Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Ναι φυσικά.

Ίσως υπάρχουν και έτοιμα κιτ, μια βόλτα απο τα κινέζικα ή μαγαζιά που ασχολούνται με led(πχ ledokosmos) μάλλον θα  σε βοηθήσει.

Δώσε περισσότερες λεπτομέρειες περί του τι θες να κάνεις.

Ιδιοκατασκευή ή κάτι plug n play;

Έχω φτιάξει δύο τεράστια γράμματα για γάμο τα οποία θέλω περιμετρικά να τα φωτισω αλλά εκεί που θα τα βάλω δεν θα έχει πρίζα. Οπότε σκεφτόμουν κάτι με μπαταρίες. Και τώρα που το ξανασκεφτομαι τα 4 μέτρα είναι οριακά. Θα ψάξω κάτι σε 6 μέτρα. Οπότε η καλύτερη λύση είναι και θα πάω σε ένα μαγαζί να ξεμπερδευω από το να χάνομαι ιντερνετικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, filipN είπε

- Δεν έχει γενική ισχύ αυτό που υποστηρίζεις, για τα παλαιότερα κτίσματα που έβαζαν σχεδόν όλοι τότε κτιστά πλακάκια στους τοίχους. Συνέβαινε κυρίως στις φτηνοδουλειές και με τους σκιτζήδες «μαστόρους», δηλαδή σε ένα μάλλον μικρό τμήμα από τα νέα (τότε) κτίσματα.

- Αρκετοί έμπειροι πλακάδες κατάφερναν να βάλουν στο προς συγκόλληση πλακάκι τη σωστή ποσότητα τσιμεντοκονιάματος ώστε να καλυφθεί σχεδόν όλη η (πίσω) επιφάνειά του, και γέμιζαν τα κενά στις επάνω γωνίες-αν υπήρχαν-με το μυστρί. Άλλοι, λιγότερο ικανοί, συμπλήρωναν το κενό ρίχνοντας με ένα μικρό δοχείο-όταν τελείωνε η σειρά με τα χτιστά σε τοίχο πλακάκια-ένα περισσότερο ρευστό τσιμεντοκονίαμα που το έλεγαν «αριάνι». Ήταν το ίδιο τσιμεντοκονίαμα που έκτιζαν τα πλακάκια αλλά με λίγο παραπάνω νερό ώστε να μπορεί να ρέει.

Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα, οι σωστοί μαστοροι γέμιζαν με αριανι τα κενά,  αλλά δυστυχώς πολλά είναι φτηνοδουλειες , οπότε αποφεύγεις να τρύπας σε αρμούς. Βέβαια με το πίσω μέρος από ένα κατσαβίδι,  χτυπώντας ελαφρά τα πλακάκια καταλαβαίνεις εάν είναι κούφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω μήπως έχει τύχει σε κανέναν άλλο και μπορεί να με βοηθήσει. Προσπαθώ να αλλάξω μηχανισμό βρύσης - μείκτη και ενώ άλλες φορές δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα, αυτή τη φορά δεν καταφέρνω να βγάλω τον μηχανισμό τραβώντας προς τα πάνω. Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιο κόλπο? Ή απλά έσπασε και έχει φρακάρει?

Η μπαταρία είναι μία μάρκας Eurorama (όχι πολύ παλιά που όμως από καινούργια ήταν λίγο πιο σφιχτή στο άνοιξε κλείσε απ' ότι θα έπρεπε και τελικά παρέδωσε πνεύμα, έσπασε και δεν κλείνει εντελώς - πιθανολογώ ότι ήταν από το εργοστάσιο παρασφιγμένο το δακτυλίδι πάνω).

 

image.jpeg.5ea91f0af6a8dba30d8ec101266a2ca1.jpegimage.jpeg.b258dbd39babc6057d9ce0d6770a50c8.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Panosst είπε

Να ρωτήσω μήπως έχει τύχει σε κανέναν άλλο και μπορεί να με βοηθήσει. Προσπαθώ να αλλάξω μηχανισμό βρύσης - μείκτη και ενώ άλλες φορές δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα, αυτή τη φορά δεν καταφέρνω να βγάλω τον μηχανισμό τραβώντας προς τα πάνω. Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιο κόλπο? Ή απλά έσπασε και έχει φρακάρει?

