Προς το περιεχόμενο

Βραχυκύκλωμα σε hyundai sonata 1990


sstratos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, georgeγ είπε

Δεν πρόκειται για βραχυκύκλωμα αλλά ελιωσε λογω κακής επαφής που έκανε η ασφάλεια.χρειάζεσαι αντικατάσταση ασφάλειας και ασφαλειοθηκης

 

Αυτό. Κάπου δεν πατούσε καλά και ανέβαζε θερμοκρασία. Σε βραχυκύκλωμα απλά καίγεται ασφάλεια, επίσης και περισσότερο ρεύμα να ήρθε για το χ,ψ λόγο πάλι θα την έκαιγε οπότε αλλαγή της ασφάλειας και δες αν μπορείς να διορθώσεις την ασφαλειοθήκη της.

 

11 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Εάν έχεις σκοπό να το κρατήσεις , άρχισε να ψάχνεις ολόκληρη την πλεξούδα της μηχανής μαζί και τις ασφαλειοθήκες

Για ποιο λόγο να το κάνει αυτό; Aν η 40αρα ασφαλειοθήκη δεν μπορεί να γίνει θα βγάλει μια αντίστοιχη φύσα ο ηλεκτρολόγος και λύθηκε το πρόβλημα. Τώρα βέβαια αν όλες οι ασφάλειες έχουν αρπάξει με τον ίδιο τρόπο ναι θα χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

 

Για ποιο λόγο να το κάνει αυτό; Aν η 40αρα ασφαλειοθήκη δεν μπορεί να γίνει θα βγάλει μια αντίστοιχη φύσα ο ηλεκτρολόγος και λύθηκε το πρόβλημα. Τώρα βέβαια αν όλες οι ασφάλειες έχουν αρπάξει με τον ίδιο τρόπο ναι θα χρειαστεί.

Ας το δεί πρώτα κάποιος ηλεκτρολόγος και μετά αποφασίζει. Πάντως δεν θα πάει χαμένη να έχει καβάτζα καθώς είναι 28 ετών αμάξι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα γιατι μου εχει βγάλει την ψυχή! Το αυτοκινητο το πήγα στον ηλεκτρολόγο , εγινε επισκευή στο δυναμό + αυτόματάκι κόστος 80 ευρώ. Μετά απο 3 ημέρες παθαίνω πάλι το ίδιο πρόβλημα (δεν δουλεύαν τα ηλεκτρικά παράθυρα/ραδιο και εσβησε ο κινητήρας) , το πήγα σε άλλο ηλεκτρολόγο , μου ξανά άλλαξε το αυτόματο , άλλα 50 ευρώ!! Μάλιστα μου είπε οτι αυτο που μου ειχε βαλει ο αλλος δεν ηταν καινούργιο και μου το έδειξε κιόλας.

Χθές 3η φορά παθαίνω το ίδιο !!! Ανάβει λαμπάκι μπαταρίας+θαυμαστικό στο ταμπλό , και μετά απο 1-2 χιλιόμετρα σβήνει πάλι.... Το ξαναπήγα...

Τι άλλο να του πώ (του ειδικού 🤬) να κοιτάξει !?!?!?!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bromiaris είπε

Μήπως να κοιτάξεις εσυ να αγοράσεις κανένα αυτοκίνητο και να αφήσεις το χρέπι να πεθάνει με αξιοπρέπεια ;;;;; 

Δεν έιναι λύση αυτό σε κάθε πρόβλημα να αλλάζουμε αυτοκίνητο ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, aGka8l είπε

Δεν έιναι λύση αυτό σε κάθε πρόβλημα να αλλάζουμε αυτοκίνητο ..

Το λες αυτό για αυτοκίνητο σχεδόν 29 ετών!!!;;;;;;;;;;;; Με μηδενική παθητική και ενεργητική ασφάλεια...;;;;;;;;;

Έλα πες μας ότι απλά τρολάρις...

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Το λες αυτό για αυτοκίνητο σχεδόν 29 ετών!!!;;;;;;;;;;;; Με μηδενική παθητική και ενεργητική ασφάλεια...;;;;;;;;;

Έλα πες μας ότι απλά τρολάρις...

