Προς το περιεχόμενο

Τι είναι η τεχνολογία eSIM των νέων iPhone Xs και Xs Max και πότε θα έρθει στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Istros είπε

"Η τεχνολογία eSIM (embedded SIM) πάντως είναι το μέλλον και με βάση την τεράστια δημοφιλία των iPhone παγκοσμίως, το επόμενο διάστημα δε θα αποτελέσει έκπληξη αν δούμε ευρεία υιοθέτησή της και από τους Andoid κατασκευαστές."

με δυο λόγια θέλω να πω ότι στο άρθρο αναφέρεται λανθασμένα ότι η apple έβαλε πρώτη esim στα iphone και όπως αναφέρει "δεν θα αποτελέσει έκπληξη αν δούμε ευρεία υιοθετήση της ΚΑΙ από τους android κατασκευαστές" ενώ στην ουσία η apple την υιοθέτησε μετα τον android κατασκευαστή που είναι η google με το pixel 2.

 

Ξέρεις κανένα κινητό να έχει σήμερα eSim; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nhzt είπε

Ξέρεις κανένα κινητό να έχει σήμερα eSim; 

Pixel 2,pixel 2 xl,Iphone xs,iphone xs max βγαίνει pixel3,pixel 3 xl και σύντομα θα ακολουθήσουν πολλοί.

21 λεπτά πριν, atheatos είπε

Ξαναδιάβασε την λίστα . Το iPad Pro 9,7 που έχω στα χέρια μου βγήκε τον Μάρτιο του 2016 και έχει esim. Έδιναν και την apple sim και ακόμα την δίνουν ως φυσική sim στα μαγαζιά.

https://www.apple.com/gr/ipad/apple-sim/

ΥΓ. στην ουσία σου δείχνουν πως υπάρχουν φορείς που υποστηρίζουν την esim και τους προωθούν μέσο της φυσικής sim.

"Η Apple SIM σού προσφέρει την ευκολία να επιλέγεις ένα πρόγραμμα δεδομένων κινητής τηλεφωνίας από συνεργάτες παρόχους"

δεν την έχω δουλέψει αλλά από αυτά που διαβάζω δεν πρέπει να έχει κάποια σχέση με την e-sim στο pixel 2 και iphone.εδώ σου δίνει 180 χωρες,ενώ η e-sim υποστηρίζεται σε 10 χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Istros είπε

Pixel 2,pixel 2 xl,Iphone xs,iphone xs max βγαίνει pixel3,pixel 3 xl και σύντομα θα ακολουθήσουν πολλοί.

Για τα iPhone το ξερουμε διότι το αναφέρει το άρθρο. Άρα όπως βλέπεις τα μόνα κινητά με eSim είναι τα Pixel. 

Αυτό λέει και το άρθρο, αλλά δεν μπορείς να καταλάβεις τι λέει γιατί το παρερμηνεύεις. Όλοι το κατάλαβαν, εκτός από σένα. 

Το άρθρο δεν λέει πουθενά ότι η Apple έβαλε πρώτη φορά eSim στα iPhone, ή ότι ανακάλυψε την eSim. 

Το άρθρο λέει ότι λόγω του ότι τα iPhone εχουν τεράστια δημοφιλια παγκοσμίως (και έτσι είναι) σε σχέση με το μοναδικό Pixel που λες εσύ το οποίο δεν είναι δημοφιλές, άρα αν βάλει eSim, τότε θα ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα Android που σήμερα δεν έχουν. Τι λάθος υπάρχει; 

Μάθε να διαβάζεις σωστά και μην βγάζεις συμπεράσματα, επειδή τα καταλαβαίνεις λάθος. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Istros είπε

Pixel 2,pixel 2 xl,Iphone xs,iphone xs max βγαίνει pixel3,pixel 3 xl και σύντομα θα ακολουθήσουν πολλοί.

"Η Apple SIM σού προσφέρει την ευκολία να επιλέγεις ένα πρόγραμμα δεδομένων κινητής τηλεφωνίας από συνεργάτες παρόχους"

δεν την έχω δουλέψει αλλά από αυτά που διαβάζω δεν πρέπει να έχει κάποια σχέση με την e-sim στο pixel 2 και iphone.εδώ σου δίνει 180 χωρες,ενώ η e-sim υποστηρίζεται σε 10 χώρες.

