Προς το περιεχόμενο

Τι είναι η τεχνολογία eSIM των νέων iPhone Xs και Xs Max και πότε θα έρθει στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
11 minutes ago, vargas said:

Έχεις ακούσει η δει hacking σε sim κανονική ;  Τεσπα τι το κουράζουμε αφού η μάνα apple αποφάσισε για εξοικονόμηση χώρου 😂😂😂😂 να πλασάρει esim , κάποιοι πρέπει να την υποστηρίξουν . Ως τότε  το charging gate θα χει ξεχαστεί

Και αυτή ήταν η τελευταία φορά που εμείς οι 2 συζητήσαμε (προσπαθήσαμε) σοβαρά. Την επόμενη φορά που δεν θα έχεις τι να απαντήσεις, θα θυμηθείς ίσως και το πως δεν έχει θύρα ακουστικών... Πες πως συμμετέχεις κάθε φορά για να κάνεις το κομμάτι σου σχετικά με την apple, να μην χάνουμε και χρόνο να απαντάμε... 

Καλή συνέχεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 157
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 minutes ago, vargas said:

Έχεις ακούσει η δει hacking σε sim κανονική ;  Τεσπα τι το κουράζουμε αφού η μάνα apple αποφάσισε για εξοικονόμηση χώρου 😂😂😂😂 να πλασάρει esim , κάποιοι πρέπει να την υποστηρίξουν . Ως τότε  το charging gate θα χει ξεχαστεί

Αφιέρωσε μισό λεπτό στο google και πες και σε μας εάν οι κανονικές sim χακάρονται ή όχι..και τι έχει γίνει με τις esim μέχρι τώρα όσον αφορά αυτό το κομμάτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά δεν αλλάζεις ποτέ κάρτα sim ακόμα και αν αλλάξεις αριθμό ή πάροχο οπότε βολεύει όλους και δεν χρεώνεσαι κόστος νέας κάρτας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vargas είπε

Έχεις ακούσει η δει hacking σε sim κανονική ;  Τεσπα τι το κουράζουμε αφού η μάνα apple αποφάσισε για εξοικονόμηση χώρου 😂😂😂😂 να πλασάρει esim , κάποιοι πρέπει να την υποστηρίξουν . Ως τότε  το charging gate θα χει ξεχαστεί

Το "charging gate" είναι ένα απλό bug που μέχρι την επόμενη αναβάθμιση, λύνεται με μια απλή επιλογή στις ρυθμίσεις. Το hdr video flickering των note 9 είναι επίσης ένα τέτοιο bug. Προσπαθήστε να διασώσετε τα όποια εναπομείναντα ψήγματα της έτσι και αλλιώς ελάχιστης σοβαρότητάς σας...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kirileman είπε

Το "charging gate" είναι ένα απλό bug που μέχρι την επόμενη αναβάθμιση, λύνεται με μια απλή επιλογή στις ρυθμίσεις. Το hdr video flickering των note 9 είναι επίσης ένα τέτοιο bug. Προσπαθήστε να διασώσετε τα όποια εναπομείναντα ψήγματα της έτσι και αλλιώς ελάχιστης σοβαρότητάς σας...

Φυσιολογικό ...να χεις δώσει 1500.ευρω κ να περιμένεις update ...για να φορτίζει 😂😂 αν κ η apple δεν έχει δώσει επίσημες απαντησεις ακόμα έχεις μάλλον inside info εσύ .. είναι μάλλον σαν το s9 + που είχε  καλύτερη μπαταρία κ σίγουρα κιόλας . Κ μετά τα γυρισες ναι όχι ακριβώς και στο περίπου κλπ κλπ. Πονάς οκ δεν πειράζει  . https://www.techspot.com/amp/news/76692-plugging-iphone-xs-sleep-often-wont-charge.html.     Είναι που Μ ένα απλό update θα στρώσει ... Η apple η ίδια μιλάει μάλλον για hardware issue αλλά εδώ τα fanboys της εκάστοτε apple ξέρουν καλύτερα ...για δώσε κ αλλά ινφο tech guru ...😂😁

Επεξ/σία από vargas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, vargas είπε

