Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, divo είπε

Να ρωτησω κατι μια και το εχεις. Η λειτουργία της σε βραχυκύκλωμα συνεχίζεται στις υπόλοιπες πρίζες;

Είχα την εντύπωση ότι κάνανε δουλειά μόνο σε υπερφορτωσεις της δεη μετά από μια διακοπή ας πούμε.

Η επαναφορά γινεται αυτόματα ή έχει κάποιο κουμπί επανω;  

Έχει κουμπί επάνω,ένα κόκκινο στρογγυλό συγκεκριμένα στο κέντρο.

(Μου το πρότεινε ο ηλεκτρολόγος μου το συγκεκριμένο,επειδή το έχει και εκείνος,οπότε θεωρώ αξίζει)

 

:)

Πάντως για τα χρήματα του είναι αρκετά ποιοτικό 

Έχω βάλει αρκετά πράγματα επάνω και αντέχει μια χαρά εδώ και 1 χρόνο και κάτι. Σε υπερτάσεις της ΔΕΗ και ανάλογα περιστατικά δεν μασάει :)

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Έχει κουμπί επάνω.

Το έχω το συγκεκριμένο γ αυτό το πρότεινα.

:)

Συγγνωμη που επανερχομαι αλλα θα ηθελα να ξαναθεσω το ερωτημα που εβαλε ο φιλος,εαν βεβαια γνωριζεις. Εαν σε μια θεση του πολυπριζου γινει βραχυκυκλωμα, οι αλλες εξακολουθουν να δουλευουν?  Με ενδιαφερει γιατι δεν θα ειμαι εκει ωστε να πατησω καποιο κουμπι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, KANAR είπε

Συγγνωμη που επανερχομαι αλλα θα ηθελα να ξαναθεσω το ερωτημα που εβαλε ο φιλος,εαν βεβαια γνωριζεις. Εαν σε μια θεση του πολυπριζου γινει βραχυκυκλωμα, οι αλλες εξακολουθουν να δουλευουν?  Με ενδιαφερει γιατι δεν θα ειμαι εκει ωστε να πατησω καποιο κουμπι. 

Κοιτάξτε παιδιά δεν θέλω να σας πάρω στο λαιμό μου.

 

Το συγκεκριμένο που πρότεινα έχει ένα κουμπί κοκκινο στο κέντρο το οποίο λέει reset.

Επισεις έχει δύο φωτάκια (ένα κόκκινο και ένα πράσινο) τα οποία λένε ground και surge οπότε κάποιος ποιο ειδικός από εμένα ας μας πει αναλυτικά τις δυνατότητες και γενικά την χρήση του ακριβώς. (Δεν είμαι ηλεκτρολόγος,απλά μου είπε ο δικός μου ηλεκτρολόγος ότι αξίζει το συγκεκριμένο και έτσι το πήρα)

Μου είπε σημασία έχουν τα joule ( το συγκεκριμένο είναι 3900)

:)

 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, KANAR είπε

Συγγνωμη που επανερχομαι αλλα θα ηθελα να ξαναθεσω το ερωτημα που εβαλε ο φιλος,εαν βεβαια γνωριζεις. Εαν σε μια θεση του πολυπριζου γινει βραχυκυκλωμα, οι αλλες εξακολουθουν να δουλευουν?  Με ενδιαφερει γιατι δεν θα ειμαι εκει ωστε να πατησω καποιο κουμπι. 

Εάν γίνει βραχυκύκλωμα φίλε μου θα ''πέσει'' η ασφάλεια και δεν θα δουλεύει τίποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pano είπε

Εάν γίνει βραχυκύκλωμα φίλε μου θα ''πέσει'' η ασφάλεια και δεν θα δουλεύει τίποτε.

Αυτο ηταν το αρχικο μου ερωτημα. Εαν δηλαδη μπορω να προλαβω την ασφαλεια με  κατι ενδιαμεσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KANAR είπε

Ουτε η λυση του να βαλω σε  μια θεση ενος πολυπριζου μια μονοθεσια πριζα ασφαλειας? Παλι πρωτη θα πεσει η ασφαλεια στον πινακα?

1)  "μονοθεσια πριζα ασφαλειας" τι ακριβως εννοεις;

2)το πιο πιθανο ειναι να σου βραχυκυκλωσε το πολυπριζο και οχι η αντλια.Χλωμο ενα πολυπριζο να αντεξει κινητηρα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgeγ είπε

1)  "μονοθεσια πριζα ασφαλειας" τι ακριβως εννοεις;

2)το πιο πιθανο ειναι να σου βραχυκυκλωσε το πολυπριζο και οχι η αντλια.Χλωμο ενα πολυπριζο να αντεξει κινητηρα

1)Βλεπω καποιες πριζες ασφαλειας με μια θεση σουκο 

https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/cables-electrical-equipment/polupriza/109763-crystal audio-spw--1

