Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, gsisr είπε

όχι άντε να είναι και μισό μέτρο πιο αριστερά αλλά και μισό μέτρο πιό πάνω.

Ο ηλεκτρολόγος μπορεί να το φέρει τότε.

Λίγο μερεμετακι θέλει,αλλά καλό θα ήταν να το έκανες από πριν.

 

(Καλά που δεν έχεις βάψει ακόμα ) :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2019 στις 9:31 ΜΜ, stelios18120 είπε

Πλακάκι κολλάει επάνω 

Δεν είναι για πολλά πολλά σκαψίματα.

Υπάρχουν με διαφορετικά εκατοστά πάχος και γενικά υπάρχουν διάφορα που μπορείς να κάνεις πολλές κατασκευές και σχετικά φθηνά.

Στέλιο θεωρείς καλύτερη λύση για μπάνιο (που όπως και να έχει θα μπει επάνω πλακάκι) αυτό ή ανθυγρη γυψοσανιδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Στέλιο θεωρείς καλύτερη λύση για μπάνιο (που όπως και να έχει θα μπει επάνω πλακάκι) αυτό ή ανθυγρη γυψοσανιδα;

Και τα δύο θεωρώ "ακαταλληλα" και αρκετά επίφοβα,γιατί το utong τραβάει την υγρασία σαν μαγνητης, η γυψοσανίδα (ακόμα και ανθυγρη) σε μπάνιο με νερά και υδρατμούς όλη μέρα είναι επίφοβη αρκετά 

 

Πλακάκι παραμένει η σταθερή,σίγουρη και απλή (φθηνή) λύση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Και τα δύο θεωρώ "ακαταλληλα" και αρκετά επίφοβα,γιατί το utong τραβάει την υγρασία σαν μαγνητης, η γυψοσανίδα (ακόμα και ανθυγρη) σε μπάνιο με νερά και υδρατμούς όλη μέρα είναι επίφοβη αρκετά 

Πλακάκι παραμένει η σταθερή,σίγουρη και απλή (φθηνή) λύση 

Πλακάκι θα μπει όπως και να έχει. Για τη δόμηση σκέφτομαι τι θα ήταν καλύτερο μιας και τώρα τελειώνω τη διαμόρφωση 

7 λεπτά πριν, divo είπε

ψηφίζω Yton. Μεγαλύτερη αντοχή σε χτυπήματα και καταπόνηση.🙂 Εκτος αν βαλεις  τσιμεντοσανιδα ανθυγρη.

Και μετα πλακακι.

Η τσιμεντοσανιδα μετά ξεφεύγει θεωρώ οικονομικά και αρχίζει να αξίζει το ytong. 

 

Το θέμα μου σε κάθε περίπτωση είναι να αποφύγω το σοβά και να μπει απευθείας πλακάκι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τσιμεντοσανιδα είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ!

 

Μην λέτε για τσιμεντοσανιδα,εκτός και αν έχετε αρκετά €€€ στην άκρη και σας περισσεύουν.

 

 

Γιατί να αποφύγεις το σοβαντισμα; Δεν έχει μεγάλο κόστος + ότι το πλακάκι κάθεται άριστα με την σωστή μέθοδο που κάνουμε πάντα (σοβαντισμα και μετά πλακάκι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Η τσιμεντοσανιδα είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ!

Μην λέτε για τσιμεντοσανιδα,εκτός και αν έχετε αρκετά €€€ στην άκρη και σας περισσεύουν.

Γιατί να αποφύγεις το σοβαντισμα; Δεν έχει μεγάλο κόστος + ότι το πλακάκι κάθεται άριστα με την σωστή μέθοδο που κάνουμε πάντα (σοβαντισμα και μετά πλακάκι)

Όντως η τσιμεντοσανιδα είναι πανάκριβη. 

Θελω να αποφύγω το σοβάντισμα λόγω κόστους για αυτό και αρχικά σκέφτηκα την ανθυγρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, paylidis είπε

Όντως η τσιμεντοσανιδα είναι πανάκριβη. 

