Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστά όλα αυτά απλά να προσθέσω ότι ο αφυγραντήρας (οι περισσότεροι βασικά) δεν χρειάζεται να τον αδειάζει κάνεις από το νερό αν δεν θελει,αλλά έχει λάστιχο και τον βάζεις στην αποχέτευση και αδειάζει εκεί μόνος του απευθείας χωρίς να βάζεις χέρι συνεχεια....😁😉

 

Είναι λύση αυτό για άτομα που το βάζουν και όταν λείπουν και αδειάζει απευθείας στην αποχέτευση όπως κάνουμε με τα πλυντήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, divo είπε

δημιουργειται απο τους υδρατμους 

Αυτοί οι υδρατμοί είναι η υγρασία...πάμε παρακάτω...

 

15 λεπτά πριν, divo είπε

δημιουργουνται με τη σειρα τους λογο διαφορας θερμοκρασι

Η υγρασία δεν δημιουργείται από την διαφορά θερμοκρασίας αλλά από τη ζωή μέσα στο σπίτι ή επειδή υπάρχουν αυξημένα ποσοστά μέσα στο σπίτι ( τοποθεσία, υπέδαφος)

18 λεπτά πριν, divo είπε

αφυγραντήρα σε αποθήκη στο χωριο που

Δεν πρόσεξα ότι αναφέρονταν σε αποθήκη. Πρέπει να βρει το αίτιο της υγρασίας κ να πράξει ανάλογα... Σε αποθήκη στο χωριό δεν παίζει να έχει υγρασία από διάφορα θερμοκρασίας όπως ισχυρίζεσαι... 

19 λεπτά πριν, divo είπε

Θα βαψει με αντιμουχλικο χρωμα και θα το σκεπασει  με μονωτικο

Υπάρχουν εξειδικευμένα επαλοιφωμενα μονωτικά-ανριμουχλικα.

 Ξεκινάει με απλή λύση κ πάει στην επόμενη. Στην περίπτωση δε που η υγρασία είναι ανιούσα τότε πρέπει να κάνει ενέσεις ρυτινων στη βάση του τοίχου.

21 λεπτά πριν, divo είπε

λεβητοστάσιο στο χωριο

Εκεί ο όντως υπήρχε διαφορά θερμοκρασίας. Εσύ απλά με τις τρύπες εξισορροπησες θερμοκρασία κ υγρασία.

Ότι έχει έξω έχει κ μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, divo είπε

Διαβασε τα απο δω.

Λέω κάτι διαφορετικό;;;

Σου λέω ότι η υγρασία δεν οφείλεται στην διαφορά θερμοκρασίας αλλά υπάρχει είτε στην ατμόσφαιρα λόγω περιβάλλοντος είτε δημιουργείται από την ανθρώπινη δραστηριότητα .

Το ότι γίνεται υγροποίηση πάνω στον τοίχο κ εμφανίζεται μούχλα είναι άσχετο με την ύπαρξη ή όχι υγρασίας.

Με λίγα λόγια αν ανάψω τη θέρμανση δεν αυξάνω την υγρασία. Άλλωστε υγρασία εμφανιζεται κ σε χώρους χωρίς θέρμανση.

8 λεπτά πριν, divo είπε

ενεσιμες εποξειδικες

Άλλο οι εποξειδικες.... αυτές χρησιμοποιούνται για τις εφαρμογές που αναφέρεις.

Δες το AQUAMAT-F , σε κάτι τέτοιο αναφέρομαι.

Έχεις δίκιο ότι δεν διάβασα αναλυτικά το ποστ του φίλου κ λανθασμένα υπέθεσα ότι δεν έχει θέρμανση.

Τέλος πάντων εγώ θεωρώ ότι η δοκιμή κάποιου επαλοιφωμενου ή η εφαρμογή εσωτερικής μόνωσης τοίχου neotex θα έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Η δημιουργία τρύπας νομίζω ότι καταργεί ουσιαστικά το πλεονέκτημα της θέρμανσης.

Βέβαια οι δοκιμές κοστίζουν ενώ η λύση που προτείνεις είναι αποδοτική ως προς την υγρασία αλλά όχι ως προς τη θέρμανση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας,

τη Δευτέρα φωναξα στο σπίτι ηλεκτρολόγο για αλλαγή 2 ηλεκτρολογικών πινάκων, εφόσον οι προηγούμενοι ήταν αρχαίοι από το 1975. Το πρόβλημα είναι ότι επειδή είναι σε εσωτερικό τοίχο με μονό τούβλο μου έκαναν μεγάλη ζημιά (φαίνεται πολύ άσχημο αισθητικά) και ήθελα να ζητήσω τη συμβουλή σας για το αν μπορώ εγώ σαν τελείως αρχάριος με τα υλικά που θα μου πείτε (σοβά, στόκο, μπογιά κλπ) να το επαναφέρω. Λογικά η διαφορά θα φαίνεται, αλλά μέχρι να φωνάξω ελαιοχρωματιστή να βάψει όλο το χώρο (και θα αργήσει λίγο γιατί δεν έχω τα απαιτούμενα χρήματα αυτή τη στιγμή) θα ήθελα όσο μπορώ να το κάνω να φαίνεται λίγο πιο όμορφο.

