Προς το περιεχόμενο

Έρχεται το πρώτο smartphone με 10GB RAM


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Vasilisxd είπε

Ναι αλλά τα iPhone παίζουν τέλεια και με 2Gb Ram, άσε που όσο περισσότερη Ram , τόσο βαρύτερο το κινητό.

Τι πάει να πει βαρύτερο? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, dknight999 είπε

Το παραπάνω νομίζω ότι δεν αποτελεί πραγματικη είδηση,καθοτι ήδη τα top μοντέλα Android  είχαν ενσωματωσει 8gb...βλεπε oneplus 6. Τα specs θα ανεβαίνουν αλματωδώς αλλά πιο πολύ μας ενδιαφέρει το battery life πλέον, εκεί θα είναι η καινοτομία. Φτάσαμε νομίζω αισίως στο σημείο που θα βάζουμε το κινητο σε ένα dock κ δεν θα υπολείπεται πολύ του desktop όσον αφορά τις βασικές λειτουργίες.Για τους επαγγελματίες κ τους gamers πάντα θα υπάρχει κτ εξειδικευμένο όμως οι υπόλοιποι απλά θα έχουμε 1 καλή συσκευή στην οποία θα τρέχει η ζωή μας(media player, fb, instagramm, ειδήσεις, απλό gaming  κλπ) 

Ζωάρα κανεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, iNK είπε

Πρέπει να τελειώσει κάποια στιγμή αυτό με τη RAM, όπως και αυτό με τις κάμερες.

Όσον αφορά τη RAM, αν θεωρήσουμε ότι για να τρέξει το Android smoothly θα χρειάζεται σε κάνα δυο χρόνια 10GB RAM τότε είναι για πέταμα. Δεν μπορεί το iOS να την παλεύει άνετα με 3 και τα Android να χρειάζεται τριπλάσια μνήμη.

Με τις κάμερες γίνεται της Πόπης: 4, 5 βάλε να χορτάσει ο κόσμος.. αντί να καθήσουν να κάνουν ότι κάνει η Google με μια και software AI για επεξεργασία.

Τέλος πάντων, έχουν χάσει λίγο το νόημα οι Κινέζοι και πουλάνε ποσότητα. Αν δεν ασχοληθούν με το software σοβαρά θα φτάσουν πλατώ γρήγορα..

Διαφορετικα λειτουργικα συστηματα.

https://www.makeuseof.com/tag/why-ios-less-ram-android/

Στην ουσια λεει οτι η java runtime θελει ram και ακομη ενας ακομα λογος ειναι οτι το android απευθυνεται σε ΟΛΟΥΣ τους κατασκευαστες κινητων, εκτος καποιων (συμπεριλαμβανομενου της απλ προφανως) και σε ενα πληθως hardware που ποικιλει.

Το iOS απευθυνεται μονο σε hardware απλ που το κανει πολυ περισσοτερο compatible σε σχεση με του android.

Εξου και ο κομπλεξισμος με τη συνδεσιμοτητα των απλ συσκευων. (περα του branding marketing)

Το βρίσκω απολυτα λογικο.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, iNK είπε

Πρέπει να τελειώσει κάποια στιγμή αυτό με τη RAM, όπως και αυτό με τις κάμερες.

Όσον αφορά τη RAM, αν θεωρήσουμε ότι για να τρέξει το Android smoothly θα χρειάζεται σε κάνα δυο χρόνια 10GB RAM τότε είναι για πέταμα. Δεν μπορεί το iOS να την παλεύει άνετα με 3 και τα Android να χρειάζεται τριπλάσια μνήμη.

Με τις κάμερες γίνεται της Πόπης: 4, 5 βάλε να χορτάσει ο κόσμος.. αντί να καθήσουν να κάνουν ότι κάνει η Google με μια και software AI για επεξεργασία.

Τέλος πάντων, έχουν χάσει λίγο το νόημα οι Κινέζοι και πουλάνε ποσότητα. Αν δεν ασχοληθούν με το software σοβαρά θα φτάσουν πλατώ γρήγορα..

Αν την πάλευε άνετα με 3 το ios δεν θα βαζε4 φέτος . Έπεσε κ ένα κράξιμο με το x κ τα reload

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 gb ram για να μπαίνεις στο gazzeta να διαβάζεις αθλητικά και να λαμβάνεις mails....Αντί να κοιτάζουν να απογειώσουν το software που υστερει γενικοτερά απλά αναβαθμιζουν το hardware για τα μάτια του κόσμου...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Εγω αμφιβαλω αν το 90% που εχουν παρει top κινητα χρησιμοποιουν πανω απο το 30% των δυνατοτητων τους.

Μην ορκίζεσαι κιόλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, dj-apollon είπε

Απορια. Ολοι εσεις που εχετε 6-8gb ram την εχετε δει ποτε φουλ γεματη? Εγω με 4gb και ποτε δε παει κατω απο 1gb ελευθερης μνημης. Ποιο το νοημα ακομα δε καταλαβαινω οταν στους υπολογιστες τα 8gb ειναι αρκετα για gaming. Δηλαδη και τη χειροτερη διαχειριση μνημης να ειχαν τα android και οι εφαρμογες παλι ειναι αρκετα. Θα μου πεις ομως "ναι αλλα στο μελλον θα τη χρειαστεις οσο οι εφαρμογες γινονται πιο απαιτητικες", προσωπικα πιστευω πως ο cpu και ο gpu θα προκαλεσουν το bottleneck παρα η ram. Οποτε αντι να επενδυσουν σε αλλα πιο σημαντικα χαρ/κα, απλα αυξανουν τη μνημη και το χρησιμοποιουν για marketing. Πιστευω λαθος?

Εμένα τα 6GB δεν με φτάνουν...τι να πω, το πάω τέρμα 12 ώρες την ημέρα...αλλά 2 να είχα... κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...