Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, divo είπε

Αυτο που θες το φανταζομαι σαν τορνο για μικρο δουλειες με εργαλεια τυπου ντρεμελ. 

ή κατι σαν και αυτο ή αυτο. η διαφορα τους, στη μέγκενη κατω.

Πόσο όμορφα ρε φίλε...Ψήνομαι να πάρω ένα για το σπίτι.

Βασικά καλά ειναι αλλά όταν έχεις το μακρινάρι την καλωδιοταινία από πίσω δεν υπάρχει τρόπος να πιάσεις τον ακροδέκτη. Στην περίπτωση μου θα πρέπει η καλωδιοταινία να ειναι ελεύθερη . Θα φτιάξω πρόχειρα αύριο μια κατασκευή με λίγη ξυλόκολλα στην δουλειά και θα δοκιμάσω γιατί με σκέτο το dremel θέλει τρομερή προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, divo είπε

χρειαζεσαι οδηγο για να μη σου φευγει. Εδω βρήκα κατι απλο. θα ελεγα στη μια ακρη το ντρεμελ στερεωμένο καλα στην αλλη ακρη καλουπι με ανοιγμα στην μια μερια, που να μπαινει το βύσμα μεσα και να κρεμετε η καλοδιοταινια. Ενα Π με ανοιχτο μερικα το πίσω μερος. Η καλοδιοταινια ειναι πιο λεπτη απο το βυσμα.  

Αυτό ειναι τορνάκι ξύλου αν κατάλαβα και από τα σκαρπελάκια δίπλα. Λογικά αυτό το βιδώνεις σταθερά σε μια επιφάνεια και παίζεις...

Κάτι τέτοιο φαντάζομαι και εγώ . Αλλά όλη η κατασκευή με ξύλο πλανισμένο και αλφαδιασμένο...Θα το ξεκινήσω αύριο αν είναι

Πάντως με τα Links Που βάζεις με βλέπω να ξεπαραδιάζομαι αυτές τις μέρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, divo είπε

Αυτα τα βρηκα σαν εικονες στο google δεν κοιταξα καν τιμες. Μη ξεχνας οτι αυτα ειναι για μονταλιστες αρα τσουζουν... Εγω παντως θα το δοκιμαζα μονος μου πρωτα να δω τι μπορει να κανω. το παν για μενα ειναι το κατω μερος του οδηγου. πιστεύω οτι αυτα υπαρχουν σε μαγαζια με αλουμίνια. Πειραια ας πουμε 

Φτηνα είναι πάντως όσα μου έστειλες (κάτω από 100) αλλα ειναι για μικροκατασκευές και ειναι 24Volt αν ειδα καλά. Το ξύλο δεν θέλει και πολύ ισχύ για να δουλευτεί έτσι και αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

 

Πριν 10 μήνες περίπου τοποθετήθηκε νέος καθρέπτης στο μπάνιο. 

Κολληθηκε κατευθείαν στο πλακάκι με σιλικόνη από τον τζάμπα που τον παρήγγειλα, ενώ το κάτω μέρος του πατάει στο έπιπλο μπάνιου που βρίσκεται κ ο νιπτήρας.

Τον τελευταίο μήνα παρουσιάστηκε αυτή η μαυρίλα που βλέπετε στην εικόνα κ το ίδιο πάει να γίνει κ στην άλλη γωνία του καθρέπτη.

Η μαυρίλα φυσικά βρίσκεται πίσω από το τζάμι κ λογικά πρόκειται για αλλοίωση της πίσω πλευράς του.