Η μπαταρία είναι μία μάρκας Eurorama (όχι πολύ παλιά που όμως από καινούργια ήταν λίγο πιο σφιχτή στο άνοιξε κλείσε απ' ότι θα έπρεπε και τελικά παρέδωσε πνεύμα, έσπασε και δεν κλείνει εντελώς - πιθανολογώ ότι ήταν από το εργοστάσιο παρασφιγμένο το δακτυλίδι πάνω).

 

image.jpeg.5ea91f0af6a8dba30d8ec101266a2ca1.jpegimage.jpeg.b258dbd39babc6057d9ce0d6770a50c8.jpeg

Χωρίς να έχω καμία εμπειρία, φαίνεται οτι ο μηχανισμός βιδώνει επάνω στον κορμό με σπείρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Panosst είπε

Να ρωτήσω μήπως έχει τύχει σε κανέναν άλλο και μπορεί να με βοηθήσει. Προσπαθώ να αλλάξω μηχανισμό βρύσης - μείκτη και ενώ άλλες φορές δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα, αυτή τη φορά δεν καταφέρνω να βγάλω τον μηχανισμό τραβώντας προς τα πάνω. Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιο κόλπο? Ή απλά έσπασε και έχει φρακάρει?

Η μπαταρία είναι μία μάρκας Eurorama (όχι πολύ παλιά που όμως από καινούργια ήταν λίγο πιο σφιχτή στο άνοιξε κλείσε απ' ότι θα έπρεπε και τελικά παρέδωσε πνεύμα, έσπασε και δεν κλείνει εντελώς - πιθανολογώ ότι ήταν από το εργοστάσιο παρασφιγμένο το δακτυλίδι πάνω).

 

image.jpeg.5ea91f0af6a8dba30d8ec101266a2ca1.jpegimage.jpeg.b258dbd39babc6057d9ce0d6770a50c8.jpeg

Λογικά έχει φρακαρει από τα πολύ ζεστά νερά. Απ ότι βλέπω κοινός μηχανισμός είναι που τον τραβάς προς τα επάνω. Το πιο πιθανό είναι να σου βγει σε κομμάτια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Panosst είπε

Να ρωτήσω μήπως έχει τύχει σε κανέναν άλλο και μπορεί να με βοηθήσει. Προσπαθώ να αλλάξω μηχανισμό βρύσης - μείκτη και ενώ άλλες φορές δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα, αυτή τη φορά δεν καταφέρνω να βγάλω τον μηχανισμό τραβώντας προς τα πάνω. Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιο κόλπο? Ή απλά έσπασε και έχει φρακάρει?

Η μπαταρία είναι μία μάρκας Eurorama (όχι πολύ παλιά που όμως από καινούργια ήταν λίγο πιο σφιχτή στο άνοιξε κλείσε απ' ότι θα έπρεπε και τελικά παρέδωσε πνεύμα, έσπασε και δεν κλείνει εντελώς - πιθανολογώ ότι ήταν από το εργοστάσιο παρασφιγμένο το δακτυλίδι πάνω).

 

image.jpeg.5ea91f0af6a8dba30d8ec101266a2ca1.jpegimage.jpeg.b258dbd39babc6057d9ce0d6770a50c8.jpeg

Άλλαξα πριν ένα μήνα στην δικιά μου. Ζόριαστηκα το έπιασα με κάβουρα και έκανα μοχλό για να μπορέσω να το τραβήξω τσίκι τσίκι είχε κολησει και εμένα δεν τι κρατάει κάτι απλά έχει σκαλωσει. Όταν βάλεις το καινούριο εμένα μου είπαν από το μαγαζί να βάλω και λίγο βαζελίνη για να κάτσει καλά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω για ιδέες σχετικές με υγρασία που εμφανίστηκε στο τοίχο εισόδου του διαμερίσματος της μητέρας μου (ο τοίχος ήταν επενδεδυμένος με ξύλινη επένδυση που αφαιρέθηκε μετά απο τη μυρωδιά και του σαπισμένου ξύλου).

w.jpg.02825a7e1df33c977153dc093b126f6a.jpg

Το πρόβλημα οφείλεται στο δίπλα διαμέρισμα που έχει τη μπανιερα/ντους εφαπτόμενη με το τοίχο που έχει το πρόβλημα. Η ενοικος δίπλα δεν έκανε τίποτα μέχρι που της κοινοποιήθηκε εξώδικο. Υποτίθεται οτι το έφτιαξε (αν και υπάρχουν υποψίες οτι η όποια επισκευή ήταν επιδερμική μιας και η μητέρα μου είπε οτι για καμια ώρα μόνο άκουγε θορύβους από δίπλα, αλλά τέλος πάντων).
Ηρθαν έμπιστοι τεχνίτες για την αποκατάσταση, έτριψαν τον τοίχο, πέρασαν και κάτι που (αν κατάλαβα καλά) ειναι για να αφαιρέσει την υγρασία και είπαν στη μητέρα μου οτι θα πρέπει να μείνει έτσι για 1 μηνα περίπου να στεγνώσει ο τοίχος.

