Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Sebu είπε

Στο χωριο παντως που ηταν ψηλοταβανο ειχαμε κανει το αναποδο με φανταστικα αποτελεσματα καλοκαιρι και χειμωνα.

Υδρομονωση στην ταρατσα και μετα μεσα στο σπιτι χαμηλωμα του ταβανιου κατα 40 ποντους, μονωτικο στη μεση φελιζολ και τελειωμα με γυψοσανιδα ως νεο ταβανι. Το σπιτι εχει ριξει αρκετα μεση θερμοκρασια το καλοκαιρι (απο εκει που εβραζε ειναι δροσερο) και το χειμωνα εχει ζεσταθει αρκετα και εχει πεσει η σχετικη υγρασια. Ειναι λες και εχει δημιουργηθει θερμομονωτικη ασπιδα στην οροφη.

Και πάντα αναρωτιόμουν αν αυτό μπορεί να γίνει στο ψηλοτάβανο σπίτι στο χωριό και αν θα έχει αποτέλεσμα.

👍

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια και πιάσατε τις μονώσεις να ρωτήσω, τι ειναι καλύτερο σε μια ταρατσα με θερμομόνωση υδρομόνωση 30ετιας χωρις πλακάκια απο πάνω, εκτός βέβαια απο το ολικό ξήλωμα.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2022 στις 9:11 ΠΜ, Doubt είπε

Αν δεν κάνω λάθος, αυτό που βλέπω είναι θερμόμετρο/υγρασιόμετρο εσωτερικού χώρου. Οπότε δεν σου κάνει.

Αυτό που θέλεις είναι να βλέπεις τι θερμοκρασία έχει το νερό μέσα στο μπόιλερ; Και τι μπόιλερ είναι αυτό;

θελω απλα να βλέπω τη θερμοκρασία του νερού στο μποιλερ για να ξερω αν θα αναψω το ρευμα η οχι.

Στις 11/1/2022 στις 12:35 ΜΜ, mechpanos είπε

Πάρε σε ένα μαγαζί με ψύξη-θέρμανση-κλιματισμό-υδραυλικά, πες τους τι θες να κάνεις, και θα σε καθοδηγήσουν.
Βασικά θέλεις ένα όργανο μέτρησης και ένα απομακρυσμένο αισθητήριο (το θερμοστοιχείο που θα μπει στο κυάθιο του μπόιλερ). Αυτά συνήθως έχουν ειδικού τύπου καλώδιο, αλλά το πιο πιθανό να παίξει και με το 3χ1 με κάποιο μικρό σφάλμα, δεν θες και καμία σούπερ ακρίβεια. Εμείς σε βιομηχανικές εφαρμογές βάζουμε ειδικά θερμοστοιχεία και ειδικά καλώδια, γιατί απαιτείται ακριβής έλεγχος της διεργασίας.

Τέλος πάντων, πρέπει να ξεκαθαρίσεις όμως και τι θες να κάνει: θες θερμοστάτη που θα του βάζεις μια θερμοκρασία και θα την κρατάει σταθερή ανοίγοντας-κλείνοντας κάποια εντολή ή κάποια αντίσταση; Ή θες απλά να βλέπεις, και να ανοίγεις εσύ χειροκίνητα; Και τι θα ανοίγεις, ποια θα είναι η πηγή θέρμανσης; Το σύστημα θέρμανσης, με εντολή στον λέβητα αλλά άνοιγμα της ηλεκτροβάνας μόνο για το μπόιλερ;
Πρέπει να ξεκαθαρίσει η διαδικασία, τα υπόλοιπα βρίσκονται!

θελω απλα να βλέπω τη θερμοκρασία του νερου τιποτα αλλο απλα μια ένδειξη και αν χρειάζεται θα το ανοίγω χειροκίνητα. ο ηλιακός είναι τριπλής ενέργειας ρεύμα πετρέλαιο ηλιο. αν δεν αρκει ο ήλιος μπορώ να ανοίξω το ρευμα αλλιως μονο το λέβητα για να ζεστάνει το νερο χρησης και οχι τα σώματα.

Στις 11/1/2022 στις 1:40 ΜΜ, meletis_m είπε

Δέ ξέρω τι σύνδεση έχεις αλλά , σε δική μου περίπτωση που έχω μποιλερ τριπλής ενέργειας , έχει εμβαπτιζόμενο θερμοστάτη επάνω στο μποίλερ και το ρυθμίζω απο εκεί πόσο θερμοκρασία θέλω . Απο το θερμοστάτη χωρου έχω μονο τη εντολή για να πάρει ο 2ος κυκλοφορητής .