Αλλά αναρωτιέμαι τι φταίει κ έγινε η συγκεκριμένη ζημιά; Ακατάλληλη σιλικόνη; Υγρασία;

 

IMG-20190219-224330.jpg

 

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, divo είπε

Με κουραζεις, με βαζεις και ψαχνω μεγαλο ανθρωπο...🙂

Τα ειχα παρει απο περιστέρι carbonacryl. Τεγαιας και Ανατολης. Ειναι χαμηλά στο Μπουρναζι. Δεν ξερω σημερα τι λεει απο τιμες, τοτε ηταν ο πιο οικονομικος. Πατρους ενα τηλεφωνο και θα δεις. Μιλαμε για μια δεκαετία πριν. Ειχα κλείσει περιμετρικά μια σιδερένια σκάλα στρογγυλή εξωτερική, 3 οροφοι για να μη βρεχομαστε. Με σιδηροκατασκευη και πολυκαρμπονικο το πιο λεπτο που υπηρχε.

Κοιτα κι εδω ή εδω εχει τις διαστασεις που θες.

Θέλω να το κόψω στα 70 εκατοστά (τρεις λωρίδες) να καλύψω σε ισόγειο στην πίσω βεράντα το κάγκελο ώστε να μην μπορεί κάποιος να βλέπει μέσα αυτόν που κάθεται στη βεράντα. Υπάρχει τοιχείο γύρω στο 1 μ πάω στα 1,70 μέτρα  οπότε καλύπτομαι γιατί προς το παρόν δεν έχω γύρω μου οικογένεια τύπου Αντετοκούμπο.☺️

Τελικά βρήκα κοντά στην περιοχή μου φύλλο 6 Χ 2,10  σε μπλέ χρώμα που το θέλουν οι γυναίκες στα 76 ευρώ με φπα και 65 μαύρα.Πέστε μου ρε παιδιά ότι δεν καταστρέφω την ανθηρή Ελληνική οικονομία να το πάρω με το 2ο τρόπο;;;;;;;;;;;:huh:

Αν βγει ωραίο που μάλλον θα βγει και θα σας το δείξω σκέπτομαι να βάλω αντίστοιχο και σε βεράντα 1ου ορόφου στην οποία όταν καθόμαστε το καλοκαίρι (ιδίως οι γυναίκες) νοιώθουν ακάλυπτα τα πόδια τους,γιατί σε αυτή το κάγκελο ξεκινάει κατευθείαν από κάτω.Είχα σκεφτεί παλαιότερα για πλεξιγκλάς αλλά είναι πανάκριβο υλικό και δε συμφέρει.

2 ώρες πριν, bill999r είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Πριν 10 μήνες περίπου τοποθετήθηκε νέος καθρέπτης στο μπάνιο. 

Κολληθηκε κατευθείαν στο πλακάκι με σιλικόνη από τον τζάμπα που τον παρήγγειλα, ενώ το κάτω μέρος του πατάει στο έπιπλο μπάνιου που βρίσκεται κ ο νιπτήρας.

Τον τελευταίο μήνα παρουσιάστηκε αυτή η μαυρίλα που βλέπετε στην εικόνα κ το ίδιο πάει να γίνει κ στην άλλη γωνία του καθρέπτη.

Η μαυρίλα φυσικά βρίσκεται πίσω από το τζάμι κ λογικά πρόκειται για αλλοίωση της πίσω πλευράς του.

Αλλά αναρωτιέμαι τι φταίει κ έγινε η συγκεκριμένη ζημιά; Ακατάλληλη σιλικόνη; Υγρασία;

IMG-20190219-224330.jpg

Έχω κολλήσει σε εξοχικό με σιλικόνη  πριν 16-17 χρόνια καθρέπτη με τον ίδιο τρόπο και δεν έχει πάθει το παραμικρό.Άρα μάλλον φταίει η υγρασία που μαζεύεται στην πίσω μεριά του ξύλου από τα νερά του νεροχύτη δεν μπορεί να βγει προς τα εμπρός γιατί είναι λουστραρισμένο βγαίνει προς τα πίσω με αποτέλεσμα να κάνει ζημιά που αρχικά φαίνεται γύρω από τη σιλικόνη αλλά με τον καιρό θα προχωρήσει και αλλού.

