι ας ψάξει τρόπο να βάλει ηλιακό καλύτερα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nickol-us είπε

Η πιο ενδεδειγμένη λύση...

Ναι αλλα δεν ξέρω ανεβασε κατεβασε καθε λιγο, να μην εχω θεμα με την ασφαλεια.

5 ώρες πριν, zio10 είπε

Και να σας ζήσει @Liverpool89, δεν το είχα πάρει χαμπάρι! :)

 

Σε ευχαριστώ @zio10,Δεν έμπαινα για καιρο στον φορουμ γι αυτο δεν το ειχες παρει χαμπαρι, γενικα τελευταία ειμαι ενεργος. Δεν πολυ αναφερομαι για την προσωπικη μου ζωη τοσο, αλλα ναι εχω ενα γιο 2 χρονων. 

2 ώρες πριν, hp8 είπε

 οι κριτικές δεν είναι οι καλύτερες βέβαια  Προστατευτικά Κουμπιών Φούρνου

Τα ειδα αυτα αλλά πρέπει να βγαλεις εντελως το κουμπι, να βαλεις το προστατευτικό, μετα να τοποθετήσεις το κουμπι. Δεν ξερω αν χαλασει, οταν παω να το βγαλω και αν εφαπτει μετα κανονικα.

Η κουζινα είναι αυτη. https://www.skroutz.gr/s/14878109/Pitsos-PHC009150-Κουζίνα-66lt-με-Κεραμικές-Εστίες-Π60εκ.html οι διακόπτες είναι χωνευτοι.

Επεξ/σία από Liverpool89
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Ναι αλλα δεν ξέρω ανεβασε κατεβασε καθε λιγο, να μην εχω θεμα με την ασφαλεια.

Σε ευχαριστώ @zio10,Δεν έμπαινα για καιρο στον φορουμ γι αυτο δεν το ειχες παρει χαμπαρι, γενικα τελευταία ειμαι ενεργος. Δεν πολυ αναφερομαι για την προσωπικη μου ζωη τοσο, αλλα ναι εχω ενα γιο 2 χρονων. 

Τα ειδα αυτα αλλά πρέπει να βγαλεις εντελως το κουμπι, να βαλεις το προστατευτικό, μετα να τοποθετήσεις το κουμπι. Δεν ξερω αν χαλασει, οταν παω να το βγαλω και αν εφαπτει μετα κανονικα.

Η κουζινα είναι αυτη. https://www.skroutz.gr/s/14878109/Pitsos-PHC009150-Κουζίνα-66lt-με-Κεραμικές-Εστίες-Π60εκ.html οι διακόπτες είναι χωνευτοι.

Δεν είναι μονο οι διακόπτες ,μπορεί να τραβήξει κάποια κατσαρόλα ή το χερούλι του φουρνου.Να κλείνεις τον διακόπτη ρευματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανανέωση ξύλινου πατώματος (έτους 1999) σε διαμέρισμα. Αρχικά ήταν γυαλιστερό αλλά βλέπω η πιο σύγχρονη τάση είναι ματ ή σατινε. Έχει κάποιος εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, john1987 είπε

Ανανέωση ξύλινου πατώματος (έτους 1999) σε διαμέρισμα. Αρχικά ήταν γυαλιστερό αλλά βλέπω η πιο σύγχρονη τάση είναι ματ ή σατινε. Έχει κάποιος εμπειρία;

Προσωπικά θα προτιμούσα ματ ή σατινέ αλλά ο καθένας ότι του αρέσει και βασικά ότι αρέσει στην κυρία του σπιτιού, που έχουν το πάνω χέρι σε αυτά τα θέματα.😇

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...