Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, stelios18120 είπε

Δηλαδή ο τεχνίτης πρέπει να ελέγξει την καμινάδα ολόκληρη από τον 1 έως τον 4 όροφο εφόσον είναι  μονοκόμματη και να διαπιστώσει που είναι η ζημιά έτσι; Καλά κατάλαβα;

Ακριβως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 3/1/2019 στις 10:38 ΜΜ, divo είπε

το Vito ειναι το δευτερο ποιοτικα, χρωμα της vitex και το acrylan το πρωτο ποιοτικα. το vista δεν το ξερω, ειναι μετα εποχης divo. Αν κρινω ομως απο την τιμη του, δεν μου φαίνεται για Α ακριλικό.

Αν επιτρεπεται το θες για δικο σου σπιτι; εχει βορινα τουβαρια; Εισαι κοντα σε θαλασσα; μπορεις να διαθεσεις κατι παραπανω;......ανάκριση 🤨

Απλα επειδη ειμαι ψυχαναγκαστικος ψάχνω να δω ολη τη γκάμα. Δε νομιζω άμεσα να βάψω εξωτερικο χώρο ίσως εσωτερικό. Αλλα η διαφορά στη τιμη ειναι μεγάλη βλέπω σε 100% ακρυλικά και απλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να υπάρχει συνεχώς ζεστό νερό στην κουζίνα (συνεχείς μικρές καταναλώσεις).

Τώρα υπάρχει ηλιακός αλλά δεν επαρκεί (ειδικά τέτοιες μέρες) και επιπλέον αργεί μέχρι να έρθει το ζεστό στη βρύση (πολλά μέτρα έως την ταράτσα).

Τί λύση προτείνετε?

Μικρός θερμοσίφωνας ή ταχυθερμαντήρας κάτω από το νεροχύτη?

Κόστος?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, divo είπε

αλλα ζητας του μαστορα να το φτιαξει με βασικα χρωματα και αγοραζεις λευκο.

Καλά αυτό που λες δεν παίζει πουθενά.

Σιγά μην μπορέσει κάποιος, οσο μάστορας και να είναι, να πετύχει την απόχρωση που θα διαλέξει ο πελάτης.

Άλλωστε η κάθε απόχρωση διαφέρει όταν στεγνώσει το χρώμα.

Επιπλέον οι εταιρίες δεν βγάζουν χρώματα έτοιμα αλλά μόνο βάσεις κ διαλέγεις. 

1 ώρα πριν, divo είπε

Μην πληρωσεις φίρμα

Ότι πληρώσεις παίρνεις και ισχύει απόλυτα στα χρώματα.

Για δοκίμασε να βάψεις με οικονομική σειρά kraft και οικονομική vitex κ έλα να μας πείς πόσα χέρια χρειάστηκες.

Οι ακριβές σειρές vivechrom κ vitex είναι κορυφαίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην επιλέγετε φθηνά χρώματα γιατί ο μπογιατζής θα θέλει πολλά περάσματα να κάνει και έτσι έχουμε και μεγαλύτερη κατανάλωση χρωματος + περισσότερος χρονος για την εργασία που θέλουμε να τελειώσουμε και μεγάλη κούραση για τον μάστορα.

(Τα περισσότερα χρώματα μπορεί και τα βγαζει ο μάστορας αν είναι καλός και γνώστης όχι όμως και 1000% ακριβως την απόχρωση που θέλει ο πελάτης) 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, divo είπε

