Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, whosethere είπε

Κατάφερα να τα γυρίσω και έκανα εξαέρωση -τα δυο που δεν άναβαν είχαν αρκετό αέρα. Να ρωτήσω, την εξαέρωση την έκανα σε κρύα καλοριφέρ, χρειάζεται να την κάνω σε ζεστά ξανά ώστε σίγουρα να έχει φύγει ο αέρας;

Παντα σε κρυα σωματα να κανεις γιατι ετσι ο αερας δεν θα κανει ανακυκλοφορια οπως κανει οταν το συστημα ειναι ζεστο και επισης δεν εχεις και τον κυνδυνο εγκαύματος απο το ζεστο (καυτο) νερο. Αν ακους ηχο σαν να "αδειάζεις" νερο μεσα στο καλοριφέρ κατα την λειτουργία σημαίνει οτι εχει αερα ακομα μεσα και μπορεις στιγμιαία να κανεις εξαέρωση. Αλλα γενικά να κανεις με κρυα σώματα και κλειστο κυκλοφοριτη.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Παντα σε κρυα σωματα να κανεις γιατι ετσι ο αερας δεν θα κανει ανακυκλοφορια οπως κανει οταν το συστημα ειναι ζεστο και επισης δεν εχεις και τον κυνδυνο εγκαύματος απο το ζεστο (καυτο) νερο. Αν ακους ηχο σαν να "αδειάζεις" νερο μεσα στο καλοριφέρ κατα την λειτουργία σημαίνει οτι εχει αερα ακομα μεσα και μπορεις στιγμιαία να κανεις εξαέρωση. Αλλα γενικά να κανεις με κρυα σώματα και κλειστο κυκλοφοριτη.

τέλεια, σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, whosethere είπε

χμμμ ίσως να είναι το πρωτο (δηλαδή είναι το καλοριφέρ δίπλα από που περνάνε οι σωληνώσεις της πολυκατοικίας υποθέτω).

θα ξαναπροσπαθήσω την εξαέρωση αλλά είναι αρκετά σφιχτό και δεν μπορώ καν να το γυρίσω.

Αλλάζει αν έχει κολλήσει. Το δικό σου πρέπει να είναι διαφορετικό, παλαιού τύπου.

7-vimata-gia-eukolh-eksaerosi-kalorifer-

Άκυρο, τώρα είδα τα τελευταία μηνύματα.

Επεξ/σία από Doubt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θέλω να αλλάξω την φορα του ήδη τοποθετημένου μπόιλερ του ηλιακού για να βολεύει στη συντήρηση (μπήκε κι άλλος και στριμώχτηκαν) Το θέμα είναι ότι η είσοδος στο μπόιλερ  από την παροχή του συλλέκτη θα παει πισω και φοβάμαι πρόβλημα ροής και πιθανόν απόδοσης Ο ηλιακος ειναι με ενα συλλέκτη Αν το εχει κανει κάποιος η τοποθετησε εξ αρχης με την εισοδο πισω για καποιο λογο ας γράψει φωτο Δεν το έβαλα στους ηλιακούς για να το δουν περισσότεροι 
 

Spoiler

1513254147_1mpoiler.png.1da1b6c1a575bac45f784770cf54fcff.png

 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν παιδιά έχω το εξής θέμα.

Βρήκα έναν παλιό φακό που θελω να τον κάνω να ξαναδουλέψει. Κατάφερα να τον ξεβιδώσω αλλά εκεί που θα έπρεπε να υπάρχουν 2ΑΑ μπαταρίες είχε μεινει μόνο το πλαστικοποιημένο χαρτί της μπαταρίας....

Στα τοιχώματα γύρω γύρω έχει άσπρη και μπλε "σκόνη-σκουριά" (δεν ξέρω πως να το περιγράψω). Πώς μπορώ να το καθαρίσω με ασφάλεια (ώστε να δοκιμάσω μετά να το κάνω να δουλέψει);

Επεξ/σία από sakura22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sakura22 είπε

Λοιπόν παιδιά έχω το εξής θέμα.

Βρήκα έναν παλιό φακό που θελω να τον κάνω να ξαναδουλέψει. Κατάφερα να τον ξεβιδώσω αλλά εκεί που θα έπρεπε να υπάρχουν 2ΑΑ μπαταρίες είχε μεινει μόνο το πλαστικοποιημένο χαρτί της μπαταρίας....

Στα τοιχώματα γύρω γύρω έχει άσπρη και μπλε "σκόνη-σκουριά" (δεν ξέρω πως να το περιγράψω). Πώς μπορώ να το καθαρίσω με ασφάλεια (ώστε να δοκιμάσω μετά να το κάνω να δουλέψει);

Βάλε γάντια, ψέκασε με wd-40 και τρίψε με χαρτί κουζίνας, σκοτς μπράιτ ή κάτι παρεμφερές. Λογικά θα είναι υγρά μπαταρίας που χύθηκαν παλιά και έχουν γίνει στερεά. Τρίψε ιδιαίτερα τις επαφές καθώς θα έχουν σκουριά.

