Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, divo είπε

Αν ποιανουν τα χερια σου θα σου προτεινα αλλη λυση.

καθρεφτη μεγαλο απο πανω και η επιπλο με νιπτήρα που να πιανει ολο το πανω μερος κατι σαν και αυτο ή γρανίτη η μαρμαρο ολοκληρο παντα στο πανω μερος χωνευτό νιπτήρα και κατασκευη τα ντουλαπια απο σενα. μη προτιμήσεις τα ξύλινα στο πανω μερος με τους χωνευτούς νιπτήρες. σε δυο χρονια θα θες αλλα. Παθων!! 

Τα χέρια μου πιάνουν κάπως αλλά δεν έχω πολύ χρόνο, θα πάρω κάτι ανάλογο και βλέπουμε. Δεν είναι και δικό μου το σπίτι. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για πείτε ρε παιδιά καμία γνώμη ,τις τελευταίες μέρες με τις κακοκαιρίες δεν ειχα καλο σήμα στην τηλεόραση μου και ανέβηκα στην κεραία να δω τι πεζει.

Ειναι μια κεραία με έναν διακλαδωτη που δίνει σε 2 σπίτια ,το ένα σπίτι πεζει μια χαρα ,το δικό μου καλώδιο επειδή είχε Πολυ σκουριά στις επαφές του διακλαδωτη, το έβγαλα και το καθάρισα ,παρατήρησα όμως ότι αν συνδέω μόνο τον κεντρικό χαλκό στην επαφή πεζει καμπάνα ενώ όταν συνδέω και το μπλενταζ(τα ψιλά συρματακια) στην δίκη τους επαφή χάνω το σήμα εντελώς .Λετε κάπου να έχει κοπεί και βραχυκυκλώνει το καλώδιο η να φταίει κάτι άλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει χρησιμοποιησει κανεις τσιμεντοχρωμα?Εχω ενα δωματιο γωνιακο το οποιο οι δυο τοιχοι βγαζουν καθε χειμωνα μουχλα οσο δεν παει και εχω δοκιμασει τα παντα(εκτος απο ριτινη-θα το χρησιμοποιησω σαν τελευταια λυση) και ελεγα μηπως βαλω και απο αυτο.Εξωτερικα δεν εχει κατι να μπαζει ο αερας,εχει πεταχτο τσιμεντο και ειναι αρκετα καλα μονωμενο,οποτε φανταζομαι it is what it is μαλλον επειδη δεν εχει αλλα κτηρια κοντα το χτυπαει ο αερας οσο δεν παει .Επισης ουτε το ταβανι βγαζει μουχλα,μοναχα αυτοι οι δυο συγκεκριμενοι τοιχοι που  απο πισω δεν εχουν καποιο δωματιο .Κανονικα το τσιμεντοχρωμα ειναι για εξωτερικη χρηση,αλλα εσωτερικα λεω μηπως σταματησει την μουχλα να εμφανιζεται.

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosk1 είπε

Για πείτε ρε παιδιά καμία γνώμη ,τις τελευταίες μέρες με τις κακοκαιρίες δεν ειχα καλο σήμα στην τηλεόραση μου και ανέβηκα στην κεραία να δω τι πεζει.

Ειναι μια κεραία με έναν διακλαδωτη που δίνει σε 2 σπίτια ,το ένα σπίτι πεζει μια χαρα ,το δικό μου καλώδιο επειδή είχε Πολυ σκουριά στις επαφές του διακλαδωτη, το έβγαλα και το καθάρισα ,παρατήρησα όμως ότι αν συνδέω μόνο τον κεντρικό χαλκό στην επαφή πεζει καμπάνα ενώ όταν συνδέω και το μπλενταζ(τα ψιλά συρματακια) στην δίκη τους επαφή χάνω το σήμα εντελώς .Λετε κάπου να έχει κοπεί και βραχυκυκλώνει το καλώδιο η να φταίει κάτι άλλο ?

Τι μπλενταζ γιατί το συνδέεις;

Μόνο το σύρμα χρειάζεται να συνδέσεις. Πάρε ένα καινούριο βυσματακι κ καθάρισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, bill999r είπε

Τι μπλενταζ γιατί το συνδέεις;

Μόνο το σύρμα χρειάζεται να συνδέσεις. Πάρε ένα καινούριο βυσματακι κ καθάρισες.

Εξ αρχής έτσι ήταν συνδεδεμένο , ο διακλαδωτης είναι αυτός http://www.mistral.com.gr/el/διακλαδωτηρεσ-κεραιασ/108-div2.html  .Στην πάνω θέση μπαίνει ο χαλκός και στην κάτω το μπλενταζ ,απλά ψάχνοντας γιατί δεν πεζει κατάλαβα ότι βγάζοντας το μπλενταζ από την θέση που πρέπει να είναι πεζει,ενώ όταν είναι πάνω χάνει το σήμα και αναρωτιέμαι τι έχει χαλάσει ,αν φταίει το καλώδιο η ο διακλαδωτης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από αυτό που βλέπω καταλαβαίνω ότι:

Στη θέση IN έρχεται κ κουμπώνει η κεραία σας .