Ημουν σε εταιρεια χρωματων στο τμημα BU, σε μια απο αυτες, με αμεση επαφη με συνεργία, μαστορους, χρωματοπολες, για 8 χρονια. εχω κανει σεμινάρια σε "μαστορους" σε ολη την Ελλαδα εκτος απο Λαρισσα και πανω. Σε πληροφορω λοιπον μια και ειχαν γινει δοκιμες (καλυπτικοτητας, γήρανσης, αντοχης σε ψυχος και ζεστη, συστολοδιαστολες κλπ) σε οτι κυκλοφορουσε πριν μια 10 ετια οτι οι εταιρειες που ειχαν λευκο και οχι γκρι ή μπλεδιζων ηταν μονο 3 και η μια εισαγωγης. Στο λευκο βλεπεις τις πρωτες ύλες (αλκαλικες και αλκιδικες ριτινες, κυταρινες κλπ) που χρησιμοποιεί ο καθενας. οσο για το χρωμα και το που φαίνεται και ποτε, δεν θα το σχολιασω γιατι οποιος ξερει ειναι προφανες οτι καταλαβαινει οτι δεν ξερεις απο χρωμα. Το χρωμα φαινεται μονο σε φοντο λευκο, σε ηλιο και υπο γωνια. Γι αυτο και παντα το δοκιμαζουν στον πελατη πανω στη βενταλια που κανει τη διαλογη, στα χρωματοπολεια. Και συνήθως καλύπτοντας με λευκο τις πανω και κατω αποχρωσεις. Αυτα κανουν τα σοβαρα χρωματοπολεια.   

β) Μαστορες υπαρχουν πολλοι που φτιαχνουν χρωματα. το θεμα ειναι να ξερει. Αυτο ο είδος σπανίζει όντως. Οπως επισης και χρωματοπολες που μπορουν να φτιαξουν χρωματα χωρις να δουν καν συνταγη. Δεν φτιαχνονται ολα. Εκει θα συμφωνισω. Δεν φτιαχνονται τα "βαρια" χρωματα.

γ) διαβαζε τα ολα"      Δεν παιρνεις χρωματιστο ετοιμο (εννοω χρωματισμενο με μηχανη χρωματισμου) αλλα ζητας..." Οι εταιρειες βγαζουν χρωματολογια (βενταλιες) και προσαρμοζουν τις βασεις σε αυτα με γνώμονα το μικροτερο κοστος. το 60% των χρωματων φτιαχνεται με 2 βασεις διαφορετικες. 

ε) ποια απο ολες τις σειρες τις κραφτ εννοεις. Β ειναι και το deco και το profi και το profesional. Οπως επισης και διαφορες σειρες που εκανε σε επαγγελματιες. καλυπτικοτητα σε τι χρωμα απο κατω? κοιτας δλδ για να συγκρινεις τα στερεα που ειναι τα πιο φτηνα υλικα στο χρώμα; και με ασβεστι να βαψεις θα καλυψεις με ενα χερι. και με υδροχρωμα το ιδιο αν βαλεις και ρελιεφ... ουυ εκει να δεις καλυπτικοτητα.😂 . Αυτο τι σημαινει οτι ειναι καλο χρωμα? Αυτο που λες το ακουγα απο μπογιατζιδες που το μονο που θελανε ηταν καλυπτικοτητα. "Το φτιαχνω τα παιρνω και φευγω". το τρίπτυχο τους. Στα παλια τους τα παπουτσια αν σε 3 χρονια το ακρυλικο εκανε κρακελαρισματα, ή αποχρωμτισμους.

στ) για ποια βιβεχρωμ μιλας; Για τα τουρκικα χρωματα; Αυτα που η μαμα εταιρεια Akzonobel πηγε στην τουρκια το εργοστασιο και αφησαν εδω μονο τις αποθηκες; και απο το 2017 εφερε τα βερνικια πισω γτ ειχαν πατώσει τα Τουρκικα;

Και για να το κλεισουμε. Αν διαθετεις φιλε μου δεν παιρνεις κανενα απο αυτα. Παιρνεις benjmin moore, einza, caparol, ακομα και τα sigma. 

Αποψη μου παντα. 

Για χρωματα αυτες οι μαρκες benjamin moore κτλ αξιζουν τα χρηματα η παιρνεις παρομοια ποιοτητα;

Για βαψιμο μεταλλων πχ καγκελα ποια μαρκα ειναι καλυτερη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, divo είπε

οσο για το χρωμα και το που φαίνεται και ποτε, δεν θα το σχολιασω γιατι οποιος ξερει ειναι προφανες οτι καταλαβαινει οτι δεν ξερεις απο χρωμα

Θες δηλαδή να μου πείς ότι ο μάστορας θα κάνει μίξη βάσεων κ θα βγάλει την απόχρωση BG305A κ θα ταιριάξει απόλυτα με αυτή του χρωματολογιου. Κ μάλιστα αυτό θα το καταλάβει ενώ το χρώμα είναι υγρό στο δοχείο του;;;

Φίλε κ εγώ αυτό σου λέω ότι η απόχρωση για να δείξει πρέπει να στεγνώσει πάνω στον τοίχο. 