Μάλλον στην κάτω μεριά και περιμετρικά δεν  σφράγισες τον καθρέπτη με τη σιλικόνη πριν βάλεις το ξύλο και έτσι έχεις αυτό το άσχημο αποτέλεσμα. Επίσης όπως φαίνεται έκανες και πατούρα στο ξύλο τον έβαλες μέσα το πιο πιθανό πατάει και την πάνω μεριά του νεροχύτη οπότε έγινε αυτό που έγινε.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, bill999r είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Πριν 10 μήνες περίπου τοποθετήθηκε νέος καθρέπτης στο μπάνιο. 

Κολληθηκε κατευθείαν στο πλακάκι με σιλικόνη από τον τζάμπα που τον παρήγγειλα, ενώ το κάτω μέρος του πατάει στο έπιπλο μπάνιου που βρίσκεται κ ο νιπτήρας.

Τον τελευταίο μήνα παρουσιάστηκε αυτή η μαυρίλα που βλέπετε στην εικόνα κ το ίδιο πάει να γίνει κ στην άλλη γωνία του καθρέπτη.

Η μαυρίλα φυσικά βρίσκεται πίσω από το τζάμι κ λογικά πρόκειται για αλλοίωση της πίσω πλευράς του.

Αλλά αναρωτιέμαι τι φταίει κ έγινε η συγκεκριμένη ζημιά; Ακατάλληλη σιλικόνη; Υγρασία;

IMG-20190219-224330.jpg

Προσωπικα θεωρω ότι είναι αντίδραση της σιλικόνης που χρησιμοποιήθηκε με το χημικό του καθρεφτη, ειδικά εφόσον εκει ειναι το σημειο που μπηκε σιλικόνη. Χιλιες φορες να τον είχε κολλήσει με καλή ταινία διπλής οψης, εχω ετσι 5 χρόνια καθρεφτη σε μπανιο χωρις κανενα προβλημα

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγώ στον λάθος τύπο σιλικόνης το αποδίδω να πω την αλήθεια. Σε άλλο καθρέφτη δεν έχω ξαναδεί να γίνεται τέτοια ζημιά κ μάλιστα σε τόσο σύντομο διάστημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς κάποιο μυστικό κάποιο τιπ προκειμένου να βγουν οι μαυρίλες από το εσωτερικό των τεντών οι οποίες μάλλον οφείλονται σε μύκητες όπως μου έχουν. πει.

Έχω δοκιμάσει διάφορα αλλά με μικρά αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ξέρει κανείς κάποιο μυστικό κάποιο τιπ προκειμένου να βγουν οι μαυρίλες από το εσωτερικό των τεντών οι οποίες μάλλον οφείλονται σε μύκητες όπως μου έχουν. πει.

Έχω δοκιμάσει διάφορα αλλά με μικρά αποτελέσματα.

Με πιεστικό και σαπούνι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ξέρει κανείς κάποιο μυστικό κάποιο τιπ προκειμένου να βγουν οι μαυρίλες από το εσωτερικό των τεντών οι οποίες μάλλον οφείλονται σε μύκητες όπως μου έχουν. πει.

Έχω δοκιμάσει διάφορα αλλά με μικρά αποτελέσματα.

