Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, troi.g είπε

Στείλε μια φωτό , μπορεί να παίρνει σφίξιμο εσωτερικά. Αν έχει βίδα το χερούλι ξεβιδωσε το και βγάλε φωτό.

Έχω βγάλει το πλαστικό καπάκι/διακόπτη και χάνει εσωτερικά, είναι αρκετά παλιά βαλβίδα και χρειάζεται σίγουρα αλλαγή.

Σε ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, nickol-us είπε

Θα ήθελα να μάθω τι θέμα υπάρχει.  Αυτή την συγκεκριμένη στιγμή δεν μπορώ να παρακολουθήσω το βίντεο μα θα  το κάνω στην πρώτη ευκαιρία, οποτε αν μπορούσες να το αναπτύξεις λίγο καλό θα ήταν(χωρίς καθόλου ειρωνικό ύφος όσα λέω)

Υπάρχουν πολλά σπίτια που δεν έχουν ξεχωριστό διακόπτη από ασφάλεια,  ειδικά στην κουζίνα. Η κουζίνα μάλιστα ανοίγει-κλείνει χωρίς φορτίο.

Όταν μπορείς δες το βίντεο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DrLo είπε

Όταν μπορείς δες το βίντεο.

 

To είδα και βασικά πέραν οτι ο διακόπτης έχει ικανότητα για περισσότερα ανοιγο-κλεισίματα δεν είδα κάτι άλλο φοβερό να λέει. Βασικά υπέθεσα οτι είναι λάθος να κάνουμε ανοιγοκλεισίματα λόγο φορτίου, αν ενδεικνυται κτλ αλλά δεν λέει αυτό. Όπως και να έχει η κουζίνα που δεν βρίσκεται υπό φορτίο δεν έχει θέμα. Επίσης αν βρήκα σωστά βάσει ελοτ δεν προβλέπεται υποχρεωτικά διακόπτης, οπότε υποθέτω πως πολλά σπίτια δεν έχουν "και"  ξεχωριστό διακόπτη.

Όπως και να έχει το χάσαμε στις λεπτομέρειες. Κάπου είχες ένα δίκιο, τα χαλάσαμε στον τρόπο.

Καλή μας συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, nickol-us είπε

To είδα και βασικά πέραν οτι ο διακόπτης έχει ικανότητα για περισσότερα ανοιγο-κλεισίματα δεν είδα κάτι άλλο φοβερό να λέει.

Ε δεν είπε κανέις ότι θα γίνει κανας σεισμός. 

άλλωστε είπα ότι "το πόσο μεγάλο θέμα χωρά συζήτηση"

αλλά παρολα αυτά φυσικά και δεν είναι η "ενδεδειγμένη λύση"

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειδα το βιντεο και κατι τέτοιο σκεφτόμουν, οταν ειπα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο. Αλλα οκ, κατεβαζεις την ασφαλεια, οταν εχει κρυωσει ο φούρνος, εχει κανει τις λειτουργίες του. Αλλα μια φορα θα ξεχαστεις και θα το σηκωσεις ενω εχει γυρισει τα κουμπιά μήπως και αυτο θα δημιουργήσει προβλημα; Λογο απότομης αυξημενης ζήτησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Το ειδα το βιντεο και κατι τέτοιο σκεφτόμουν, οταν ειπα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο. Αλλα οκ, κατεβαζεις την ασφαλεια, οταν εχει κρυωσει ο φούρνος, εχει κανει τις λειτουργίες του. Αλλα μια φορα θα ξεχαστεις και θα το σηκωσεις ενω εχει γυρισει τα κουμπιά μήπως και αυτο θα δημιουργήσει προβλημα; Λογο απότομης αυξημενης ζήτησης;

Δεν εχει αναγκη, η δουλεια του διακοπτη ειναι να χειριζεται φορτία...

όπως ήδη ειπωθηκε, αν υπηρχε προβλημα θα υπηρχε καταρχήν στο το θερμοσιφωνο (που ειναι κ 4 kw)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Δεν εχει αναγκη, η δουλεια του διακοπτη ειναι να χειριζεται φορτία...