Εννοω να βαλω μια τετοια σε ενα απλο πολυπριζο 2 θεσεων που ηδη υπαρχει

2) το πολυπριζο δοκιμαστηκε και δουλευει αυτη τη στιγμη με 2η αντλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KANAR είπε

1)Βλεπω καποιες πριζες ασφαλειας με μια θεση σουκο 

https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/cables-electrical-equipment/polupriza/109763-crystal audio-spw--1

Εννοω να βαλω μια τετοια σε ενα απλο πολυπριζο 2 θεσεων που ηδη υπαρχει

2) το πολυπριζο δοκιμαστηκε και δουλευει αυτη τη στιγμη με 2η αντλια

1)οχι δεν προκειται να σε βοηθησει κατι τετοιο παλι θα πεσει η κεντρικη ασφαλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, divo είπε

Κι εγω κατι αναλογο σκεφτόμουν γι αυτο και εκανα την ερωτηση. Αλλα επειδη ποτε δε ξερεις τι νεο μπορει να εχει βγει.....

@KANAR  ηλεκτρολογος δεν ειμαι και δεν γνωριζω αν υπαρχει κατι για ενδιαμεσο. Αυτο που θα εκανα σε αυτη τη περιπτωση ειναι να βαλω στη θεση της πριζας 2 αυτοματες ασφαλειες μικροτερες του πινακα κι μετα δυο πριζες. Οποτε αν γινει κατι να πεσουν μια απο τις δυο και η αλλη να δουλευει. Δεν ξερω ομως τι γινεται με το ρελε (αν εχεις) του πινακα.  

Υπαρχει βεβαια και η ευκολη λυση... ηλεκτρολογος.🙂🙂

υπαρχουν πολυπριζα ασφαλειας για 16Α οποτε αντεχει αντλια. Στο βραχυκύκλωμα ομως θα πεσει η ασφαλεια.

Εγινε φιλε θα το κοιταξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, divo είπε

Δεν ξερω ομως τι γινεται με το ρελε (αν εχεις) του πινακα

Το ρελέ θα πέσει μόνο όταν έχουμε διαρροή ρεύματος προς τη γη.

Σε περίπτωση βραχυκύκλωματος (φάση-ουδετερος) θα πέσει η ασφάλεια κ σε αρκετές περιπτώσεις κ η ασφάλεια του ρολογιού.

Οπότε στη ίδια παροχή κ εγώ νομίζω ότι είναι αδύνατον να συνοδεύουν οι αντλίες.

Οι πρίζες ασφαλείας προστατεύουν αποκλειστικά από αυξομειώσεις τής τάσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Στους μάστορες και γενικά στην ζωή υπάρχει το ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ.

από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Με τα €€€ του πάει όπου θέλει. Υπάρχει μάστορας και μάστορας.αλλος κάνει την δουλειά της πλάκας και ζητάει πχ 10€,άλλος κάνει την δουλειά  και στην αρχή ζητάει 10€ και καταλήγει  στα 50€ η δουλειά, και άλλος κάνει πραγματική και σωστή εργασία και ζητάει τα ανάλογα εφόσον είναι πραγματικός επαγγελματίας και όχι πχ κηπουρός που κάνει τον υδραυλικό,τον πατωματζη και τον ηλεκτρολόγο.

Πάμε παρακάτω τώρα. 

Είπαμε ότι πληρώσεις παίρνεις.

και εφόσον δεν είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις (λέμε τώρα) τον επαγγελματία πας σε όποιον βρεθει στον δρόμο (κυριολεκτικά) και σου κάνει δουλειά. Άτομο χωρίς βιβλία,χωρίς εφορίες,χωρίς να έχει σπουδάσει και χωρίς να ξέρει το επάγγελμα που απλά βρέθηκε ένα φεγγάρι να αλλάξει μια σωλήνα και μετά κάνει τον υδραυλικό κτλπ κτλπ κτλπ.

Πάμε παρακάτω και ελπίζω όσοι ζητάτε βοήθεια δωρεαν να βρείτε άτομα να έρχονται τσαμπε να δούνε χωρίς να ζητήσουν €€ και μετά να πάρετε άλλον να σας κάνει την δουλειά και να κατηγορείτε και από πάνω. Να βρειτε πχ ενα γείτονα, ένα φίλο,τον κάστανα που κάνει τον ηλεκτρολογο και άλλα τέτοια γελοία που γίνονται εδώ Ελλάδα γιατί έτσι έχει μάθει ο καθένας,να κάνει τσαμπε την δουλειά του και δεν έχει μάθει να πληρώνει τον επαγγελματία τεχνίτη!! 

Αλλά είπαμε.