 Έπειτα από το out 1 παίρνει σήμα η πρώτη τηλεόραση και από το out 2 η δεύτερη.

 

Σε όλα τα παραπάνω στις κάτω υποδοχές μπαίνει μόνο ο χαλκός φαντάζομαι με το κλασικό βισματακι. https://www.e-wireless.gr/vusmata-f-7mm-me-flantza/

Η θωράκιση δεν μπαίνει πουθενά διότι όταν την συνδέεις "σπάει" το σήμα καθώς το αποδυναμώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, bill999r είπε

Εγώ από αυτό που βλέπω καταλαβαίνω ότι:

Στη θέση IN έρχεται κ κουμπώνει η κεραία σας .

 Έπειτα από το out 1 παίρνει σήμα η πρώτη τηλεόραση και από το out 2 η δεύτερη.

Σε όλα τα παραπάνω στις κάτω υποδοχές μπαίνει μόνο ο χαλκός φαντάζομαι με το κλασικό βισματακι. https://www.e-wireless.gr/vusmata-f-7mm-me-flantza/

Η θωράκιση δεν μπαίνει πουθενά διότι όταν την συνδέεις "σπάει" το σήμα καθώς το αποδυναμώνει.

Σωστά τα λέτε απλά δεν κουμπώνει με βύσμα πάει κατευθείαν και σφίγγει με βίδα στην υποδοχή.Το out 1 πάει στο ένα σπίτι και το out 2 στο δικό μου.Καθε έξοδος έχει 2 υποδοχές στην μια κουμπώνει ο χαλκός και στην άλλη νόμιζα ότι βιδώνει το μπλενταζ αλλά μάλλον είναι απλά για να συγκρατεί το καλώδιο ,τουλάχιστον έτσι ήταν όταν το άνοιξα και έτσι συνεχίζει να δουλεύει το άλλο σπίτι .Δεν ήξερα ότι δεν χρειάζετε το μπλενταζ.

Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά όντως δε χρειάζεται; Σε 2-3 περιπτώσεις που δεν το είχα συνδέσει γιατί βιαζόμουν δεν έπαιζε καλά η τηλεόραση έκανε διακοπες κ μόλις το σύνδεσα ξεκίνησε να παίζει άψογα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτα που διαβαζω θα ξεχασω και αυτα που ξερω

Εχω μια απορία τι το θελουν τα ριμαδι το μπλενταζ και το βαζουν, αφου δεν χρειάζεται, και πληρωνουμε και το καλώδιο χρυσο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, divo είπε

Να μαντεψω οτι οι τοίχοι  ειναι βορινοι και το δωματιακι εχει αλουμινια που σφραγιζουν καλα? Κατοικείται το δωματιάκι ή ειναι αποθηκη?

Επισης οταν λες μουχλα; Στη μεση χαμηλά ψιλά; κιτρινιλα ή μαυριλα; Βαλε καμιά φοτο αν θες.

οι τοιχοι πρεπει να ειναι βορινοι,τωρα αλουμινια εννοεις κουφωματα?.Εχει ενα μικρο παραθυρακι,αλλα η μουχλα ειναι και αρκετα μακρια απο αυτο αρα αποκλειεται να φταιει το κουφωμα..Σαν αποθηκουλα χρησιμοποιειται.Ψηλα ειναι μουχλα και ειναι κατι σαν αυτο αλλα ψηλα,χωρις ομως,επαναλαμβανω,να εχει στο ταβανι(!) καθολου που ειναι αυτο που μου εκανε τεραστια εντυπωση.Φωτο δεν μπορω γιατι δεν ειμαι εκει.Πραγματικα οταν το ελεγξα δεν υπηρχε τιποτα ''υποπτο'' το οποιο θα μπορουσε να μπαζει αερα.Εχεις αντιμετωπισει κατι παρομοιο?

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, divo είπε

οχου περιεργος εισαι... το φορανε για δικτυωτή καλτσα στο καλωδιο. Τι θες τωρα?☺️☺️☺️☺️

Το καλο ειναι  οτι οντως δεν μπαζει αλλα ειναι υγροποιηση απο μεσα λογω διαφορας θερμοκρασιας. οτι και να το βαψεις θεωρω οτι θα το ξαναβγαλει. εξαερισμο θελει. Εχει θερμανση μεσα στο δωματιακι?

