Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, DrLo είπε

Σε αυτοκίνητο VW Polo 2004 έχει κάνει η μια μεσαία λάμπα. Μερικές πολύ noobικες ερωτήσεις:

1. Ποσό εύκολο είναι να τις αλλάξω  μόνος μου

2. Πουί βρίσκω τι τυπου λάμπες παίρνει. Εννοώ έχουν όλες η λάμπες τον ίδιο τρόπο σύνδεσης

3. Μπορώ να βάλω πχ λάμπες αλογόνου και σε αμάξι που δεν είχε τέτοιες από την αρχή?

3. Τις διαφορετικές σκάλες στο φανάρι τις αλλάζεις μαζί; είναι η ίδια λάμπα ή διαφορετικές; Πρέπει να τις βάλεις "ζευγάρι"

Λογικά θα στις αλλάξουν δωρεαν σε ένα σοβαρό βενζινάδικο εφόσον τις πάρεις από εκεί (πχ εταιρικά shell). Καλό θα ήταν να αλλαχθούν σε ζευγάρι γιατί σπάνια θα πετύχεις το ίδιο χρωμα. Κατά τα αλλά σα διαδικασία είναι από πολύ εύκολη έως πολύ δύσκολη ανάλογα το αυτοκίνητο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Λογικά θα στις αλλάξουν δωρεαν σε ένα σοβαρό βενζινάδικο εφόσον τις πάρεις από εκεί (πχ εταιρικά shell). Καλό θα ήταν να αλλαχθούν σε ζευγάρι γιατί σπάνια θα πετύχεις το ίδιο χρωμα. Κατά τα αλλά σα διαδικασία είναι από πολύ εύκολη έως πολύ δύσκολη ανάλογα το αυτοκίνητο. 

 

9 ώρες πριν, bill999r είπε

1. Είναι αρκετά εύκολο, αφού ανοίξεις το καπό, στο πισω μέρος του φαναριου βρίσκονται κάτι μαύρα  λαστιχένια προστατευτικά τα οποία τα τραβάς να ξεσφηνωσουν. Έπειτα πιέζεις το συρματινο κλιπ της λάμπας που έχει καεί κ βγάζεις έξω τη λάμπα μαζί με το ντουι. Πιέζεις ελαφρά τη λάμπα κ την γυρνάς αριστερόστροφα και την αφαιρεις. Με αντίστροφη διαδικασία τοποθετείς την καινούρια.

2. Με την λάμπα πήγαινε σε κάποιον με ανταλλακτικά ή σε ένα συνεργείο ακόμα κ σε βενζινάδικο κ πάρε μία καινούρια.

3. Μπορείς αρκεί να είναι τα ίδια watt

4. Οχι, κάθε σκάλα έχει τη δική της λάμπα.

Αν ωστόσο φοβάσαι τη διαδικασία ή δείς ότι η πρόσβαση στη λάμπα είναι δύσκολη πήγαινε σε ένα συνεργείο να στην αλλάξουν. Συνήθως οι μάστορες δεν χρεώνουν την αλλαγή λάμπας παρά μόνο την ίδια την λάμπα.

 

2 ώρες πριν, Alejandro είπε

Τον τύπο της λάμπας μπορείς να τον δεις και στο βιβλίο του αυτοκινήτου.

 

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Λογικά θα στις αλλάξουν δωρεαν σε ένα σοβαρό βενζινάδικο εφόσον τις πάρεις από εκεί (πχ εταιρικά shell). Καλό θα ήταν να αλλαχθούν σε ζευγάρι γιατί σπάνια θα πετύχεις το ίδιο χρωμα. Κατά τα αλλά σα διαδικασία είναι από πολύ εύκολη έως πολύ δύσκολη ανάλογα το αυτοκίνητο. 

Thanks

βιβλιο αυτοκινήτου δεν υπάρχει όμως άνοιξα χθες και είδα ότι είναι έτσι οπως περιγράφει ο bill999. φαίνεται κατι εξαιρετικά ευκολο που ίσως καταντά αδιάφορο. Θα ρωτήσω και σε βενζινάδικο που προτείνει και o paylidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αλλάξω το ρακόρ σε μία μπαταρία νεροχύτη και θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να δημιουργήσω την εκτόνωση στο κάτω μέρος του σωλήνα; 

Στην φωτό μέσα στον κύκλο.

 

 

20190111_133948.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, enterhere είπε

Θέλω να αλλάξω το ρακόρ σε μία μπαταρία νεροχύτη και θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να δημιουργήσω την εκτόνωση στο κάτω μέρος του σωλήνα; 

Στην φωτό μέσα στον κύκλο.