Βάζω λινκ με τις φωτογραφίες, πρώτα είναι η πίσω πλευρά του τοίχου που μπήκε ο πίνακας, μετά η πλευρά του πίνακα και μετά με την ίδια σειρά ο δεύτερος πίνακας. Στο ροζ τοίχο που θα δείτε ήταν μια κρεμάστρα όπου είχε ρούχα η αδερφή μου (είναι το δωμάτιό της) την ώρα της εργασίας και ο ηλεκτρολόγος δε το είδε και μου όλα καλά δεν έγινε ζημιά και όταν έφυγε είδαμε αυτή τη τρύπα πίσω από τα ρούχα. Στα άλλα σημεία έβαλε σοβά με τη σπάτουλα  και το έφερε στα ίσια, εκεί δεν έβαλε τίποτα.

Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη πριν πάω σε κατάστημα να ρωτήσω και να αγοράσω τα απαιτούμενα υλικά.

Σας ευχαριστώ.

https://imgur.com/a/TDK7Url

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Προσωρινά χρησιμοποίησε μόνο παρετίνη(5κιλο, ό,τι περισσέψει φύλαξέ το για τον ελαιοχρωματιστή αργότερα).

Πάρε στοκαδόρο και με την γωνία του σκάψε τις κλειστές ρωγμές ώστε να ανοίξουν περίπου σαν την μεγαλύτερη στη γωνία, αυτό χρειάζεται για να χωρέσει στόκος χωρίς να εγκλωβιστεί αέρας. Στη συνέχεια στόκαρέ τες με την παρετίνη δύο χέρια και αφού στεγνώσει καλά, τρίψε την μ' ένα γυαλόχαρτο, αστάρωσέ την και βάψε την. Με παρετίνη θα σπατουλάρεις και την περίμετρο του πίνακα όπως επίσης και τα υπόλοιπα μερεμέτια χωρίς σκάψιμο όμως. 

Υλικά: 1x5κιλο Παρετίνη, 1 κιλό αστάρι πλαστικού, Πλαστικό χρώμα.

Εργαλεία: 1 στοκαδόρο(αυτή η στενή σπάτουλα), μια σπάτουλα πλατύτερη απο τον στοκαδόρο(για να βάζεις πάνω την παρετίνη που θα δουλεύεις, 1 πινέλο, 1 σκαφάκι(κάτι τέλος πάντων) για να φτιάξεις το υλικό στοκαρίσματος(παρετίνη με νερό).

 

Tip: Βάλε χαρτοταινία στην κάσα του πίνακα ώστε να μην την λερώσεις. :-)

Επεξ/σία από sargio01
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πάρα πολύ!  αύριο θα κάτσω να το διαβάσω καμμια 10 φορές ακόμη μέχρι να το καταλάβω :)

για αλλαγή πίνακα τι παραπάνω ζημια θα μπορούσε να γίνει ? να ρίξει όλο το τοίχο κάτω ? οκ δεν έχω εμπειρία σε τετοιες δουλειές αλλά απογοητεύτηκα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είχε φέρει δύο εργαλεία όπως της εικόνας το πρώτο (ήταν και ο βοηθός του) αλλά τεράστια όχι ίδιο μέγεθος, δε ξέρω πως τα λένε και έπρεπε να σκάψει πιο βαθιά για να μπει ο πίνακας..

https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fdeodom.ru%2Fpublic%2Ff48-demontazh-plitki3.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fdeodom.ru%2Fel%2Fdismantle-the-mosaic-from-the-wall-tips-how-to-effectively-remove-the-tile-from-the-wall-in-the-bathroom.html&docid=jG7bweDwhK8y8M&tbnid=ZgVw8jAltd-SDM%3A&vet=10ahUKEwilidfGoPTfAhUBRhUIHbB_ABgQMwixAShjMGM..i&w=400&h=300&client=firefox-b-ab&bih=944&biw=1920&q=εργαλειο διαλυση τοιχου&ved=0ahUKEwilidfGoPTfAhUBRhUIHbB_ABgQMwixAShjMGM&iact=mrc&uact=8

στον δεύτερο πίνακα πρέπει να βγάλω διακόπτη και θερμοστάτη λογικά ?