Και ψάχνω και εγω να αντικαταστήσω το απλό διμεταλλικό  με κάποιο απλό ηλεκτρονικό.  Κοιτάζω τούς olympia electronics.

και εμένα τριπλής ενέργειας ειναι. δε θελω να ρυθμίζω τη θερμοκρασία του μποιλερ απλα να βλεπω τη θερμοκρασία του νερού. ο υδραυλικός μου χει κανει ο καυστήρας να ζεσταίνει και μόνο το νερό χρήσης χωρις να ανάβουν τα καλοριφέρ, αρα νομίζω ιδια κατάσταση είμαστε.

 

το αλλο που σκέφτηκα αν παρω έναν θερμοστάτη ο οποίος δεχεται καλώδιο για εξωτερική ένδειξη θερμοκρασίας και αντι να δειχνει την θερμοκρασία περιβάλλοντος να καταλήγει στο κυαθιο του μποιλερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εκθέσω το πρόβλημα μου, νοικιάζω ένα σπίτι αρκετά χρόνια τώρα, σε ένα δωμάτιο κάθε χρόνο ξεκινάει ο τοίχος να φουσκώνει από μια γωνία και ακολουθεί μια καθοδική πορεία στους 2 τοίχους, την άνοιξη καθαρίζω, σοβατίζω, βάφω κλπ, τον χειμώνα πάλι το ίδιο. Δεν ξέρω αν είναι θέμα υγρασίας από την ταράτσα ή διαρροής από κάποιον σωλήνα που απλώς παίρνει κάτι μήνες να φανεί και συμβαίνει τον χειμώνα. 

Μένω στον 2ο και τα 2 διαμερίσματα που είναι κάτω από μένα, (οροφοδιαμερίσματα) άλλαξαν τους σωλήνες που ξεκινάνε από την ταράτσα το καλοκαίρι με καινούριους, μέσα σε πλαστικούς σωλήνες οπότε απορρίπτω να φταίνε αυτοί. 

Άρα ή κάποια μικρή διαρροή από την μεριά μου ή από την ταράτσα η υγρασία. Το σπίτι το νοικιάζω, ο ιδιοκτήτης δεν δίνει λεφτά για επισκευή και δεν θέλω να φύγω από το συγκεκριμένο σπίτι. 

Σκέφτηκα μια λίγο παράδοξη λύση, δεν ξέρω αν είναι καν εφικτή, με ένα ποτηροτρύπανο κάνω μια τρύπα στην αρχή που εμφανίζεται η υγρασία σε βάθος μερικών εκατοστών, μονώνω κάπως την κατω μεριά της τρύπας και δίνω διέξοδο στην υγρασία,. Έχει κάποιο νόημα αυτό ή λέω ανοησία τεραστίων διαστάσεων;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Να εκθέσω το πρόβλημα μου, νοικιάζω ένα σπίτι αρκετά χρόνια τώρα, σε ένα δωμάτιο κάθε χρόνο ξεκινάει ο τοίχος να φουσκώνει από μια γωνία και ακολουθεί μια καθοδική πορεία στους 2 τοίχους, την άνοιξη καθαρίζω, σοβατίζω, βάφω κλπ, τον χειμώνα πάλι το ίδιο. Δεν ξέρω αν είναι θέμα υγρασίας από την ταράτσα ή διαρροής από κάποιον σωλήνα που απλώς παίρνει κάτι μήνες να φανεί και συμβαίνει τον χειμώνα. 

Μένω στον 2ο και τα 2 διαμερίσματα που είναι κάτω από μένα, (οροφοδιαμερίσματα) άλλαξαν τους σωλήνες που ξεκινάνε από την ταράτσα το καλοκαίρι με καινούριους, μέσα σε πλαστικούς σωλήνες οπότε απορρίπτω να φταίνε αυτοί. 

Άρα ή κάποια μικρή διαρροή από την μεριά μου ή από την ταράτσα η υγρασία. Το σπίτι το νοικιάζω, ο ιδιοκτήτης δεν δίνει λεφτά για επισκευή και δεν θέλω να φύγω από το συγκεκριμένο σπίτι. 

