Προς το περιεχόμενο

Παλαιού τύπου χαρτονομίσματα των 50 €.


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Τα παλιά εικοσάρικα σχεδόν έχουν χαθεί.Σπάνια έρχεται στα χέρια μου τελευταία.Και τα ΑΤΜ σπάνια να σου δώσουν παλιό ενώ 50άρικα παλιά πολλά τον τελευταίο καιρό.Μάλλον όσα καινούργια κυκλοφόρησαν ανταλλάχθηκαν με παλιά τα οποία επανήλθαν δρυμύτερα στην κυκλοφορία.

Είμαι σε βενζινάδικο.Έρχεται ένας δίνει καμιά 20αριά παλιά 50άρικα στον υπάλληλο (γνωστό του όπως κατάλαβα) και του δίνει καινούργια.Ο καθένας ψάχνει κάθε τρόπο να τα αλλάξει γιατί ακούει τις φήμες και φοβάται.Ένας άλλος σίγουρος τρόπος είναι κατάθεση - ανάληψη.Καταθέτεις σήμερα π.χ. 1000 - 1500 σε παλιά πας σε 5 μέρες ζητάς το ίδιο ποσό αλλά σε καινούργια από τον-την ταμία.Δεν νομίζω ότι θα αρνηθεί να σου δώσει.Σε 5-10 μέρες τα καταθέτεις εκ νέου και συνεχίζεις στο ίδιο βιολί.

Δεν μπορεί να σε κατηγορήσει κανείς για ξέπλυμα γιατί απλά ανακυκλώνεις 1500 ευρώ.Τώρα που το όριο έφτασε και στα 5.000 πόσα θα έχει ο άλλος καβάντζα.Σε μερικούς μήνες καθάρισε τα ξέπλυνε και είναι ωραίος με τα καινούργια.:P

Πρόσεξε μια λεπτομέρεια που αλλάζει την εικόνα....τα χρήματα τα αρχικα είναι οκ φορολογημενα όπως ειπές πχ απο μισθούς πώληση αξιών κλπ....δηλώνονται όμως σαν περιουσία, κάθε χρονο, στη φορολογική δήλωση?...

ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό αλλά ο εφορας μπορεί να στα χρεώνει κάθε φορά σαν φρέσκα λεφτά και να φορολογηθουν χ τόσες φορες οσες διακινήθηκαν με πέναλτυ σαν αδηλωτα όχι μαύρα. Ρώτησε και κάνα λογιστή...

.έχω παράδειγμα φίλου που τον χρέωσαν πρόστιμα 300,000 ευρώ επειδή σήκωνε κατέθετε πενδυε σε μετοχές αμοιβαία κλπ και δεν τα δήλωνε στη φορολογική του διότι δεν ηταν υποχρεωτικό και ο φόρος πληρωνόταν/εκρατειτο στην πηγή.

Επεξ/σία από ELTASSOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, ELTASSOS είπε

Πρόσεξε μια λεπτομέρεια που αλλάζει την εικόνα....τα χρήματα τα αρχικα είναι οκ φορολογημενα όπως ριπές πχ απο μισθούς πώληση αξιών κλπ....δηλώνονται όμως σαν περιουσία κάθε χρονο στη φορολογική δήλωση?...ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό αλλά ο εφορας μπορεί να στα χρεώνει κάθε φορά σαν φρέσκα λεφτά και να φορολογηθουν χ τόσες φορες οσες διακινήθηκαν με πέναλτυ σαν αδηλωτα όχι μαύρα. Ρώτησε και κάνα λογιστή....έχω παράδειγμα φίλου που τον χρέωσαν πρόστιμα 300,000 ευρώ επειδή σήκωνε κατέθετε πενδυε σε μετοχές αμοιβαία κλπ και δεν τα δήλωνε στη φορολογική του διότι δεν ηταν υποχρεωτικό και ο φόρος πληρωνόταν/εκρατειτο στην πηγή.

Φίλε μιλάμε για μικροποσά 10-20 30 άντε 50 χιλιάδων ευρώ που έχουν πολλοί μικρομεσαίοι τα οποία απέσυραν τα χρόνια της κρίσης.