Esim έχει το iPad Pro 9,7 . Η Apple sim είναι η φυσική της μορφή και σου δίνει την δυνατότητα να συνδέθεις με τους παρόχους που είναι προγραμματισμένη ήδη η esim της Apple. Τι να την κάνω την esim αν δεν έχω πάροχο. Η Apple σου δίνει και πάροχο και μάλιστα σου δίνει και την apple sim να τους δοκιμάσεις σε συμβατές συσκευές της.

Αν δεν έχει σχέση , τότε με τι έχει σχέση.  Σου δίνει την δυνατότητα να συνδεθεις χωρίς sim. 

Μηπως σε ενοχλεί που έχει ασχοληθεί καιρό πριν την υποστηρίξη του iPhone με ενσωματωμένες sim?

περαστικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Τι είναι η τεχνολογία eSIM των νέων iPhone Xs και Xs Max"

"το επόμενο διάστημα δε θα αποτελέσει έκπληξη αν δούμε ευρεία υιοθέτησή της ΚΑΙ από τους Andoid κατασκευαστές."

πως γίνετε να υιοθετήσουν οι android κατασκευαστές κάτι το οποίο έχουν ηδη κάνει πρώτοι και συγκεκριμένα η google που είναι η κατασκευάστρια του android?

Δεν γίνεται καμία αναφορά για τα pixel 2 που έχουν esim εδώ και ένα χρόνο,καμία αναφορά για τα pixel 3, μόνο για τα iphone και ότι θα ακολουθήσουν οι κατασκευαστές android την apple που το έβαλε δεύτερη και όχι η apple ακολουθεί τα pixel.

Εγω ξέρω πολύ καλά τι διαβάζω και αυτά που διαβάζω δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα.Καποιος που διαβάζει το άρθρο καταλαβαίνει ότι η apple εμφάνισε μια νέα τεχνολογία την οποία θα ακολουθήσουν οι υπόλοιποι.το οποίο είναι ανακριβές.

 

8 λεπτά πριν, atheatos είπε

Esim έχει το iPad Pro 9,7 . Η Apple sim είναι η φυσική της μορφή και σου δίνει την δυνατότητα να συνδέθεις με τους παρόχους που είναι προγραμματισμένη ήδη η esim της Apple. Τι να την κάνω την esim αν δεν έχω πάροχο. Η Apple σου δίνει και πάροχο και μάλιστα σου δίνει και την apple sim να τους δοκιμάσεις σε συμβατές συσκευές της.

Αν δεν έχει σχέση , τότε με τι έχει σχέση.  Σου δίνει την δυνατότητα να συνδεθεις χωρίς sim. 

Μηπως σε ενοχλεί που έχει ασχοληθεί καιρό πριν την υποστηρίξη του iPhone με ενσωματωμένες sim?

περαστικα...

Περαστικά μου γιατί είμαι  και κρυωμενος.αλλο apple e-sim και άλλο η esim που έχουν τα pixel 2 και iphone xs.τα δευτέρα δουλεύουν με διαφορετικούς παροχους.αλλη τεχνολογία.Οπως και να έχει αναφερθηκα στο άρθρο το οποίο είναι ανακριβές και ότι πρώτο κινητό με esim ήταν το pixel 2.μετα πήγαμε στο ποιος έβγαλε πρώτος esim που είναι η Samsung.Μην κάτσουμε τώρα να αναλύσουμε όλες τις υλοποιησεις της apple.Το ότι έβγαλε μια apple e-SIM για δεδομένα με διαφορετικούς παρόχους το 2017 δεν έχει καμία σχέση.

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Istros είπε

"Τι είναι η τεχνολογία eSIM των νέων iPhone Xs και Xs Max"

"το επόμενο διάστημα δε θα αποτελέσει έκπληξη αν δούμε ευρεία υιοθέτησή της ΚΑΙ από τους Andoid κατασκευαστές."

πως γίνετε να υιοθετήσουν οι android κατασκευαστές κάτι το οποίο έχουν ηδη κάνει πρώτοι και συγκεκριμένα η google που είναι η κατασκευάστρια του android?

Δεν γίνεται καμία αναφορά για τα pixel 2 που έχουν esim εδώ και ένα χρόνο,καμία αναφορά για τα pixel 3, μόνο για τα iphone και ότι θα ακολουθήσουν οι κατασκευαστές android την apple που το έβαλε δεύτερη και όχι η apple ακολουθεί τα pixel.