Ότι πληρώσεις παίρνεις σε αυτή την ζωή και ο καθένας είναι οι επιλογές του. :)

Συνεχίζει το νήμα να δίνει συμβουλές και βοήθεια σε όλους :)

Είναι το θέμα που δημιουργήθηκε από εμένα προσωπικά για όλο το insomnia και έγινε sticky μετά από παράκληση μελών προς τους mods (η και από επιλογή των mods) ώστε να το βλέπουν όλοι και να βοηθάμε τον κόσμο,αλλά δεν θέλω καθόλου χαρακτηρισμούς και λόγια άσχημα προς τους τεχνίτες και λοιπούς επάγγελματιες από άτομα που ούτε κατά διάνοια δεν είναι στον χώρο και δεν ξέρουν τι παίζει με αυτά τα θέματα!!

Οπότε να λειπουν αν γίνεται αυτά από εδώ και πέρα..... Ο σεβασμός είναι υπόθεση όλων!

Εγώ ξέρω ότι ήρθαν 2 υδραυλικοί με κατάμαυρα χέρια προσπαθούσαν να με πείσουν ότι είναι σούπερ ουαουυυ μάστορες με τιμές εξωπραγματικές..και το χειρότερο όλων είναι ότι σε φρεσκοβαμμενο τοίχο με τα κατάμαυρα χέρια τους μάλλον καυστήρα καθάριζαν.. πιο πριν Και ξέχασαν να τα πλύνουν μετά .. που λες με τα κατάμαυρα χέρια τους ο ένας στηριζόταν στον τοίχο με την παλάμη του και ο άλλος μου τράβηξε γραμμή με τα δάχτυλα του δείχνοντας μου που θα πάει ο  τάδε σωλήνας.. με αποτέλεσμα να καθαρίζω με cif την χαζομάρα... τους  πίστεψε με μου έβγαλαν τρελή εμπιστοσύνη!!11 Μου θύμισαν τον  Τσάκωνα με τον βοηθό του χαχαα.  Και κάτι τελευταίο όταν θέλεις να σε σέβονται πρώτα πρέπει να σέβεσαι την νοημοσύνη του άλλου.. αυτά τέρμα το οφφ τοπικ από εμένα καλή σας μέρα

 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christopher0016 είπε

Εγώ ξέρω ότι ήρθαν 2 υδραυλικοί με κατάμαυρα χέρια προσπαθούσαν να με πείσουν ότι είναι σούπερ ουαουυυ μάστορες με τιμές εξωπραγματικές..και το χειρότερο όλων είναι ότι σε φρεσκοβαμμενο τοίχο με τα κατάμαυρα χέρια τους μάλλον καυστήρα καθάριζαν.. πιο πριν Και ξέχασαν να τα πλύνουν μετά .. που λες με τα κατάμαυρα χέρια τους ο ένας στηριζόταν στον τοίχο με την παλάμη του και ο άλλος μου τράβηξε γραμμή με τα δάχτυλα του δείχνοντας μου που θα πάει ο  τάδε σωλήνας.. με αποτέλεσμα να καθαρίζω με cif την χαζομάρα... τους  πίστεψε με μου έβγαλαν τρελή εμπιστοσύνη!!11 Μου θύμισαν τον  Τσάκωνα με τον βοηθό του χαχαα.  Και κάτι τελευταίο όταν θέλεις να σε σέβονται πρώτα πρέπει να σέβεσαι την νοημοσύνη του άλλου.. αυτά τέρμα το οφφ τοπικ από εμένα καλή σας μέρα

Φίλε απλά τα μπερδεύεις λίγο...

Δεν είπε κανένας ότι οι μάστορες είναι όλοι άγιοι όπως κ σε κανέναν άλλο κλάδο.

Πάντα υπάρχουν οι καλοί,οι κακοί,οι πονηροί κτλ.

Όμως μην έχεις την απαίτηση να έρθει ο άλλος τζάμπα ή στην τιμή που βολεύει εσένα.

Ο κάθε μάστορας κοστολογεί σύμφωνα με τις δικές ανάγκες- υποχρεώσεις. Υποχρεώσεις που στο ελεύθερο επάγγελμα είναι πολλές. 

Από την άλλη ελεύθερη αγορά έχουμε οπότε ο καθένας κάνει την έρευνα του κ βλέπει τι τον συμφέρει.

Το τσουβαλιασμα δεν είναι λογική, όπως κ η υποτίμηση της εργασίας του καθενός.

Όλοι λένε σιγά μωρε 2 καλώδια είναι, ένα καζανάκι είναι, ένας θερμοσίφωνας είναι κτλ. αλλά δεν βλέπω κανέναν να μπορεί να το κάνει μόνος του.

Δεν τους βλέπω όμως να λένε τα ίδια για τον μηχανικό αυτοκινήτων, τον λάστιχα, τον οδοντίατρο, τον επιπλοποιο... 

Το ότι το καζανάκι χρειάζεται έναν κάβουρα που όλοι έχουμε σπίτι μας δεν μας κάνει αυτόματα κ υδραυλικούς. ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...