Να δώσει το αμάξι του 90, 500€ , να βάλει αλλά 2000€ να πάρει ένα του 2001 με 2500€ και να ψάχνεται για να λύσει τα προβλήματα που άφησε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης . Από την στιγμή που τον καλύπτει η δεν μπορεί να πάρει άλλο τι πιο λογικό από το να φτιάξει τι πρόβλημα που του παρουσιάζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aGka8l είπε

Να δώσει το αμάξι του 90, 500€ , να βάλει αλλά 2000€ να πάρει ένα του 2001 με 2500€ και να ψάχνεται για να λύσει τα προβλήματα που άφησε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης . Από την στιγμή που τον καλύπτει η δεν μπορεί να πάρει άλλο τι πιο λογικό από το να φτιάξει τι πρόβλημα που του παρουσιάζει 

Έχεις δίκιο. Αφού το 29 ετών αυτοκίνητο ακόμα τσουλάει, άσχετα με το πόσες και το πόσο συχνά βγάζει βλάβες... και φυσικά άσχετα αν είναι κινούμενος "χάρος" με ανύπαρκτη παθητική ή ενεργητική ασφάλεια για όποιον έχει την τύχη να είναι επιβάτης του... σίγουρα ΔΕΝ χρειάζεται αντικατάσταση!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και 2ο αυτοκίνητο ενα citroen saxo 1.100 πολύ ποιό καινούργιο , αλλά το sonata είναι μεγάλο και ευρύχωρο μέσα (κυρίως για τα παιδιά)... Δεν υπάρχει δυνατότητα αγοράς νέου....

Είναι σε καλή κατάσταση βέβαια ανεξάρτητα απο τα 480.000 χιλιόμετρα , έχουν αλλαχτεί όλα εκτος απο τις λαμαρίνες,  μέχρι και μοτέρ ολόκληρο πρίν απο 2 χρόνια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sstratos είπε

Επαναφέρω το θέμα γιατι μου εχει βγάλει την ψυχή! Το αυτοκινητο το πήγα στον ηλεκτρολόγο , εγινε επισκευή στο δυναμό + αυτόματάκι κόστος 80 ευρώ. Μετά απο 3 ημέρες παθαίνω πάλι το ίδιο πρόβλημα (δεν δουλεύαν τα ηλεκτρικά παράθυρα/ραδιο και εσβησε ο κινητήρας) , το πήγα σε άλλο ηλεκτρολόγο , μου ξανά άλλαξε το αυτόματο , άλλα 50 ευρώ!! Μάλιστα μου είπε οτι αυτο που μου ειχε βαλει ο αλλος δεν ηταν καινούργιο και μου το έδειξε κιόλας.

Χθές 3η φορά παθαίνω το ίδιο !!! Ανάβει λαμπάκι μπαταρίας+θαυμαστικό στο ταμπλό , και μετά απο 1-2 χιλιόμετρα σβήνει πάλι.... Το ξαναπήγα...

Τι άλλο να του πώ (του ειδικού 🤬) να κοιτάξει !?!?!?!?

Με την ασφαλειοθηκη τι έκανες; την άλλαξες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μου είπαν ότι δεν χρειάζεται.

Η καμμένη εξωτερικά ασφάλεια ήταν λόγο τοπικής θερμοκρασίας λόγο μή καλής επαφής....

Ετσι είπε.....

Spoiler

..... ο ειδικός ηλεκτρολόγος 🙄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Warzycha είπε

Και το ρωτας το παιδι αν εχει λεφτα να το αλλαξει;

Ας ειμαστε λιγο σοβαροι...

 

2 ώρες πριν, sstratos είπε

Υπάρχει και 2ο αυτοκίνητο ενα citroen saxo 1.100 πολύ ποιό καινούργιο , αλλά το sonata είναι μεγάλο και ευρύχωρο μέσα (κυρίως για τα παιδιά).

Είναι σε καλή κατάσταση βέβαια ανεξάρτητα απο τα 480.000 χιλιόμετρα , έχουν αλλαχτεί όλα εκτος απο τις λαμαρίνες,  μέχρι και μοτέρ ολόκληρο πρίν απο 2 χρόνια

Σαφώς και τα χρήματα παίζουν τον σημαντικότερο ρόλο, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας να θεωρούμαι φυσιολογικό να εμπιστευόμαστε την δική μας ζωή και ακόμα χειρότερα την ζωή αγαπημένων μας δικών μας ανθρώπων (παιδιά) σε ένα αυτοκίνητο 30 χρονών που δεν έχει καμία μα καμία ασφάλεια!

Και άντε να θεωρήσω ότι ο φίλος είναι ο καλύτερος οδηγός του κόσμου… ο πιο προσεκτικός… θα είναι οι άλλοι οδηγοί το ίδιο προσεκτικοί?

Τέλος πάντων ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του και παίρνει τα δικά του ρίσκα…

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...