Εγω ξέρω πολύ καλά τι διαβάζω και αυτά που διαβάζω δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα.Καποιος που διαβάζει το άρθρο καταλαβαίνει ότι η apple εμφάνισε μια νέα τεχνολογία την οποία θα ακολουθήσουν οι υπόλοιποι.το οποίο είναι ανακριβές.

Περαστικά μου γιατί είμαι  και κρυωμενος.αλλο apple e-sim και άλλο η esim που έχουν τα pixel 2 και iphone xs.τα δευτέρα δουλεύουν με διαφορετικούς παροχους.αλλη τεχνολογία.Οπως και να έχει αναφερθηκα στο άρθρο το οποίο είναι ανακριβές και ότι πρώτο κινητό με esim ήταν το pixel 2.μετα πήγαμε στο ποιος έβγαλε πρώτος esim που είναι η Samsung.Μην κάτσουμε τώρα να αναλύσουμε όλες τις υλοποιησεις της apple.Το ότι έβγαλε μια apple e-SIM για δεδομένα με διαφορετικούς παρόχους το 2017 δεν έχει καμία σχέση.

Το μυστικό βρίσκεται στην “ ευρεία υιοθέτηση “ βλέπε notch.

Το αν η ενσωματωμένη sim του iPad Pro του 2016 δεν έχει σχέση με την esim, άσε να το κρίνουν αυτοί που μας διαβάζουν. Δεν ξέρω πολλούς παρόχους το 2016 που υποστήριζαν esim. Θα μου πεις περίμεναν και την google να βγάλει το pixel για να ξεκινήσουν....

Οκ. Ότι πεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kirileman είπε

Όχι ακριβώς, εσύ άρχισες να με υποβαθμίζεις βάζοντας λόγια στο στόμα μου ανάμεσα στο συνεχές οφτόπικ τρολάρισμα που έχει υποστεί το φόρουμ τις τελευταίες μέρες από εσένα και τους υπόλοιπους του είδους σας. Όπως και να χει, ignore και αν δω το παραμικρό, report και βλέπουμε.

Δεν μ ενδιαφέρει και καθόλου τι θα κάνεις αν σ ενοχλούν η όχι τα γραφόμενα μου . Αν θέλω να σχολιάσω κάτι και το θεωρείς trolling είναι καθαρά δικό σου θέμα όχι δικό μου .Μπορείς απλα να μην διαβαζεις ότι γράφω. Τεχνολογίκο φόρουμ είναι , προβληματα κ έλλειψεις σε συσκευές πρέπει να σχολιάζονται, αλλιώς θα έβγαινε μια συσκευή θα λέγαμε όλοι πόσο τέλεια είναι και θα πήγαιναμε στην επόμενη .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο έχω καταλάβει στην e-sim μπορείς να κάνεις register αρκετούς αριθμούς αλλά να χρησιμοποιείς έναν κάθε φορά.

Υπάρχει η ταυτοποίηση της συσκευής με τον εκάστοτε πάροχο. Δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει η ταυτοποίηση του ατόμου με την συσκευή και τον πάροχο.

 

Με λίγα λόγια πέθανε το τηλέφωνο μου??? Αντί να αλλάζω sim σε κινητά, χρησιμοποιώ το κινητό του κολλητού μου και κάνω register στην e-sim τον αριθμό μου.

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2018 στις 10:36 ΜΜ, LLLEFTERIS είπε

Θυμαμαι πανω απο 12 χρονια που μου ειχαν δωσει ενα κινητο απο κινα 5MP τοτε καμερα που το καλυτερο ειχε 2MP και το ειχα κανει βιδες γιατι δεν εβρισκα που παιρνει την καρτα και τελικα δεν επαιρνε καρτα.

Γιατί αυτοί που πετούσαν την sim και έβαζαν την κάρτα ανανέωσης από το περίπτερο σε motorola startac ήταν καλύτεροι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Todoras είπε

Από όσο έχω καταλάβει στην e-sim μπορείς να κάνεις register αρκετούς αριθμούς αλλά να χρησιμοποιείς έναν κάθε φορά.

Υπάρχει η ταυτοποίηση της συσκευής με τον εκάστοτε πάροχο. Δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει η ταυτοποίηση του ατόμου με την συσκευή και τον πάροχο.