20190111_133948.jpg

Με ενα χοντρό κατσαβίδι ή με ενα μυτοτσιμπιδο και κάνοντας κυκλικές κινήσεις θα κάνεις την εκχειλωση που θες.Προσοχη το σωληνάκι να μην εξεχει απο το ρακορ γιατί θα "βρισκει" στην βαση του σπιραλ κ δεν θα το αφήσει να πατήσει σωστά και ισως δεν στεγανωσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/1/2019 στις 12:13 ΠΜ, sargio01 είπε

Ενδιαφέροντα όσα έχεις γράψει φίλε μου αλλά μην τα ισοπεδώνεις τα Βίβεχρωμ κ' Βιτέξ, άρκει να πω απλώς πως και των δυο εταιριών τα υλικά είναι ΑΑΑ μηχανικά σκεφτόμενος και μόνο την αντοχή τους στον χρόνο. Μιλάμε για Βαψίματα 20ετίας και βάλε που διατηρούν τις επιφάνειες υγιέστατες(εννοείται με βασική προϋπόθεση την σωστή προεργασία τους)! Καλυπτικότητες άψογες-ακόμα και των β' ποιότητας(vive, vito). 

Η διαφοροποίηση μεταξύ των εταιριών που ανέφερες υπάρχει μόνο σε ό,τι αφορά την υφή, το φινίρισμα δηλαδή που έχουν τα υλικά τους. Για παράδειγμα τα της Βιτέξ δίνουν μια πιο ματ υφή σε αντίθεση με τα της Βέχρω που το φινίρισμά τους έχουν μια πιο "βελούδινη" υφή...

Για την Κράφτ τώρα άσ' το, μιλάμε για πολύ κλάμα! Ειδικά το αστάρι πλαστικού της...... καταλήγει όλο στο πάτωμα ακόμα και εντελώς αναραίωτο. Έχει καταντήσει παροιμιώδες... Διαφημίστηκε όσο δεν παίρνει μέσω του "Άλλαξέ το" αλλά και πάλι στον πάτο παραμένει σε προτίμηση μεταξύ των επαγγελματιών. Σε διαβεβαιώ πως δεν είναι καθόλου τυχαίο αυτό.

Για τις μίξεις τώρα άκουσε, δεν είναι δίκαιο να κρίνεις έναν επαγγελματία απο το αν ξέρει ή όχι να φτιάχνει μόνος του αποχρώσεις! Αυτό έχει να κάνει ΜΟΝΟ με το ΑΝ ΈΤΥΧΕ να τις μάθει λόγω της ευκολίας, και προπάντων της πρακτικότητας, των μηχανών πρόσμιξης. Η μαγκιά θέλω να πω δεν είναι στο αν ξέρει κάποιος απο ποιά χρώματα γίνεται το καφέ ας πούμε, η μαγκιά είναι στην τεχνογνωσία. :-)

Ααα ξέχασα! Τις Caparol και τις άλλες περίεργες βγάλ' τες στην απ'έξω, αυτές ειδικεύονται στα υλικά τεχνοτροπίας, η Sika ειδικεύεται στα μονωτικά, θερμοδυναμικά κλπ υλικά. Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης με τις εταιρίες που ειδικεύονται στα συμβατικά υλικά(όπως είναι οι Βιβεχρωμβιτέξομπένζαμιν)...

Ειχε βαφτει απο μπογιατζη ενα δωματιο μεσω ιδιοκτητη με vitex δε ξερω πια ποιοτητα αλλα ειναι χαλια σε 1 χρονο. Μηπως φταιει οτι εβαψε πανω σε παλαια βαμενη ταπετσαρια που εχει φουσκωσει σε μερικα σημεια; επισης αν πεσει νερο στο τοιχο μενει σημαδι αυτο δε καταλαβαινω γτ μηπως ειναι τπτ απλο χρωμα. 

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα αυτό το ρωτάς κανονικά ή κάνεις πλάκα; :p

Μα φυσικά δεν ευθύνεται το χρώμα, ο κάστορας έβαψε ΠΑΝΩ ΣΕ ΧΑΡΤΙ! Εννοείται οτι θα είναι χάλια.

Για το σημάδι που αφήνει το νερό δείχνει οτι το χρώμα που μπήκε στον τοίχο είναι β' ποιότητας(vito στην προκειμένη περίπτωση). Ενδέχεται και γ'...

 

 

Επεξ/σία από sargio01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sargio01 είπε

Τώρα αυτό το ρωτάς κανονικά ή κάνεις πλάκα; 😛

Μα φυσικά δεν ευθύνεται το χρώμα, ο κάστορας έβαψε ΠΑΝΩ ΣΕ ΧΑΡΤΙ! Εννοείται οτι θα είναι χάλια.

