Προς το περιεχόμενο

Τι είναι η τεχνολογία eSIM των νέων iPhone Xs και Xs Max και πότε θα έρθει στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Comic maniak είπε

Η apple 5 χρονια μετα:

Σας παρουσιαζουμε την θυρα για καρτες SD! Μια εντελως νεα τεχνολογια! Παρτε τωρα και εσεις μια καρτα SD Apple 8gb μονο με 230€.

Innovation!

Πιο πολύ πάει:
"Σας παρουσιάζουμε τη νέα e-SD. Η SD είναι ενσωματωμένη στο κινητό και μπορείτε μέσω iTunes να ενεργοποιήσετε 64, 128 ή 256GB σε ένα από τα νέα συνδρομητικά μας πακέτα"

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 157
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, avacan23 είπε

Στην κίνα ειναι ήδη δίκαρτο.. ουτε esim ουτε βλακείες... κανονικά παιρνει 2 sim

δεν ειναι active dual sim.. H ίδια η αππλε ξεφτιλίζεται που δεν το έβγαλε παντού όπως στην κίνα. Μέχρι να υποστηριχτεί το e-sim apo providers θα ερθει το iphone 11 5G με 3 καμερες etc, οποιος θέλει δίκαρτο to 2018 παει σε android ή στη ΚΙΝΑ..

 

α δεν είναι active κιόλας, γιατί μας τα έχουν ζαλίσει και για αυτό.. ότι κανένα δεν είναι active και θα έρθει η apple να το κάνει σωστά..

 

βέβαια ούτε και με την esim λογικά θα είναι ποτέ active αν δεν έχει δυο κεραίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Istros είπε

Δεν περίμενουν την apple, όλοι προχωράνε σε νέες τεχνολογίες.Απλά η apple αν η ιδεα είναι καλή και δεν κοστίζει την αντιγράφει πρώτη,γιατί αν κοστίζει αφήνει να περάσουν 5-6 χρόνια για να πέσουν και οι τιμες των εξαρτημάτων γιατί δεν βγαίνει.

Έχει απόδειξει χρόνια τώρα ότι δεν αντιγράφει κάτι. Πορεύεται. Άλλοι αντιγράφουν. Κλάψτε με τόσων κινεζιες τώρα 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

Δε ξέρω για εσάς, αλλά εγώ όταν διάβασα στο άρθρο "η υποστήριξη δεν αναμένεται σύντομα" σκέφτηκα ένα χρονικό ορίζοντα γύρω στα 2-3 χρόνια. 

Από το 2019 το βλέπω αρκετά σύντομα και εξεπλάγην θετικά που θα το υποστηρίξουν τόσο γρήγορα. 

ΥΓ: Η wind όπως πάντα, πετάει χαρταετό...

κοίτα, ειδικά εδώ στην ελλάδα κάποια πράγματα λειτουργούν ακόμα πιο αργά

πχ nfc θυμάμαι είχα στο gnexus από το '11-'12 και για όλο το διάστημα που είχα τη συσκευή ήταν πρακτικά άχρηστο και πόσα χρόνια μετά έχουμε αρχίσει να μιλάμε για πληρωμές από κινητό στην ελλάδα και αυτό δειλά δειλά, εδώ γράφουν σε άλλα θέματα ότι εμφανίζονται να πληρώσουν με κινητό και τρομάζουν οι ταμείες 

 

αναρωτιέμαι με τι ρυθμούς θα δούμε και την esim.. 

 

να πω την αλήθεια δεν είμαι και τελείως αρνητικός, σε σχετικά πρόσφατη κλοπή τετάρτη απόγευμα, μου βγήκε ο κώλος να τρέχω να ψάχνω για να αντικαταστήσω τις 2 sim μου..

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, alprio είπε

Όσοι δεν βλέπετε τόσα χρόνια πως κινεί τα νήματα στην αγορά εθελοτυφλείτε.  

Όταν βγήκε το πρώτο apple ήταν το μόνο με multitouch capacitive. Κανένα άλλο δεν είχε. Όπως κανένα άλλο δεν είχε store σαν της Apple. 

