Προς το περιεχόμενο

Update Ubuntu Server


ioannisgz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω ένα cloud server me Ubuntu 16.04 LTS έδω και ένα χρόνο περίπου. Εκεί τρέχω ένα site. Έχω την εντύπωση ότι χρειάζεται update το ubuntu (kernel,διάφορα packages) αλλά δεν ξέρω τι απ'ολα είναι ασφαλές να αναβαθμίσω ώστε να μην σκάσει η εφαρμογή που τρέχω.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update φυσικά και θέλει και κακώς που δεν τον έκανες.

Δώσε 

sudo apt update
sudo apt dist-upgrade

Και μετά κάνε μια επανεκκίνηση το server σου. Αν το site εχει αρκετή κίνηση κάνε το αργά το βράδυ. Τo site σου δε θα σκάσει γιατί αν είναι wordpress (ή κάποιο άλλο CMS) το μόνο σίγουρο είναι ότι θα θέλει και αυτό ενημερώσεις.

Επεξ/σία από becoming_I
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλά αυτό που ρωτάς δεν μπορεί να απαντηθεί από forum... όχι τουλάχιστον με τις πληροφορίες που δίνεις...

Ανάλογα με τον τύπο της εφαρμογής το upgrade μπορεί να είναι από trivial μέχρι πολύ επώδυνο. Εξαρτάται από το τι τρέχεις και πως το έχεις σεταρισμένο.

Αν θες γράψε περισσότερα για το stack που χρησιμοποιείς αλλά να έχεις πάντα υπόψη σου πως ό,τι και να σου πει κάποιος εδώ η ευθύνη για ό,τι γίνεται είναι μόνο δική σου.

ΥΓ. Αν το stack είναι περίπλοκο και βγάζεις χρήματα από το site, ίσως είναι καλύτερα να προσλάβεις κάποιον που να αναλάβει να κάνει το update. Αν το stack είναι απλό ή/και δεν υπάρχουν διαθέσιμα χρήματα τότε απλά προγραμμάτισε να το κάνεις κάποια στιγμή που θα έχεις χρόνο να ασχοληθείς αν πάει κάτι στραβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλιως μπακαλιστικα καπως θες ενα κλωνο εστω και τοπικα

αν μιλαμε για μια απλη εφαρμογη και απλο σεταρισμα

ή

σε εναν τοπικα ή καπου αλλου full ενημερωμενο σερβερ να δεις αν τρεχει κανονικα η εφαρμογη σου

σε καθε περιπτωση πρεπει να εχεις εναλλακτικη σε περιπτωση που δεν λειτουργησει σωστα κατι

snapshots δεν υποστηριζει το hosting σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ψάχνω για έλληνα administrator. Αν ενδιαφέρεται κάποιος θα τον παρακαλούσα να επικοινωνήσει μαζί μου!

Επεξ/σία από ioannisgz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...