Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Cosmonaut21 είπε

Αντιμετωπίζουμε το εξής πρόβλημα στην πολυκατοικία.
Λόγω κακοτεχνίας,το φρεάτιό μας είναι λίγο πιο πάνω από τον κεντρικό αγωγό στο δρόμο.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα,όταν βουλώσει η αποχέτευση στο δρόμο,τα νερά που λιμνάζουν στο φρεάτιο της πολυκατοικίας  (πράγμα που συμβαίνει σχεδόν ακαριαία αφού έχει όπως είπα ελάχιστη διαφορά ύψους και μας έρχονται πίσω νερά από το δίκτυο),αρχίζουν και περνάνε από το τσιμέντο και πλημμυρίζει το υπόγειο με σκατόνερα.

Όταν βουλώσει η κεντρική  αποχέτευση (το βλέπω παράλογο)  ή η δική σας σωλήνα που συνδέει το φρεάτιο με τον κεντρικό αγωγό;;;;; Αν όντως συμβαίνει αυτό τότε μάλλον έχει γίνει κακοτεχνία κατά τη σύνδεση ή ο κεντρικός αγωγός δεν είναι στο κατάλληλο βάθος..Τώρα τι να κάνεις;;;; Είναι λίγο δύσκολο.Το καλύτερο ένα τακτικό έλεγχο και καθάρισμα - απόφραξη κάθε τόσο της δικής σας αποχέτευσης από το φρεάτιό σας προς την κεντρική αποχέτευση μέχρι να γίνει κάτι που θα λύσει οριστικά το πρόβλημα όπως είπε και ο paylidis 

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, bill999r είπε

Παππού δοκίμασε αυτό 

http://www.klinex.gr/products/klinex-sprays/katatismouxlas/

Πραγματικά δεν έχω ξαναπετυχει τόσο αποτελεσματικό προϊόν κατά της μούχλας.

Και της bison ένα κόκκινο σπρέι είναι πολύ καλό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

Υπάρχει κάποιος υδραυλικός εδω μέσα που να ασχολείται με οικοδομές να τον ρωτήσω κάτι?

Για πες τι θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Cosmonaut21 είπε

Αντιμετωπίζουμε το εξής πρόβλημα στην πολυκατοικία.
Λόγω κακοτεχνίας,το φρεάτιό μας είναι λίγο πιο πάνω από τον κεντρικό αγωγό στο δρόμο.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα,όταν βουλώσει η αποχέτευση στο δρόμο,τα νερά που λιμνάζουν στο φρεάτιο της πολυκατοικίας  (πράγμα που συμβαίνει σχεδόν ακαριαία αφού έχει όπως είπα ελάχιστη διαφορά ύψους και μας έρχονται πίσω νερά από το δίκτυο),αρχίζουν και περνάνε από το τσιμέντο και πλημμυρίζει το υπόγειο με σκατόνερα.
Ύστερα από συνεννόηση με κάμποσους υδραυλικούς και το δήμο,το συνολικό κόστος βγαίνει ένα 5ψήφιο νούμερο που δεν παίζει αυτή τη στιγμή.
Το θέμα είναι ότι είτε για αυτή την κοστοβόρα αλλά και πιο σωστή λύση,είτε για αυτό που θα αναφέρω παρακάτω,όλοι οι υδραυλικοί ήταν γρήγοροι στο να πουν τιμή αλλά τους είδαμε ότι ψιλοκολλάγανε στο πως θα γίνει η δουλειά.Κοινώς,θέλει μάστορα γάτο αλλά όλοι κοιτάζανε σα να μην ήξεραν και δε μας έπεισαν.
Μια δεύτερη πιο απλή ''λύση'' είναι να βάλουμε φλοτέρ με σειρήνα ώστε να μας ειδοποιεί όταν ανεβαίνει η στάθμη.Εδώ ίσως έχουμε θέμα γιατί δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει η εγκατάσταση (αν δηλαδή πρέπει να μπει άνθρωπος π.χ. γιατί το φρεάτιο είναι πολύ μικρό και κάτι τέτοιο είναι αδύνατο).
Και πάλι όμως οι μάστορες κολώσανε,πράγμα που δεν έχουμε ξαναδει.Έτυχε μάλιστα τους προηγούμενους μήνες να χρειαστούμε και εμείς και οι γείτονες υδραυλικό,κάναμε δουλειά και πολύ καλή μάλιστα, συνεννοηθήκαμε και για το θέμα αυτό και μετά άφαντοι.Στο τηλέφωνο θα έρθω και θα έρθω και μετά τίποτα.Σα να είναι όλοι πολύ κυριλέ για να μπλέξουν με τέτοια; Δεν ξέρω.
Για τη λύση λοιπόν με τη σειρήνα,λαμπάκι κτλ έχει κανείς εμπειρία; Να μου πει αν γίνεται όντως κάτι τέτοιο και τι χρειάζεται σε πρώτη φάση;
Και αν έχετε μάστορα γατόνι για τέτοιες δουλειές στείλτε ένα π.μ. γιατί πρέπει να κάνουμε κάτι επειγόντως.
 

