Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο καθένας έχει την άποψη του.

 

Δεκτή και προχωραμε παρακάτω.

Ο καιρός θα δείξει ποιος είναι καλός μάστορας και ποιος όχι. Αν έχεις δουλειές πολλές λογικά κάτι κάνεις καλά. 

 

✌️😎

 

Συνεχίζουμε 

8 λεπτά πριν, bill999r είπε

Φίλε απλά τα μπερδεύεις λίγο...

Δεν είπε κανένας ότι οι μάστορες είναι όλοι άγιοι όπως κ σε κανέναν άλλο κλάδο.

Πάντα υπάρχουν οι καλοί,οι κακοί,οι πονηροί κτλ.

Όμως μην έχεις την απαίτηση να έρθει ο άλλος τζάμπα ή στην τιμή που βολεύει εσένα.

Ο κάθε μάστορας κοστολογεί σύμφωνα με τις δικές ανάγκες- υποχρεώσεις. Υποχρεώσεις που στο ελεύθερο επάγγελμα είναι πολλές. 

Από την άλλη ελεύθερη αγορά έχουμε οπότε ο καθένας κάνει την έρευνα του κ βλέπει τι τον συμφέρει.

Το τσουβαλιασμα δεν είναι λογική, όπως κ η υποτίμηση της εργασίας του καθενός.

Όλοι λένε σιγά μωρε 2 καλώδια είναι, ένα καζανάκι είναι, ένας θερμοσίφωνας είναι κτλ. αλλά δεν βλέπω κανέναν να μπορεί να το κάνει μόνος του.

Δεν τους βλέπω όμως να λένε τα ίδια για τον μηχανικό αυτοκινήτων, τον λάστιχα, τον οδοντίατρο, τον επιπλοποιο... 

Το ότι το καζανάκι χρειάζεται έναν κάβουρα που όλοι έχουμε σπίτι μας δεν μας κάνει αυτόματα κ υδραυλικούς. ...

Τσάμπα χαλάς χρόνο να εξηγήσεις τα αυτονόητα

Έξω από τον χώρο πολλά λένε. 

 

Άσε δεν βάζουν μυαλό μερικά άτομα,πρέπει να την πάθουν για να μάθουν. Και μετά θα ψάχνονται πάλι.

 

Το έχουμε δει το έργο χρόνια τώρα,κάνουν τους πονηρούς και τους έξυπνους ενώ δεν ξέρουν τίποτα απολύτως και όλα του φαίνονται απλά.ακουν απλά ότι τους βολεύει.μην χαλάς τον χρόνο σου άδικα να εξηγήσεις :)

 

Τους αφήνεις να την πάθουν για να μάθουν.

 

Και Συνεχίζουμε κανονικά.

 

Στη θεωρία και στο μπλα μπλα όλοι καλοί είμαστε ;)

Το αποτέλεσμα μετράει....

 

 

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τζάμπα χαλάει το κλίμα του θέματος παιδιά, να βοηθάει ο ένας τον άλλον και να δείχνουμε καμιά κατασκευή - επισκευή :)

Σαν γενική συμβουλή εγώ θα έλεγα να αρχίσουμε να ασχολούμαστε με απλά πράγματα αρχικά και βλέποντας και κάνοντας για τα πιο σύνθετα.

Πχ εγώ βρύση και καζανάκι άλλαξα μόνος μου πρόσφατα, δεν είναι κάτι που δεν μπορείς να κάνεις. Ντουί επίσης άλλαξα μόνος μου. Αλλά για μια ασφάλεια στον πίνακα που έπεφτε φώναξα ηλεκτρολόγο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, zio10 είπε

Τζάμπα χαλάει το κλίμα του θέματος παιδιά, να βοηθάει ο ένας τον άλλον και να δείχνουμε καμιά κατασκευή - επισκευή :)

Σαν γενική συμβουλή εγώ θα έλεγα να αρχίσουμε να ασχολούμαστε με απλά πράγματα αρχικά και βλέποντας και κάνοντας για τα πιο σύνθετα.

