Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, filipN είπε

- Εάν υπάρχουν «παλιά» πλακάκια, «με φθαρμένους αρμούς», υπάρχουν και υλικά για την επισκευή των αρμών και «αδιαβροχοποιητικά» υλικά αρμών πλακιδίων (ή και πλακιδίων).

Α, οκ. Ευχαριστώ για τη συμβουλή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

ΟΧΙ.

υπάρχει θέρμανση πετρελαίου.

Υπαρχει ηδη λεβητοστάσιο σε λειτουργία ; Άρα έχει κεντρικές στήλες και θα πάρει από κει ο μάστορας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, mari_housecat είπε

Έχω βάλει ήδη κουρτίνα, εγώ τοποθέτησα τη ράγα, ακριβώς επειδή πριν πετάγονταν τα νερά έξω. Το ξέρω ότι θα είναι άβολο να χτίσω χώρισμα λόγω θέσης της λεκάνης, αλλά το προτιμώ από το να δημιουργηθεί κάποια ζημιά λόγω των νερών που τρέχουν.

Ζητα να σου γυρίσουν την λεκάνη 90° αριστερά .Και να βάλεις τζάμι δεξιά απο την λεκάνη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω μια κάσα ξύλινη χωρίς πόρτα που έχει πλατος 67cm . Είναι η είσοδος της κουζίνας και δεν χωράει το ψυγείο.(70αρι) ξέρετε πόσο εύκολο είναι να φαγωθεί η κάσα η να μπει και καινούργια πιο λεπτή? Είμαι σε ενοίκιο και ο ιδιοκτήτης γενικά ήταν αρνητικός για μερεμετια και μου είπε ότι είναι απίθανο να γίνει αλλαγή.. αλλά το ψαχνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, lurtzaki1986 είπε

Καλησπέρα έχω μια κάσα ξύλινη χωρίς πόρτα που έχει πλατος 67cm . Είναι η είσοδος της κουζίνας και δεν χωράει το ψυγείο.(70αρι) ξέρετε πόσο εύκολο είναι να φαγωθεί η κάσα η να μπει και καινούργια πιο λεπτή? Είμαι σε ενοίκιο και ο ιδιοκτήτης γενικά ήταν αρνητικός για μερεμετια και μου είπε ότι είναι απίθανο να γίνει αλλαγή.. αλλά το ψαχνω

Δεν το βλέπω να μπορεί να γίνει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lurtzaki1986 είπε

Καλησπέρα έχω μια κάσα ξύλινη χωρίς πόρτα που έχει πλατος 67cm . Είναι η είσοδος της κουζίνας και δεν χωράει το ψυγείο.(70αρι) ξέρετε πόσο εύκολο είναι να φαγωθεί η κάσα η να μπει και καινούργια πιο λεπτή? Είμαι σε ενοίκιο και ο ιδιοκτήτης γενικά ήταν αρνητικός για μερεμετια και μου είπε ότι είναι απίθανο να γίνει αλλαγή.. αλλά το ψαχνω

Το ψυγείο λογικά είναι 70 στο φάρδος. Στο βάθος πρέπει να είναι 60+ , εκτός εάν είναι από αυτά που παίρνουν και νερό. Δοκιμάσατε να το περάσετε; ή απλά είδατε το 70cm;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Αν βγει η πόρτα του ψυγείου;

Συμφωνώ και να προσθέσω δες μήπως βγάζοντας απλά το χερούλι και όχι ολόκληρη την πόρτα βρεις αυτά τα μείον 2-3 εκατοστά που χρειάζεσαι. Τώρα για αλλαγή κάσας σε πιο λεπτή θα χρειαστείς μαραγκό βάλε εργασία για το μερεμέτι σε συμφέρει να μπεις σε μία τέτοια διαδικασία;;;;

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, lurtzaki1986 είπε

έχω μια κάσα ξύλινη χωρίς πόρτα που έχει πλατος 67cm . Είναι η είσοδος της κουζίνας και δεν χωράει το ψυγείο.(70αρι)

το βαθος του ψυγείου ποσο είναι? Μετρα  αν μπορεί να περάσει υπο γωνία στρέφοντας το με ανοιχτές πόρτες φωτο

Spoiler

image.png.41066c4dc7df6658648866015204e335.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, troi.g είπε

 

Στην πολυκατοικία έχουμε αυτόνομη θέρμανση πετρελαίου.

