Προς το περιεχόμενο

"η σύνδεση σας δεν είναι ιδιωτική" σφάλμα


DarkNemessis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, έπειτα από φόρματ που έκανα στον υπολογιστή λόγω εγκατάστασης SSD, άρχισα να περνάω πάλι τα βασικά προγράμματα και ενώ στην αρχή όλες οι ιστοσελίδες δούλευαν νορμάλ, ξαφνικά άρχισε να πετάει αυτό το σφάλμα.. Σπάω το κεφάλι μου αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει.. Κοίταξα και την ώρα/ημερομηνία του υπολογιστή μήπως έχει απόκλιση αλλά είναι μια χαρά.. Κάποια βοήθεια; 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DarkNemessis είπε

Καλησπέρα σε όλους, έπειτα από φόρματ που έκανα στον υπολογιστή λόγω εγκατάστασης SSD, άρχισα να περνάω πάλι τα βασικά προγράμματα και ενώ στην αρχή όλες οι ιστοσελίδες δούλευαν νορμάλ, ξαφνικά άρχισε να πετάει αυτό το σφάλμα.. Σπάω το κεφάλι μου αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει.. Κοίταξα και την ώρα/ημερομηνία του υπολογιστή μήπως έχει απόκλιση αλλά είναι μια χαρά.. Κάποια βοήθεια; 

Ευχαριστώ 

Έχεις κάνει ενημέρωση στον browser σε τελευταία έκδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑταρχήν ΠΟΥ στο βγάζει και επειδή υποθετω σε browser

  • Σε ποιο browser
  • Σε συγκεκριμένη ή σε όλες τις httpS σελίδες ;
  • Στο κάνει και στους αλλους browsers του υπολογιστή σου;
  • Ο υπολογιστης σου είναι με ενσυρματη συνδεση ή με ασυρματο wifi;

Δώσε λοιπον παραπάνω πληροφορίες και το συνηθες σε τετοια θεματα ειναι 

  • λαθος ημερομηνια
  • κάποιο προγραμμα (πχ antivirus) που ελεγχει ΚΑΙ το https traffic
  • κάποιος σνιφαρει το δικτυο σου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ο browser ειναι στη τελευταια εκδοση. Τον Google Chrome χρησιμοποιω. 
Κανει το ιδιο και το Opera
Σε όλες τις https σελιδες.
Ενσυρματη συνδεση εχω στον υπολογιστη.
Αntivirus προγραμμα δεν υπαρχει στον υπολογιστη.

Ωρα και ημερομηνια τσεκαρα και χθες κ ειναι κανονικα. image.png.ee8c30a4e4df54f1917fb7f855331a63.png
Πως να καταλαβω αν καποιος σνιφαρει το δικτυο μου; αν και μου φαινεται απιθανο γιατι τοσο καιρο τωρα μετα το φορματ μου πεταξε αυτο το προβλημα και σκεφτομαι μην εχει παει τιποτα λαθος με τους lan drivers της μητρικης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, λογικα, το δικτυο μου δεν πρεπει να εχει προβλημα αφου απο κινητο αμα παω να μπω στις ιδιες σελιδες που μου βγαζει το σφαλμα, ειναι ολα κομπλε..
Τωρα που το σκεφτομαι χαλασε κ ο ηχος και δν μου βγαζει αυτα εδω, οποτε υποψιαζομαι οτι κατι τρεχει με τους drivers αλλα τους εσβησα κ τους εγκατεστησα παλι και δεν αλλαξε τιποτα...

 

image.png.24faf2cae75b5e53c54c6800085c0aa2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το snifing γινεται πολύ πιο ευκολα στις ενσυρματες συνδεσεις (μη ρωτήσεις το γιατί).

Οπως τα περιγράφεις μένουν ειτε προγραμμα (πες και το driver αν θες) ή sniff δικτύου. Ο ποιο ευκολο τροπος να καταλήξεις ειναι να αποκλείσεις το δευτερο, κάνοντας boot με κάποιο linux live dvd, δηλαδη να παρακάμψεις τα windows. Αν με linux live ΔΕΝ εχεις προβλημα, τοτε είναι σιγουρα προγραμμα στον υπολογιστη σου, ενω αν και στο linux κάνει το ιδιο, σιγουρα σου σνιφάρουν το δικτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πώς αντιμετωπιζεται αυτο το σνιφαρισμα; Που νομιζω δν ειναι αυτο γιατι απο κει που πηγαιναν ολα ρολοι, καποιο προγραμμα εγκατεστησα και χαλασε και ο ηχος και αυτο.. Σκεφτομαι να ξανακανω φορματ μιας κ δν εχω περασει τιποτα οποτε ειναι αδειος ο υπολογιστης ετσι κ αλλιως.. Αλλα αμα ειναι αυτο το σνιφαρισμα τελικα, τι πρεπει να κανω;

Λοιπον, εβαλα το καλωδιο του ethernet στο λαπτοπ μου και μπηκα στις ιδιες σελιδες που προσπαθω να μπω απο το desktop.. Ολες φορτωνουν απροβληματιστα.. Αρα καποιο προγραμμα παρεμβαινει.. Τι να κανω; φορματ απ την αρχη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σνιφαρισμα ειναι οταν κάποιος καταφέρνει να μπει στο δικτυο σου και παρακολουθει ολο το traffic. Σε αυτή την περιπτωση ασφαλίζεις το δικτυο σου

Αντιστοιχα μπορει να γινει αν εσυ μπεις σε κάποιο αλλο δικτυο που τρέχει sniffer ή αν στο μηχανημα σου χρησιμοποιείς κάποιο proxy/vpn που είναι κακοβουλο (συνήθως τα δωρεαν απο αγνωστες πηγές). Σε αυτή την περιπτωση χρησιμοποιείς αλλο δικτυο ή αλλαζεις proxy/vpn

Τέσπα και εγω θεωρώ πιο πιθανο κατι να εχει προβλημα στο μηχανημα σου και οχι να σε σνιφαρουν, απλά σου ειπα νωριτερα το linux live dvd σαν ευκολη λυση να δεις που να κοιταξεις σιγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τελη, αναβαθμισα τα windows7 σε windows 10 pro, πραγμα που επρεπε να εχω κανει εδω και πολυ καιρο και ολα εφτιαξαν κ δουλευουν ρολοι.. Και οι σελιδες και ο ηχος που ειχε θεμα.. 

Επεξ/σία από DarkNemessis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...