Προς το περιεχόμενο

Έρχεται το πρώτο smartphone με 10GB RAM


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ λίγα είναι τα 10.

Στο Battlefield 1 και V, χρειάζεσαι τουλάχιστον 16GB RAM για να έχεις μια πραγματικά smooth εμπειρία.

Αα ξέχασα μιλάμε για κινητό που και τα 4 είναι πολλά...χαχαχα😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, newton91 είπε

Να σας ρωτησω κατι; θεωρειται οτι μπορει μια συσκευη με 2gb ram μπορει τρεξει ολες τις εκδοσεις android στοκ;Δεν ξερω μου φαινεται χλωμο. Και αν ναι , γιατι μπορει; Κατι ακομα: Πιο καθοριστικο ρολο δεν παιζει το τσιπακι παρα η Ram ? 

εξαρταται τι εννοεις μια χαρα

εχω 2 κινητα με 2gb σε Ορεο (ενα στοκ ενα με custom rom) και ενω δεν κολλανε πουθενα, τα 2 gb σπανε @@ αναλογα τη χρηση. 

πχ. σε συγκεκριμενο παιχνιδι που παιζω κανω ταμα να ανοιξω και τον browser και να μη μ το "πεταξει" απο τη ραμ.

στο κινητο που εχω τωρα στα 3gb στοκ Ορεο δεν το κανει σχεδον ποτε (1-2 φορες που το χει κανει δε θυμαμαι μηπως το χα παρακανει με τα tabs ή εκανα κατι αλλο)

ισα ισα που χω βρει παιχνιδι (αλλο) να με περιμενει την επομενη μερα εκει που το αφησα. και το καλυτερο? το κινητο κοιμοταν κανονικα, 1-2% μπαταρια εχασε το βραδυ

οποτε με 3-4gb μια χαρα ειναι και το android. δεν εχω δοκιμασει Pie αλλα δε νομιζω να χει διαφορα

τα soc στα εν λογω κινητα ειναι sd800, 808 (απαισιο soc, κολλαει αμα ζεσταθει, καιγεται με 5 λεπτα παιχνιδι) και 625

αρα ουτε κανα τερας soc χρειαζεται το αντροιντ.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lezantas26 είπε

εξαρταται τι εννοεις μια χαρα

εχω 2 κινητα με 2gb σε Ορεο (ενα στοκ ενα με custom rom) και ενω δεν κολλανε πουθενα, τα 2 gb σπανε @@ αναλογα τη χρηση. 

πχ. σε συγκεκριμενο παιχνιδι που παιζω κανω ταμα να ανοιξω και τον browser και να μη μ το "πεταξει" απο τη ραμ.

στο κινητο που εχω τωρα στα 3gb στοκ Ορεο δεν το κανει σχεδον ποτε (1-2 φορες που το χει κανει δε θυμαμαι μηπως το χα παρακανει με τα tabs ή εκανα κατι αλλο)

ισα ισα που χω βρει παιχνιδι (αλλο) να με περιμενει την επομενη μερα εκει που το αφησα. και το καλυτερο? το κινητο κοιμοταν κανονικα, 1-2% μπαταρια εχασε το βραδυ

οποτε με 3-4gb μια χαρα ειναι και το android. δεν εχω δοκιμασει Pie αλλα δε νομιζω να χει διαφορα

Δεν παίζω βαριά παιχνίδια και δεν ξέρω να σου απαντήσω. Αλλά επειδή αυτό το είπα με αφορμή σχόλιο αλλου χρήστη που είπε οτι το 5s με 1gb "παίζει", έχω να πω  οτι και στο 5s μόνο της πλάκας παιχνίδια παίζεις.

Για τον sd 800 που γράφεις, το μυαλό μου πάει στο lg g2. Δεν ξέρω αν φταίει ο sd ή κάποια βλακεία του κατασκευαστή. Π.χ. lg g3 έχει τον sd 801 και λογω υπερθέρμανσης εμφάνιζε και το θέμα με το bootloop. Η υπερθέρμανση οφείλονταν στο ότι η gpu είχε τοποθετηθεί πάνω στην cpu, οπότε η μία μετέφερε θερμότητα στην άλλη. Το xperia z3 με το ίδιο soc δεν είχε το ίδιο θέμα παρά την αδιαβροχοποιηση.