Για το σημάδι που αφήνει το νερό δείχνει οτι το χρώμα που μπήκε στον τοίχο είναι β' ποιότητας(vito στην προκειμένη περίπτωση). Ενδέχεται και γ'...

Μου ειπε οτι θελει τριψιμο να βγει. Παντως ουτε ασταρι εβαλε. Ειχε παρει 10λιτρο κουβα και του το ζητησα οτι περισεψει και μου λεει να ξερω οτι οταν κανεις μια δουλεια το χρωμα το κρατας και δε μου εδωσε. Ετσι και αλλιως δε πληρωσα εγω οποτε δεν το συνεχισα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίταξε, όταν πρόκειται να βαφεί ένας τοίχος που έχει ταπετσαρία νομοτελειακά αυτή αφαιρείται προηγουμένως. Είναι δυο οι βασικοί λόγοι: α) Περνώντας το χρώμα, αυτή αρχίζει και ξεκολλάει καθώς η κόλλα της είναι υδατοδιαλυτή. Απο αυτό προκύπτουν και τα φουσκώματα. β) Καθώς το χρώμα δεν έχει καμία επαφή με τον τοίχο δεν του προσφέρει καθόλου προστασία, βάφεις δεν βάφεις δηλαδή είναι το ίδιο. Ο επαγγελματίας, αν δεν είναι διατεθιμένος να μπεί στη διαδικασία της αφαίρεσης απλώς δεν πρέπει να αναλάβει το έργο...

Για το ποιός κρατάει στο τέλος τα χρώματα είναι απλό, αυτός που τα πλήρωσε. Αν στη συμφωνία τα υλικά είναι του πελάτη τότε μένουν σε αυτόν, αν συμπεριλαμβάνονται στην τιμή της προσφοράς τότε τα παίρνει ο ελαιοχρωματιστής. 

Επεξ/σία από sargio01
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Μετακομίζω και θέλω να αλλάξω 3 βρύσες.

Αν θυμάμαι καλά ο Στέλιος και άλλα παιδιά είχαν προτείνει για vfm τις fiore?

Για φτηνό έπιπλο με νιπτήρα αξίζουν του Leroy ή να ψάξω αλλού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kronos73 είπε

Καλημέρα

Μετακομίζω και θέλω να αλλάξω 3 βρύσες.

Αν θυμάμαι καλά ο Στέλιος και άλλα παιδιά είχαν προτείνει για vfm τις fiore?

Για φτηνό έπιπλο με νιπτήρα αξίζουν του Leroy ή να ψάξω αλλού;

Πάρε fiore αξίζουν 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, stelios18120 said:

Πάρε fiore αξίζουν 👍

VS Franke (για νεροχύτη), τι θα προτιμούσες? 

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ThReSh είπε

VS Franke (για νεροχύτη), τι θα προτιμούσες? 

Franke λίγο πιο ακριβές αλλά εξίσου αξιόπιστες.

 δύσκολη επιλογή... Θα έβαζα franke νεροχύτη με fiore μπαταρια 😋😋 (πλάκα κάνω)

 

Επειδή έχει πιο μεγαλη ζήτηση και κατανάλωση η fiore,θα έβαζα fiore 😁 (βέβαια γούστα είναι αυτα,καθώς όπως προείπα αξίζουν και οι 2 μάρκες,βγάζουν αρκετά χρόνια χρήσης,αν συμπεριφέρεστε σωστά στην βρύση και δεν την κοπανατε και άλλα τέτοια όμορφα)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γρήγορη απορία. Ένας διακόπτης φωτός αλέ ρετούρ μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως απλός (χωρίς δεύτερο δηλαδή); Μιας και κατά λάθος πήρα τέτοιους αντί για απλούς και πέρασαν οι μέρες για επιστροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr_Slump είπε

Μια γρήγορη απορία. Ένας διακόπτης φωτός αλέ ρετούρ μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως απλός (χωρίς δεύτερο δηλαδή); Μιας και κατά λάθος πήρα τέτοιους αντί για απλούς και πέρασαν οι μέρες για επιστροφή.

Ανετα. Για παραδειγμα οι abb που εχω εγω αλε ρετουρ τους βγαζει δεν εχει καν απλο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, divo είπε

 

Η ταπετσαρια  βγαινει ή με νερο ή με σιδερο αναλογα το ειδος. 10 λιτρα για ενα δωματιο; Μαλλον αιθουσα δεξιώσεων θα ητανε. 8 τετραγωνικα το λιτρο καλυπτουν.....

Απλα ηθελε να βαψει το σπιτι του πιστευω. Εξαλλου ειχε περασει ολο το σπιτι του με σοβα χρωματιστο και μου λεει περισεψε απο μια δουλεια. Αν εχει βαφτει ομως μηπως δε βγαινει τοσο ευκολα

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...