Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά κονσέρβας στο εξωτερικό!


Afrodity

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
1 ώρα πριν, YourTrueLegend είπε

1/10

IBTL

Aκου τωρα τι γινεται, επειδη τελευταια συχναζω αρκετα στο Μπλα και διαπιστωνω αναλογα ποστ που καταστρεφουν threads που κατα τ'αλλα παιζει να με ενδιεφεραν.
Οταν η ερωτηση ειναι legit, δεν υπαρχει λογος να σκιζετε το νημα πατοκορφα. Μια ερωτηση τυπου πως να μεταφερω κονσερβα στο εξωτερικο μπορει να απασχολησει εμενα σε 5 μηνες ή τον insertnickhere σε Χ μηνες. Oποτε για χαρη της παροχης της πληροφοριας τουλαχιστον, μην μπαινετε σε troll mode.
Και επειδη ελπιζω πως καταλαβαινουμε ολοι τη διαφορα αναμεσα σε ενα νημα τυπου "Πως να φτιαξω υγρο πυρ" με ενα τυπου "Μπορω να μεταφερω Χ πραγμα", ειναι τουλαχιστον ατοπο να στεκομαστε στην ποιοτητα του ΟΡ αντι στην ποιοτητα του νηματος.

Γενικα αμα βλεπετε κατι περιεργο, το κουμπι της Αναφορας ειναι η καλυτερη μεθοδος να εκφρασετε τη δυσαρεσκεια σας.
Σορι για την παρεμβαση αλλα καπου basta.

  • Like 10
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, stormrain said:

Aκου τωρα τι γινεται, επειδη τελευταια συχναζω αρκετα στο Μπλα και διαπιστωνω αναλογα ποστ που καταστρεφουν threads που κατα τ'αλλα παιζει να με ενδιεφεραν.
Οταν η ερωτηση ειναι legit, δεν υπαρχει λογος να σκιζετε το νημα πατοκορφα. Μια ερωτηση τυπου πως να μεταφερω κονσερβα στο εξωτερικο μπορει να απασχολησει εμενα σε 5 μηνες ή τον insertnickhere σε Χ μηνες. Oποτε για χαρη της παροχης της πληροφοριας τουλαχιστον, μην μπαινετε σε troll mode.
Και επειδη ελπιζω πως καταλαβαινουμε ολοι τη διαφορα αναμεσα σε ενα νημα τυπου "Πως να φτιαξω υγρο πυρ" με ενα τυπου "Μπορω να μεταφερω Χ πραγμα", ειναι τουλαχιστον ατοπο να στεκομαστε στην ποιοτητα του ΟΡ αντι στην ποιοτητα του νηματος.

Γενικα αμα βλεπετε κατι περιεργο, το κουμπι της Αναφορας ειναι η καλυτερη μεθοδος να εκφρασετε τη δυσαρεσκεια σας.
Σορι για την παρεμβαση αλλα καπου basta.

Το υγρο πυρ ηταν 10/10, οποτε η συγκριση ειναι αδικη.

Απο κει και περα, το σχολιο μου περα απο τον op "εγνωσμενης αξιας και ιστορικου" βασιζεται στον πολυ απλο συλλογισμο: Για τετοιες αποριες ειναι αρκετα παραλογο (για μενα) να ψαχνει καποιος απαντηση στο μπλα μπλα ενος τεχνολογικου φορουμ αντι στην ιδια την αεροπορικη (π.χ. αν οι κανονες στο ιντερνετ μοιαζουν ασαφεις για το συγκεκριμενο case, δεν χρειαζεται τιποτα παραπανω απο 1 τηλεφωνο του 1 λεπτου στην ιδια την αεροπορικη) αν πραγματικα καποιος προβληματιζεται με το ζητημα τοσο πολυ.

Τετοιου τυπου thread που πετανε και καλα legit αποριες που βαζουν αντιμετωπο τον ενα που μπορει να γνωριζει την απαντηση με τους 10 που θα νομιζουν οτι γνωριζουν, ενω ενα τηλεφωνο στην αεροπορικη αρκει, πιο πολυ για φυτιλια το βλεπω εγω, παρα για ουσιωδη απορια που δεν βρισκει απαντηση και θελει thread Χ σελιδων για την αναζητηση της αληθειας... Ξαναλεω απο op 0 posts, που το προηγουμενο thread ηταν "πειτε που πως να κρυψω απο τη μανα μου ενα δεμα που παραγγειλα απο το εξωτερικο στα κρυφα, διοτι ειναι αυστηρη κι αν το δει θα με μαλωσει". Διοτι και αυτο επαιξε το ρολο του στο σχολιο μου , και οχι καποια διαθεση για..."καταστροφη του thread".