Επεξ/σία από jp77s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, inangelsheart είπε

η ram είναι πολύ χρήσιμη όταν θέλεις να κρατάς ανοικτές σημαντικές εφαρμογές πάντα ανοικτές (ώσπου την επανεκκίνηση...) ότι και να κάνεις...

Ο υπολογιστής λόγο του ότι είναι αρκετά γρηγορότερος (desktop vs mobile) δεν έχει τόσο μεγάλη ανάγκη προσωρινής αποθήκευσης. Τα mobile όμως έχουν ιδιαίτερα σε περίπλοκες εφαρμογές που πρέπει να τραβήξουν δεδομένα από διάφορους σέρβερς online κλπ κλπ.. 

όταν η εφαρμογή στο mobile είναι ανοικτή μόνιμα βοηθά τρομερά στην καθημερινή χρήση. 

οπότε είναι απαραίτητα εδώ που έχουμε φτάσει τα 4gb, ότι πρέπει τα 6gb μεγάλη υπόθεση τα 8gb και ίσως πολυτέλεια τα 10 που λέει το άρθρο. Δεν έχουμε δει όμως το pie ούτε τι ετοιμάζουν οι εταιρίες ούτε τι επεξεργαστές έπονται που θα επηρεάσουν τον κόσμο του προγραμματισμού και έτσι καλά κάνουν και βγάζουν τσιπάκια με 10gb και σύντομα 12 και πάει λέγοντας. 

Δεν είναι λοιπόν απαραίτητο να ξέρει ο χρήστης να εκμεταλευτεί τα 10gb ram. Αρκεί να ξέρει ότι μπορεί η εφαρμογές που χρησιμοποιεί καθημερινά με ένα κλικ να γίνουν 2 φορές ποιο γρήγορες και περισσότερο έτοιμες για χρήση από το παλιό τους κινητό με τα 4gb ram.

 

Μην απορείτε λοιπόν και κυρίως μην λέτε κοτσάνες δίχως να γνωρίζεται το αντικείμενο.

μαλλον εσυ σκέφτεσαι κοτσανες και δεν ξερεις το αντικειμενο  ...δηλαδη σαν να σου λενε παρε ενα αυτοκινητο που μπορει να τρεξει με 400 χ/ω εμεις λεμε τι να το κανω και που να το τρεξω αφου δεν υπαρχουν δρομοι για τετοιο αυτοκινητο ενω εσυ λες..θα φτιαξουν..θα φτιαξουν...οταν θα δω οτι θα μου χρειαστούν 10gb θα τα πληρωσω να τα χαρω..και οχι να τα προπληρωνω τσαμπα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και τι έγινε; Αν μου τα δίνει τα 10GB 600 ευρώ η Oneplus και 400 η Xiaomi, χαλάλι! Χρειάζονται δεν χρειάζονται. Εδώ άλλοι για HD οθόνες πάνε και σκάνε 1300αρια. Στην Ram θα κολλήσουμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μπορείς να κόψεις την ειρωνεία??? Και απαντά σοβαρά, αν μπορείς...

γράφω σοβαρά ένα κατεβατό ολόκληρο και σχολίασες εντελώς εκτός τόπου χρόνου και θέματος αδερφέ και μου λες να κόψω την ειρωνεία. Κανονικά θα έπρεπε να αγνοήσω εντελώς και να μην ασχοληθώ... αλλά.... Διάβασε ΞΑΝΑ με προσοχή τι έχω γράψει η πρόσεχε τι σχολιάζεις γιατί μπορεί να ήθελες να γράψεις κάπου αλλού και έγραψες σε μένα. 

15 λεπτά πριν, loypis είπε

μαλλον εσυ σκέφτεσαι κοτσανες και δεν ξερεις το αντικειμενο  ...δηλαδη σαν να σου λενε παρε ενα αυτοκινητο που μπορει να τρεξει με 400 χ/ω εμεις λεμε τι να το κανω και που να το τρεξω αφου δεν υπαρχουν δρομοι για τετοιο αυτοκινητο ενω εσυ λες..θα φτιαξουν..θα φτιαξουν...οταν θα δω οτι θα μου χρειαστούν 10gb θα τα πληρωσω να τα χαρω..και οχι να τα προπληρωνω τσαμπα.. 

