Προς το περιεχόμενο

Laptop Lenovo IdeaPad 330S-15ARR (2500U/4GB/1TB + 128GB/FHD/W10) 480 @ Kotsovolos


giannis_al

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

δεν εχει ssd αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

δεν εχει ssd αυτο

Το ίδιο χωρίς SSD αλλά και έτσι για 469 άξιζε σίγουρα...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tasosnit είπε

ποιο απο τα 2 θεωρειτε καλυτερο? αξιζει να δωσω 60 ευρω παραπανο για να παω στο lenovo?

Στιγμιότυπο οθόνης (80).png

Σαφώς το Lenovo αν και το Acer έχει καλύτερη οθόνη...Στιγμιότυπο οθόνης (81).png

Σαφώς το Lenovo αν και το Acer έχει καλύτερη οθόνη...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά!

Η αλήθεια είναι ότι έχω προβληματιστεί από τις αναφορές σας σχετικά με τον επεξεργαστή. Όλοι αναφέρουν ότι έχει ισχυρά specs, αλλά δεν τα βγάζει στη λειτουργία του. Επίσης το trottling που παρουσιάζει σε αρκετές υλοποιήσεις. Με τη χρήση που κάνω δεν έχω πρόβλημα με τη θερμοκρασία.            Δύο προβλήματα διαπίστωσα αυτές τις 7 μέρες που το δουλεύω είναι:    1). Δύο φορές έκλεισε η οθόνη ( μαύρο ), χωρίς προφανή λόγο και δεν άνοιξε παρά μόνο με επανεκκίνηση. Δεν ξέρω τι έφταιξε, αλλά φοβάμαι μήπως το ξανακάνει. 2). Κατεβάζει σχετικά αργά μεγάλα αρχεία. Δεν είναι πάντως θέμα της 50άρας γραμμής μου.

Στα θετικά του laptop είναι σίγουρα η πολύ όμορφη IPS οθόνη και η τιμή που το αγόρασα 480ε.

Μου περνάει από το μυαλό το δικαίωμά μου σε υπαναχώρηση, αλλά τι θα μπορούσα να πάρω καλύτερο με IPS οθόνη σίγουρα, σε αυτά πάνω - κάτω τα χρήματα;;;

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Η αλήθεια είναι ότι έχω προβληματιστεί από τις αναφορές σας σχετικά με τον επεξεργαστή. Όλοι αναφέρουν ότι έχει ισχυρά specs, αλλά δεν τα βγάζει στη λειτουργία του. Επίσης το trottling που παρουσιάζει σε αρκετές υλοποιήσεις. Με τη χρήση που κάνω δεν έχω πρόβλημα με τη θερμοκρασία.            Δύο προβλήματα διαπίστωσα αυτές τις 7 μέρες που το δουλεύω είναι:    1). Δύο φορές έκλεισε η οθόνη ( μαύρο ), χωρίς προφανή λόγο και δεν άνοιξε παρά μόνο με επανεκκίνηση. Δεν ξέρω τι έφταιξε, αλλά φοβάμαι μήπως το ξανακάνει. 2). Κατεβάζει σχετικά αργά μεγάλα αρχεία. Δεν είναι πάντως θέμα της 50άρας γραμμής μου.

Στα θετικά του laptop είναι σίγουρα η πολύ όμορφη IPS οθόνη και η τιμή που το αγόρασα 480ε.

Μου περνάει από το μυαλό το δικαίωμά μου σε υπαναχώρηση, αλλά τι θα μπορούσα να πάρω καλύτερο με IPS οθόνη σίγουρα, σε αυτά πάνω - κάτω τα χρήματα;;;

https://www.amazon.com/Acer-Aspire-i5-8250U-GeForce-E5-576G-5762/dp/B075FLBJV7/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1534803674&sr=1-1&keywords=Acer+E5-576G-5762 716 $ (~619 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις σπίτι σου…

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει bios update προχθεσινό που βελτιώνει τη θερμική συμπεριφορά.            Για όσους ενδιαφέρονται. 

https://pcsupport.lenovo.com/gr/el/products/LAPTOPS-AND-NETBOOKS/300-SERIES/330S-15ARR/downloads/DS503432

Εγώ το πέρασα. 