όπως ήδη ειπωθηκε, αν υπηρχε προβλημα θα υπηρχε καταρχήν στο το θερμοσιφωνο (που ειναι κ 4 kw)

Εντάξει, δεν είναι ποιοτικά όλοι οι διακόπτες/ασφάλειες ίδιοι/ίδιες. Αλλιώς είναι αυτά για 6Α, αλλιώς αυτά για 20-25-40, το κάθε ραγοϋλικο έχει κατασκευαστεί για να αντέχει (με το παραπάνω) τα φορτία που πρόκειται να δεχτεί. Αν έμπαινε ένα 10αρι στο θερμοσίφωνο ή στην κουζίνα.....ναι θα είχε πρόβλημα, αν μπει αυτό που πρέπει, έχει κατασκευαστεί ώστε να μην έχει πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Εντάξει, δεν είναι ποιοτικά όλοι οι διακόπτες/ασφάλειες ίδιοι/ίδιες. Αλλιώς είναι αυτά για 6Α, αλλιώς αυτά για 20-25-40, το κάθε ραγοϋλικο έχει κατασκευαστεί για να αντέχει (με το παραπάνω) τα φορτία που πρόκειται να δεχτεί. Αν έμπαινε ένα 10αρι στο θερμοσίφωνο ή στην κουζίνα.....ναι θα είχε πρόβλημα, αν μπει αυτό που πρέπει, έχει κατασκευαστεί ώστε να μην έχει πρόβλημα.

αυτο ειναι προφανες... δε νομιζω να βαλει κανεις δεκαρακι σε κουζινα ή θερμοσιφωνο...

επισης δεν ειναι ιδια η ποιοτητα και αντοχη του κινεζικου (ακομα κ του καλου κινεζικου τύπου gacia) και ενος ΑΒΒ κλπ...

 

Αυτο δε σημαινει όμως ότι μπορεις να χειριζεσαι επ απειρον με ασφαλεια, η ασφαλεια ειναι εκει για να προστατευει, για χειρισμο υπάρχουν οι διακοπτες ;) 

 

βεβαια μιλαω για πολυτελειες, εδω πανω απο τα μισα σπιτια στην ελλαδα δεν εχουν λειτουργικο ρελε

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

....επισης δεν ειναι ιδια η ποιοτητα και αντοχη του κινεζικου (ακομα κ του καλου κινεζικου τύπου gacia) και ενος ΑΒΒ κλπ...

 

Αυτο δε σημαινει όμως ότι μπορεις να χειριζεσαι επ απειρον με ασφαλεια, η ασφαλεια ειναι εκει για να προστατευει, για χειρισμο υπάρχουν οι διακοπτες ;) 

 

βεβαια μιλαω για πολυτελειες, εδω πανω απο τα μισα σπιτια στην ελλαδα δεν εχουν λειτουργικο ρελε

Μιλούσα ακόμα και για ίδιας εταιρείας (της οποιασδήποτε) προϊόντα, δεν εχουν ίδια ενίσχυση όλοι οι διακόπτες/ασφάλειες, το κάθε υλικό έχει τις δικές του προδιαγραφές για τα φορτία που πρόκειται να δεχτεί. Αν μπει το υλικό που πρέπει για τα φορτία, θα είναι οκ. Το θερμοσίφωνο πχ είναι κάπου στα 18Α, όταν μπαίνει διακόπτης 40ρης, φτιαγμένος να διαχειριστεί υπερδιπλάσιο φορτίο...ε δεν θα πάθει ποτέ τίποτα και ας είναι και gacia και ότι να ναι. Από την άλλη...επειδή η ασφάλεια του θερμοσίφωνα είναι 20-25αρα...εκεί τα πράγματα είναι από οριακά έως πολύ οριακά για συχνή χρήση αυτής αντί διακόπτη. Αντίστοιχα πάνω κάτω και για την κουζίνα.

Συμφωνώ κι εγώ πως το κάθε ένα έχει τη χρήση του 👍🏻

Ισχύει το τελευταίο δυστυχώς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Tomahawk είπε

Έχω βγάλει το πλαστικό καπάκι/διακόπτη και χάνει εσωτερικά, είναι αρκετά παλιά βαλβίδα και χρειάζεται σίγουρα αλλαγή.

Σε ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια!

Brass form πάρε, αλλιώς μετά pintossi, giacomini.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο φόρουμ. Ανάψαμε πρόσφατα η πολυκατοικία θέρμανση και μου έχει προκύψει θέμα με 2 από τα 3 σώματα. Όταν ανάβει ο καυστήρας οι σωλήνες σε αυτά είναι εντελώς κρύοι. Προσπάθησα να κάνω εξαέρωση, έχω κλειδί αλλά δεν μπορώ να το στρίψω για να βγει ο αέρας. Δεν είναι όμως θέμα εξαέρωσης αυτό, σωστά; Κατά τα άλλα δεν έχω παρατηρήσει διαρροή ή σκουριά.