2 ώρες πριν, divo είπε

Αυτα κανουν τα σοβαρα χρωματοπολεια.   

Όχι φίλε,αυτό δεν το κάνει κανένας...

Γτ άπαξ κ βάλει τη βάση στο μηχάνημα για ανάμιξη, δεν υπάρχει κ γυρίσμος.

2 ώρες πριν, divo είπε

ουυ εκει να δεις καλυπτικοτητα.😂 . Αυτο τι σημαινει οτι ειναι καλο χρωμα? Αυτο 

Αφού δουλεύεις στον συγκεκριμένο τομέα θα ξέρεις ότι κάθε στρώση μπογιάς θα πρέπει να έχει περίπου συγκεκριμένη πυκνότητα ώστε κ να υπάρχει καλή πρόσφυση αλλά κ να επιτρέπει την διαπνοή των υλικών.

Εάν εγώ με το kraft πρέπει να περάσω 10 χέρια το πιθανότερο είναι να πάρω το χρώμα στα χέρια μετά από 10 μήνες.

2 ώρες πριν, divo είπε

ποια βιβεχρωμ μιλας;

Οκ το ακούσαμε κ αυτό...

Μιλάς για την akzonobel που έχει παγκόσμια δραστηριότητα κ μεταξύ άλλων έχει κ τη sikkens; Τι ακριβώς συγκρίνεις;

Και μια χαρά υπάρχει το εργοστάσιο στην Ελευσίνα.

2 ώρες πριν, divo είπε

μου δεν παιρνεις κανενα απο αυτα. Παιρνεις benjmin moore, einza, caparol, ακομα και τα sigma.

Από τα παραπάνω δεν έχω εμπειρία οπότε δεν σχολιάζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, divo είπε

. οσο για την απόχρωση μια χαρα την πετυχαίνουν αυτοι που ξερουν

Οκ γνώμη σου.

Αλλά γιατί να μπείς σε αυτή τη διαδικασία με αμφίβολο αποτέλεσμα;;;;

Ταλαιπωρία χωρίς λόγο κ χωρίς εγγυήσεις....

6 ώρες πριν, divo είπε

. Επισης σε ολους οι εταιρειες λενε 1 φορα το μηνανα κανουν καθαρισμο. Αυτο εξυπακούεται και χάσιμο χρωστικής

Δεν ξέρω ακριβώς που μπερδευεσαι κ γτ μας λες άσχετα πράγματα.... Στο προηγούμενο ποστ υποστηρίξεις ότι ο χρωματοπωλης οφείλει να σου φτιάξει το χρώμα κ να στο δοκιμάσει στο χρωματολογιο....

Οι μηχανές είναι αυτοματοποιημένες κ κάνουν έκπλυση των ακροφυσίων...δεν κρατάνε προηγούμενα χρώματα μέσα...

6 ώρες πριν, divo είπε

Αν λοιπον περασεις  το ιδιο χρωμα με 5-8%

Αν, αν, αν.......

Εγώ σου μιλάω για τις συστάσεις της εκάστοτε εταιρίας...αν εσύ θες να βάψεις με αναραιωτο, χωρίς ασταρι δεν σου φταίει το χρώμα αν αρχίσει να ξεφλουδίζει στο μήνα.

Επίσης όλα τα υλικά χρειάζονται ένα βαθμό διαπνοής κ αυτό επιτυγχάνεται με σωστό ασταρωμα κ βάψιμο...κ μιλάω για τα δομικά στοιχεία κ όχι για χρώματα.