Εχεις δικαιο οι τοιχοι δειχνουν καπως βρεγμενοι,οχι οτι θα το πιασεις και θα βραχεις,αλλα οπως πχ ενα χαρτι οταν βρεχεται.Εχει θερμανση αλλα οχι κατι ιδιαιτερο.Δεν εχει και μειον δηλαδη.Λες θα βοηθησει να βαλω κατι σαν αυτο? https://www.skroutz.gr/c/3069/exaeristires.html?keyphrase=εξαεριστηρες+τοιχου Το ειχα σκεφτει αλλα φοβαμαι μην τα κανω ακομα χειροτερα και μαζευει καμια κηλιδα μουχλα γυρω απο τον εξαεριστηρα+αυτη που βγαζει ηδη :P

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, panosk1 είπε

Δεν ήξερα ότι δεν χρειάζετε το μπλενταζ

Εγώ τουλάχιστον σε διακλάδωση δεν το έχω χρησιμοποιήσει( κ βασικά σε διακλαδώσεις δεν μπαίνει καν).

Πάντως δεν βρίσκω λόγο να μπει κάπου η θωράκιση.

Εκτός κ αν το καλώδιο της κεραίας που καταλήγει στη δική σου τηλεόραση δεν έχει σωστή συνδεσμολογία. Για τσεκαρε το βιντεάκι παραπάνω κ δεν αν το βύσμα της κεραίας σου έχει σωστή συνδεσμολογία. Αυτό ίσως εξηγούσε γτ η θωράκιση σου χαλάει το σήμα.

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Με αυτα που διαβαζω θα ξεχασω και αυτα που ξερω

Εχω μια απορία τι το θελουν τα ριμαδι το μπλενταζ και το βαζουν, αφου δεν χρειάζεται, και πληρωνουμε και το καλώδιο χρυσο

Αν θέλεις μπορείς να μας εξηγήσεις που είναι το λάθος κ να μην είσαι ειρωνικός...

Το μπλενταζ είναι θωράκισή από ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές.

Όσων αφορά τα καλώδια σήματος .

Σε καλώδια τροφοδοσίας παίζει κ τον ρόλο της γείωσης κ η συνδεσμολογία είναι αυστηρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Με αυτα που διαβαζω θα ξεχασω και αυτα που ξερω

Εχω μια απορία τι το θελουν τα ριμαδι το μπλενταζ και το βαζουν, αφου δεν χρειάζεται, και πληρωνουμε και το καλώδιο χρυσο

Μα οντως λέω και εγώ θα ξεχάσω και εγώ αυτά που ξέρω... 20+ χρόνια τώρα το χρησιμοποιούσα κανονικά !

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, divo είπε

Να στο πω διαφορετικα. Αν δεν ειχε διαφορα θερμοκρασιας μεσα με εξω, δεν θα ειχες τις υγρασίες αυτές. Θυμισου κατι που ειπες. Εκει που ειναι το "παραθυρακι δεν εχει τιποτα". ισως το παραθυρακι μπαζει αερα αλλα λιγο γι αυτο και διπλα του δεν εχει τιποτα. 

θα σου πω εγω τι θα εκανα. Θα εβαζα πλαστικους σωληνες για εξαερισμο. Απλο σωληνα Φ10- φ6 με πλεγμα μπρος πίσω μην μπει και τιποτα μεσα και κατι για να μπορω  να το κλεινω οταν θα ειμαι μεσα. ιδιως στις πλευρες που δημιουργείται η μουχλα.  αυτα που εβαλες καλα ειναι αλλα...κοστιζουν για μενα.

Αν εξωτερικα βαλεις τις πλαστικες γρίλιες που εχουν στους απορροφητήρες δεν μπαινει καθολου νερο. 

Εντάξει αυτό που λες απλά δεν γίνεται πουθενά...

Του λές να πάει στη Λειβαδιά μέσω Ιαπωνίας.

Ναι ο αερισμός απλά εξισορροπεί τα εξωτερικά με τα εσωτερικά επίπεδα υγρασίας. Δεν μειώνει την υγρασία στο εσωτερικό.

Το πρόβλημα του φίλου μπορεί να λυθεί άμεσα με την χρήση αφυγραντήρα στο προβληματικό δωματιο.

Όταν με το καλό καλοκαιριασει τρίβεις τον τοίχο ασταρωνεις κ το περνάς με αμτιμουχλικο χρώμα κ μονωτικό χρώμα.

Υπάρχουν πολλές λύσεις από αρκετές εταιρίες.

Τα αμτιμουχλικα μονωτικά χρώματα δεν θα αφήσουν να πρασινίσει ο τοίχος σου.

Όμως και πάλι η χρήση αφυγραντήρα είναι αναγκαία για να ρίχνεις τα συνολικά επίπεδα υγρασίας στο εσωτερικό του σπιτιού σου.

Επεξ/σία από bill999r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...