Παππού δοκίμασε αυτό 

http://www.klinex.gr/products/klinex-sprays/katatismouxlas/

Πραγματικά δεν έχω ξαναπετυχει τόσο αποτελεσματικό προϊόν κατά της μούχλας.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπίζουμε το εξής πρόβλημα στην πολυκατοικία.
Λόγω κακοτεχνίας,το φρεάτιό μας είναι λίγο πιο πάνω από τον κεντρικό αγωγό στο δρόμο.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα,όταν βουλώσει η αποχέτευση στο δρόμο,τα νερά που λιμνάζουν στο φρεάτιο της πολυκατοικίας  (πράγμα που συμβαίνει σχεδόν ακαριαία αφού έχει όπως είπα ελάχιστη διαφορά ύψους και μας έρχονται πίσω νερά από το δίκτυο),αρχίζουν και περνάνε από το τσιμέντο και πλημμυρίζει το υπόγειο με σκατόνερα.
Ύστερα από συνεννόηση με κάμποσους υδραυλικούς και το δήμο,το συνολικό κόστος βγαίνει ένα 5ψήφιο νούμερο που δεν παίζει αυτή τη στιγμή.
Το θέμα είναι ότι είτε για αυτή την κοστοβόρα αλλά και πιο σωστή λύση,είτε για αυτό που θα αναφέρω παρακάτω,όλοι οι υδραυλικοί ήταν γρήγοροι στο να πουν τιμή αλλά τους είδαμε ότι ψιλοκολλάγανε στο πως θα γίνει η δουλειά.Κοινώς,θέλει μάστορα γάτο αλλά όλοι κοιτάζανε σα να μην ήξεραν και δε μας έπεισαν.
Μια δεύτερη πιο απλή ''λύση'' είναι να βάλουμε φλοτέρ με σειρήνα ώστε να μας ειδοποιεί όταν ανεβαίνει η στάθμη.Εδώ ίσως έχουμε θέμα γιατί δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει η εγκατάσταση (αν δηλαδή πρέπει να μπει άνθρωπος π.χ. γιατί το φρεάτιο είναι πολύ μικρό και κάτι τέτοιο είναι αδύνατο).
Και πάλι όμως οι μάστορες κολώσανε,πράγμα που δεν έχουμε ξαναδει.Έτυχε μάλιστα τους προηγούμενους μήνες να χρειαστούμε και εμείς και οι γείτονες υδραυλικό,κάναμε δουλειά και πολύ καλή μάλιστα, συνεννοηθήκαμε και για το θέμα αυτό και μετά άφαντοι.Στο τηλέφωνο θα έρθω και θα έρθω και μετά τίποτα.Σα να είναι όλοι πολύ κυριλέ για να μπλέξουν με τέτοια; Δεν ξέρω.
Για τη λύση λοιπόν με τη σειρήνα,λαμπάκι κτλ έχει κανείς εμπειρία; Να μου πει αν γίνεται όντως κάτι τέτοιο και τι χρειάζεται σε πρώτη φάση;
Και αν έχετε μάστορα γατόνι για τέτοιες δουλειές στείλτε ένα π.μ. γιατί πρέπει να κάνουμε κάτι επειγόντως.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Cosmonaut21 είπε

Αντιμετωπίζουμε το εξής πρόβλημα στην πολυκατοικία.
Λόγω κακοτεχνίας,το φρεάτιό μας είναι λίγο πιο πάνω από τον κεντρικό αγωγό στο δρόμο.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα,όταν βουλώσει η αποχέτευση στο δρόμο,τα νερά που λιμνάζουν στο φρεάτιο της πολυκατοικίας  (πράγμα που συμβαίνει σχεδόν ακαριαία αφού έχει όπως είπα ελάχιστη διαφορά ύψους και μας έρχονται πίσω νερά από το δίκτυο),αρχίζουν και περνάνε από το τσιμέντο και πλημμυρίζει το υπόγειο με σκατόνερα.
Ύστερα από συνεννόηση με κάμποσους υδραυλικούς και το δήμο,το συνολικό κόστος βγαίνει ένα 5ψήφιο νούμερο που δεν παίζει αυτή τη στιγμή.
 Το θέμα είναι ότι είτε για αυτή την κοστοβόρα αλλά και πιο σωστή λύση,είτε για αυτό που θα αναφέρω παρακάτω,όλοι οι υδραυλικοί ήταν γρήγοροι στο να πουν τιμή αλλά τους είδαμε ότι ψιλοκολλάγανε στο πως θα γίνει η δουλειά.Κοινώς,θέλει μάστορα γάτο αλλά όλοι κοιτάζανε σα να μην ήξεραν και δε μας έπεισαν.
 Μια δεύτερη πιο απλή ''λύση'' είναι να βάλουμε φλοτέρ με σειρήνα ώστε να μας ειδοποιεί όταν ανεβαίνει η στάθμη.Εδώ ίσως έχουμε θέμα γιατί δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει η εγκατάσταση (αν δηλαδή πρέπει να μπει άνθρωπος π.χ. γιατί το φρεάτιο είναι πολύ μικρό και κάτι τέτοιο είναι αδύνατο).
 Και πάλι όμως οι μάστορες κολώσανε,πράγμα που δεν έχουμε ξαναδει.Έτυχε μάλιστα τους προηγούμενους μήνες να χρειαστούμε και εμείς και οι γείτονες υδραυλικό,κάναμε δουλειά και πολύ καλή μάλιστα, συνεννοηθήκαμε και για το θέμα αυτό και μετά άφαντοι.Στο τηλέφωνο θα έρθω και θα έρθω και μετά τίποτα.Σα να είναι όλοι πολύ κυριλέ για να μπλέξουν με τέτοια; Δεν ξέρω.
 Για τη λύση λοιπόν με τη σειρήνα,λαμπάκι κτλ έχει κανείς εμπειρία; Να μου πει αν γίνεται όντως κάτι τέτοιο και τι χρειάζεται σε πρώτη φάση;
Και αν έχετε μάστορα γατόνι για τέτοιες δουλειές στείλτε ένα π.μ. γιατί πρέπει να κάνουμε κάτι επειγόντως.
 