Φυσιολογικό ...να χεις δώσει 1500.ευρω κ να περιμένεις update ...για να φορτίζει 😂😂 αν κ η apple δεν έχει δώσει επίσημες απαντησεις ακόμα έχεις μάλλον inside info εσύ .. είναι μάλλον σαν το s9 + που είχε  καλύτερη μπαταρία κ σίγουρα κιόλας . Κ μετά τα γυρισες ναι όχι ακριβώς και στο περίπου κλπ κλπ. Πονάς οκ δεν πειράζει  . https://www.techspot.com/amp/news/76692-plugging-iphone-xs-sleep-often-wont-charge.html.     Είναι που Μ ένα απλό update θα στρώσει ... Η apple η ίδια μιλάει μάλλον για hardware issue αλλά εδώ τα fanboys της εκάστοτε apple ξέρουν καλύτερα ...για δώσε κ αλλά ινφο tech guru ...😂😁

Δεν γύρισα κάτι, έχει καλύτερη μπαταρία το S9+ από το Poco σε μικτή χρήση (όπως δείχνουν τα σχετικά βίντεο αλλά και η custom βαθμολογία του gsmarena) γιατί υπερτερεί πάρα πολύ στην προβολή βίντεο. Η δε φόρτιση στο iPhone XS  λειτουργεί κανονικά, αρκεί να ενεργοποιήσεις την επιλογή USB accesories που είναι default απενεργοποιημένη.

Αυτή ήταν η τελευταία φορά που ειρωνεύτηκες με όρους όπως "πονάς", "tech guru" κλπ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kirileman είπε

Δεν γύρισα κάτι, έχει καλύτερη μπαταρία το S9+ από το Poco σε μικτή χρήση (όπως δείχνουν τα σχετικά βίντεο αλλά και η custom βαθμολογία του gsmarena) γιατί υπερτερεί πάρα πολύ στην προβολή βίντεο. Η δε φόρτιση στο iPhone XS  λειτουργεί κανονικά, αρκεί να ενεργοποιήσεις την επιλογή USB accesories που είναι default απενεργοποιημένη.

Αυτή ήταν η τελευταία φορά που ειρωνεύτηκες με όρους όπως "πονάς", "tech guru" κλπ!

Ναι ναι 86-94 ας κρίνει ο κάθενας.. Εσύ το ξεκίνησες όχι εγώ, όταν μιλάς για ελάχιστη σοβαρότητα εσύ θεωρείς ότι την έχεις ;;; Οπως γράφεις   λοιπόν θα σου απαντάω  οπότε χαλάρωσε  λιγάκι και τις προειδοποιήσεις στον κύκλο σου οχι σε μενα .....Ήταν απλό ε; Κ η ίδια η apple μιλάει μάλλον για ,hardware issue ; Θες να μου πεις ότι δεν ξέρουν τι συσκευές βγάζουν ; Μάλλον αυτό θα συμβαίνει. Υπάρχει λύση όμως μόνο wireless charging😋😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/9/2018 στις 4:48 ΜΜ, nhzt είπε

Αδυνατώ να σε παρακολουθήσω. Την πηγές την συζήτηση πολύ μακριά, αν και νομίζω ότι δεν διαφωνούμε. 

Επι της ουσίας, με δύο λόγια, τι θέλεις να πεις;  

"Η τεχνολογία eSIM (embedded SIM) πάντως είναι το μέλλον και με βάση την τεράστια δημοφιλία των iPhone παγκοσμίως, το επόμενο διάστημα δε θα αποτελέσει έκπληξη αν δούμε ευρεία υιοθέτησή της και από τους Andoid κατασκευαστές."

με δυο λόγια θέλω να πω ότι στο άρθρο αναφέρεται λανθασμένα ότι η apple έβαλε πρώτη esim στα iphone και όπως αναφέρει "δεν θα αποτελέσει έκπληξη αν δούμε ευρεία υιοθετήση της ΚΑΙ από τους android κατασκευαστές" ενώ στην ουσία η apple την υιοθέτησε μετα τον android κατασκευαστή που είναι η google με το pixel 2.