Με λίγα λόγια πέθανε το τηλέφωνο μου??? Αντί να αλλάζω sim σε κινητά, χρησιμοποιώ το κινητό του κολλητού μου και κάνω register στην e-sim τον αριθμό μου.

Πολύ πιθανό να μην έχουμε αριθμούς στο μέλλον....θα επικοινωνούμε μέσο voice applications. Απλά θα ενεργοποιούμε την σύνδεση δεδομένων στο κινητό μέσο esim και θα κάνουμε login στα αντίστοιχα app που θα δίνουν επίσης πρόσβαση ανάλογα το πακέτο σε αριθμούς.Για εκεί πάει το πράγμα.  Θα παίρνεις ένα κινητό και απλά θα κανείς login στον πάροχο της esim. Τουλάχιστον από ότι βλέπω στο iPad Pro 9.7 που υποστηρίζει μόνο data μέσο esim είναι έτοιμο το iOS για υποστήριξη data plan μέσο esim. Λογικά στο iPhone θα εχει την επιλογή να έχει data από τον πάροχο της Esim και voice από την κανονική sim ή και το ανάποδο . 

Ας γράψει και κάποιος που έχει Android με esim να μας πει πως δουλεύει και τι επιλογές του δίνει ,αν του δίνει. Γιατί μπορεί να μην έχει ήδη έτοιμη συνεργασία με data παρόχους το Android  όπως το iOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Istros είπε

"Τι είναι η τεχνολογία eSIM των νέων iPhone Xs και Xs Max"

"το επόμενο διάστημα δε θα αποτελέσει έκπληξη αν δούμε ευρεία υιοθέτησή της ΚΑΙ από τους Andoid κατασκευαστές."

πως γίνετε να υιοθετήσουν οι android κατασκευαστές κάτι το οποίο έχουν ηδη κάνει πρώτοι και συγκεκριμένα η google που είναι η κατασκευάστρια του android?  

Κατ αρχήν περαστικά σου... 

Όσο για το θέμα που συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις, πίστεψέ με, αφορά την σωστή ανάγνωση του άρθρου. 

Όπως το "ΚΑΙ από τους Android κατασκευαστές" δεν αναιρεί αυτά που λέμε όλοι και εννοεί και από τους Android κατασκευαστές που ως τώρα δεν έχουν esim. 

Άλλο πράγμα οι Android κατασκευαστές και άλλο η Google. Η Google μόνο το έβαλε. Οχι ολοι οι άλλοι. Όταν γίνει ευρέως διαδεδομένο από τα δημοφιλή iPhone, τότε θα το υιοθετησουν ΚΑΙ οι άλλοι κατασκευαστές. 

Μην φοβάσαι, δεν θα πάρει κανείς την δόξα από την Google στο θέμα της esim, αλλά εδώ μιλάμε για τους άλλους κατασκευαστές που δεν είναι Google.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nhzt είπε

Κατ αρχήν περαστικά σου... 

Όσο για το θέμα που συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις, πίστεψέ με, αφορά την σωστή ανάγνωση του άρθρου. 

Όπως το "ΚΑΙ από τους Android κατασκευαστές" δεν αναιρεί αυτά που λέμε όλοι και εννοεί και από τους Android κατασκευαστές που ως τώρα δεν έχουν esim. 

Άλλο πράγμα οι Android κατασκευαστές και άλλο η Google. Η Google μόνο το έβαλε. Οχι ολοι οι άλλοι. Όταν γίνει ευρέως διαδεδομένο από τα δημοφιλή iPhone, τότε θα το υιοθετησουν ΚΑΙ οι άλλοι κατασκευαστές. 

Μην φοβάσαι, δεν θα πάρει κανείς την δόξα από την Google στο θέμα της esim, αλλά εδώ μιλάμε για τους άλλους κατασκευαστές που δεν είναι Google.