Κατ αρχήν στα πόσα μέτρα βαθος είναι το κεντρικό φρεάτιο της αποχέτευσης. Ποσα διαμερίσματα είστε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, divo είπε

καθρεπτης λενε οτι θελει ουδετερη σιλικονη 

Να πω την αλήθεια δεν γνωρίζω τι μπορεί να προξένησε τέτοια ζημιά κ μάλιστα τόσο σύντομα.

Διάβασα ότι η επίστρωση που έχει από πίσω ο καθρέφτης είναι ευαίσθητη σε υγρασία κ ακατάλληλη σιλικόνη.

Είδα πως υπάρχουν ειδικές σιλικόνες για καθρέφτες κ μάλιστα η τοποθέτηση ( άπλωμα υλικού με  σπάτουλα πάνω  στον  καθρέφτη) πρέπει να  τέτοια ώστε να μην υπάρχουν κενά υλικού ώστε να εμποδίζεται η εισχώρηση υγρασίας.

Κ όπως φαντάζεσαι μόνο έτσι δεν έγινε η τοποθέτηση.

Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω αύριο μαζί του κ θα δω αν δεχτεί να τον αλλάξει ( δύσκολο έως ακατόρθωτο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα,

Έχω μετακομίσει σε διπλοκατοικία που στην είσοδο δεν έχει φως καθώς η πλαφονιέρα που έχει μπροστά στην πόρτα ανάβει από ένα διακόπτη σε δύσκολο σημείο και πρακτικά δεν είναι δυνατόν να το ανάβεις. Σκέφτηκα να βάλω μία πλαφονιέρα με αισθητήρα κίνησης,. Στην αρχή σκεφτόμουνα προβολέα αλλά νομίζω είναι πιο εύκολο να αλάξεις μία λάμπα όταν καεί. Ξέρει κανείς από τέτοια προιόντα; Τι σημαίνει 360 μοίρες; Φαντάζομαι ότι θα πιάνει και τα γατιά και τα αυτοκίνητα που περνάνε στα 2,5 - 3 μέτρα; Ανάβουν και νύχτα και μέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θα μπορούσες απλά να βάλεις ασύρματο διακόπτη

https://www.eshopelectric.gr/products/eksypno-spiti/set-coco/3180-set-asyrmatos-diakopths-amp-dekths

Τσουχτερή τιμή αλλά θα το αναβοσβηνεις οπότε θες.

Στους προβολεις με αισθητήρα κίνησης ρυθμίζεις εσύ την ευαισθησία καθώς κ που στοχεύει ο αισθητήρας.

Την μέρα έχει φωτοκύτταρο που τον απενεργοποιεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, bill999r είπε

Πάντως θα μπορούσες απλά να βάλεις ασύρματο διακόπτη

https://www.eshopelectric.gr/products/eksypno-spiti/set-coco/3180-set-asyrmatos-diakopths-amp-dekths

Τσουχτερή τιμή αλλά θα το αναβοσβηνεις οπότε θες.

Στους προβολεις με αισθητήρα κίνησης ρυθμίζεις εσύ την ευαισθησία καθώς κ που στοχεύει ο αισθητήρας.

Την μέρα έχει φωτοκύτταρο που τον απενεργοποιεί.

Ευχαριστώ. Τον ασύρματο διακόπτη τον έχω υπόψη. Αν είναι να δώσω τόσα λεφτά βάζω και μια λάμπα led 5-6 w να παίζει 24/7😀

7 ώρες πριν, divo είπε

@bill999r μου εδωσες ιδεα 😉

Μπορεις να βαλεις και αυτο πριν τη μπλαφονιερα που εχεις και να εχεις το κοντρολακι  στα κλειδια για διακοπτη.