Σκέφτηκα μια λίγο παράδοξη λύση, δεν ξέρω αν είναι καν εφικτή, με ένα ποτηροτρύπανο κάνω μια τρύπα στην αρχή που εμφανίζεται η υγρασία σε βάθος μερικών εκατοστών, μονώνω κάπως την κατω μεριά της τρύπας και δίνω διέξοδο στην υγρασία,. Έχει κάποιο νόημα αυτό ή λέω ανοησία τεραστίων διαστάσεων;

 

Αν κατάλαβα σωστά είσαι ο "πάνω" όροφος και πιο πάνω ταράτσα. Μήπως είναι συμπύκνωση υγρασίας λόγω εξωτερικού ψύχους; Σε βορινούς τοίχους συμβαίνει περισσότερο.

Εύκολη λύση, αφυγραντήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αν κατάλαβα σωστά είσαι ο "πάνω" όροφος και πιο πάνω ταράτσα. Μήπως είναι συμπύκνωση υγρασίας λόγω εξωτερικού ψύχους; Σε βορινούς τοίχους συμβαίνει περισσότερο.

Εύκολη λύση, αφυγραντήρας.

Σωστά, δεν είναι βορινός τοίχος, είναι στην μέση περίπου της δυτικής πλευράς, δεν νομίζω ο αφυγραντήρας να κάνει οτιδήποτε (ούτως ή άλλως βάζω) αφού ξεκινάει να φουσκώνει ο τοίχος απ' το συγκεκριμένο σημείο κάθε φορά για να φτάσει στην άλλη άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως λες αν υπήρχε διαρροή νομιζω θα ειχες θεμα και το καλοκαίρι. 

Θέρμανση αναβεις; Τι βαθμους εχεις μεσα στο σπιτι. 

Η υγρασια που βλέπεις σχηματιζει καφε σταμπες ή μαυρες κοιληδες;

Απο πανω για να κατεβουν σωληνες στα κατω διαμερισματα, λογικα θα ναι ή ηλιακού ή αν υπάρχει λεβητας στην ταρατσα. 

Οτι είναι καινούργιοι δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει διαρροή.

Εκείνος ο τοιχος που εχει υγρασία συνορεύει με κάτι αλλο; Να εχει κανενα λουκι; Σε πιο χώρο βλέπεις υγρασια. Μπανιοθ κουζινας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Οπως λες αν υπήρχε διαρροή νομιζω θα ειχες θεμα και το καλοκαίρι. 

Θέρμανση αναβεις; Τι βαθμους εχεις μεσα στο σπιτι. 

Η υγρασια που βλέπεις σχηματιζει καφε σταμπες ή μαυρες κοιληδες;

Απο πανω για να κατεβουν σωληνες στα κατω διαμερισματα, λογικα θα ναι ή ηλιακού ή αν υπάρχει λεβητας στην ταρατσα. 

Οτι είναι καινούργιοι δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει διαρροή.

Εκείνος ο τοιχος που εχει υγρασία συνορεύει με κάτι αλλο; Να εχει κανενα λουκι; Σε πιο χώρο βλέπεις υγρασια. Μπανιοθ κουζινας;

Ηλιακού είναι οι σωλήνες αλλά είναι εξωτερικοί και μέσα σε ένα σπιραλ σωλήνα, οπότε το ψιλοαποκλείω.

Θέρμανση έχω καλοριφέρ, δεν το ανάβω όμως όλη την μέρα, από 14 το λιγότερο τα πρωινά που έχω τσεκάρει μέχρι 21. 

Η υγρασία ξεκινάει από γωνία σε υπνοδωμάτιο που συνορεύει με το μπάνιο, όμως οι σωλήνες του μπάνιου δεν είναι στην γωνία, ενώ στο πατάρι που κοιτάζω δεν έχει υγρασία εκεί που κατεβαίνουν οι σωλήνες. Ενώ στο μπάνιο δεν έχω κάποιο δείγμα να ξεκολάνε π.χ πλακάκια. 

Δεν υπάρχουν στάμπες, ο τοίχος αρχίζει να φουσκώνει, το φούσκωμα επεκτείνεται και από κάτω είναι σαν άλατα πράσινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως υπαρχει/περναει απο εκει κοντα καποιος σωληνας νερου? Το νερο ειναι υπουλο και δεν ακολουθει παντα προβλεψιμη κατ εμας πορεια.