Ερώτηση

Αν η επισκευή που έκανε η γειτόνισσα δεν λύνει το πρόβλημα, πέρα από δικαστικές διαδικασίες, υπάρχει κάποιο μαγικό υλικό, τεχνοτροπία, λύση που η υγρασία ναι μεν θα ποτίζει το τοίχο αλλά δε θα εμφανίζεται στο τοίχο της μητέρας μου; Ξέρω οτι το ερώτημα μπορεί να μη στέκει καθόλου, απλά είπα να ρωτήσω για να αποφύγει ότι μπορεί να αποφύγει η μητέρα μου.
Ετσι λίγο που το έψαξα, είδα οτι υπάρχουν :
- Αντιμουχλικά χρώματα
- Αντιμουχλικες Μεμβράνες
- Στεγανωτικά υγρά (πχ -
https://www.isomat.gr/product/nano-seal/ )

Θα μπορέσει κάτι από αυτά να "κρατήσει" το πρόβλημα, έστω με κάποιο τρόπο;

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο οπως το βλεπω θέλει ξήλωμα ο σοβας και νεο σοβαντισμα με έτοιμο σοβά με ινες

Με την προϋπόθεση βεβαια οτι η αιτία εχει εξαλειφθεί, αλλιως οτι και να κανεις ειναι προσωρινό.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Αυτο οπως το βλεπω θέλει ξήλωμα ο σοβας και νεο σοβαντισμα με έτοιμο σοβά με ινες

Με την προϋπόθεση βεβαια οτι η αιτία εχει εξαλειφθεί, αλλιως οτι και να κανεις ειναι προσωρινό.

 

 

Νίκο σωστά, θα φύγει ο σοβάς και θα στρωθεί πάλι. Ο σοβας με ίνες τι προσφέρει; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, a_f_a είπε

Νίκο σωστά, θα φύγει ο σοβάς και θα στρωθεί πάλι. Ο σοβας με ίνες τι προσφέρει; Ευχαριστώ

Ο σοβας με ινες αν δεν κανω λάθος ειναι υδαταπωθητικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, a_f_a είπε

Να ρωτήσω για ιδέες σχετικές με υγρασία που εμφανίστηκε στο τοίχο εισόδου του διαμερίσματος της μητέρας μου (ο τοίχος ήταν επενδεδυμένος με ξύλινη επένδυση που αφαιρέθηκε μετά απο τη μυρωδιά και του σαπισμένου ξύλου).

w.jpg.02825a7e1df33c977153dc093b126f6a.jpg

Το πρόβλημα οφείλεται στο δίπλα διαμέρισμα που έχει τη μπανιερα/ντους εφαπτόμενη με το τοίχο που έχει το πρόβλημα. Η ενοικος δίπλα δεν έκανε τίποτα μέχρι που της κοινοποιήθηκε εξώδικο. Υποτίθεται οτι το έφτιαξε (αν και υπάρχουν υποψίες οτι η όποια επισκευή ήταν επιδερμική μιας και η μητέρα μου είπε οτι για καμια ώρα μόνο άκουγε θορύβους από δίπλα, αλλά τέλος πάντων).
Ηρθαν έμπιστοι τεχνίτες για την αποκατάσταση, έτριψαν τον τοίχο, πέρασαν και κάτι που (αν κατάλαβα καλά) ειναι για να αφαιρέσει την υγρασία και είπαν στη μητέρα μου οτι θα πρέπει να μείνει έτσι για 1 μηνα περίπου να στεγνώσει ο τοίχος.