 

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Υπάρχει bios update χθεσινό που βελτιώνει τη θερμική συμπεριφορά. Για όσους ενδιαφέρονται. 

https://pcsupport.lenovo.com/gr/el/products/LAPTOPS-AND-NETBOOKS/300-SERIES/330S-15ARR/downloads/DS503432

Εγώ το πέρασα. 

το περασα, και υπηρξε βελτιωση  στις επιδοσεις...

Επεξ/σία από Ntinaras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

το περασα, και υπηρξε βελτιωση  στις επιδοσεις...

Την βελτίωση στις επιδόσεις τις τσεκάρεις με κάποιο test; Γιατί εγώ ακόμη δεν το έχω δουλέψει με το καινούργιο bios. 

Επίσης να σε ρωτήσω αν έχεις περάσει όλους τους drivers και το software που εχει στη σελίδα της η Lenovo; 

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Την βελτίωση στις επιδόσεις τις τσεκάρεις με κάποιο test; Γιατί εγώ ακόμη δεν το έχω δουλέψει με το καινούργιο bios. 

Επίσης να σε ρωτήσω αν έχεις περάσει όλους τους drivers και το software που εχει στη σελίδα της η Lenovo; 

Η αδερφη μου παιζει LOL και μου πε οτι μετα το bios update παιζει καλυτερα χωρις κολληματα

υποθετω πως εχει σχεση με throttling

drivers οχι δεν περασα τιποτα, οτι ειχε μεσα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε αρκετά χαμηλές ταχύτητες στο ιντέρνετ στην αρχή,όταν κατέβασα τον driver για το wifi απο το σάιτ τη lenovo φαίνεται να διορθώθηκε το πρόβλημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα και είδα και περιεργάστηκα αρκετά το Asus Vivobook στο Mediamark. Ε.... Λοιπόν καμία σχέση με το Lenovo 330s με τον ryzen 5 2500U.

Πολύ ανωτέρο το Lenovo σε ποιότητα κατασκευής, εμφάνιση, desing, διαστάσεις και βάρος. Επίσης οθόνη και γραφικά δεν συγκρίνονται. Η IPS του Lenovo πολύ καλύτερη. Το μόνο στο οποίο υπερτερεί και - μάλλον πολύ λίγο- το Asus είναι ο I 5 8250u. 

Τέλος πάντων δεν θα άλλαζα το Lenovo για να πάρω το Asus και ευτυχώς που πήγα και το είδα και μου έφυγε η αμφιβολία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Πήγα και είδα και περιεργάστηκα αρκετά το Asus Vivobook στο Mediamark. Ε.... Λοιπόν καμία σχέση με το Lenovo 330s με τον ryzen 5 2500U.

Πολύ ανωτέρο το Lenovo σε ποιότητα κατασκευής, εμφάνιση, desing, διαστάσεις και βάρος. Επίσης οθόνη και γραφικά δεν συγκρίνονται. Η IPS του Lenovo πολύ καλύτερη. Το μόνο στο οποίο υπερτερεί και - μάλλον πολύ λίγο- το Asus είναι ο I 5 8250u. 

Δεν ξερω για ποιο Vivobook λες, αλλα αν τυχον ο i5-8250u ερχεται μαζι με ΜΧ150,
τοτε διχως αμφιβολια θα υπερτερει και σε αυτο = καρτα γραφικων εκτος απο cpu

4 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Για κάποιον φίλο που ζήτησε cinebench

cin 1.JPG

Cin 2.JPG

Παλι ομως παραμενει το χαμηλοτερο(!) απο οσα εχουν τεσταριστει εδω:
https://www.notebookcheck.net/AMD-Ryzen-5-2500U-SoC.258646.0.html
^^ 9 δοκιμασμενα 2500U με score απο 510 - 618


 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...