Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Φούρνος μικροκυμάτων SHARP. Σκυλί.

Πρέπει να είναι 23-24 χρόνων στα χέρια μου με καθημερινή χρήση φυσικά για ζέσταμα (όχι μαγείρεμα) και κανένα ελαφρύ ξεπάγωμα. Άψογη η λειτουργία όπως στα νιάτα του (πήρε από το αφεντικό του):D

Το μόνο του προβληματάκι μερικές φορές σβηστός κατά το άνοιγμα της πόρτας κάνει ένα τσαφ και καίει μία μικρή ασφάλεια την οποία εντόπισα την πρώτη φορά πήρα ένα κουτάκι (ασήμαντη η αξία τους) και την αλλάζω όταν καεί.Δεν μιλάμε για κάτι συχνό είχε χρόνια να το κάνει και το έκανε προχτές όταν πήγα να ανοίξω την πόρτα να βάλω κάτι για ζέσταμα.

Κατά την αλλαγή πρόσεξα στη μία επαφή να έχει μαυρίσει λίγο στη βάση. Είμαι εντάξει ή λέτε να μου δημιουργήσει κανένα άλλο πρόβλημα πέραν της ασφάλειας;;;;;

IMG_2224.JPG

Έλα ρε συ

 

Δώσε ένα 50αρικο και πάρε ένα καινούργιο 

 

Τα έβγαλε αυτό τα λεφτά του 😁😁😁😋

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

divo   Για εποχή δεν είμαι σίγουρος αλλά ναι την τελευταία φορά κάτι έβραζε δίπλα στην κουζίνα η σύζυγος και είχε γεμίσει ο τόπος υγρασία λόγω της χαμηλής εξωτερικής θερμοκρασίας επειδή δεν είχε ανάψει στο φουλ τον απορροφητήρα να μην χάνουμε και την ζέστη.(άτιμη κρίση) :D

Οπότε μπορεί να έχεις δίκιο και να φταίει η υγρασία της στιγμής γιατί όπως είπα δεν είναι κάτι που κάνει συχνά (τούτη τη φορά πρέπει να είχε πάνω από 5 χρόνια να το κάνει γιατί έψαχνα ώρα τις ασφάλειες που δεν θυμόμουν που τις είχα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω αρκετά μπρίκια (λόγο δουλειάς) όμοια με το παρακάτω αλλά με τον καιρό τρυπάνε. Έχω ρωτήσει εδώ σε γνωστούς αν ξέρουν τπτ πάνω στο θέμα για την επισκευή τους και αυτό που κατάλαβα είναι πως πρέπει να βρω συγκεκριμένο καλάι αλλιώς δεν κολλάει. Τα μπρίκια αυτά είναι κοντά 40 ετών, βολεύουν πολύ στη δουλειά και γι αυτό δεν θέλω να τα αντικαταστήσω. Μπορείτε να καταλάβετε από την φώτο τι εξοπλισμό θα χρειαστώ; 

Spoiler

h4D3E2Z.jpg 

4Bi6G7C.jpg 

JddWufu.jpg 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είναι μπρούτζινο τότε με απλό καλάι θα κολλήσει. Ή τουλάχιστον έτσι έχω κολλήσει εγώ κάμποσους μπρούτζους και η ένωση ήταν πολύ δυνατή. Τώρα γιατί σου είπαν ότι δεν κάνει το απλό δεν ξέρω, ίσως πάθει κάτι μετά από χρόνια? Δεν έχω ιδέα.

Ίσως με το ειδικό να εννοούσαν ότι δεν πρέπει να έχει μόλυβδο μιας και θα έρθει σε επαφή με τρόφιμο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι δεν πρέπει να έχει μολυβδο,ειδάλλως από την κόλληση όλα τα καρκινογόνα και ακατάλληλα για τον άνθρωπο θα περάσουν στο φαγητό. (Η στον καφέ,μιας και μιλάμε για μπρίκι :) )

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω σε ένα υπόγειο να φτιάξω ένα διαχωριστικό τοιχειο ύψους περίπου 70cm και μήκους περίπου 60 και λεω να χρησιμοποιήσω trying. 