Αυτό που λες με τις μπαταρίες δεν το κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, hp8 είπε

θέλω να αλλάξω την φορα του ήδη τοποθετημένου μπόιλερ του ηλιακού για να βολεύει στη συντήρηση (μπήκε κι άλλος και στριμώχτηκαν) Το θέμα είναι ότι η είσοδος στο μπόιλερ  από την παροχή του συλλέκτη θα παει πισω και φοβάμαι πρόβλημα ροής και πιθανόν απόδοσης Ο ηλιακος ειναι με ενα συλλέκτη Αν το εχει κανει κάποιος η τοποθετησε εξ αρχης με την εισοδο πισω για καποιο λογο ας γράψει φωτο Δεν το έβαλα στους ηλιακούς για να το δουν περισσότεροι 
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

1513254147_1mpoiler.png.1da1b6c1a575bac45f784770cf54fcff.png

 

Δε μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα δουλέψει. Εαν το κάνεις μην περάσεις την παροχή κάτω από το μποιλερ , αλλά προσπάθησε να το αγκαλιασεις με ανηφορική τάση.

Τον υδραυλικό σου τον ρώτησες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, hp8 είπε

Ο ηλιακος ειναι με ενα συλλέκτη

 

8 ώρες πριν, troi.g είπε

Εαν το κάνεις μην περάσεις την παροχή κάτω από το μποιλερ

αυτό και να θέλεις να το κάνεις δεν γινεται

Spoiler

image.png.588d6ffffd0d9202e084e2e2033c5dcb.png

8 ώρες πριν, troi.g είπε

Τον υδραυλικό σου τον ρώτησες;

ρώτησα τον κατασκευαστή του ηλιακού  (δυτική αττική) και μου είπε οτι το κανει σε αρχική τοποθέτηση Το θέμα είναι οτι αν πληρώσεις και στραβώσει αντε να βγάλεις ακρη  (σκεφτομαι να  το κανω μονος μου στην επόμενη συντήρηση ) Εχω βρει να μου φτιάξουν καινούργιο σε δυο καταστήματα αλλά είπα να γλιτώσω το 500ρικο με  αποσυνδεση  - τοποθέτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάποια εργαλεία από πριν 2 έτη που κάναμε μόνωση στο σπίτι και κάτι άλλες εργασίες, είναι λερωμένα με ξεραμενες μπογιές, σιλικόνη, μονωτικά και άλλα υλικά. Σπάτουλα, μυστρι, πιστολάκι σιλικόνης, ρολά βαψίματος (αυτά πάνε για πέταμα οκ). 

Υπάρχει κάποιο η υλικό το οποίο θα μπορούσα να εφαρμόσω και να αφαιρεθούν τα υλικά αυτά, να γίνουν σαν καινούργια; Πχ κάποιο οξύ η κατι πιο ειδικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Έχω κάποια εργαλεία από πριν 2 έτη που κάναμε μόνωση στο σπίτι και κάτι άλλες εργασίες, είναι λερωμένα με ξεραμενες μπογιές, σιλικόνη, μονωτικά και άλλα υλικά. Σπάτουλα, μυστρι, πιστολάκι σιλικόνης, ρολά βαψίματος (αυτά πάνε για πέταμα οκ). 

Υπάρχει κάποιο η υλικό το οποίο θα μπορούσα να εφαρμόσω και να αφαιρεθούν τα υλικά αυτά, να γίνουν σαν καινούργια; Πχ κάποιο οξύ η κατι πιο ειδικό;

Απλά ξύνεις τις επιφάνειες με μια σπάτουλα να φύγουν τα πολλά, και αν χρειαστεί και με συρματόβουρτσα. Δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Μπορούν να μπουν οι σωλήνες του καλοριφέρ στο  ταβάνι, καλυμμένες με γυψοσανίδα ?

Εμείς έτσι τις έχουμε εδώ και μια δεκαετία - δηλαδή, οι απο πάνω τις έχουν στο ταβάνι μας (ήταν για διάφορους λόγους η ενδεδειγμένη λύση για μετατροπή κεντρικής-μη αυτόνομης εγκατάστασης σε αυτόνομης με ατομικούς λέβητες). Κανένα πρόβλημα so far.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Μπορούν να μπουν οι σωλήνες του καλοριφέρ στο  ταβάνι, καλυμμένες με γυψοσανίδα ?

αφορα το δικο διαμερισμα η το απο πανω?

γίνεται  Αν ομως αφορά το δικό  διαμέρισμα θα πρότεινα δοκάρι γιατί θέλουν μια μικρή  κλίση οι σωλήνες  Λέγεται σύστημα ομπρέλα και έχει σχετικά μεγάλες αντιστάσεις ροης.... θέλει σωστό υπολογισμό του κυκλοφορητή και εννοείται  δισωλήνιο σύστημα  και εξαεριστικα

120951919_.png.10e65dbf71295072ecee808922fe2323.png

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Μπορούν να μπουν οι σωλήνες του καλοριφέρ στο  ταβάνι, καλυμμένες με γυψοσανίδα ?

Ο ζεστός αέρας έχει κίνηση ανοδική υπ' όψιν. Αν υπάρχει διαμέρισμα από πάνω θα σε ευγνωμονεί.

Αν είναι ταράτσα/σκεπή μάλλον δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...