Αυτοί που έχουν τις 300 500 χιλιάδες και ένα εκατομύριο θα τη βρουν την άκρη.Δεν θα τα πάνε να τα καταθέσουν στην Τράπεζα όπου φυσικά θα τους πιάσει η τσιμπίδα,ούτε θα ρωτήσουν εσένα και εμένα που δεν ξέρουμε που πάνε τα τέσσερα πως θα τα ξεπλύνουν.

Και ο ΡΟΜΑ πάει και ανοίγει μαγαζί με χαλιά βαράει στην ταμιακή ότι πούλησε 200 το μήνα και δεν έχει πουλήσει ούτε 5.Αυτοί που έχουν τα πολλά έχουν και τους συμβούλους τους.Από αυτούς με τα πολλά μόνο ο Μπόμπολας πλήρωσε μέχρι τώρα πρόστιμο και ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ELTASSOS είπε

Πρόσεξε μια λεπτομέρεια που αλλάζει την εικόνα....τα χρήματα τα αρχικα είναι οκ φορολογημενα όπως ειπές πχ απο μισθούς πώληση αξιών κλπ....δηλώνονται όμως σαν περιουσία, κάθε χρονο, στη φορολογική δήλωση?...

ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό αλλά ο εφορας μπορεί να στα χρεώνει κάθε φορά σαν φρέσκα λεφτά και να φορολογηθουν χ τόσες φορες οσες διακινήθηκαν με πέναλτυ σαν αδηλωτα όχι μαύρα.

Εφόσον είσαι απλός πολίτης, τα χρήματα είτε τα έχεις στο στρώμα είτε σε καταθέσεις ΔΕΝ δηλώνονται. Εδώ και καιρό λένε πως θα βγει το νέο ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο στο οποίο θα δηλώνεις και τα χρήματα που διαθέτεις, αλλά ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα.

2 ώρες πριν, ELTASSOS είπε

Ρώτησε και κάνα λογιστή...

.έχω παράδειγμα φίλου που τον χρέωσαν πρόστιμα 300,000 ευρώ επειδή σήκωνε κατέθετε πενδυε σε μετοχές αμοιβαία κλπ και δεν τα δήλωνε στη φορολογική του διότι δεν ηταν υποχρεωτικό και ο φόρος πληρωνόταν/εκρατειτο στην πηγή.

Και εδώ κάνεις λάθος, κάθε είδους εισόδημα είναι υποχρεωτικό να μπαίνει στη φορολογική, ακόμα και αυτά που έχουν ήδη φορολογηθεί. Και γιατί μόνο έτσι μπορεί να υπολογιστεί τυχόν φόρος αλληλεγγύης, αλλά και για να μπορέσεις να δικαιολογήσεις οποιαδήποτε αγορά κάνεις με αυτά στο μέλλον.

Εσύ να ρωτήσεις λογιστή μια και εσύ είσαι αυτός που δεν ξέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Τζοσουα

1. Στη φορολογική δήλωση υπάρχει πεδίο δήλωσης αξιών, καταθέσεων σε ελλ και ξενες τραπεζες, μετοχων, αξιογραφων, αμοιβαιων, μερισματων, υπεραξιων...κλπ?...

2. Το ίδιο λέμε εχασες ενα /δεν/ μαλλον

Αυτά μου τα έχει πει ο λογιστής μου για τα προσωπικά μου λ ογιστικα που κρατάει και της εταιρείας...δεν τα έβγαλα απο το μυαλό μου

 

Επεξ/σία από ELTASSOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ELTASSOS είπε

 Τζοσουα

1. Στη φορολογική δήλωση υπάρχει πεδίο δήλωσης αξιών, καταθέσεων σε ελλ και ξενες τραπεζες, μετοχων, αξιογραφων, αμοιβαιων, μερισματων, υπεραξιων...κλπ?...