6 ώρες πριν, divo είπε

sikkens  που λες ειναι χρωματα αυτοκινητου, καμια σχεση με τα οικοδομικα

Μιλάω για τη akzonobel που αποτελεί κολοσσό στην αγορά του χρώματος παγκόσμιως και περιλαμβάνει εταιρίες με κορυφαία προϊόντα όπως η sikkens.

6 ώρες πριν, divo είπε

Εβαφε το νοσοκομειο

Το ότι έβαφε νοσοκομείο (δηλαδή ένα έργο) με διαφορετικης εταιρίας χρώματα (2 προσφορές;;;) μου φαίνεται άκυρο, αλλά Ελλάδα είμαστε όλα μπορούν να συμβούν με την κατάλληλη "χρηματοδότηση".

 

Τεσπά δεν το συνεχίζω άλλο γτ ξεφεύγουμε από το θέμα μας που είναι συμβουλές.

Εγώ λοιπόν βάσει εμπειρίας καθαρά προτείνω τις 2 αυτές εταιρίες μιας κ τίς έχω χρησιμοποιήσει ο ίδιος.

Τώρα ο καθένας δοκιμάζει κ μαθαίνει...

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε καμία σχέση. Δεν έχω σχέση με τόν χώρο. Ερασιτέχνης είμαι που ασχολούμαι αποκλειστικά για δικές μου δουλειές. Δεν είμαι σε καμία περίπτωση μάστορας κ σίγουρα δεν φτάνω την εμπειρία κ τη γνώση κάποιου μάστορα.

Για την προσφορά θεώρησα ότι πρόκειται για  δημόσιο έργο όπου χρησιμοποιούνται συγκεκριμένα υλικά όπως τα αναφέρει ο Μηχανικός στην προσφορά. Αν ήταν δικά σας πάω πάσο. 

Απλά εγώ δεν επιλέγω kraft, μιας κ τις 2 φορές που την επέλεξα, πέταξα 2 τριλιτρα στον κάδο.

Για εμπορία που ρωτάς δεν έχω ιδέα κ γενικά να πω την αλήθεια χρώματα ψωνίζω μέσω διαδικτύου όπου τα βρω φθηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό που μπόρεσα εγώ να αξιολογήσω ήταν η απαράδεκτη καλυπτικοτητα

Πάντα αραίωση σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή κ το αποτέλεσμα ήταν άθλιο.

Ειδικά η φτηνή σειρά της που πήρα για ένα τοίχο που θα έμπαιναν ντουλάπια κουζίνας απλά δεν έβαφε.

Πέρασα κανονικά ασταρι κ έπειτα 2 χέρια χρώμα κ ο τοίχος δεν έλεγε να ασπρίσει. 

Μάλιστα σε ένα σημείο δοκίμασα να το βάλω αναραιωτο για να δω το αποτέλεσμα αλλά κ πάλι το παλιό χρώμα του τοίχου αχνοφαινονταν.

Αντίθετα στις υπόλοιπες πλευρές πήρα το κλασσικό vitex κ ξεμπερδεψα γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέροντα όσα έχεις γράψει φίλε μου αλλά μην τα ισοπεδώνεις τα Βίβεχρωμ κ' Βιτέξ, άρκει να πω απλώς πως και των δυο εταιριών τα υλικά είναι ΑΑΑ μηχανικά σκεφτόμενος και μόνο την αντοχή τους στον χρόνο. Μιλάμε για Βαψίματα 20ετίας και βάλε που διατηρούν τις επιφάνειες υγιέστατες(εννοείται με βασική προϋπόθεση την σωστή προεργασία τους)! Καλυπτικότητες άψογες-ακόμα και των β' ποιότητας(vive, vito). 

Η διαφοροποίηση μεταξύ των εταιριών που ανέφερες υπάρχει μόνο σε ό,τι αφορά την υφή, το φινίρισμα δηλαδή που έχουν τα υλικά τους. Για παράδειγμα τα της Βιτέξ δίνουν μια πιο ματ υφή σε αντίθεση με τα της Βέχρω που το φινίρισμά τους έχουν μια πιο "βελούδινη" υφή...

