Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Μαστόρια καλησπέρα, το dremeloειδές που έχουν τα lidl τη Δευτέρα στα 20€ το παίρνουμε;

@sargio01 καλώς ήρθες στο θέμα, θα βοηθήσεις πολύ σίγουρα! :)

Μου εχει κανει πολλες δουλειες απροβληματιστα. Κεφαλες και τα λοιπα ebay απο νωρις να υπαρχει ποικιλία. ειναι Value for money.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/1/2019 στις 12:22 ΠΜ, Silenzio είπε

ευχαριστώ πάρα πολύ!  αύριο θα κάτσω να το διαβάσω καμμια 10 φορές ακόμη μέχρι να το καταλάβω :)

για αλλαγή πίνακα τι παραπάνω ζημια θα μπορούσε να γίνει ? να ρίξει όλο το τοίχο κάτω ? οκ δεν έχω εμπειρία σε τετοιες δουλειές αλλά απογοητεύτηκα..

Σε μία αλλαγή πίνακα ειδικά σε τοίχο με μονό τούβλο φυσιολογικές είναι οι ζημιές,δεν είναι και κάτι φοβερό, αλλά με τον σαφή και ωραίο τρόπο που σου περιέγραψε ο sargio01 και λίγη υπομονή θα το φτιάξεις.

Την παρετίνα μην τη φοβάσαι.Αφού στεγνώσει καλά τρίβεται πολύ εύκολα με ένα ψιλό γυαλόχαρτο σφουγγαράκι μόνο που σκονίζει αρκετά την περιοχή. Μετά χαρτοταινία τουλάχιστον στον πίνακα να μην λερώσεις με χρώμα. Καλύτερα όμως μπορείς να βγάλεις το καπάκι του πίνακα που κρατάει με δύο μικρά εσωτερικά βιδάκια  ώστε να γίνει πιο καθαρή και καλή δουλειά τόσο στο στοκάρισμα με την παρετίνα όσο και στο βάψιμο.

23 ώρες πριν, Silenzio είπε

sargio01  αν κατάλαβα καλά για τις ρωγμές αναφέρεσαι στη πρώτη φωτο, όπου ότι ρωγμή επιφανειακή βλέπω να την ανοίξω σαν τη γωνιακή για να μπει μέσα υλικό ? να κάνω άραγε και εκείνη τη ρωγμή που είναι στη κάσα της πόρτας ή θα τη ξεκολλήσω ?

όταν λες δύο χέρια στόκου-παρετίνη μπερδεύτηκα, τη πρώτη φορά να μη γεμίσω τη ρωγμή τελείως και μετά από κανα τέταρτο να περάσω δεύτερο χέρι για να έρθει στα ίσα με τον τοίχο ? ή βάζω και παραπάνω και με το τρίψιμο που λες με γυαλόχαρτο θα έρθει στα ίσια ? περίπου σε πόση ώρα υπολογίζεις το κάθε στάδιο για στέγνωμα ? παρετίνη --> αστάρι --> βάψιμο

και τέλος στις ροζ φωτο που είναι το δωμάτιο της αδερφής μου και θέλω να το κάνω καλά, εκεί δεν έβαλε σοβά και κάποιες μπογιές είναι έτοιμες να βγουν, να το τρίψω εκεί πριν βάλω παρετίνη?

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές!

Δύο χέρια δηλαδή θα γεμίσεις σήμερα με παρετίνα καλά τις τρύπες και θα το αφήσεις  μέχρι αύριο  τουλάχιστον να στεγνώσει (αν δεν έχει τραβήξει καλά και είναι μαλακό άστο μία μέρα ακόμη) και τότε δεύτερο χέρι γιατί αυτό κάθεται μόλις στεγνώσει.Ενδεχομένως και επειδή είναι βαθιες ρωγμές εσύ ατζαμής να χρειαστεί και τρίτο χέρι.

Καθαρίζεις καλά τις τρύπες από σαθρά χρώματα σοβάδες αυτό θέλει να σου πει.

Τι σαθρές μπογιές βέβαια θα τις βγάλεις και αυτές γύρω από την τρύπα με το στοκαδόρο θα στοκάρεις καλά και υπομονή με την παρετίνα ώστε να είναι και λίγο έξω από την επιφάνεια του τοίχου. Την άλλη μέρα που θα στεγνώσει με το σφουγγαράκι που σου έγραψα παραπάνω θα τρίβεις απαλά την παρετίνη μέχρι να έρθει στην ίδια επιφάνεια με τον υπόλοιπο τοίχο.Εάν δεις ότι κάπου έμεινε βαθουλωματάκι πέρνα λίγη παρετίνα πάλι ώστε να γίνει ωραίο.Μη βιάζεσαι όλη η δουλειά είναι να γίνει σωστόι στοκάρισμα και να γίνει λείο.

