Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαστορια καλησπέρα.. Ειχα μια ιδεα σημερα το πρωι κ θελω να βαλω γυαλι πανω στο κομοδινο, ετσι για αλλαγη! 

Παω σ ενα μαγαζι κ δινω τις διαστάσεις που θελω, ολα οκ.. 

Πως το στερεωνω ομως?!? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Μαστορια καλησπέρα.. Ειχα μια ιδεα σημερα το πρωι κ θελω να βαλω γυαλι πανω στο κομοδινο, ετσι για αλλαγη! 

Παω σ ενα μαγαζι κ δινω τις διαστάσεις που θελω, ολα οκ.. 

Πως το στερεωνω ομως?!? 

νομιζω πως αν απλα το ακουμπησεις δεν θα εχεις προβλημα αλλα για να εισαι πιο σιγουρος παρε κατι τετοιο και βαλε στις 4 γωνιες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dalain είπε

νομιζω πως αν απλα το ακουμπησεις δεν θα εχεις προβλημα αλλα για να εισαι πιο σιγουρος παρε κατι τετοιο και βαλε στις 4 γωνιες

θα ηθελα κατι που να το ''ασφαλιζει'' γιατι εχω κ παιδακι..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

θα ηθελα κατι που να το ''ασφαλιζει'' γιατι εχω κ παιδακι..!!

Με αυτά που σου έδειξε ο @dalain πιο πάνω είναι εξαιρετικά δύσκολο (πρακτικά αδύνατο) να το σπρώξει ένα παιδί, Θα πρέπει να το σηκωσει πράγμα που για παιδάκι είναι μάλλον απίθανό.

Αν δε σε πείθει αυτό θα πρέπει να καταφύγεις σε "πατέντες"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

θα ηθελα κατι που να το ''ασφαλιζει'' γιατι εχω κ παιδακι..!!

να ζητησεις απο τον τζαμα,αφου εχεις και παιδακι,να σου στρογγυλεψει λιγο τις γωνιες και να ''σπασει'' τις ακμες.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Καλως..Θα παω σε κατι τετοιο λοιπον!Ευχαριστω για τις συμβουλες!

Δε ξέρω τα συγκεκριμένα.

Έχω δει κάποια που είναι κάτι σαν ζελατινοειδες δισκάκι.

Πρακτικά "βεντουζάρει" πάνω σε γυαλί και ξύλο.

1 λεπτό πριν, dalain είπε

να ζητησεις απο τον τζαμα,αφου εχεις και παιδακι,να σου στρογγυλεψει λιγο τις γωνιες και να ''σπασει'' τις ακμες.

Ναι αυτό είναι αυτονότητο για τζάμια τραπεζιου κλπ και με παιδάκι και με χωρίς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Αυτο δεν με πολυπειραζει γιατι εχω σκοπο να ειναι 1 εκατοστο μεσα απ το κομοδινο.. Δεν θα εξεχει το τζαμι δηλαδη! 

Όχι.

Οπωσδήπωτε θα πρέπει να το κάνει. (άσε που ένας επαγγελματίας θα το κάνει έτσι κι αλλιώς και χωρίς να του το πεις αν ξέρει ότι το τζάμι θα μπει σε κομοδίνο). Μη κόψεις απλά μόνος σου τζάμι χωρίς να πεεξεργαστείς τις ακμές. Θα είναι ξυράφια πέρα από το παιδάκι σίγουρα θα σφαχθείς εσύ προσπαθώντας πχ να πάρεις κάτι από το κομοδίνο σε σκοτάδι.

Είναι 1000000% πιο επικίνδυο από το να σηκώσει το τζάμι ένα παιδί

---

αν και νομίζω θα δείχνει άσχημο να είναι 1cm μέσα το τζάμι , αν δεν εμπιστεύσαι τα "τακάκια" (είτε αυοκόλλητα είτε ζελατινοειδή) θα μπορούσες να κολλήσεις/καρφώσεις μικρα "στοπ" (πχ μικρά ξυλαράκια στο ύψους του τζαμιού) στις 4 πλευρές ... αλλά θα πρέπει να τα βάζεις στο ίδιο χρώμα με το κομωδίνο κλπ (υπερβολική φασαρία για αυτή τη δουλειά και μόνο)

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πεισατε.. Θα το κανω ολο τελικα, χωρις κενο.. Μου το ειπαν κ καποιοι δικοι μου, οποτε το κοινο αποφάσισε!! 😁

Εχω κ τέτοιες γωνιες,έχω βαλει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, divo είπε

Κατι μου λεει οτι το "και οι δικοι μου" μου μυρίζει η "γυναικα μου"....Οπως βλεπεις το αφεντικο αποφασισε☺️, αν μπορεις κανε κατι αλλο... Οχι που θα τη γλίτωνες εσυ...😉😉

Χαχα.. Οχι, ακομα δεν εχει ενημερωθει.. Οποτε ο, τι κ να λεμε εμεις.... Ξερουμε ποιος θα παρει την αποφαση! 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrLo είπε

Ροδάκια του παρακάτω τύπου (όχι αυτά με πλάκα και βίδες) ... πως τοποθετούνται πχ στο κάτω μέρος ενός επίπλου/κουτιού?

820E8862D03118AEF487E47EC019D104.jpg

Αυτό που βλέπεις είναι δύο μέρη, δηλαδή έχει ένα δίσκο πάνω που μπαίνει στο έπιπλο και μετά κουμπώνει το κάτω μέρος στο ροδάκι. Αν μοιάζει με κάποια που είχα χρησιμοποιήσει εγώ έτσι θα γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Η ερώτηση μάλλον θα παραμείνει γιατί δεν βλέπω πως ο πάνω δίσκος θα συνδεθεί στο έπιπλο.

Πρώτη φορά τα βλέπω πάντως αυτά

Τρύπα και ρούτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...