Μια πιθανή λύση θα ήταν να βαλετε αντλία με φλοτερ με το που ανεβει η σταθμη να τα βγαζει εξω... αν καταλαβα καλα ειναι ομβρια ετσι;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσου.Ας μου επιτραπεί η λέξη,σκατά και δεν παλεύεται.
Αντλία να μπει,αλλά θα πρέπει να κοπεί το καπάκι για να βγαίνει η σωλήνα και μετά αυτή πού θα καταλήγει; Δε μπορούμε να τη βγάλουμε στο πεζοδόμιο οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κεντρικοί αγωγοί αποχετεύσεων στους δρόμους είναι το λιγοτερο σε 3 μέτρα βάθος .

Εσείς πώς γίνεται να είστε σε αυτό το βάθος.

Διασχίζει υπόγειο ο αποχετευτικός αγωγός της πολυκατοικίας σας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cosmonaut21 είπε

Τσου.Ας μου επιτραπεί η λέξη,σκατά και δεν παλεύεται.
Αντλία να μπει,αλλά θα πρέπει να κοπεί το καπάκι για να βγαίνει η σωλήνα και μετά αυτή πού θα καταλήγει; Δε μπορούμε να τη βγάλουμε στο πεζοδόμιο οπότε...

ας καταληγει στην αποχετευση του δημου παλι....

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Οι κεντρικοί αγωγοί αποχετεύσεων στους δρόμους είναι το λιγοτερο σε 3 μέτρα βάθος .

Εσείς πώς γίνεται να είστε σε αυτό το βάθος.

Διασχίζει υπόγειο ο αποχετευτικός αγωγός της πολυκατοικίας σας;

κι ομως το εχω ακουσει και απο αλλον, σε καποια περιοχη της αθηνας η αποχετευση ηταν πιο ψηλα απο το ημιυπογειο που ειναι τα φρεάτια και εχουν τεράστιες αντλίες για τα λύματα.

 

Η μόνη λύση για το φιλο ειναι εφόσον ο αγωγός ειναι αντικειμενικά πολυ ρηχα (γιατι δε νομιζω το υπογειο τους να ειναι τοοοσο βαθυ πια, να τους ταραξει στη νομιμότητα με καταγγελίες σε κάθε δημόσια υπηρεσία που υπάρχει και να βρει λύση η ευδαπ που είναι η αρμόδια.

το να μπει φλοτερ και σειρήνα δεν εξυπηρετει σε τιποτα παρα μονο να σας ειδοποιει οτι θα πηξετε στο σκατο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...