Πρακτικά μιλάμε για 3 κομμάτια 60x25 όλα κι όλα .

Η ερώτηση μου είναι πως κολλιεται το 1ο στο υπάρχον πάτωμα (παλιό μωσαϊκό) κατευθείαν με κόλλα η βάζεις κάτι από κάτω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 κομμάτια αλφαμπλοκ δεν είναι τίποτα.

Κανονικά βάζουμε ρητινουχα κόλλα για πορομπετον,αλλά επειδή εσύ θέλεις 3 κομμάτια μόνο να κολλήσεις (μην δώσεις 10€ που έχει το σακί) βάλε λίγη κόλλα πλακιδίων αν έχεις,η λίγο αφρό πολυουρεθάνης,η κάτι τέλος πάντων που να κολλάει.δεν θα έχεις θέμα, επειδή ξαναλέω είναι μόνο 3 τεμάχια το ένα πάνω στο άλλο. (Η λύση μου είναι κατι φθηνό και γρήγορο και για να μην αγοράζεις τίποτα)

 

Σε 3' το κάνεις.

 

(Είδα το trying που είπες,και λέω νέο υλικό βγήκε πάλι; 😂😂😂)

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stelios18120 είπε

3 κομμάτια αλφαμπλοκ δεν είναι τίποτα.

Κανονικά βάζουμε ρητινουχα κόλλα για πορομπετον,αλλά επειδή εσύ θέλεις 3 κομμάτια μόνο να κολλήσεις (μην δώσεις 10€ που έχει το σακί) βάλε λίγη κόλλα πλακιδίων αν έχεις,η λίγο αφρό πολυουρεθάνης,η κάτι τέλος πάντων που να κολλάει.δεν θα έχεις θέμα, επειδή ξαναλέω είναι μόνο 3 τεμάχια το ένα πάνω στο άλλο. (Η λύση μου είναι κατι φθηνό και γρήγορο και για να μην αγοράζεις τίποτα)

Σε 3' το κάνεις.

(Είδα το trying που είπες,και λέω νέο υλικό βγήκε πάλι; 😂😂😂)

OK

απλα έχω δει turorials που χτίζουν κάποιοι τοίχο με ytong και κάτω βάζανε κάτι σαν πλαστικό/μονωτικο φύλλο 

πχ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, DrLo είπε

OK

απλα έχω δει turorials που χτίζουν κάποιοι τοίχο με ytong και κάτω βάζανε κάτι σαν πλαστικό/μονωτικο φύλλο 

πχ

Με πολλά υλικά κολλάνε τα αλφαμπλοκ.

 

Τώρα εσύ για 3 κομμάτια κάνε ότι πιο φθηνό και απλό θέλεις 

 

Αν ήταν αν φτιάξεις κανένα τοίχο θα σου έλεγα άλλη λύση,αλλά εφόσον θέλεις μόνο 3 τεμάχια βάλε κάτι απλό,φθηνό και εύκολο.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, paylidis είπε

ωραιο φαινεται το ytong... κολλαει απευθειας πανω του πλακακι ή θέλει σοβα;; Σκαβεται για σωληνωσεις νερου ή διαλυεται;

Πλακάκι κολλάει επάνω 

 

Δεν είναι για πολλά πολλά σκαψίματα.