Ευχαριστώ,αλλά δεν το βλέπεις αντικείμενικα.Η δεν το χεις διαβάσει καλά η είσαι προκατειλημμένος.Στο ξαναειπα,το άρθρο αναφέρεται στις esim σαν να αποτελεί τεχνολογία των iPhone και κάποια στιγμή θα περάσει και στους κατασκευαστές android.Ειναι αυτό ακριβώς που λανθασμένα πιστεύετε για τα iPhone.τιποτα και καμια τεχνολογία δεν εμφανίστηκε πρώτα στα iPhone και πέρασε ΚΑΙ στους κατασκευαστές android.Ολες οι τεχνολογίες όπως και οι esim πρωτοεμφανίστηκαν σε άλλες συσκευές ΚΑΙ πέρασαν και στα iPhone.Ακριβως το αντίθετο από αυτό που αναφέρει το άρθρο.Πρεπει τα γεγονότα να αναφέρονται με το όνομα τους και όχι όπως μας βολεύει.Το μόνο που έχει φτιάξει πρώτη η apple και αντέγραψαν ΚΑΙ οι υπόλοιποι κατασκευαστές είναι το notch.Πρωτη συσκευή με esim=Samsung tizen,πρώτο κινητό με esim=pixel 2.οι υπόλοιποι απλά αντιγράφουν.Η apple αντέγραψε δεύτερη την esim στα κινητά της(γεγονός που την τιμάει γιατί βλέπει το ρεύμα που άνοιξε η google) και έπονται και οι ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ κατασκευαστές android(όπως είναι το σωστό).Για αν μην παίζουμε με τις λέξεις γιατί βγαίνει άλλο νόημα και παρασύρονται μερικοί σε θεωριες επιστημονικής φαντασίας.οπως λανθασμένα αναφέρεις ότι όταν θα γίνει δημοφιλής απο τα iphone θα περάσει και στους υπόλοιπους.Η esim τη στιγμή που την υιοθέτησε η google θα περνούσε και στις υπόλοιπες συσκευές ακόμα και αν δεν υπήρχε η apple η αν την υιοθέτησουσε τελευταία.

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Istros είπε

Ευχαριστώ,αλλά δεν το βλέπεις αντικείμενικα.Η δεν το χεις διαβάσει καλά η είσαι προκατειλημμένος.Στο ξαναειπα,το άρθρο αναφέρεται στις esim σαν να αποτελεί τεχνολογία των iPhone και κάποια στιγμή θα περάσει και στους κατασκευαστές android.Ειναι αυτό ακριβώς που λανθασμένα πιστεύετε για τα iPhone.τιποτα και καμια τεχνολογία δεν εμφανίστηκε πρώτα στα iPhone και πέρασε ΚΑΙ στους κατασκευαστές android.Ολες οι τεχνολογίες όπως και οι esim πρωτοεμφανίστηκαν σε άλλες συσκευές ΚΑΙ πέρασαν και στα iPhone.Ακριβως το αντίθετο από αυτό που αναφέρει το άρθρο.Πρεπει τα γεγονότα να αναφέρονται με το όνομα τους και όχι όπως μας βολεύει.Το μόνο που έχει φτιάξει πρώτη η apple και αντέγραψαν ΚΑΙ οι υπόλοιποι κατασκευαστές είναι το notch.Πρωτη συσκευή με esim=Samsung tizen,πρώτο κινητό με esim=pixel 2.οι υπόλοιποι απλά αντιγράφουν.Η apple αντέγραψε δεύτερη την esim στα κινητά της(γεγονός που την τιμάει γιατί βλέπει το ρεύμα που άνοιξε η google) και έπονται και οι ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ κατασκευαστές android(όπως είναι το σωστό).Για αν μην παίζουμε με τις λέξεις γιατί βγαίνει άλλο νόημα και παρασύρονται μερικοί σε θεωριες επιστημονικής φαντασίας.οπως λανθασμένα αναφέρεις ότι όταν θα γίνει δημοφιλής απο τα iphone θα περάσει και στους υπόλοιπους.Η esim τη στιγμή που την υιοθέτησε η google θα περνούσε και στις υπόλοιπες συσκευές ακόμα και αν δεν υπήρχε η apple η αν την υιοθέτησουσε τελευταία.

Το άρθρο γράφει

Αναφορά σε κείμενο

Ο λόγος είναι η προώθηση της τεχνολογίας eSIM την οποία ασπάζεται η Apple

Αναφορά σε κείμενο

Η τεχνολογία eSIM (embedded SIM) πάντως είναι το μέλλον και με βάση την τεράστια δημοφιλία των iPhone παγκοσμίως, το επόμενο διάστημα δε θα αποτελέσει έκπληξη αν δούμε ευρεία υιοθέτησή της και από τους Andoid κατασκευαστές.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...