Το θέμα είναι ότι κάναμε πρόσφατα θερμοπροσωψη.

Τι επιλογές έχουμε για αλλαγή στο σύστημα θέρμανσης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Στην πολυκατοικία έχουμε αυτόνομη θέρμανση πετρελαίου.

Το θέμα είναι ότι κάναμε πρόσφατα θερμοπροσωψη.

Τι επιλογές έχουμε για αλλαγή στο σύστημα θέρμανσης ?

Καλημέρα. Μπερδεύτηκα λίγο , έχετε αυτόνομη θέρμανση γράφεις , δηλαδή ανάβει όποιο διαμερίσμα θέλει; Άρα πρέπει να υπάρχει ένας πίνακας με σωλήνες σε κάθε όροφο στο κλιμακοστάσιο. Ή έχετε κοινόχρηστη θέρμανση και ανάβει για όλα τα διαμερίσματα ταυτόχρονα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, troi.g είπε

Καλημέρα. Μπερδεύτηκα λίγο , έχετε αυτόνομη θέρμανση γράφεις , δηλαδή ανάβει όποιο διαμερίσμα θέλει; Άρα πρέπει να υπάρχει ένας πίνακας με σωλήνες σε κάθε όροφο στο κλιμακοστάσιο. Ή έχετε κοινόχρηστη θέρμανση και ανάβει για όλα τα διαμερίσματα ταυτόχρονα;

Καθενας ανάβει μόνος του αλλά ο λέβητας είναι κοινός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Καθενας ανάβει μόνος του αλλά ο λέβητας είναι κοινός.

Ωραία , οπότε λογικά έχεις πίνακα με σωλήνες στο κλιμακοστάσιο σε κάθε όροφο , σωστά. Εάν ναι , δε χρειάζεται να βάλεις σωλήνες ψηλά που έλεγες , ότι πηγή ενέργειας βάλεις , ενώνεις πάνω στον πίνακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, troi.g είπε

Ωραία , οπότε λογικά έχεις πίνακα με σωλήνες στο κλιμακοστάσιο σε κάθε όροφο , σωστά. Εάν ναι , δε χρειάζεται να βάλεις σωλήνες ψηλά που έλεγες , ότι πηγή ενέργειας βάλεις , ενώνεις πάνω στον πίνακα.

Τα θέματα είναι τα εξής:

Η πολυκατοικία είναι παλιά και οι σωλήνες μπήκαν μετά με αποτέλεσμα να κυκλοφορούν στους τοίχους.

Επειδή κάνω ανακαίνιση, εριξα μερικούς τοίχους με αποτέλεσμα να φύγουν διαφορά σώματα.

Επίσης, είχε γίνει θερμοπροσωψη στην πολυκατοικία και αυτό με περιορίζει.

Θα ήθελα μια λύση με ατομικη θέρμανση γιατί είναι μεν αυτόνομη αλλά αν κάποιος ΜΟΝΟΣ ανάβει πετρέλαιο επιβαρύνεται πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τα θέματα είναι τα εξής:

Η πολυκατοικία είναι παλιά και οι σωλήνες μπήκαν μετά με αποτέλεσμα να κυκλοφορούν στους τοίχους.

Επειδή κάνω ανακαίνιση, εριξα μερικούς τοίχους με αποτέλεσμα να φύγουν διαφορά σώματα.

Επίσης, είχε γίνει θερμοπροσωψη στην πολυκατοικία και αυτό με περιορίζει.

Θα ήθελα μια λύση με ατομικη θέρμανση γιατί είναι μεν αυτόνομη αλλά αν κάποιος ΜΟΝΟΣ ανάβει πετρέλαιο επιβαρύνεται πολύ.

Την αυτονόμια δεν έχω καταλάβει  με εξωτερικές σωλήνες. Έχεις κάποια φωτό ; Έχεις ηλεκτροβανα κάπου; 

Οι μονες λύσεις αυτονόμησης είναι είτε με φυσικό αέριο (εάν περνάει ) , ειτε με μπουκάλες υγραερίου , ή με αντλία θερμότητας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...