Προς το περιεχόμενο

ΕΝΦΙΑ (Ε9) για απαλλαγή τελών φοίτησης σε μεταπτυχιακό


vlzvl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας,
με έχουν επιλέξει σε ένα μεταπτυχιακό και λόγω μηδενικών ατομικών εσόδων πέρσι θέλω να κάνω χρήση του δικαιώματος απαλλαγής των τελών φοίτησης, σύμφωνα με τον καινούργιο ν. 4485/2017, άρθρο 35. Όμως ένα από τα δικαιολογητικά είναι το Ε9 (ενφια), το οποίο δεν έχω κάνει ποτέ μου καθώς είμαι φιλοξενούμενος και δεν είχα ποτέ περιουσιακά στοιχεία στο όνομα μου. Δεν μπορώ να κάνω και τώρα καθώς είναι εκπρόθεσμο και δεν έχω καμία όρεξη να πληρώσω τα 100 ευρώ της εκπρόθεσμης δήλωσης για ακίνητα που δεν έχω. Αν το δεχτεί  κιόλας, καθώς κενές  δηλώσεις Ε9 διάβασα στο παρελθόν ότι δεν τις δέχεται το σύστημα.

Τι φάση? προς το παρόν απλώς έκανα μια υπεύθυνη δήλωση (με γνήσιο υπογραφής, από ΚΕΠ όμως, όχι ΔΟΥ) ότι δεν έχω περιουσιακά στοιχεία, μαζί με στοιχεία φιλοξενίας διασταύρωσης του Ε1 του δικού μου με το Ε1 των γονέων μου.
Αρκεί αυτό ή μπορούν να μου δώσουν καμιά εξτρά βεβαίωση από τη ΔΟΥ μου? Ξέρει κανένας?

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από vlzvl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 λεπτά πριν, zio10 είπε

Τα 100€ πάντως δεν βεβαιώνονται αμέσως, κάποια στιγμή μπορεί να εμφανιστούν...ίσως αξίζει δηλαδή να το κάνεις. 

και τι θα λέει μέσα; ποια μεταβολή θα βάλει;

Από παλιά βρήκα αυτό... αλλά πολύ παλιά (2010) :(

Αύριο θα κάνω μια ερώτηση στο λογιστή μου... αν και νομίζω ότι εδώ έχει λογιστές που μπορούν να βοηθήσουν

https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/73286-ε9-χωρισ-να-εχουμε-ακινητα-μετα-απο-γαμο/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gregdel είπε

και τι θα λέει μέσα; ποια μεταβολή θα βάλει;

Από παλιά βρήκα αυτό... αλλά πολύ παλιά (2010) :(

Αύριο θα κάνω μια ερώτηση στο λογιστή μου... αν και νομίζω ότι εδώ έχει λογιστές που μπορούν να βοηθήσουν

https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/73286-ε9-χωρισ-να-εχουμε-ακινητα-μετα-απο-γαμο/

Δεν ξέρω, απλά για το πρόστιμο έγραψα! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Δεν ξέρω, απλά για το πρόστιμο έγραψα! :) 

 

Πάντως με αφήνει να κάνω δήλωση Ε9 για όποια χρονιά θέλω, αλλά προφανώς εκπρόθεσμη και μπορώ να πατήσω και το λινκ Οριστική υποβολή δήλωσης Ε9 που έχει. Αλλά προφανώς είναι η τελευταία λύση αν μου πουν διάφορα η ΔΟΥ και το πανεπιστήμιο που θα δεχθεί τα δικαιολογητικά μου. Ευχαριστώ για το λινκ πάντως, καλό θα'ταν να ξέραμε αν υπάρχει κάποιο άρθρο σε κάποιο ΦΕΚ περί υποχρέωσης υποβολής ενφιά / Ε9..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν σου δινει την δυνατοτητα να εκτυπωσεις το Ε9? Απο την στιγμη που δεν εχεις κατι στο ονομα σου δεν χρειαζεται να κανεις υποβολη, εχεις απλα μηδενικο/κενο Ε9

 

Edit: αναφερομουν σε αυτες τις επιλογες

 

Screenshot_2018-09-30-01-45-13-751_org.mozilla.firefox.png

Επεξ/σία από jakegate7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε τι Ε9 τι λες;

 

Κανένα ε9 δεν θα υποβάλλεις αφού δεν έχεις ακίνητα.