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά τα λετε και οι 2 αλλά το ινσομνια βγαίνει 1ο στα αποτελέσματα στο google καθε φορά (και απο πισι που δεν εχει σχεση με το φορουμ ) οπότε λογικό μου φαίνεται να κάνουν λογαριασμό για το παραμικρό.

Επεξ/σία από Thulogur
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mclein είπε

γιατι να το φανε, επειδη μου απαγορευουν να παρω το κεικ μου επανω μην ανατιναχθει το πουλι με τα σιδερενια φτερα ;;;

Σωστά.

Γιατί να το φάνε αυτοί

Αν είναι να μου "φάει" κάποιος κάτι θα είναι η βλάκεία μου και αυτός στον οποίο το πλήρωσα μη γνωρίζοντας ότι θα το πετάξω λόγω των κανονισμών.

Σιγά περιμένουν να ξέρουμε ότι απαγορεύονται στα αεροπλάνα εδώ και κάμποσα χρόνια.

Θα αδειάσω 1 κιλό μέλι μέσα σε ένα κάδο (δεν επιτρέπεται να πετάς χύμα υγρά μέσα) να με κίνδυνο γίνει ένα σίχαμα κάπου, να καψονάρω και αυτόν που θα το καθαρίσει. Από εκεί θα εκινήσει η επανάσταση σύντροφοι, από το ένα αδιασμένο βάζο μέλι.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, tsifotis είπε



Προκειται για υπαλληλους αεροδρομιου που ειναι υποχρεωμενοι να ακολουθουν εναν συγκεκριμενο κανονισμο: ΥΓΡΑ ΠΑΝΩ ΤΩΝ 100ml σε χειραποσκευη δεν περνανε τον ελεγχο.
Πασιγνωστος ο λογος, αν τον βρισκουμε υπερβολικο ή οχι, είναι αλλο θεμα. Αντι να καθονται να εξεταζουν ενα ενα καθε υγρο που εφερες απο το σπιτι, είναι όντως μελι ή επικινδυνο χημικο; εχουν εναν γενικο κανονα: Βαλτε το στην χειραποσκευη και τελος.
Εγω ας πουμε προσωπικα δεν φοβαμαι αν ενας παππους κουβαλαει εναν συλλεκτικο ελβετικο σουγια με κορδελα που λεει στον καλυτερο εγγονο του κοσμου οτι θα κανει αεροπειρατεία.
Αλλα αντι να καθομαστε και εξεταζουμε καθε περιπτωση ο κανονισμος απαιτει να μην εχεις προσβαση σε κατι εστω και με υποψια κινδυνου. ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΙΝΑ.

Οι ουρες ειναι ηδη μεγαλες, δεν θα κατσουν οι υπαλληλοι ασφαλειας να κουβεντιαζουν με καθε επιβατη αν ειναι όχι υπερβολη για καθε διαφορετικο υγρο.

Αν ημουν υπαλληλος ασφαλειας αεροδρομιου και σε εβλεπα να ΑΔΙΑΦΟΡΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ και να νομιζεις οτι επιτηδες δεν σε αφηνω να παρεις ΕΣΥ κατ' εξαιρεση το βαζο με το μελι, αλλα αν' αυτου το χυνεις στον καδο, ενω ως σφραγισμενο μπορουσες καλλιστα αφου ξεχασες τον κανονισμο να το αφησεις να το παρεις καποιος αλλος (πχ σεκιουριτας ή καθαριστρια) μην παει χαμενο, θα σε θεωρουσα κακιασμενο και ανοητο.

Τις κολωνιες τις αφηνουν απο το duty free γιατι τις ελεγχουν πριν τις βαλουν στο καταστημα.
Εδω ο ιδιος ο πιλοτος που αμα θελει ριχνει το αεροπλανο, δεν τον αφηνει ο κανονισμος να προσπερασει την ασφαλεια. Ακομα κι αν πεταχτει για κατι στον χωρο πριν τον ελεγχο, θα τον ξαναλεγξουν οπως ολους μην κουβαλαει ξυραφακι μολις ξαναπερασει. 
 


 


 

Δε μπορει να το παρει κανεις, αν το κρατησουν στα X-ray. Οτι μαζευεται καταστρεφεται παρουσια συγκεκριμενων ατομων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, isay είπε

πόσο μεγαλο το βαζάκι; Πάνω απο 100ml;

Το μικρό μεταλλικό, γύρω στο μισό κιλό που είναι. Για δώρο ήταν κιόλας.  

4 ώρες πριν, mclein είπε

επρεπε να το ανοιξεις κ να το αδειασεις. να το ξερεις την επομενη φορα :D 

Εκτός που δε νομίζω να το έκανα έτσι κι αλλιώς, δεν ήταν η στιγμή. Δεν υπήρχε ούτε χρόνος, ούτε διάθεση για τέτοιες διαφωνίες.