Πχ εγώ βρύση και καζανάκι άλλαξα μόνος μου πρόσφατα, δεν είναι κάτι που δεν μπορείς να κάνεις. Ντουί επίσης άλλαξα μόνος μου. Αλλά για μια ασφάλεια στον πίνακα που έπεφτε φώναξα ηλεκτρολόγο.

Συμφωνώ φιλτατε zio

Συνεχίζουμε παρακάτω.

Εμπρος για κατασκευές 😁😁

 

✌️👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά. Πάντα θα υπάρχουν καλοί και κακοί μάστορες όπως και καλοί και κακοί γιατροί, δικηγόροι, πωλητές, δημόσιοι υπάλληλοι κοκ... το να τους μειώνουμε - μηδενίζουμε τελειως όλους είναι λάθος αλλά από την άλλη καλό είναι να σχολιάζονται τα κακώς κείμενα (πχ 40€ για 3 ντουι όντως είναι κλοπή). 

Το θέμα εδώ είναι κατασκευές μας και γνώμες για κατασκευές και όχι να λέμε αυτομάτως πάρε μάστορα όπως συχνά συμβαίνει. Σε κάποια πράγματα βέβαια που διακυβεύεται η ζωή και η ασφάλεια ενός ανθρώπου καλό είναι να προτείνεται ο μάστορας αλλά δεν είναι πανακεια (ειλικρινά προτιμώ να πάω να βάλω εγώ σε έναν άγνωστο 3 ντουι τσαμπα παρά να δώσει 40€ Που είναι ένα μεροκάματο ακριβοπληρωμένου υπαλλήλου σε έναν «επαγγελματία» για 5-10’ δουλειά που θα έπρεπε να κοστολογήσει πχ 10+φπα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Αν έχεις δουλειές πολλές λογικά κάτι κάνεις καλά. 

✌️😎

 

Μια καλοπροαίρετη απορία αφού έχεις δουλειά και είσαι τόσο καλός πως είσαι συνέχεια στο φόρουμ και απαντάς πάντα άμεσα;; Μου έχει κάνει εντύπωση αυτό. Στο ένα χέρι τον κάβουρα στο άλλο το κινητό;  Όταν δούλευα σε οικοδομές και είχαμε δουλειά δεν πρόλαβαιναμε να  απαντήσουμε στο τηλέφωνο εσύ πως τα καταφέρνεις μου κάνει εντύπωση. Εκτός εάν είσαι στο τμήμα δημοσίων σχέσεων της επιχείρησης σου..

 

Spoiler

Παίδες δεν τσουβαλιασα όλους τους μαστόρους αλλά συγκεκριμένα αυτούς που ήρθαν να μου το παίξουν έξυπνοι γαμωντας μου τον τοίχο.. νομίζοντας ότι επειδή ρωτάω ότι είμαι άσχετος και δεν έχω ιδέα από οικοδομικές εργασίες.Καλύτερα μόνος σου η άμα δεν έχεις χρόνο εργαλεία γνώση να βρεις σωστό τίμιο μάστορα παρά να πας να δώσεις δουλειά σε  άχρηστους

 

Επεξ/σία από christopher0016
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

Μια καλοπροαίρετη απορία αφού έχεις δουλειά και είσαι τόσο καλός πως είσαι συνέχεια στο φόρουμ και απαντάς πάντα άμεσα;; Μου έχει κάνει εντύπωση αυτό. Στο ένα χέρι τον κάβουρα στο άλλο το κινητό;  Όταν δούλευα σε οικοδομές και είχαμε δουλειά δεν πρόλαβαιναμε να  απαντήσουμε στο τηλέφωνο εσύ πως τα καταφέρνεις μου κάνει εντύπωση. Εκτός εάν είσαι στο τμήμα δημοσίων σχέσεων της επιχείρησης σου..