Θελω να αποφύγω το σοβάντισμα λόγω κόστους για αυτό και αρχικά σκέφτηκα την ανθυγρη

Πόσα τμ είναι το σοβαντισμα που θα κάνεις;

 

Τόσα πολλά τμ εχεις να κάνεις και θέλεις να το αποφύγεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Πόσα τμ είναι το σοβαντισμα που θα κάνεις;

Τόσα πολλά τμ εχεις να κάνεις και θέλεις να το αποφύγεις;

Επιφάνεια σε τμ βγαίνει περίπου 47 τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, paylidis είπε

Επιφάνεια σε τμ βγαίνει περίπου 47 τμ

Σοβαντισμα κανονικά.

 

Άσε τα υπόλοιπα δεν θα σου βγει σε καλό....

(Γνώμη μου βέβαια) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Σοβαντισμα κανονικά.

Άσε τα υπόλοιπα δεν θα σου βγει σε καλό....

(Γνώμη μου βέβαια) 

Άρα ytong και σοβάς. Άντε να δούμε αν θα έρθει μάστορας αυτή τη φορά για τόσο “μικρή” δουλειά και να δούνε τι θα πει..! 😛 

αυτο που ηλπιζα για να είμαι ειλικρινής ήταν να μπορώ να κολλήσω απευθείας πάνω στο ytong πλακάκι για να μειώσω το κόστος μου γιατί δεν υπάρχει σάλιο 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, paylidis είπε

Άρα ytong και σοβάς. Άντε να δούμε αν θα έρθει μάστορας αυτή τη φορά για τόσο “μικρή” δουλειά και να δούνε τι θα πει..! 😛 

αυτο που ηλπιζα για να είμαι ειλικρινής ήταν να μπορώ να κολλήσω απευθείας πάνω στο ytong πλακάκι για να μειώσω το κόστος μου γιατί δεν υπάρχει σάλιο 

Αν δεν υπάρχει σάλιο, περιμένεις και μαζεύεις χρήματα ώστε να γίνει σωστά η δουλειά σου ;)

 

Αλλιώς θα κάνεις λειψες και πρόχειρες δουλειές και θα πάνε τσαμπα τα €€€ και ο κοπος που έχεις ριξει έως τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μια γωνία του τοίχου βγήκε υγρασία, την καθάρισα με αντιμουχλικό σπρέι και φαίνεται εντάξει τώρα. Να περάσω το σημείο με ένα αντιμουχλικό χρώμα και πάνω από αυτό το χρώμα του τοίχου; Θα το προστατέψω από το να ξαναβγεί;

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ξανααναφερω ότι στο ytong (αλφαμπλοκ) το θέμα του είναι η υγρασια,την οποία "υποφερει" καθώς ειναι ένα από τα μεγάλα του μειονεκτήματα,καθώς την απορροφάει σαν σφουγγάρι.

 

Καλό θα ήταν τοτε να γίνει πολύ καλή δουλειά με την κόλλα,εφόσον δεν θέλεις να κάνεις σοβαντισμα (κακώς για εμένα) αλλά οκ,εντάξει αφού είναι τα οικονομικα στην μέση οκ... 

 

Είναι πορώδες υλικο (όποτε θέλει σοβαντισμα και βάψιμο) αλλά εφόσον θέλεις να γλυτωσεις,βάλε μια καλή κόλλα,σωστό μάστορα και κόλλησε πλακάκι μετά 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, zio10 είπε

Σε μια γωνία του τοίχου βγήκε υγρασία, την καθάρισα με αντιμουχλικό σπρέι και φαίνεται εντάξει τώρα. Να περάσω το σημείο με ένα αντιμουχλικό χρώμα και πάνω από αυτό το χρώμα του τοίχου; Θα το προστατέψω από το να ξαναβγεί;

Μάλλον ακατάλληλη εποχή γιατί μπορεί να μη στεγνώσει καλά και να κλείσεις την υγρασία μέσα.Γνώμη μου άστο να φτιάξει ο καιρός να στεγνώσει καλά να μην έχει υγρασία ο τοίχος και τότε το φτιάχνεις όπως λες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...