Οταν η Apple είχε ένα κουμπί μπροστά όλοι έτρεξαν να το κάνουν. Όταν έβαλε δαχτυλικο όλοι έτρεξαν.εβαλε 3d Face ID, και οι εταίριες  προγραμμάτων έβαλαν στα προγραμμα τους την δυνατότητα να ανοίγει με αυτό. Πριν από την Apple όσες εταιρίες κινητών έβαλαν κανένας προγραμματιστής δεν έδωσε σημασία.οταν η μπαταρία ήταν κλειστή μέσα στο κινητό όλοι κραζαν. Και έβγαζαν την μπαταρία τους από το κινητό για να ξεκολλήσει. Τώρα όλοι είναι με κλειστό το πίσω μέρος. Όταν έβγαλε το jack πάλι κορόιδευε ο πλανήτης.τωρα όλοι το έβγαλαν και αυτό. Εκτός από λίγους.οταν είχε gesture λειτουργικό επι iPhone 3g η google πάλευε με κουμπιά . Εν όψη Android 9 προσπαθεί να κάνει το ίδιο. Και πολλά ακόμα.

Μην πω για τους εκατομμύρια κλώνους iPhone. Κανένα για Android. Μετά οι κλώνοι έγιναν Xiaomi,doogee,ulefone και όλα αυτές οι εταιρίες. Η Xiaomi έπιασε το νόημα και έγινε πίστη αντιγραφή Apple. Ακόμα και λειτουργικό ,cloud, εμφάνιση. 

Οποτε τώρα που έβαλε esim όλοι θα βάλουν την τεχνολογια αυτή και οι πάροχοι. 

Αυτό σημαίνει εταιρία. Ότι κανείς να το κάνουν. Και ότι κανείς να το κανείς καλύτερα.

καλα τα λες, και εννοειται ολοι τα ξερουν αυτα κι ας μη λεγονται. και αλλοι τοσοι επι 10 που απλα χαζευουν εδω και δε γραφουν. η αληθεια ειναι απλη και ειναι αυτα που γραφεις, θα προσθεσω ομως το σημαντικοτατο πολυ ωραιο design του λειτουργικου.

ξεκλειδωνεις ενα iphone και ειτε το καταλαβαινεις ειτε οχι, οπτικα ειναι ακριβως αυτο που πρεπει να δει το ματι. ολα τα μενου κλπ ακολουθουν τον ιδιο κανονα, προσεκτικοτατο design παντου. οτι android και να δεις ειναι σχετικα απαισιο στην εμφανιση με ενα σωρο ασυνεπειες. προσεχουν επισης ολες τις διαφημισεις, το site, το cloud, ελεγχουν εικονιδια στα προγραμματα, τα παντα ακολουθουν αυστηρους κανονες design.

και μετα εννοειται ερχεται το μαρκετινκ να σου πουλησει δηθεν καινουριες τεχνολογιες. ομως τα βασικα τα χουν και με το παραπανω, design και ορθη επαναληψιμη λειτουργια κινητου, και δειχνει οτι κραταει αυτο ακομα την αγορα. δεν εχει σημασια αν εισαι διανοια η προβατο, το ομορφο σε κατακτα παντα.

το design επισης το ακολουθουν οχι μονο σχεδον ολοι οι κατασκευαστες κινητων, εχει περασει και σε αρκετα αλλα προιοντα οπως πχ τα hp business laptop.

αν οντως υπαρχουν ατομα που θεωρουν ηλιθιο ολο το αγοραστικο κοινο απλ ας χαλαρωσουν, αλλα οι περισσοτεροι ειναι τρολ και πολυ καλοι κιολας τους παραδεχομαι, αναβουν τα αιματα οπως πρεπει 😄

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, georgepppo είπε

δεν είχες ψάξει καλά μεγάλε k800i/nokia n93 είχαν απο το 2006 κάμερες 3.2mp και απο το 2007 5mp τα K850i και N95.

Εχω αλλαξει περισσοτερα κινητα απο οσα βρακια εχεις αλλαξει στην ζωη σου λες να μην ξερω;  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να μπει οριο στο ινσομνια για τις επαναλαμβανομενες συζητησεις......

Το poco υπεραναλυθηκε , οσο για το prada ουτε οταν βγηκε δεν μιλησαμε τοσο για αυτο.