(δεν ξέρω εάν έχει σημασία αλλά πρόσφατα έγιναν κάποιες εργασίες στο σωλήνα νερού του καυστήρα λόγω μικρο-διαρροών)

Επεξ/σία από whosethere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, whosethere είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ. Ανάψαμε πρόσφατα η πολυκατοικία θέρμανση και μου έχει προκύψει θέμα με 2 από τα 3 σώματα. Όταν ανάβει ο καυστήρας οι σωλήνες σε αυτά είναι εντελώς κρύοι. Προσπάθησα να κάνω εξαέρωση, έχω κλειδί αλλά δεν μπορώ να το στρίψω για να βγει ο αέρας. Δεν είναι όμως θέμα εξαέρωσης αυτό, σωστά; Κατά τα άλλα δεν έχω παρατηρήσει διαρροή ή σκουριά.

(δεν ξέρω εάν έχει σημασία αλλά πρόσφατα έγιναν κάποιες εργασίες στο σωλήνα νερού του καυστήρα λόγω μικρο-διαρροών)

το σωμα που αναβει ειναι το πρωτο στη σειρα που βρισκουν οι σωληνες?αν ναι πιθανο να ειναι θεμα κυκλοφορητη

τωρα ξαναδιαβασα πιο προσεκτικα και ειδα οτι δεν εχεις κανει εξαερωση, πρωτα ξεκινα απο εκει,επεμεινε μεχρι να το καταφερεις αν ειναι τοσο απλο τσαμπα θα φωναξεις μαστορα

Επεξ/σία από Manolo7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

το σωμα που αναβει ειναι το πρωτο στη σειρα που βρισκουν οι σωληνες?αν ναι πιθανο να ειναι θεμα κυκλοφορητη

τωρα ξαναδιαβασα πιο προσεκτικα και ειδα οτι δεν εχεις κανει εξαερωση, πρωτα ξεκινα απο εκει,επεμεινε μεχρι να το καταφερεις αν ειναι τοσο απλο τσαμπα θα φωναξεις μαστορα

χμμμ ίσως να είναι το πρωτο (δηλαδή είναι το καλοριφέρ δίπλα από που περνάνε οι σωληνώσεις της πολυκατοικίας υποθέτω).

θα ξαναπροσπαθήσω την εξαέρωση αλλά είναι αρκετά σφιχτό και δεν μπορώ καν να το γυρίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, whosethere είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ. Ανάψαμε πρόσφατα η πολυκατοικία θέρμανση και μου έχει προκύψει θέμα με 2 από τα 3 σώματα. Όταν ανάβει ο καυστήρας οι σωλήνες σε αυτά είναι εντελώς κρύοι. Προσπάθησα να κάνω εξαέρωση, έχω κλειδί αλλά δεν μπορώ να το στρίψω για να βγει ο αέρας. Δεν είναι όμως θέμα εξαέρωσης αυτό, σωστά; Κατά τα άλλα δεν έχω παρατηρήσει διαρροή ή σκουριά.

(δεν ξέρω εάν έχει σημασία αλλά πρόσφατα έγιναν κάποιες εργασίες στο σωλήνα νερού του καυστήρα λόγω μικρο-διαρροών)

Αν όπως λες έγιναν εργασίες σε σωλήνα νερού το πιο πιθανό άδειασε από νερό μεγάλο μέρος του κυκλώματος και έπρεπε να γίνει άμεσα εξαέρωση σε όλα τα σώματα. Πρέπει οπωσδήποτε να γίνει εξαέρωση γιατί απαγορεύεται να παραμένουν άδεια. Επιταχύνει τη διάβρωσή τους η σκουριά. Ειδικά αν είναι και παλιά τόσο χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, papoys1 είπε

Αν όπως λες έγιναν εργασίες σε σωλήνα νερού το πιο πιθανό άδειασε από νερό μεγάλο μέρος του κυκλώματος και έπρεπε να γίνει άμεσα εξαέρωση σε όλα τα σώματα. Πρέπει οπωσδήποτε να γίνει εξαέρωση γιατί απαγορεύεται να παραμένουν άδεια. Επιταχύνει τη διάβρωσή τους η σκουριά. Ειδικά αν είναι και παλιά τόσο χειρότερα.

Κατάφερα να τα γυρίσω και έκανα εξαέρωση -τα δυο που δεν άναβαν είχαν αρκετό αέρα. Να ρωτήσω, την εξαέρωση την έκανα σε κρύα καλοριφέρ, χρειάζεται να την κάνω σε ζεστά ξανά ώστε σίγουρα να έχει φύγει ο αέρας; (ή λέω βλακείες)

Επεξ/σία από whosethere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...