Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hp8 είπε

αφορα το δικο διαμερισμα η το απο πανω?

γίνεται  Αν ομως αφορά το δικό  διαμέρισμα θα πρότεινα δοκάρι γιατί θέλουν μια μικρή  κλίση οι σωλήνες  Λέγεται σύστημα ομπρέλα και έχει σχετικά μεγάλες αντιστάσεις ροης.... θέλει σωστό υπολογισμό του κυκλοφορητή και εννοείται  δισωλήνιο σύστημα  και εξαεριστικα

120951919_.png.10e65dbf71295072ecee808922fe2323.png

Τα εξαεριστικα θα μπούνε, ΠΟΥ ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Λαθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, hp8 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.7df1330beac0fcca31424aea6e0b5498.png

 

Ειμαστε 2 σπίτια, 1' και 2: όροφος.

Θα μπορούσαν να μπουν οι σωλήνες στην γυψοσανίδα του 1' ορόφου τρυποντας το ταβάνι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ειμαστε 2 σπίτια, 1' και 2: όροφος.

Θα μπορούσαν να μπουν οι σωλήνες στην γυψοσανίδα του 1' ορόφου τρυποντας το ταβάνι ?

μιλας για οροφους Αλλαζουν τα δεδομενα Ο υδραυλικος τι λεει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ειμαστε 2 σπίτια, 1' και 2: όροφος.

Θα μπορούσαν να μπουν οι σωλήνες στην γυψοσανίδα του 1' ορόφου τρυποντας το ταβάνι ?

Ναι θα μπορούσαν να μπουν , αν και δεν είναι ότι καλύτερο. Θέλεις να τους κρύψεις λόγο αισθητικής; Πρέπει να δει ο υδραυλικός σου τη δουλειά , γιατί υπάρχει περίπτωση να μπορεί να σου βάλει τα εξαεριστικα έξω, οπότε να αποκλείσεις την περίπτωση διαρροής μέσα στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, hp8 είπε

μιλας για οροφους Αλλαζουν τα δεδομενα Ο υδραυλικος τι λεει ?

Ο ένας μου είπε όχι.

Μόλις τώρα, troi.g είπε

Ναι θα μπορούσαν να μπουν , αν και δεν είναι ότι καλύτερο. Θέλεις να τους κρύψεις λόγο αισθητικής; Πρέπει να δει ο υδραυλικός σου τη δουλειά , γιατί υπάρχει περίπτωση να μπορεί να σου βάλει τα εξαεριστικα έξω, οπότε να αποκλείσεις την περίπτωση διαρροής μέσα στο σπίτι.

Τι εννοείς έξω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ο ένας μου είπε όχι.

παιζουν πολλά ρολο Ο λέβητας που θα είναι? Μπορεί να γίνει με 2 γραμμές & 2 κυκλοφορητές   κλπ Καλύτερα να μιλήσεις με μηχανολόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hp8 είπε

παιζουν πολλά ρολο Ο λέβητας που θα είναι? Μπορεί να γίνει με 2 γραμμές & 2 κυκλοφορητές   κλπ Καλύτερα να μιλήσεις με μηχανολόγο

Σίγουρα.

Τα εξαεριστικα τι είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ο ένας μου είπε όχι.

Τι εννοείς έξω ?

Φαντάζομαι ότι θα βάλεις επιτοιχο λέβητα αερίου στο μπαλκόνι , σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα τα φώτα σας. Πρόκειται να αναθέσω σε κάποιον τεχνίτη να κατασκευάσει μια χτιστή ντουζιέρα στο μπάνιο μου, και θα ήθελα τις συμβουλές σας σχετικά με το πώς να την ενισχύσω γύρω γύρω ώστε να μην πετάγονται τα νερά έξω. 

Παλιά υπήρχε εκεί μια χτιστή ντουζιέρα, με κοντό τειχάκι επενδυμένο με πλακάκια, την οποία αφαίρεσαν οι προηγούμενοι ένοικοι. Σκέφτομαι να ζητήσω από τον μάστορα να κατασκευάσει ακριβώς το ίδιο πράγμα. 

Το πρόβλημα είναι ότι το δωμάτιο είναι πολύ στενό, και η διάταξη εντελώς παράλογη και δυσλειτουργική (όπως βλέπετε στη φωτογραφία, δεν υπάρχει καμία απόσταση ανάμεσα στη ντουζιέρα και τη λεκάνη!) με αποτέλεσμα να μην χωράει να τοποθετηθεί καμπίνα ή γυάλινο διαχωριστικό που να συγκρατεί τα νερά. Εντωμεταξύ, τα πλακάκια στο πάτωμα του μπάνιου είναι παλιά, με φθαρμένους αρμούς, και φοβάμαι ότι αν πέφτουν νερά συνέχεια στο πάτωμα, στο τέλος θα φουσκώσουν τα πλακάκια. 