Μετά αστάρωμα - βάψιμο.☺️ Αστάρι νερού θα ζητήσεις βέβαια.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

papoys1 σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τέτοιες εργασίες για αυτό ρωτάω χαζά πράγματα. (τον πίνακα φοβάμαι να τον βγάλω αν τον καλύψω όλο με 3 στρώσεις χαρτοταινία θα λερωθεί? )

αυτό το σκέλος το κατάλαβα, αν κάποιος ξέρει και για το δεύτερο ερώτημα για τις κάσες των εσωτερικών θυρών (που είναι από ξύλο ή κάτι τέτοιο) με τι εργαλείο να τις τρίψω με το ίδιο γυαλόχαρτο ? τρίβω μόνο εκεί που είναι το πρόβλημα ή χρειάζεται εργαλείο για να τριφτεί όλη η κάσα να βγει όλη η μπογιά και μετά νέα μπογια ? οπότε εκεί το αφήνω για την ώρα για κάποιον επαγγελματία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο σκέλος φίλε μου έχει αρκετή δουλίτσα.

Πρώτα από όλα πρέπει να βγάλεις όλα τα ξεφλουδισματα.

 Επειδή είναι εκτεταμένο το πρόβλημα καλό είναι έπειτα να τρίψεις όλη την κάσα με ενα τρίβειο.

Δεν χρειάζονται να βγάλεις όλο το χρώμα από τα σημεία όπου είναι σε καλή κατάσταση.

Έπειτα στοκαρισμα με ξυλοστοκο στα προβληματικά σημεία, περασμα βελατουρας σε όλη την κάσα κ έπειτα 2 χέρια ριπολινης.

Με αυτή τη μέθοδο θα γίνουν εντελώς καινούριες. Βέβαια καλό είναι να βαφτούν κ οι πόρτες γιατι θα φαίνονται άσχημα σε σχέση με την κάσα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, bill999r είπε

Το δεύτερο σκέλος φίλε μου έχει αρκετή δουλίτσα.

Πρώτα από όλα πρέπει να βγάλεις όλα τα ξεφλουδισματα.

 Επειδή είναι εκτεταμένο το πρόβλημα καλό είναι έπειτα να τρίψεις όλη την κάσα με ενα τρίβειο.

Δεν χρειάζονται να βγάλεις όλο το χρώμα από τα σημεία όπου είναι σε καλή κατάσταση.

Έπειτα στοκαρισμα με ξυλοστοκο στα προβληματικά σημεία, περασμα βελατουρας σε όλη την κάσα κ έπειτα 2 χέρια ριπολινης.

Με αυτή τη μέθοδο θα γίνουν εντελώς καινούριες. Βέβαια καλό είναι να βαφτούν κ οι πόρτες γιατι θα φαίνονται άσχημα σε σχέση με την κάσα

να είσαι καλά, σε ευχαριστώ πολύ!

έχω ένα τέτοιο τριβείο μακρόστενο (όχι στρογγυλό) που παίρνει γυαλόχαρτο, αν κάνει δουλειά τότε να τη τρίψω όλη τη κάσα.

έχεις απόλυτο δίκιο ότι η πόρτα θα φαίνεται άσχημη, αλλά αυτό σε μεταγενέστερο στάδιο γιατί πρέπει να βγει η πόρτα και μάλλον δε θα τα καταφέρω μόνος.

φαντάζομαι και για τη πόρτα η ίδια διαδικασία ισχύει.

Στέλιο έχεις δίκιο,  αργότερα μόλις μαζέψω λίγα χρήματα θα φωνάξω επαγγελματία, ελαιοχρωματιστή σωστά ? ή επειδή είναι ξύλο θέλει άλλη ειδικότητα ? πόσο να κοστίσει στο περίπου αυτή η δουλειά για 5 εσωτερικές πόρτες με τις κάσες ?

Επεξ/σία από Silenzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Silenzio είπε

να είσαι καλά, σε ευχαριστώ πολύ!

έχω ένα τέτοιο τριβείο μακρόστενο (όχι στρογγυλό) που παίρνει γυαλόχαρτο, αν κάνει δουλειά τότε να τη τρίψω όλη τη κάσα.

έχεις απόλυτο δίκιο ότι η πόρτα θα φαίνεται άσχημη, αλλά αυτό σε μεταγενέστερο στάδιο γιατί πρέπει να βγει η πόρτα και μάλλον δε θα τα καταφέρω μόνος.

φαντάζομαι και για τη πόρτα η ίδια διαδικασία ισχύει.

Στέλιο έχεις δίκιο,  αργότερα μόλις μαζέψω λίγα χρήματα θα φωνάξω επαγγελματία, ελαιοχρωματιστή σωστά ? ή επειδή είναι ξύλο θέλει άλλη ειδικότητα ? πόσο να κοστίσει στο περίπου αυτή η δουλειά για 5 εσωτερικές πόρτες με τις κάσες ?