Παραδείγματα με αυτοκίνητα και δρόμους. Και οκ... αυτές είναι παιδικές ασθένειες. Αλλά γαμώ το κέρατο μου ρε παιδιά. Από αυτά που έγραψα τι σκατά από όλα συγκρατήσατε απορώ πραγματικά.

Άστα να πάνε... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, inangelsheart είπε

γράφω σοβαρά ένα κατεβατό ολόκληρο και σχολίασες εντελώς εκτός τόπου χρόνου και θέματος αδερφέ και μου λες να κόψω την ειρωνεία. Κανονικά θα έπρεπε να αγνοήσω εντελώς και να μην ασχοληθώ... αλλά.... Διάβασε ΞΑΝΑ με προσοχή τι έχω γράψει η πρόσεχε τι σχολιάζεις γιατί μπορεί να ήθελες να γράψεις κάπου αλλού και έγραψες σε μένα. 

Παραδείγματα με αυτοκίνητα και δρόμους. Και οκ... αυτές είναι παιδικές ασθένειες. Αλλά γαμώ το κέρατο μου ρε παιδιά. Από αυτά που έγραψα τι σκατά από όλα συγκρατήσατε απορώ πραγματικά.

Άστα να πάνε... 

εμ αυτο ειναι το ωραιο της υποθεσης..ο καθενας εχει την αποψη του..μην σκας κι εσυ..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H αλήθεια είναι ότι ένα μεσαίο κινητό έχει 4GB RAM , που προσωπικά το βρίσκω φυσιολογικό και αξιοποιήσιμο.

Τώρα γιατί οι εταιρίες κάνουν υπερβολές στα SPECS είναι προφανές! Για να εντυπωσιάσουν και να τραβήξουν τα φώτα της δημοσιότητας , αφού όλοι πάνω κάτω το ίδιο hardware χρησιμοποιούν - από τα ίδια εργοστάσια αγοράζουν parts και το ίδιο λειτουργικό "φοράνε". Τι απομένει για κερδίσουν λίγη δημοσιότητα σε έναν τόσο ανταγωνιστικό τομέα?

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, loypis είπε

εμ αυτο ειναι το ωραιο της υποθεσης..ο καθενας εχει την αποψη του..μην σκας κι εσυ..

ούτε εσύ όμως που σε ειρωνεύομαι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, inangelsheart είπε

γράφω σοβαρά ένα κατεβατό ολόκληρο και σχολίασες εντελώς εκτός τόπου χρόνου και θέματος αδερφέ και μου λες να κόψω την ειρωνεία. Κανονικά θα έπρεπε να αγνοήσω εντελώς και να μην ασχοληθώ... αλλά.... Διάβασε ΞΑΝΑ με προσοχή τι έχω γράψει η πρόσεχε τι σχολιάζεις γιατί μπορεί να ήθελες να γράψεις κάπου αλλού και έγραψες σε μένα. 

Παραδείγματα με αυτοκίνητα και δρόμους. Και οκ... αυτές είναι παιδικές ασθένειες. Αλλά γαμώ το κέρατο μου ρε παιδιά. Από αυτά που έγραψα τι σκατά από όλα συγκρατήσατε απορώ πραγματικά.

Άστα να πάνε... 

Το κατεβατό που έγραψες δεν δικαιολογεί πουθενά τις απλές ερωτήσεις που έκανα... Αλλά επειδή εσύ δεν διαβάζεις τι γράφουν οι άλλοι σε ξανά ρωτάω...

Τι άλλαξε την τελευταία τριετία σε απαιτήσεις ώστε τα κινητά με android για να δουλέψουν ιδανικά θέλουν 10gb μνήμη όπως υποστηρίζεις...

Καλό είναι να μην συγχύζεσαι και το βασικότερο να μην βρίζεις... σκτός και αν νομίζεις ότι το forum είναι τσιφλίκι σου, οπότε πάω πάσο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...