Επεξ/σία από Silenzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Silenzio είπε

είχε φέρει δύο εργαλεία όπως της εικόνας το πρώτο (ήταν και ο βοηθός του) αλλά τεράστια όχι ίδιο μέγεθος, δε ξέρω πως τα λένε και έπρεπε να σκάψει πιο βαθειά για να μπει ο πίνακας..

https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fdeodom.ru%2Fpublic%2Ff48-demontazh-plitki3.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fdeodom.ru%2Fel%2Fdismantle-the-mosaic-from-the-wall-tips-how-to-effectively-remove-the-tile-from-the-wall-in-the-bathroom.html&docid=jG7bweDwhK8y8M&tbnid=ZgVw8jAltd-SDM%3A&vet=10ahUKEwilidfGoPTfAhUBRhUIHbB_ABgQMwixAShjMGM..i&w=400&h=300&client=firefox-b-ab&bih=944&biw=1920&q=εργαλειο διαλυση τοιχου&ved=0ahUKEwilidfGoPTfAhUBRhUIHbB_ABgQMwixAShjMGM&iact=mrc&uact=8

στον δεύτερο πίνακα πρέπει να βγάλω διακόπτη και θερμοστάτη λογικά ?

TE-Y-(SDS-Max)-Bits-and-Chi.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

sargio01  αν κατάλαβα καλά για τις ρωγμές αναφέρεσαι στη πρώτη φωτο, όπου ότι ρωγμή επιφανειακή βλέπω να την ανοίξω σαν τη γωνιακή για να μπει μέσα υλικό ? να κάνω άραγε και εκείνη τη ρωγμή που είναι στη κάσα της πόρτας ή θα τη ξεκολλήσω ?

όταν λες δύο χέρια στόκου-παρετίνη μπερδεύτηκα, τη πρώτη φορά να μη γεμίσω τη ρωγμή τελείως και μετά από κανα τέταρτο να περάσω δεύτερο χέρι για να έρθει στα ίσα με τον τοίχο ? ή βάζω και παραπάνω και με το τρίψιμο που λες με γυαλόχαρτο θα έρθει στα ίσια ? περίπου σε πόση ώρα υπολογίζεις το κάθε στάδιο για στέγνωμα ? παρετίνη --> αστάρι --> βάψιμο

και τέλος στις ροζ φωτο που είναι το δωμάτιο της αδερφής μου και θέλω να το κάνω καλά, εκεί δεν έβαλε σοβά και κάποιες μπογιές είναι έτοιμες να βγουν, να το τρίψω εκεί πριν βάλω παρετίνη?

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές!

 

Επεξ/σία από Silenzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης επειδή με τρώει λίγο και αυτό μέχρι να φωνάξω ελαιοχρωματιστή, μιας και θα πάω να πάρω τα υλικά - εργαλεία που με συμβούλεψες, υπάρχει περίπτωση να αποκαταστήσω ζημιές (έως ένα σημείο) στις κάσες των εσωτερικών θυρών ? το ίδιο αστάρι χρειάζεται ? και αν δεις σε μία φωτο έχει ξεκολλήσει η κάσα, τι υλικό να βάλω ?

https://imgur.com/a/3GgMbWN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Μαστόρια καλησπέρα, το dremeloειδές που έχουν τα lidl τη Δευτέρα στα 20€ το παίρνουμε;

@sargio01 καλώς ήρθες στο θέμα, θα βοηθήσεις πολύ σίγουρα! :)

Για τα 20€ που ζητάει θεωρώ ότι είναι οκ για απλές εργασίες και χόμπυ. (Pappous approved this message 😂😂)

 

ο Sargio βοηθάει για χρώματα και λοιπές εργασίες και είναι χρήσιμος στο τοπικ μας.μια περίοδο είχε χαθεί αλλά welcome back!!✌️👍

Επεξ/σία από stelios18120
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Μαστόρια καλησπέρα, το dremeloειδές που έχουν τα lidl τη Δευτέρα στα 20€ το παίρνουμε;

@sargio01 καλώς ήρθες στο θέμα, θα βοηθήσεις πολύ σίγουρα! :)

Το είχα τσιμπήσει πρίν κανένα χρόνο.

Μια χαρά είναι για τα λεφτά του κ αρκετά δυνατό.

Για σοβαρές εργασίες σίγουρα θα χρειαστείς καλύτερες ανταλλακτικές κεφαλές από αυτές του σετ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...