Πολλαπλα deja vu στο ινσομνια εδω και 3 μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Plig88 είπε

Φίλε το έχω πάθει και εγώ αυτό ,,, πήρα από το eBay αμερικησ το 2012 ένα Motorola από verizon  ( δεν θυμάμαι μοντέλο ) Android 2.0 είχε νομίζω ,,,, τελικά ήτανε , όχι gsm αλλά το άλλο ,,,,, φρίκη !!!! Και η μαλακια ήτανε ότι ήτανε πιστόλι , 1 Gb ram , όταν όλα εδώ στην Ελλάδα η αν 256 και 512 mb ram 

 

Το ξερω απλα εγω εγραψα πανω απο 12 χρονια και σιγουρα ηταν πολυ παραπανω, περνανε τα χρονια και νομιζεις πως ηταν προσφατα εγω λεω ποτε εφτασα σχεδον 50 ετων.  :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apple πολλές φορές θέλει να παιρνάει την δική της αρχιτεκτονική και αυτό δεν την κάνει ούτε σατανική ούτε κακή. Καλά κάνει.

Όμως είναι κερατάδες γιατί η πουστιά τους είναι οτι δίνουν στους κινέζους (δηλαδή έχουν dual sim τηλέφωνο, δεν είναι οτι θα σπαταλίσουν περισσότερα λεφτά σε κόστος κατασκευής εξτρα τηλεφώνων-τεχνολογίας) και δεν το δίνουν στους υπόλοιπους! Επειδή απλά θέλουν να οδηγούν τον κόσμο όπως τους καπνίσει! Ας έδιναν dual sim (πριν χρόνια, όχι τώρα) και όταν οι περισσότεροι πάροχοι είναι έτοιμοι, ας πάμε σε eSim, προς όφελος όλων θα ήταν. Αλλά όχι να μην μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με τους π@π@ρες!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teosard είπε

 Αυτά τα κινητά τα ξέρεις?

https://www.gsmarena.com/nokia_6600-454.php

https://www.gsmarena.com/qtek_s100-1172.php

Αν τα ξέρεις μάλλον ξέρεις και τι  έκαναν για την εποχή τους. Δες ποτέ κυκλοφορήσαν και μην λέτε για iphone 3g που βγηκε to 2007 (εννοειται το ειχα αγορασει απο day1) πρωτοπορία κτλ..

Που τα θυμηθηκες αυτα βρε θηριο; το 6600 το εχει ακομα φιλος που του το ειχα πουλησει.

Αλλη ιστορια τα Qtek αν και εγω τοτε προτιμουσα τα Eten και παλευαμε με χαρτες Destinator 6 χαμος τοτε στο Navimania.gr που ειχε αλλο ονομα αλλα το εχω ξεχασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παμε ξανα να κανουμε τα πραγματα απλα κ κατανοητα

το κερδος της esim ειναι 1/4 του τετραγωνικου εκατοστου σε χωρο κ πολυ λεω ,η αφαιρεση παντως του headphone jack δεν εδωσε μεγαλυτερη μπαταρια πχ ανοιχτηκαν τηλεφωνα κ ειδαν μεσα ,οποιος θελει μπορει να το ψαξει

το κλεμμενο-χαμενο τηλεφωνο θα ειναι αχρηστο? αυτο συμβαινει ηδη κ σε android k σε ios ,οποιος δε εχει γνωσεις φυσικα κ μπορει να τα παρακαμψει ολα αυτα ,απολυτη ασφαλεια δεν υπαρχει τελος

χωρις φυσικη sim δεν μπορεις να δανεισεις την sim σου η το τηλεφωνο σου σε αλλον χωρις να το γνωστοποιησεις στον παροχο

ουσιαστικα σημερα πλην ελαχιστων εξαιρεσεων δεν θα μπορεις να εχεις 2 νουμερα τηλεφωνου η data

οκ οι θασιωτες της μηλους μιλανε για τεχνολογικη εξελιξη χωρις να κατσουν να εξετασουν αν η εξελιξη συμφερει τους χρηστες ,για αλλη μια φορα λοιπον χειροτερευουν τα δικαιωματα των χρηστων κ αυτοι πανηγυριζουν με επιχειρηματα που δεν στεκουν σε σοβαρο αντιλογο

με λιγα λογια brainwash in progress ,δωστους χαιλικι κ παρτους την ψυχη

 

Επεξ/σία από crashnburn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, logistoulis είπε

κοίτα, ειδικά εδώ στην ελλάδα κάποια πράγματα λειτουργούν ακόμα πιο αργά

πχ nfc θυμάμαι είχα στο gnexus από το '11-'12 και για όλο το διάστημα που είχα τη συσκευή ήταν πρακτικά άχρηστο και πόσα χρόνια μετά έχουμε αρχίσει να μιλάμε για πληρωμές από κινητό στην ελλάδα και αυτό δειλά δειλά, εδώ γράφουν σε άλλα θέματα ότι εμφανίζονται να πληρώσουν με κινητό και τρομάζουν οι ταμείες 

αναρωτιέμαι με τι ρυθμούς θα δούμε και την esim.. 