16 ώρες πριν, iYannis είπε

Για την ακρίβεια η eSim πρώτουπήρξε στα iPad Pro όπου ακόμα υπάρχει δες εδώ

και ναι παίζει KAI στην Ελλάδα με ξένους παρόχους όμως

IMG_0025.png

IMG_0024.png

Αυτό που αναφέρεις είναι η "apple sim"

"Η Apple SIM σού προσφέρει την ευκολία να επιλέγεις ένα πρόγραμμα δεδομένων κινητής τηλεφωνίας από συνεργάτες παρόχους, απευθείας από το iPad σου. Έτσι, μπορείς να παραμένεις σε σύνδεση όταν βρίσκεσαι μακριά από Wi‑Fi hotspot.Όταν ταξιδεύεις, η Apple SIM σού δίνει την ευελιξία να παραμένεις συνδεδεμένος σε περισσότερες από 180 χώρες και περιοχές. Έτσι, όταν φτάσεις στον προορισμό σου και θέλεις να δεις τα email σου, να βρεις οδηγίες ή να στείλεις ένα μήνυμα στην οικογένειά σου, μπορείς να αγοράσεις ένα πρόγραμμα δεδομένων κινητής τηλεφωνίας για όσο διάστημα το χρειάζεσαι.Με την Apple SIM μπορείς να επιλέξεις μεταξύ διαφορετικών προγραμμάτων δεδομένων κινητής τηλεφωνίας, απευθείας από το iPad. Ο τοπικός πάροχος Truphone προσφέρει μικρής και μεγάλης διάρκειας προγράμματα δεδομένων κινητής τηλεφωνίας. Όποιο πρόγραμμα και αν επιλέξεις, θα έχεις τη συνδεσιμότητα που χρειάζεσαι για όσο διάστημα τη χρειάζεσαι"

images (4).jpeg

Επεξ/σία από Istros
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vargas είπε

Ναι ναι 86-94 ας κρίνει ο κάθενας.. Εσύ το ξεκίνησες όχι εγώ, όταν μιλάς για ελάχιστη σοβαρότητα εσύ θεωρείς ότι την έχεις ;;; 😋😁

Όχι ακριβώς, εσύ άρχισες να με υποβαθμίζεις βάζοντας λόγια στο στόμα μου ανάμεσα στο συνεχές οφτόπικ τρολάρισμα που έχει υποστεί το φόρουμ τις τελευταίες μέρες από εσένα και τους υπόλοιπους του είδους σας. Όπως και να χει, ignore και αν δω το παραμικρό, report και βλέπουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Istros είπε

"Η τεχνολογία eSIM (embedded SIM) πάντως είναι το μέλλον και με βάση την τεράστια δημοφιλία των iPhone παγκοσμίως, το επόμενο διάστημα δε θα αποτελέσει έκπληξη αν δούμε ευρεία υιοθέτησή της και από τους Andoid κατασκευαστές."

με δυο λόγια θέλω να πω ότι στο άρθρο αναφέρεται λανθασμένα ότι η apple έβαλε πρώτη esim στα iphone και όπως αναφέρει "δεν θα αποτελέσει έκπληξη αν δούμε ευρεία υιοθετήση της ΚΑΙ από τους android κατασκευαστές" ενώ στην ουσία η apple την υιοθέτησε μετα τον android κατασκευαστή που είναι η google με το pixel 2.

Τον Ιούνιο 2017 βγήκε το iPad Pro με την esim . Νόμιζα ότι δεν ήταν esim αλλά έκανα λάθος.

Γράψε λάθος ξανά ....τον Μάρτιο του 2016 το iPad Pro που έχω στα χέρια μου , έχει esim. 

Την Apple sim την είχε στο συρτά ρακί της sim. Την έβγαλα αλλά το iPad Pro έχει και ενσωματωμένη. Δηλαδή esim.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Istros είπε

"Η τεχνολογία eSIM (embedded SIM) πάντως είναι το μέλλον και με βάση την τεράστια δημοφιλία των iPhone παγκοσμίως, το επόμενο διάστημα δε θα αποτελέσει έκπληξη αν δούμε ευρεία υιοθέτησή της και από τους Andoid κατασκευαστές."