Ερώτηση

Αν η επισκευή που έκανε η γειτόνισσα δεν λύνει το πρόβλημα, πέρα από δικαστικές διαδικασίες, υπάρχει κάποιο μαγικό υλικό, τεχνοτροπία, λύση που η υγρασία ναι μεν θα ποτίζει το τοίχο αλλά δε θα εμφανίζεται στο τοίχο της μητέρας μου; Ξέρω οτι το ερώτημα μπορεί να μη στέκει καθόλου, απλά είπα να ρωτήσω για να αποφύγει ότι μπορεί να αποφύγει η μητέρα μου.
Ετσι λίγο που το έψαξα, είδα οτι υπάρχουν :
- Αντιμουχλικά χρώματα
- Αντιμουχλικες Μεμβράνες
- Στεγανωτικά υγρά (πχ -
https://www.isomat.gr/product/nano-seal/ )

Θα μπορέσει κάτι από αυτά να "κρατήσει" το πρόβλημα, έστω με κάποιο τρόπο;

Ευχαριστώ

 

ΌΧΙ. Αν ποτίζει ο τοίχος, η υγρασία θα ταξιδεύει μέσα του μέχρι να βρει σημείο που θα εκτονώσει...
Πρέπει να κάνει καλή στεγανοποίηση η γειτόνισσα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση μήπως πάει κάπου το μυαλό σας. Ζω σε μια τριπλόκατοικία. Υπάρχει μια πόρτα κήπου και μετά μια πόρτα που οδηγεί στους 2 πάνω ορόφους και μια ξεχωριστή που είναι του ισογείου σπιτιου. οι 2 όροφοι έχουν θυροτηλεόραση με κάμερα που βρίσκεται στην πόρτα όχι την εξωτερική του κήπου αλλά την εσωτερική που πάει στο κλιμακοστάσιο. 
θελουμε να βρούμε ένα τρόπο να κλειδώνει η εξωτερική πόρτα του κήπου αλλά το άγχος είναι μήπως ξεχαστεί κανείς να κατέβει να ξεκλειδώσει κάποιο πρωινό και έρθει πχ κούριερ,δεν μπορεί βα μπει μέσα και φύγει. Η αντίστοιχα πως θα χτυπάει το κουδούνι για ν τον ακούσουμε να του ανοίξουμε 

Αν ενώναμε τη θυροτηλεόραση των δυο πάνω διαμερισμάτων με την πόρτα του κήπου θα είχε θέμα το ισόγειο που δεν έχει εγκατάσταση, οθόνη κλπ.

σκεφτηκα Μήπως υπήρχε κάποιος οικονομικός τρόπος να ξεκλειδώνει η εξώπορτα του κήπου όπως πχ οι πόρτες του γκαράζ με κάποιο τηλεχειρισμό. Η πόρτα θα φτιαχτεί από την αρχή τώρα γιατί η παλιά πρόκειται να αλλαχθεί. Πάει το μυαλό σας σε κάποιο οικονομικό σύστημα τηλεχειρισμού; Είδα κάποια της somfy αλλά ο ένας ένοικος παρότι δεν είναι γέρος εντούτοις, δεν θα τον βολεύει να ανοίγει την πόρτα απο smartphone 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2022 στις 11:03 ΜΜ, troi.g είπε

Λογικά έχει φρακαρει από τα πολύ ζεστά νερά. Απ ότι βλέπω κοινός μηχανισμός είναι που τον τραβάς προς τα επάνω. Το πιο πιθανό είναι να σου βγει σε κομμάτια. 

Όπως το είπες, είχε φρακάρει με το σπάσιμο που είχε κάνει και βγήκε σε κομμάτια.
Το σπάσιμο του μπλε περιβλήματος ήταν και η αιτία που έφυγαν από τη θέση τους οι δίσκοι και χάλασε.

Ο παλιός μηχανισμός φαίνεται ότι ήταν ποιοτικός (οι δίσκοι ήταν κεραμικοί μέσα, τα μπλε λαστιχάκια/ o-rings φαίνονται ποιοτικά και σε αρίστη κατάσταση), αλλά μάλλον τον είχαν παρασφίξει και γι αυτό έγινε ότι έγινε. Από την αρχή ήταν λίγο σκληρός στο δούλεμα, σα να σκάλωνε κλείνοντας, αλλά δε γνώριζα πως είναι το εσωτερικό της βρύσης και δε με είχε υποψιάσει. 

Ο καινούργιος μηχανισμός που μου έδωσαν είναι ένας Φ35 μάρκας Kerox, ο οποίος τώρα δουλεύει πολύ πιο γλυκά απ' ότι ο αρχικός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...