23 λεπτά πριν, DrLo είπε

Οι υπεύθυνοι κάνουν την δουλειά τους.

Βλάκες θα υπάρχουν πάντα όμως που θα νομίζουν ότι το αεροπλάνο το 2018 είναι το ΚΤΕΛ από το οποίο ήρθαν από το χωριό τους και θα παραξενεύονται που δε τους αφήνουν να μπαίνουν με μέλια, αυγά, κότες και κεφαλοτύρια.

Εντάξει, απλά δεν μας πήγε στο μυαλό δεν είναι και τόσο μεγάλη βλακεία νομίζω... :)

 

Edit, για αυτό που λέτε γιατί να ανοίγει ολόκληρο θέμα κτλ, γι'αυτό ήταν πολύ ωραίο τόπικ οι μικρές απορίες, σύντομες απαντήσεις! Αυτό και πόσες άλλες απορίες θα μπορούσε να απαντηθεί εκεί δηλαδή!

(Έχω κάνει και club και δεν έχει μπει ούτε ένας! :cry: ).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, zio10 είπε

Το μικρό μεταλλικό, γύρω στο μισό κιλό που είναι. Για δώρο ήταν κιόλας.  

Για αυτό στο κράτησαν. Στις χειραποσκευές επιτρέπονται δοχεία με υγρά έως τα 100ml και ΟΛΑ μαζί μέχρι 1000ml, δηλαδη 1 λιτρο. Δεν εχει σημασία αν ήταν νερο, μέλι, κρασί, αλκοολ ή σαμπουαν. Αν είχες μικρά βαζάκια μικροτερα των 100ml, το μελι θα περνουσε κανονικα. 

Αυτοι οι όροι ειναι valid πάνω απο 6-8 χρόνια (μπορει και νωριτερα αλλα δε θυμαμαι) οποτε απλά πήγες λιγο αδιάβαστος. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, isay είπε

Για αυτό στο κράτησαν. Στις χειραποσκευές επιτρέπονται δοχεία με υγρά έως τα 100ml και ΟΛΑ μαζί μέχρι 1000ml, δηλαδη 1 λιτρο. Δεν εχει σημασία αν ήταν νερο, μέλι, κρασί, αλκοολ ή σαμπουαν. Αν είχες μικρά βαζάκια μικροτερα των 100ml, το μελι θα περνουσε κανονικα. 

Αυτοι οι όροι ειναι valid πάνω απο 6-8 χρόνια (μπορει και νωριτερα αλλα δε θυμαμαι) οποτε απλά πήγες λιγο αδιάβαστος. 

Το ήξερα αυτό με τα υγρά, αλλά δεν θεωρήσαμε το μέλι υγρό μάλλον. Πίστευα ότι θα περάσει σαν σφραγισμένο τρόφιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μορφη και ο όγκος εχουν σημασία, άσχετα απο το ιξώδες  ή την συσκευασία του. Και σφραγισμένο μπουκαλακι νερο να εχεις πάλι θα το κρατήσουν, όπως και μέλι, λάδι, σαμπουαν, κλπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2018 στις 7:46 ΜΜ, isay είπε

Αυτοι οι όροι ειναι valid πάνω απο 6-8 χρόνια (μπορει και νωριτερα αλλα δε θυμαμαι) οποτε απλά πήγες λιγο αδιάβαστος. 

12 για την ακρίβεια, από το 2006 😛

Προφανώς οι νομοθέτες είχαν στο νου τους τον βασικό ορισμό του υγρού ως κάθε ουσία που παίρνει το σχήμα του δοχείου που την περιβάλλει και έχει συγκεκριμένο ογκο. :D

Ως υγρά που υπόκεινται στους περιορισμούς των αεροδρομίων θεωρούνται επίσης οι μαγιονέζες, τα πατέ, τα πάρα πολυ μαλακά τυρια και τα τυριά τύπου φιλαδέλφεια, βούτυρα, πλαστελίνες/ play doh, νουτέλες κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, mclein είπε

ετζιαν + ραιαν δεν περναει. μου εχουν κοψει 3 ως τωρα !!!

μα τον έλεγχο δεν τον κάνουν οι αεροπορικές αλλά προσωπικό του αεροδρομίου. Δεν έχουν λόγο οι αεροπορικές σε αυτά.

Επεξ/σία από bilya
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, bilya είπε

μα τον έλεγχο δεν τον κάνουν οι αεροπορικές αλλά προσωπικό του αεροδρομίου. Δεν έχουν λόγο οι αεροπορικές σε αυτά.

εχεις δικιο, απλα ετυχε να πεταω με αυτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...