Το ειχε πριν χρονια η γιαγια μου για 2-3 σεζον το ιδιο πατερν ξεκινουσε απο συγκεκριμενο υψος και εκανε συγκεκριμενη πορεια φουσκωνε εσκαγε, ξυναμε, βαφαμε κοκ. και ψαχνομασταν και τελικα ειχε τρυπησει ο θερμοσιφωνας στο παταρι, εχανε λιγο λιγο νερο το οποιο εβρισκε διεξοδο στον τοιχο του υπνοδωματιου (δεν μπορουσε να βρει στο πατωμα του παταριου γιατι ηταν φουλ πλακα/τσιμεντο ουτε στον τοιχο του μπανιου απο κατω γιατι ηταν επενδυμενος ολος με πλακακι).

Το ανακαλυψαμε οταν χρειαστηκε τον 3ο-4ο χρονο να ανεβουμε στο παταρι να φυλαξουμε πολλα πραγματα (δεν το χρησιμοποιουσε εκεινη το παταρι λογω ηλικιας) και με το που βαλαμε το χερι μας στο παταρι ειχε μεσα 1 δαχτυλο νερο.

Παντως το 14 που αναφερεις για εσωτερικη θερμοκρασια ειναι πολυ χαμηλο αν το σπιτι ειναι καινουριο (μετα το 2005) και εχει καλη σχετικα μονωση και κουφωματα. Ιδιως για δυτικο δωματιο. Θα πρεπει να αρχισει δια της ισατοπον να κοβεις πιθανα προβληματα μηπως καταληξεις στον υποπτο. Θα ξεκινουσα με καλο αερισμο και αφυγρανση σε συνεχη βαση με διαρκη παρακολουθηση της υγρασιας/θερμοκρασιας του χωρου.

Μετα μολις εμφανιζοταν το πρωτο φουσκωμα θα εκανα ανω κατω τον απο πανω οροφο/ταρατσα να δω αν υπαρχει καπου συγκεντρωση νερων ή αν στο ιδιο υψος με το φουσκωμα απο την εξωτερικη πλευρα υπαρχει σωληνωση που δακρυζει/σταζει και αυτο περναει στον τοιχο και ποτιζει σιγα σιγα μερα μερα μηνα μηνα. Μια σωληνα/σιφωνι μπορει να εχει μικρη διαρροη που δεν θα γινει αντιληπτη πχ απο τον ιδιοκτητη ενος ηλιακου, αλλα αυτο το νερο γλυφει τον τοιχο και απορροφαται απο την τοιχοποια και ισως συνεργατικα με κρυο και εσωτερικη υγρασια νοτιζει και σκαει πιο γρηγορα.

Παντως αν λες οτι επαναλαμβανεται καθε φορα το ιδιο μοτιβο δεν ειναι κατι μεμονωμενο και τυχαιο αλλα ειναι κατι που συμβαινει σταθερα και παγια και απλα γινεται απο εσενα αντιληπτο σε συγκεκριμενη περιοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Η υγρασία ξεκινάει από γωνία σε υπνοδωμάτιο που συνορεύει με το μπάνιο, όμως οι σωλήνες του μπάνιου δεν είναι στην γωνία, ενώ στο πατάρι που κοιτάζω δεν έχει υγρασία εκεί που κατεβαίνουν οι σωλήνες. Ενώ στο μπάνιο δεν έχω κάποιο δείγμα να ξεκολάνε π.χ πλακάκια. 

Δεν υπάρχουν στάμπες, ο τοίχος αρχίζει να φουσκώνει, το φούσκωμα επεκτείνεται και από κάτω είναι σαν άλατα πράσινα.

Στην γωνία που λες υπάρχει κολώνα; εννοώ της οικοδομής, μπετό. Πάνω στην ταράτσα μήπως εξέχουν σίδερα;

π.χ

lept2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βγάλει τον σκασμένο σοβά και τον τρίψει οπότε δεν φαίνεται κάτι ιδιαίτερο. Στην ταράτσα δεν υπάρχουν σίδερα εκεί, όχι, αλλά ούτως ή άλλως είναι σε κακή κατάσταση η ταράτσα, μπορώ να βγάλω φώτο το μεσημέρι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως μαζευει νερα και ποτιζει η πλακα της ταρατσας και μετα υπαρχει καποια πιο ευκολη οδευση που εχει βρει το νερο και ξερναει στο συγκεκριμενο σημειο στον τοιχο σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...