2. Το ίδιο λέμε εχασες ενα /δεν/ μαλλον

Αυτά μου τα έχει πει ο λογιστής μου για τα προσωπικά μου λ ογιστικα που κρατάει και της εταιρείας...δεν τα έβγαλα απο το μυαλό μου

1. Αν νομίζεις πως υπάρχει κάποιο πεδίο που ο απλός πολίτης δηλώνει τις καταθέσεις του και τα μετρητά που έχει στο στρώμα του, απλά πες μας ποιο ακριβώς είναι.

2. Αμ δε! Εσύ έγραψες "πενδυε σε μετοχές αμοιβαία κλπ και δεν τα δήλωνε στη φορολογική του διότι δεν ηταν υποχρεωτικό" και εγώ λέω το ακριβώς αντίθετο δλδ πως ήταν υποχρεωτικό να τα δηλώσει.

Τώρα αν όλα αυτά τα έβγαλες από το μυαλό σου ή στα είπε λογιστής (ο θεός να τον κάνει) δεν έχει διαφορά, η ουσία είναι πως όλα αυτά που έγραψες δεν ισχύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Isley89 είπε

Καλησπέρα βρήκα σήμερα ξεχασμένα μερικά παλιά χαρτονομισματα των 50€. Μπορώ ακόμα να τα αλλάξω στη τράπεζα ή είναι για πέταμα? 

Είναι για πέταμα.

Αλλά μόνο για σένα θα σου κάνω την χάρη και θα στα αντικαταστήσω με 5ευρα απο την καλή μου την καρδιά.

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Silverage είπε

Είναι για πέταμα.

Αλλά μόνο για σένα θα σου κάνω την χάρ ηκαι θα στα αντικαταστήσω με 5ευρα απο την καλή μου την καρδιά.

Θα σας ειδοποιήσουμε 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, Isley89 said:

Καλησπέρα βρήκα σήμερα ξεχασμένα μερικά παλιά χαρτονομισματα των 50€. Μπορώ ακόμα να τα αλλάξω στη τράπεζα ή είναι για πέταμα? 

Πριν μερικές ημέρες μου atm μου έβγαλε ένα παλιό με το οποίο πλήρωσα σε κατάστημα, οπότε φαντάζομαι ότι ισχύουν κανονικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Isley89 είπε

Καλησπέρα βρήκα σήμερα ξεχασμένα μερικά παλιά χαρτονομισματα των 50€. Μπορώ ακόμα να τα αλλάξω στη τράπεζα ή είναι για πέταμα? 

 

27 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Πριν μερικές ημέρες μου atm μου έβγαλε ένα παλιό με το οποίο πλήρωσα σε κατάστημα, οπότε φαντάζομαι ότι ισχύουν κανονικά.

Ρε σεις πλάκα μας κάνετε ? 
Δεν πληρώνετε με μετρητά και έχετε ξεχάσει πως είναι ή τι φάση ? 😂😭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Isley89 είπε

Καλησπέρα βρήκα σήμερα ξεχασμένα μερικά παλιά χαρτονομισματα των 50€. Μπορώ ακόμα να τα αλλάξω στη τράπεζα ή είναι για πέταμα? 

έχεις ακούσει για ακύρωση χαρτονομίσματων του ευρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Isley89 said:

Καλησπέρα βρήκα σήμερα ξεχασμένα μερικά παλιά χαρτονομισματα των 50€. Μπορώ ακόμα να τα αλλάξω στη τράπεζα ή είναι για πέταμα? 

περνανε.και να μην περνουσαν τα αλλαζεις σε τραπεζα ελλαδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι. Ειχα να δω καιρό αλλά τώρα τελευταία το ΑΤΜ μιας συγκεκριμένης τράπεζας στη γειτονιά μόνο τέτοια μου δίνει. Τα ξεφορτώνομαι με την πρώτη ευκαιρία, σε σ/μ κυρίως, αλλά δεν αντιμετώπισα ποτέ κάποιο πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MontzOlee είπε

 

Ρε σεις πλάκα μας κάνετε ? 
Δεν πληρώνετε με μετρητά και έχετε ξεχάσει πως είναι ή τι φάση ? 😂😭

Ειμαστε φτωχαντζες και πάνω απο κοσάρικο δεν πιάνουμε :P ( οπως ειπαν και σε ενα παλιο βιντεο οι αμαν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...