να πω την αλήθεια δεν είμαι και τελείως αρνητικός, σε σχετικά πρόσφατη κλοπή τετάρτη απόγευμα, μου βγήκε ο κώλος να τρέχω να ψάχνω για να αντικαταστήσω τις 2 sim μου..

Επειδή ακριβώς είμαστε στην Ελλάδα και η ενσωμάτωση των νέων τεχνολογιών είναι αργή, μου έκανε εντύπωση που διάβασα ότι θα το υποστηρίξουν μέσα στο 2019. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alprio είπε

Έχει απόδειξει χρόνια τώρα ότι δεν αντιγράφει κάτι. Πορεύεται. Άλλοι αντιγράφουν. Κλάψτε με τόσων κινεζιες τώρα 

Ούτε 3G υποστηριζαν,ούτε mms δεν έστελναν τα πρώτα iphone εν έτη 2007.μη μας πουλάτε πνεύμα τώρα περι τεχνολογίας,ότι πορεύεται πρώτη και οι υπόλοιποι  ακολουθούν.ποια είναι η τεχνολογία εκτός από ένα notch που την έβγαλε η apple πρώτη σε iphone?

Επεξ/σία από Istros
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Istros είπε

Το πρώτο smartphone κατασκευαστηκε πολύ πριν απο το 2007,εάν εννοείς το πρώτο κινητό με capacitive οθόνη τότε αναφέρεσαι στο LG k580 Prada το οποίο κυκλοφόρησε κάτι μήνες πριν το iPhone.Μηπως η apple ανακαλύψε και τα κινητά και όχι η motorola?

Είπα εγώ το αντίθετο ? Παρασύρεσαι....

Κάτοχος Motorola από το 1993 μέχρι το 2007.

Τα StarTac ήταν επικά. Έχω ακόμη δύο 130 που δουλεύουν .....

Μετά το 2007....μαντεύεις τι....... Το τηλέφωνο που εκτιμάς αγαπάς και παινεύεις σε περίπου 1000 posts τώρα ....

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ahill2 είπε

Αυτό εννοείς? https://www.gsmarena.com/lg_ke850_prada-1828.php

Αν ναι τότε σύμφωνα με τα λεγόμενα σου πρέπει να ήταν και η πρώτη μηχανή του χρόνου...

 

Αυτό ακριβώς είναι το πρώτο τηλ με capacitive οθονη.smartphones υπήρχαν πολλά πολύ πριν το 2007 με διάφορα λειτουργικά όπως palm os,Nokia 9000,Sony p800 τα οποία είχαν και οθόνη αφής resistive(με το πενάκι).Το πρώτο κινητό μου τη μορφή που γνωρίζουμε σήμερα και με οθόνη capacitive ήταν το LG KE580 Prada.Η μόνη καινοτομία του iPhone ήταν το iOS καμία πρωτιά πουθενά.Και smartphone υπήρχαν πριν το iphone και οθόνη αφής η μόνη καινοτομία ήταν το λειτουργικό.Τωρα σε ποια μηχανή του χρόνου αναφέρεσαι δεν μπορώ να καταλάβω.

5 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Είπα εγώ το αντίθετο ? Παρασύρεσαι....

Κάτοχος Motorola από το 1993 μέχρι το 2007.

Τα StarTac ήταν επικά. Έχω ακόμη δύο 130 που δουλεύουν .....

Μετά το 2007....μαντεύεις τι....... Το τηλέφωνο που εκτιμάς αγαπάς και παινεύεις σε περίπου 1000 posts τώρα ....

Ωραίο το startac 130 ,εγώ είχα το 85 και μετά Samsung sgh600 το πρώτο με φωνητική κλήση.Αν και τότε τα samsung ήταν τα pocophone της εποχής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...