H αν πιάνει το  WiFi σκέφτηκα και αυτό https://m.banggood.com/E27-LED-Wifi-Light-Bulb-Smart-APP-Holder-Base-Socket-Remote-Control-By-IOS-Android-AC100-250V-p-1145876.html?rmmds=search

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.jpeg.8575d51fb0f65e9a3d9d4ddf4b94f460.jpeg

Έχετε χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο υλικό ή κάποιο παρόμοιο για "φρεσκαρισμα" της μπανιερας; Είναι ποιοτικό και αξίζει τον κόπο ή φθείρεται σχετικά γρήγορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, panostom είπε

image.jpeg.8575d51fb0f65e9a3d9d4ddf4b94f460.jpeg

Έχετε χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο υλικό ή κάποιο παρόμοιο για "φρεσκαρισμα" της μπανιερας; Είναι ποιοτικό και αξίζει τον κόπο ή φθείρεται σχετικά γρήγορα;

Δεν ξέρω το συγκεκριμένο αλλά από την εμπειρία μου να ξέρεις η επισμάλτωση (αν όντως είναι κάτι τέτοιο) είναι πολύ ευαίσθητη και θέλει πολύ προσοχή για να μη χαλάσει - ξεφλουδίσει ακόμα και σε λίγους μήνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, divo είπε

https://www.banggood.com/DIY-Wi-Fi-Wireless-Switch-For-Smart-Home-With-ABS-Shell-p-1019971.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

το δευτερο τον δουλευω εδω και κανα χρονο (4 συσκευές) αρκετα αξιόπιστη εφαρμογη. παιρνει και αναβαθμισεις στα προιοντα οποτε βγαζουν και θεωρω οτι το κοστος 4-11€ δεν ειναι απαγορευτικο.

Ενδιαφέρον, θα πρέπει να τον συνδέσω σε σειρά πριν το διακόπτη; (ή λέω μλκ...) ή μάλλον μετά και ο διακόπτης να είναι συνέχεια στο on?

Επεξ/σία από kronos73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, divo είπε

μετα το διακοπτη και ο διακοπτης συνεχεια στο on. ή αν εχεις μπλαφονιερα, μεσα στη μπλαφονιερα. Ειναι μικρο.😉. φαντασου ειναι μικροτερο απο τους μετασχηματιστες που ειχαν οι φθορίου οι λαμπες

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Έχω ένα πρόβλημα ,μαζεύει φύλλα βελανιδιάς η αυλή και έχουμε μια μικρή τρύπα 15 εκατοστά διάμετρο για να φεύγουν τα νερά αλλά βουλώνει συνέχεια κάθε φορά που βρέχει και πλημμυρίζει γιατί πάνε τα φύλλα.Και θέλω να ρωτήσω ,τί εργάτη πρέπει να φωνάξω για να μου μεγαλώσει την τρύπα ,να την κάνει ας πούμε 35 εκατοστά διάμετρο ,με 2 μέτρα μήκος? και τι εργαλείο θα χρειαστεί?Επίσης πόσο θα κοστίσει αυτό περίπου?

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από JTRGamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JTRGamer είπε

Καλησπέρα. Έχω ένα πρόβλημα ,μαζεύει φύλλα βελανιδιάς η αυλή και έχουμε μια μικρή τρύπα 15 εκατοστα διάμετρο για να φεύγουν τα νερά αλλά βουλώνει συνέχεια κάθε φορά που βρέχει γιατι πάνε τα φύλλα.Και θέλω να ρωτήσω ,τί εργάτη πρέπει να φωνάξω για να μου μεγάλώσει την τρύπα ,να την κάνει ας πούμε 35 εκατοστά διάμετρο ,με 2 μέτρα μήκος? και τι εργάλείο θα χρειαστεί?Επίσης πόσο θα κοστίσει αυτό περίπου?

Ευχαριστώ

Γιατί δεν βάζεις αυτό για να μαζεύονται εκεί τα φύλλα κτλπ και μετά να τα μαζεύεις ώστε να μην βουλώνει;

Και φθηνό,και δεν κάνεις καμία εργασία ;)

https://www.allwater.gr/product/ydraulika-eidi/diafora4/sullektis-fullon-gia-ydrorroi-f60-f120

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...