Για την Κράφτ τώρα άσ' το, μιλάμε για πολύ κλάμα! Ειδικά το αστάρι πλαστικού της...... καταλήγει όλο στο πάτωμα ακόμα και εντελώς αναραίωτο. Έχει καταντήσει παροιμιώδες... Διαφημίστηκε όσο δεν παίρνει μέσω του "Άλλαξέ το" αλλά και πάλι στον πάτο παραμένει σε προτίμηση μεταξύ των επαγγελματιών. Σε διαβεβαιώ πως δεν είναι καθόλου τυχαίο αυτό.

Για τις μίξεις τώρα άκουσε, δεν είναι δίκαιο να κρίνεις έναν επαγγελματία απο το αν ξέρει ή όχι να φτιάχνει μόνος του αποχρώσεις! Αυτό έχει να κάνει ΜΟΝΟ με το ΑΝ ΈΤΥΧΕ να τις μάθει λόγω της ευκολίας, και προπάντων της πρακτικότητας, των μηχανών πρόσμιξης. Η μαγκιά θέλω να πω δεν είναι στο αν ξέρει κάποιος απο ποιά χρώματα γίνεται το καφέ ας πούμε, η μαγκιά είναι στην τεχνογνωσία. :-)

 

Ααα ξέχασα! Τις Caparol και τις άλλες περίεργες βγάλ' τες στην απ'έξω, αυτές ειδικεύονται στα υλικά τεχνοτροπίας, η Sika ειδικεύεται στα μονωτικά, θερμοδυναμικά κλπ υλικά. Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης με τις εταιρίες που ειδικεύονται στα συμβατικά υλικά(όπως είναι οι Βιβεχρωμβιτέξομπένζαμιν)...

Επεξ/σία από sargio01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, divo είπε

το β της βιτεξ to vista? φανταζομαι οτι τελικα πηρες το clasic το Α της☺️

ποιο ειχες παρει απο την κραφτ; το deco ή το profi?

Όντως μετά πήρα το clasic της Vitex.

Αρχικά είχα πάρει το kraft go.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτοκίνητο VW Polo 2004 έχει κάνει η μια μεσαία λάμπα. Μερικές πολύ noobικες ερωτήσεις:

1. Ποσό εύκολο είναι να τις αλλάξω  μόνος μου

2. Πουί βρίσκω τι τυπου λάμπες παίρνει. Εννοώ έχουν όλες η λάμπες τον ίδιο τρόπο σύνδεσης

3. Μπορώ να βάλω πχ λάμπες αλογόνου και σε αμάξι που δεν είχε τέτοιες από την αρχή?

3. Τις διαφορετικές σκάλες στο φανάρι τις αλλάζεις μαζί; είναι η ίδια λάμπα ή διαφορετικές; Πρέπει να τις βάλεις "ζευγάρι"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Είναι αρκετά εύκολο, αφού ανοίξεις το καπό, στο πισω μέρος του φαναριου βρίσκονται κάτι μαύρα  λαστιχένια προστατευτικά τα οποία τα τραβάς να ξεσφηνωσουν. Έπειτα πιέζεις το συρματινο κλιπ της λάμπας που έχει καεί κ βγάζεις έξω τη λάμπα μαζί με το ντουι. Πιέζεις ελαφρά τη λάμπα κ την γυρνάς αριστερόστροφα και την αφαιρεις. Με αντίστροφη διαδικασία τοποθετείς την καινούρια.

2. Με την λάμπα πήγαινε σε κάποιον με ανταλλακτικά ή σε ένα συνεργείο ακόμα κ σε βενζινάδικο κ πάρε μία καινούρια.

3. Μπορείς αρκεί να είναι τα ίδια watt

4. Οχι, κάθε σκάλα έχει τη δική της λάμπα.

Αν ωστόσο φοβάσαι τη διαδικασία ή δείς ότι η πρόσβαση στη λάμπα είναι δύσκολη πήγαινε σε ένα συνεργείο να στην αλλάξουν. Συνήθως οι μάστορες δεν χρεώνουν την αλλαγή λάμπας παρά μόνο την ίδια την λάμπα.

Επεξ/σία από bill999r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...