Μαραγκό η μπογιατζή φώναξε ξέρουν τι να κάνουν δουλειά τους είναι.

 

Τώρα τιμή δεν ξέρω να σου πω καθώς παίζουν από επαγγελματία σε επαγγελματία. 😁

 

Άμα τους ρωτήσεις και μέσω τηλεφώνου θα ξέρουν να σου πουν. 😉 Μην έρθουν άδικα και μετά δεν τα βρείτε στην τιμη.

 

Πες του είναι 5 πόρτες και θέλω αυτό και αυτό,και θα σου πει τιμή.δεν είναι και κάτι φοβερό.

Επεξ/σία από stelios18120
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2019 στις 10:49 ΠΜ, Silenzio είπε

επίσης επειδή με τρώει λίγο και αυτό μέχρι να φωνάξω ελαιοχρωματιστή, μιας και θα πάω να πάρω τα υλικά - εργαλεία που με συμβούλεψες, υπάρχει περίπτωση να αποκαταστήσω ζημιές (έως ένα σημείο) στις κάσες των εσωτερικών θυρών ? το ίδιο αστάρι χρειάζεται ? και αν δεις σε μία φωτο έχει ξεκολλήσει η κάσα, τι υλικό να βάλω ?

https://imgur.com/a/3GgMbWN

Η πόρτα για να γίνει σωστή δουλειά θέλει κάτι τέτοιο γιατί με τριβείο και σπάτουλες δε φεύγει η λαδομπογιά.Αν τόχεις και πιάνουν τα χέρια σου δοκίμασε.Έτσι κι αλλιώς χειρότερα από ότι είναι δεν πρόκειται να γίνει.:lol:

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

divo σίγουρα θα το προτιμούσα αυτό το χρώμα, στον πάνω όροφο ο ξάδερφος μου έχει κάσες ξύλινες (νεότερο σπίτι του 90) σε χρώμα απαλό όχι αυτό το πολύ σκούρο του ξύλου και μου αρέσει πάρα πολύ! βέβαια δε νομίζω να μπορώ να το κάνω αυτό, θα ρωτήσω γνωστούς μου αν έχουν να μου προτείνουν κάποιον καλό ελαιοχρωματιστή να πάρω προσφορά (για να ξέρω πόσα χρήματα περίπου πρέπει να μαζέψω.

Θα τον ρωτήσω σίγουρα αν γίνεται σε τέτοιο χρώμα ξύλου, θα πρέπει να βαφτεί και όλη η πόρτα έτσι για να ταιριάζει ? ρωτάω γιατί στο σπίτι που το έχω δει αυτό κάσα και πόρτα είναι ακριβώς το ίδιο.

εσύ μόνος σου την έκανες τη δουλειά? αν όχι πόσο κόστισε ?

Επεξ/σία από Silenzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα πως το lidl βγαζει ενα εργαλείο τύπου dremel. Αξίζει να το αγοράσω ή να δώσω κάποια λεφτά παραπανω για το κανονικό της dremel ή μιας αντίστοιχης μαρκας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά τα πινέλα που βάζει το lidl από Δευτέρα είναι οκ για το αστάρι και τη βαφή που θέλω να περάσω ? https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=21477

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, RedPriest είπε

Είδα πως το lidl βγαζει ενα εργαλείο τύπου dremel. Αξίζει να το αγοράσω ή να δώσω κάποια λεφτά παραπανω για το κανονικό της dremel ή μιας αντίστοιχης μαρκας;

Τα είπαμε και πιο πίσω

Αξίζει για ψιλοπραγματα και ερασιτέχνες 

 

Και ανταλλακτικά και έξτρα από ebay φθηνά.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Silenzio είπε

αυτά τα πινέλα που βάζει το lidl από Δευτέρα είναι οκ για το αστάρι και τη βαφή που θέλω να περάσω ? https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=21477

Πως να ξερουμε δηλαδη αν ειναι οκ; αν κρινω απο την τιμη ειναι μονο για να ανακατεύεις την μπογια και αυτο με επιφύλαξη μηπως το χρωμα γεμίσει τριχες, παρτα και πες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Τα είπαμε και πιο πίσω

Αξίζει για ψιλοπραγματα και ερασιτέχνες 

Και ανταλλακτικά και έξτρα από ebay φθηνά.

Μολις το ειδα ευχαριστω παντως:P 

Μολις προσεξα πως ειναι με μπαταρια και θα προτμουσα με το καλωδιο.  Λογικα δν εχουν την ιδια ισχυ.

Και κατι ακομα που ξεχασα να ρωτησω αλλα μου απαντησες ηδη ηταν αν επαιρνε τα ανταλακιτκα του dremel κτλπ αλλα για να μου λες για ebay λογικα οχι.

 

Επεξ/σία από RedPriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...