Προς το περιεχόμενο

Προγραμματισμός


billakossss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδία

Θέλω να ξεκινήσω να μαθαίνω προγραμματισμό και λέω να ξεκινήσω με java...

Βρήκα κάποια βιβλία στα ελληνικά

Απλά ήθελα να σας ρωτήσω...

Να πάρω Ελληνικά βιβλία προγραμματισμού η όχι??

Έχει μεγάλη διαφορά?? Αν πάρω βιβλίο στα Ελληνικά θα μπορέσω να μάθω???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, billakossss είπε

Καλησπέρα παιδία

Θέλω να ξεκινήσω να μαθαίνω προγραμματισμό και λέω να ξεκινήσω με java...

Βρήκα κάποια βιβλία στα ελληνικά

Απλά ήθελα να σας ρωτήσω...

Να πάρω Ελληνικά βιβλία προγραμματισμού η όχι??

Έχει μεγάλη διαφορά?? Αν πάρω βιβλίο στα Ελληνικά θα μπορέσω να μάθω???

 

Να μην αρχίσεις με Java. Άρχισε με δύο πράγματα. Πιάσε ένα βιβλίο αλγοριθμικής που είναι το βασικότερο, να μπεις στην λογική του προγραμματισμού, καθαρή λογική χωρίς τις ιδιοτροπίες της κάθε γλώσσας και μετά δες Python. Εγώ δεν θα ήθελα να ξεκινήσω με μια γλώσσα όπως η Java, επειδή σε βάζει στην λογική του OOP πριν καν μάθεις την ΑΒ του προγραμματισμού. Η Python είναι πιο εκφραστική και φιλική προς τον νέο προγραμματιστή.

Για τα βιβλία: εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα καλό βιβλίο για αλγορίθμους, σε ότι γλώσσα θες, δεν πας να μάθεις κάτι advanced τώρα, 5 βασικά πράγματα τα έχουν όλα. Την Python θα την μάθαινα από το internet. Αν δεν σε βολεύει, καλύτερα πάρε ένα αγγλικό βιβλίο, επειδή δεν θα συναντήσεις πουθενά άλλη γλώσσα όταν ψάχνεις για τον προγραμματισμό και είναι καλό να εξοικειωθείς.

 

Welcome to the club.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ξέρεις μαθηματικά; Όχι.

Μαθαίνεις με ελληνικά βιβλία; Ναι.

Όπως είπαν και παραπάνω η Java δεν είναι κι ό,τι καλύτερο για πρώτη γλώσσα. Είναι αρκετά σύνθετη κι ίσως είναι καλύτερα να πας με κάτι πιο εύκολο στην εκμάθηση, όπως η Python.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε περνώ ένα βιβλίο για τν εισαγωγή στους αλγόριθμους μετά εξασκούμε με python...

Και αφού τα κάνω αυτά...μπορώ να πάω σε java η σε όποια άλλη γλώσσα θέλω??

Συγνώμη κιόλας παιδιά ...Απλά πριν καμία 8ετια είχα κάνει html και c και δεν θυμάμαι απολύτως τίποτα ..Απλώς θέλω να ξαναρχισω από τν αρχή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα πάθεις και τίποτα αν ξεκινήσεις με Java πάντως, μην τρελαίνεσαι.

Πιο πολλή σημασία έχει στο επίπεδο σου να βρίσκεις ενδιαφέρον αυτό που κάνεις, αλλιώς θα τα παρατήσεις όταν αρχίσει να θέλει πολλή μελέτη.

Καλό θα είναι η αλλαγή στα αγγλικά να γίνει νωρίτερα παρά αργότερα, αλλά πάλι μην τρελαίνεσαι, δε θα σημαδέψει τη ζωή σου.

Just now, billakossss said:

Και αφού τα κάνω αυτά...μπορώ να πάω σε java η σε όποια άλλη γλώσσα θέλω??

Αν μάθεις προγραμματισμό, ναι. Αν μάθεις παπαγαλίες αυτά που λέει το όποιο βοήθημα χρησιμοποιήσεις, δε θα έχεις μάθει τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι η Java για αρχη, και μετα θα σου φαινονται οι υπολοιπες πολυ ευκολες. Το θεμα δεν ειναι η γλωσσα, αλλα να μαθεις να σκεφτεσαι αλγοριθμικα. Στις γλωσσες μονο η συνταξη αλλαζει. Παρα πολυ καλα μαθηματικα δε θα ελεγα οτι χρειαζεσαι γενικοτερα, βεβαια εξαρταται και το αντικειμενο που θελεις να εμβαθυνεις. Καλη αρχη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωμη μου θα ηταν να ριξεις μια πολυ γρηγορα ματια πρωτα στην c  να δεις λιγακι for loops arrays  κτλ  αν εισια σε πολυ αρχαριο επιπεδο και μετα να γινει η μεταβαση στην java.  κατα δευτερον οταν μπεις java  ωραιο βιβλιο  ειναι το head first  και σε συνδιασμο με ενα μαθημα στο παμακ  που το εχουν βιντεοσκοπησει Live https://www.youtube.com/watch?v=3aPoSpVfdNM&list=PLPQ9mGt4tRsadCI0E4O8qeJqIKMlcO1GT .

τωρα απο εκιε και περα τα μαθηματικα ειναι χρησιμα γιατι σε μαθαινουν να σκεφτεσαι οχι μονο στον προγραμματισμο αλλα σε ολη φαση της ζωης σου, χρησιμοποιεις λογικη και να συνδιαζεις  δεδομενα να βγαζεις το αποτελεσμα .μπορει ποτε σου να μην τα χρησιμοποιεις γιατι θα υπαρχουν ετοιμες βιβλιοθηκες που να κανουν ολη την δουλεια ,αλλα κατεμε ειναι αυτο που ιπα πιο πανω σου ανοιγουν το μυαλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω θα συμφωνησω με τον Dinos. Οσο για τα ελληνικα βιβλια, ναι μπορεις να μαθεις και με ελληνικα βιβλια αλλα τους ορους πρεπει να τους ξερεις απαραιτητα στα  αγγλικα γιατι σιγουρα θα χρειαστεις να κοιταξεις καποια στιγμη ξενη βιβλιογραφια, stackoverflow και γενικα βοηθεια στο ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...