 

Το μόνο που θα κανεις αν σου ζητήσει κανείς περιουσιακή κατάσταση είναι να πας στο '18 να πατήσεις την καρτέλα που λέει λέει περιουσιακή κατάσταση και θα λέει ότι δεν έχει διαμορφωθεί τίποτα κάνεις ένα print screen και τους δείχνεις αυτό.

 

Μην πατάς πράγματα που δεν ξέρεις και κάνεις καμιά βλακεία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@logistoulis αν δεν εχεις περουσιακά στοιχεία δεν σου δινει τις επιλογές εκτύπωσεις που έβαλα παραπάνω πχ "Εκτύπωση περουσιακής κατάστασης 2018"

edit: είδα τώρα την φωτογραφία του vlzvl , και δεν σου εμφανίζει αυτές τις επιλογές

Επεξ/σία από jakegate7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Ρε φίλε τι Ε9 τι λες;

Κανένα ε9 δεν θα υποβάλλεις αφού δεν έχεις ακίνητα.

Το μόνο που θα κανεις αν σου ζητήσει κανείς περιουσιακή κατάσταση είναι να πας στο '18 να πατήσεις την καρτέλα που λέει λέει περιουσιακή κατάσταση και θα λέει ότι δεν έχει διαμορφωθεί τίποτα κάνεις ένα print screen και τους δείχνεις αυτό.

Μην πατάς πράγματα που δεν ξέρεις και κάνεις καμιά βλακεία

Επειδή δεν έχω κάνει ποτέ μου Ε9, σε όποια χρονολογία και να πάω και να πατήσω οτιδήποτε από τα tabs επάνω μου βγάζει απλά ότι δεν έχω κάνει κάτι στο παρελθόν και δεν μπορώ να εκτυπώσω απολύτως τίποτα στη περιουσιακή κατάσταση. Μόνο να υποβάλλω με αφήνει που προφανώς δεν θέλω γιατί μου ανοίγει αμέσως ακίνητα, γήπεδα και κάτι τέτοια και στρίβω αμέσως. Τι να τους εκτυπώσω, το κείμενο "δεν έχει υποβληθεί στο παρελθόν..." κλπ. που μου βγάζει ως κείμενο κάτω?

Η συγκεκριμμένη εικόνα που έχω είναι η παρακάτω:

taxisnet.jpg.b211c8b26b9e7fa8f50d922452d5d814.jpg

Επεξ/σία από vlzvl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/9/2018 στις 2:34 ΜΜ, vlzvl είπε

Επειδή δεν έχω κάνει ποτέ μου Ε9, σε όποια χρονολογία και να πάω και να πατήσω οτιδήποτε από τα tabs επάνω μου βγάζει απλά ότι δεν έχω κάνει κάτι στο παρελθόν και δεν μπορώ να εκτυπώσω απολύτως τίποτα στη περιουσιακή κατάσταση. Μόνο να υποβάλλω με αφήνει που προφανώς δεν θέλω γιατί μου ανοίγει αμέσως ακίνητα, γήπεδα και κάτι τέτοια και στρίβω αμέσως. Τι να τους εκτυπώσω, το κείμενο "δεν έχει υποβληθεί στο παρελθόν..." κλπ. που μου βγάζει ως κείμενο κάτω?

Η συγκεκριμμένη εικόνα που έχω είναι η παρακάτω:

taxisnet.jpg.b211c8b26b9e7fa8f50d922452d5d814.jpg

Αυτό που βλέπεις θα εκτυπώσεις από το browser , αυτό θα τους πας, δεν υπάρχει σε pdf  να το κατεβάσεις.

Επεξ/σία από black_widow
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Αυτό που βλέπεις θα εκτυπώσεις από το browser , αυτό θα τους πας, δεν υπάρχει σε pdf  να το κατεβάσεις.

Όντως αυτό εκτύπωσα και τους πήγα. Είχα κάνει και μια υπεύθυνη δήλωση αλλά δεν ασχολήθηκαν καν με αυτή, πιο πολύ τους ένοιαζε αν φαίνεται κάτι στο Ε1 απότι κατάλαβα.... Αλλά όταν μιλάμε για απαλλαγές διδάκτρων γινόμαστε πιο τυπικοί.  Μια χαρά το δέχτηκαν οπότε βγήκε αποτέλεσμα :) 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλησπέρα , vlzvl οσον αφορα την απαλλαγη διδακτρων , ως μη εξαρτωμενο μελος και με δικια σου φορολογικη δηλωση , χρειαστηκαν τα φορολογικα δεδομενα της οικογενειας σου η δεν εχουν καμια σχεση ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...