  Απόκρυψη περιεχομένων

Παίδες δεν τσουβαλιασα όλους τους μαστόρους αλλά συγκεκριμένα αυτούς που ήρθαν να μου το παίξουν έξυπνοι γαμωντας μου τον τοίχο.. νομίζοντας ότι επειδή ρωτάω ότι είμαι άσχετος και δεν έχω ιδέα από οικοδομικές εργασίες.Καλύτερα μόνος σου η άμα δεν έχεις χρόνο εργαλεία γνώση να βρεις σωστό τίμιο μάστορα παρά να πας να δώσεις δουλειά σε  άχρηστους

Είδες πόσο καλός είμαι;

Σκάβω και απαντάω παράλληλα 

(Να σταματήσουμε το offtopic γιατί χαλάμε το θεμα,κρίμα είναι)

😁😁

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Παίδες δεν τσουβαλιασα όλους τους μαστόρους αλλά συγκεκριμένα αυτούς που ήρθαν να μου το παίξουν έξυπνοι γαμωντας μου τον τοίχο.. νομίζοντας ότι επειδή ρωτάω ότι είμαι άσχετος και δεν έχω ιδέα από οικοδομικές εργασίες.Καλύτερα μόνος σου η άμα δεν έχεις χρόνο εργαλεία γνώση να βρεις σωστό τίμιο μάστορα παρά να πας να δώσεις δουλειά σε  άχρηστους

Το ίδιο που λες το έλεγα και εγώ πριν κάποιο διάστημα και έπεσαν να με φάνε. Δύσκολα βρίσκεις τίμιο και σωστό στη δουλειά του μάστορα πλέον. Και επειδή για κάτι που ήθελα δε βρήκα και όλοι το έπαιζαν εργολάβοι, εριξα φράγκα, έφαγα χρόνο και κοπο από τη ζωή μου και έκατσα και έμαθα και έκανα μόνος μου αυτό που ήθελα και ηρέμησα. Εντάξει δε τελείωσε σε 5 μέρες όπως θα γινόταν με μάστορες / συνεργείο αλλά τουλάχιστον δε μου τον έπιασε κανένας «εργολάβος». Ότι έχει μείνει πλέον είναι υδραυλικά που δε σκαμπάζω και ο πίνακας που είναι επικίνδυνο για μη επαγγελματία να γίνει όποτε εκεί θα βάλω μάστορες και έπειτα ξαναναλαμβάνω εγώ και τελείωσε....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, billdanos είπε

Να το κλειδώσουμε να τελειώνουμε?

Όχι ρε συ

 

Κρίμα είναι 

 

Απλά να τελειώνουμε με τα offtopic θέλω. (Και νομίζω και οι υπόλοιποι)

 

Ρίξε σβησιματα και τα ανάλογα που πρεπει να καθαρίσει ο τόπος. :)

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, billdanos είπε

Να το κλειδώσουμε να τελειώνουμε?

Είναι κρίμα γιατί μέσα από το θέμα έχουν βοηθηθεί αρκετοί να βρουν λύσεις σε μικροπροβλήματά τους. 

Κάποιοι που δεν πιάνουν τα χέρια τους και πρέπει για την κάθε δουλειά να φωνάξουν ειδικό σίγουρα θα έρθουν και στιγμές που θα νοιώσουν δυσαρεστημένοι.Έτσι είναι αυτά τα πράγματα.Και στους μαστόρους υπάρχουν ακριβοί - μεσαίοι - φτηνοί από όλα.Δε μας αρέσει κάποιος στο καλό και πάμε στον επόμενο.

Οπότε τέρμα το οφτόπιτς να μην πάρω τη μαγκούρα και γίνει το έλα να δεις εδώ μέσα.:PΤο επόμενο μήνυμα να αφορά τεχνικό θέμα γιατί αν δεν γίνει έτσι θα έχει δίκιο ο bill να του ρίξει λουκέτο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πάει στα τεχνικά θέματα αλλά το βάζω και εδώ γιατί μπορεί κάποιος να ενδιαφέρεται πως αλλάζουν τα αμορτισεράκια στα καπώ (μπρος - πίσω) των αυτοκινήτων.Τις τηγανιές από τις κυράδες δεν μπορούμε να τις αποφύγουμε, να μην τρώμε  συνέχεια και το καπώ από το αυτοκίνητο στο κεφάλι.:D

 

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπέρα. Τα φώτα σας...: φούσκωμα laminate μετά από νερά στο χώρο και κατάσταση ουσιαστικά για ξήλωμα. Θα ήθελα προφανώς πλακάκι, αλλά δεν, για πολλαπλούς λόγους. Να ξαναμπει laminate, δεν, γιατί δεν είναι καθόλου απίθανο να ξαναέχω τα ίδια μελλοντικά.