Υπάρχουν με διαφορετικά εκατοστά πάχος και γενικά υπάρχουν διάφορα που μπορείς να κάνεις πολλές κατασκευές και σχετικά φθηνά.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, divo είπε

Τωρα οσο για το μωσαϊκό που εχεις κατω αν δεν ειναι ακομα γυαλισμενο οπως το βαλανε, δεν εχεις θεμα καντο οπως ειναι, διαφορετικα καντου τρύπες ή ριξε καθαριστικο πλακιδιων επανω. Θα κανει πορους και θα σπασει τη γυαλάδα. θα φανει το τσιμεντο απο μεσα. Προσεχε ομως αν χρησιμοποιήσεις καθαριστικο μην παει σε μερος που δεν θα μπει το πορομπετον γιατι θα ειναι αγυάλιστο το κομματι και θα φαίνεται.

Αν θελεις να κανεις μπανιο με αυτο εγω θα προτεινα πρωτα να το περασεις ενα σταγανωτικο τσιμεντοειδες για μονοση και μετα κολλα οτι θες επανω, Εγω παντως αυτο εχω κανει στο μπανιο και εδω και 8 χρονια δεν εχει βγαλει τιποτα

Όχι εντάξει.

Οταν λέμε "μωσαικό" ένα παλιό υπόγειο/βιοτεχνεία είναι που είχε αγυαλιστο πατωμα "κάτι σαν" μωσαικό. Ποτέ δεν ήταν γυαλισμενό. Το κοπανάω και μερικές σφυριές με το κρουστικό στη τελική στο σημείο εκείνο.

Άλλωστε στο υπόλοιπο θα περαστούν πλακάκια.

Δε θέλω καν να κάνω τοίχο. Ένα μικρό τοιχείο θέλω να κάνω, σε ύψος περίπου 70 πόντους, σαν διαχωριστικό και ταυτόχρονα το ένα "πόδι" ενος "ημι-χτιστου" γραφείου/πάγκου εργασίας.

2 ώρες πριν, paylidis είπε

ωραιο φαινεται το ytong... κολλαει απευθειας πανω του πλακακι ή θέλει σοβα;; Σκαβεται για σωληνωσεις νερου ή διαλυεται;

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παίδες τώρα που αρχίζει και παίρνει μορφή το νεόχτιστο διαμέρισμά μας βλέπω πως η πρίζα της τηλεόρασης μέσα στο σαλόνι βγαίνει σε λάθος σημείο. Όταν χαράσαμε τις πρίζες δεν μπορούσα ακριβώς να υπολογίσω πως θα μου βγει η σύνθεση της τηλεόρασης. τώρα που έχουν μπει και τα πλακάκια και έρχεται η σειρά του βαψίματος βλέπω ότι δεν βγαίνει εκεί που πρέπει, πίσω απ την τηλεόραση δηλαδή για να μην κρέμονται καλώδια. Την τηλεόραση θα την κρεμάσω σε βάση. Ο τοίχος έχει σοβατιστεί προφανώς. Θα δημιουργήσω θέμα αν ζητήσω να μουν την μετακινήσουν σ αυτό το στάδιο;

Επεξ/σία από gsisr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, gsisr είπε

παίδες τώρα που αρχίζει και παίρνει μορφή το νεόχτιστο διαμέρισμά μας βλέπω πως η πρίζα της τηλεόρασης μέσα στο σαλόνι βγαίνει σε λάθος σημείο. Όταν χαράσαμε τις πρίζες δεν μπορούσα ακριβώς να υπολογίσω πως θα μου βγει η σύνθεση της τηλεόρασης. τώρα που έχουν μπει και τα πλακάκια και έρχεται η σειρά του βαψίματος βλέπω ότι δεν βγαίνει εκεί που πρέπει, πίσω απ την τηλεόραση δηλαδή για να μην κρέμονται καλώδια. Την τηλεόραση θα την κρεμάσω σε βάση. Ο τοίχος έχει σοβατιστεί προφανώς. Θα δημιουργήσω θέμα αν ζητήσω να μουν την μετακινήσουν σ αυτό το στάδιο;

Μεγάλη απόσταση θέλεις να πάει πιο πέρα; Αρκετά μέτρα δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...