Γι αυτό, προσπαθώ να σκεφτώ μια έξυπνη λύση, εκτός από την τοποθέτηση κουρτίνας, ώστε να συγκρατείται όσο το δυνατόν περισσότερο νερό μέσα στη ντουζιέρα. Σκεφτόμουν ίσως να υψώσω ένα κοντό τειχάκι από υαλότουβλα, αφήνοντας κάποιο πέρασμα από τη μεριά της λεκάνης. Εάν κάποιος έχει καμία καλή συμβουλή να μου προτείνει, θα του ήμουν ευγνώμων!

 

DSC00938.JPG.8bd6d57b1079402561fd4550fa6e2a18.JPG

 

 

Επεξ/σία από mari_housecat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Είδα κάποιο χώρο αλλά δεν έχω διαστάσεις ως προς εύρος του διαδρόμου και το μέγεθος της πόρτας.

Μπορεί να καταλάβει κανείς τι διαστάσεις έχουν τα πλακάκια, ώστε έμμεσα να βγάλω κάποιο συμπέρασμα;

Ευχαριστώ

image.png.4fb4b51948aa267ebe699aae16bb7857.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mari_housecat είπε

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα τα φώτα σας. Πρόκειται να αναθέσω σε κάποιον τεχνίτη να κατασκευάσει μια χτιστή ντουζιέρα στο μπάνιο μου, και θα ήθελα τις συμβουλές σας σχετικά με το πώς να την ενισχύσω γύρω γύρω ώστε να μην πετάγονται τα νερά έξω. 

Παλιά υπήρχε εκεί μια χτιστή ντουζιέρα, με κοντό τειχάκι επενδυμένο με πλακάκια, την οποία αφαίρεσαν οι προηγούμενοι ένοικοι. Σκέφτομαι να ζητήσω από τον μάστορα να κατασκευάσει ακριβώς το ίδιο πράγμα. 

Το πρόβλημα είναι ότι το δωμάτιο είναι πολύ στενό, και η διάταξη εντελώς παράλογη και δυσλειτουργική (όπως βλέπετε στη φωτογραφία, δεν υπάρχει καμία απόσταση ανάμεσα στη ντουζιέρα και τη λεκάνη!) με αποτέλεσμα να μην χωράει να τοποθετηθεί καμπίνα ή γυάλινο διαχωριστικό που να συγκρατεί τα νερά. Εντωμεταξύ, τα πλακάκια στο πάτωμα του μπάνιου είναι παλιά, με φθαρμένους αρμούς, και φοβάμαι ότι αν πέφτουν νερά συνέχεια στο πάτωμα, στο τέλος θα φουσκώσουν τα πλακάκια. 

Γι αυτό, προσπαθώ να σκεφτώ μια έξυπνη λύση, εκτός από την τοποθέτηση κουρτίνας, ώστε να συγκρατείται όσο το δυνατόν περισσότερο νερό μέσα στη ντουζιέρα. Σκεφτόμουν ίσως να υψώσω ένα κοντό τειχάκι από υαλότουβλα, αφήνοντας κάποιο πέρασμα από τη μεριά της λεκάνης. Εάν κάποιος έχει καμία καλή συμβουλή να μου προτείνει, θα του ήμουν ευγνώμων!

263337444_389322302939595_6318310143368915469_n.jpg.2bdc9599f63207889e96a52f9f8895a8.jpg

DSC00938.JPG.8bd6d57b1079402561fd4550fa6e2a18.JPG

 

Αν το ξαναφτιάξεις όπως λες, θα διαπιστώσεις πως θα πρέπει να πατάς πάνω του όταν κάθεσαι στη λεκάνη και να κάνεις ακροβασίες για να πάρεις "θέση μάχης". Προφανώς γιαυτό το ξήλωσαν.

Βλέπω ράγα υπάρχει οπότε βάλε κουρτίνα και το ξαναβλέπεις το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Είδα κάποιο χώρο αλλά δεν έχω διαστάσεις ως προς εύρος του διαδρόμου και το μέγεθος της πόρτας.

Μπορεί να καταλάβει κανείς τι διαστάσεις έχουν τα πλακάκια, ώστε έμμεσα να βγάλω κάποιο συμπέρασμα;

στο περίπου 80cm το φύλλο της πόρτας + 20 cm η κάσα + το πλαϊνό στην πόρτα = 1,15 - 1,20 m

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, hp8 είπε

στο περίπου 80cm το φύλλο της πόρτας + 20 cm η κάσα + το πλαϊνό στην πόρτα = 1,15 - 1,20 m

Είναι όντως τόσο μεγάλη; Μ'ενδιαφέρει το ωφέλιμο πλάτος. Αν χωρά πχ να περάσει από το άνοιγμα ένα αναπηρικό καροτσάκι. Γι'αυτό ρωτάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...