Οπότε, ίσα για να μη βλέπω το σιχαμένο ξερατό μωσαϊκό που βρίσκεται από κάτω, σκέφτομαι μια φτήνια λύση με δάπεδο μουσαμά ντεμέκ σανίδι -μονοκόμματο, όχι λωρίδες- με τη σκέψη πως αυτό μπορώ να το περάσω κι εγώ. Για αυτή την περίπτωση, μπαίνει κόλλα από κάτω; αν ναι, είδος, συγκεκριμένη πρόταση; και τι ποσότητα θα χρειαστεί για 3m x2,5m ; Ευχαριστώ.

υγ. επίσης, ενδείκνυται να έβαζα και στο μπάνιο που έχει επίσης σιχαμένο μωσαϊκό; Εκεί τα νερά είναι δεδομένα, οπότε η απορία είναι, υπάρχει τρόπος να σφραγιστεί ικανοποιητικά στα κοψίματα, ώστε να μην περνάει νερό από κάτω και μουχλιάσουμε σε χρόνο ντετέ;

Επεξ/σία από scullyist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DrLo είπε

Έχει κάποιος να προτείνει συγκεκριμένο χρώμα (με link στο skroutz κατά προτίμηση) για βαφή ξύλου / mdf ;

(όχι για "νερά" και τέτοια. solid χρώμα)

Θα πρότεινα

Οικολογική βελατούρα νερού φυσικά για εσωτερικές επιφάνειες

https://dedegkikas.gr/hromata/vernikoxromata-n-ripolines/aquachrom-primer-eco-vivechrom-oikologiki-velatoura-nerou-idaniki-gia-esoterikes-xylines-epifaneies-750-ml

Καλό τρίψιμο με ψιλό γυαλόχαρτο 

και μετά ένα βερνικόχρωμα νερού  σατινέ μου αρέσει πάντα και όχι γιαλιστερό.

https://www.xromata-ergalia.gr/product/βερνικόχρωμα-νερού-σατινέ/

Μάρκα μπορείς να επιλέξεις ότι θέλεις τυχαία πόσταρα τα παραπάνω δύο που βρήκα μπροστά μου.

7 λεπτά πριν, scullyist είπε

Kαλησπέρα. Τα φώτα σας...: φούσκωμα laminate μετά από νερά στο χώρο και κατάσταση ουσιαστικά για ξήλωμα. Θα ήθελα προφανώς πλακάκι, αλλά δεν, για πολλαπλούς λόγους. Να ξαναμπει laminate, δεν, γιατί δεν είναι καθόλου απίθανο να ξαναέχω τα ίδια μελλοντικά.

Οπότε, ίσα για να μη βλέπω το σιχαμένο ξερατό μωσαϊκό που βρίσκεται από κάτω, σκέφτομαι μια φτήνια λύση με δάπεδο μουσαμά ντεμέκ σανίδι -μονοκόμματο, όχι λωρίδες- με τη σκέψη πως αυτό μπορώ να το περάσω κι εγώ. Για αυτή την περίπτωση, μπαίνει κόλλα από κάτω; αν ναι, είδος, συγκεκριμένη πρόταση; και τι ποσότητα θα χρειαστεί για 3m x2,5m ; Ευχαριστώ.

Δεν το κατάλαβα.Μιλάς για πλαστικά δάπεδα τύπου ρολό που πωλούνται με το μέτρο π.χ. τέτοιου τύπου;;;;;;;

https://www.neocarpet.gr/ell/categories/Πλαστικό-Δάπεδο-Τάπα-1.2mm?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=Πλαστικό Δάπεδο Τάπα&gclid=Cj0KCQiA14TjBRD_ARIsAOCmO9bpJFBt4NOX-e1tV3I_G67SGLc1JLS7GcTS_HuKNmUpTcoEIIfhBnsaAuhCEALw_wcB

Δεν θα μου άρεσε για χώρο σπιτιού εκτός και πρόκειται για κατάστημα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...