με δυο λόγια θέλω να πω ότι στο άρθρο αναφέρεται λανθασμένα ότι η apple έβαλε πρώτη esim στα iphone και όπως αναφέρει "δεν θα αποτελέσει έκπληξη αν δούμε ευρεία υιοθετήση της ΚΑΙ από τους android κατασκευαστές" ενώ στην ουσία η apple την υιοθέτησε μετα τον android κατασκευαστή που είναι η google με το pixel 2.

Αυτό που αναφέρεις είναι η "apple sim"

"Η Apple SIM σού προσφέρει την ευκολία να επιλέγεις ένα πρόγραμμα δεδομένων κινητής τηλεφωνίας από συνεργάτες παρόχους, απευθείας από το iPad σου. Έτσι, μπορείς να παραμένεις σε σύνδεση όταν βρίσκεσαι μακριά από Wi‑Fi hotspot.Όταν ταξιδεύεις, η Apple SIM σού δίνει την ευελιξία να παραμένεις συνδεδεμένος σε περισσότερες από 180 χώρες και περιοχές. Έτσι, όταν φτάσεις στον προορισμό σου και θέλεις να δεις τα email σου, να βρεις οδηγίες ή να στείλεις ένα μήνυμα στην οικογένειά σου, μπορείς να αγοράσεις ένα πρόγραμμα δεδομένων κινητής τηλεφωνίας για όσο διάστημα το χρειάζεσαι.Με την Apple SIM μπορείς να επιλέξεις μεταξύ διαφορετικών προγραμμάτων δεδομένων κινητής τηλεφωνίας, απευθείας από το iPad. Ο τοπικός πάροχος Truphone προσφέρει μικρής και μεγάλης διάρκειας προγράμματα δεδομένων κινητής τηλεφωνίας. Όποιο πρόγραμμα και αν επιλέξεις, θα έχεις τη συνδεσιμότητα που χρειάζεσαι για όσο διάστημα τη χρειάζεσαι"

images (4).jpeg

η Apple sim που λες, είναι η eSim, ΔΕΝ είναι φυσική sim

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Istros ξαναδιάβασε καλύτερα . Εκτός από την apple sim υπάρχει και η ενσωματωμένη esim σε κάποια μοντέλα όπως σου έδειξε πολύ σωστά ο Γιάννης. Σε πληροφορώ ακόμα και να βγάλω την sim από το iPad έχω δυνατότητα σύνδεσης με την esim στις εταιρείες που συνεργάζεται το δίκτυο.

Υγ. Εξάλλου μόνο σου το έγραψες πως και η Apple συμμετείχε στην ανάπτυξη της esim. Είναι δυνατόν να μην είχε κάνει κάποια συσκευή? 

8 λεπτά πριν, iYannis είπε

η Apple sim που λες, είναι η eSim, ΔΕΝ είναι φυσική sim

Έδιναν και την φυσική sim μαζί. Απλά πολλοί όπως και εγώ δεν γνωρίζαμε για την apple sim και νομίζαμε ότι είναι dummy και την πετάξαμε. Αλλά το iPad Pro 9,7 που έχω τώρα έχει επιλογή λόγω esim να συνδεθεί σε δίκτυα Internet, χωρίς να έχω οποιαδήποτε φυσική sim.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, iYannis είπε

η Apple sim που λες, είναι η eSim, ΔΕΝ είναι φυσική sim

Ήταν apple sim και από το 2017 την έχει ενσωματώσει σε τρία ipad ως apple e-sim (ηλεκτρονική).

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Istros είπε

Ήταν apple sim και από το 2017 την έχει ενσωματώσει σε τρία ipad ως apple e-sim (ηλεκτρονική).

Ξαναδιάβασε την λίστα . Το iPad Pro 9,7 που έχω στα χέρια μου βγήκε τον Μάρτιο του 2016 και έχει esim. Έδιναν και την apple sim και ακόμα την δίνουν ως φυσική sim στα μαγαζιά.

https://www.apple.com/gr/ipad/apple-sim/

ΥΓ. στην ουσία σου δείχνουν πως υπάρχουν φορείς που υποστηρίζουν την esim και τους προωθούν μέσο της φυσικής sim.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...