Προς το περιεχόμενο

[ΤΕΛΟΣ - Sold Out] [Android TV BOX] Mecool M8S pro 3/32 - 52 ευρω @banggood


isay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το πηρα και ο θεος βοηθος για καμια ταινια μεσω usb κλπ και κανα netflix σε 720p. ελπιζω να κανει την δουλεια του και να μην εχω προβλημα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αλλάζει το πρότυπο η digea ίσως σε κανα χρόνο πότε ζυγιστε καλά μήπως πάρτε κάτι που έχει και επίγειο/δορυφορικό δέκτη.. οταν ξαναβγεί σε προσφορά αν δεν επείγει η αγορά box σήμερα.
κοιτάξτε specs και αποφασίστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, villasg είπε

Μου ηρθε και email απο Gearbest

dsZlmGu.png

Το m8s pro L ειναι σχεδόν ισάξια καλό με αυτό της προσφοράς και οι διαφορές τους ειναι

  • Το L εχει ddr3, ςνω το σκετο ddr4, το οποιο ειναι εμφανες σε gaming και γενικά σε απαιτητική χρηση. Για απλη casual χρηση δεν υπάρχει διαφορα
  • Δεν έχει reset button οποτε γινεται δυσχρηστο για κάποιο που θελει να περνά custom roms. Υπάρχουν πατέντες (ευκολες ή δυσκολες) αλλά δεν ειναι ευχρηστα σαν το reset button του σκετου
  • Δεν ξέρω ποσο πρακτικό ειναι το voice πληκτρολογιο γιατί δεν το εχω δοκιμάσει, δεν εχει πεσει στα χέρια μου. Εχεις εσυ εμπειρία χρήσης; Θα με ενδιέφερε η γνώμη σου αν παιζει καλα. Ετσι κι αλλιως το κλασσικο remote του mecool ειναι καλό

Πέρα απο αυτό ξέρεις οτι έχω μια σχετική αλλεργία με την gearbest (λόγω της αξιοπιστίας του) οποτε θα αγοραζα το συγκεκριμένο μονο αν δεν ειχα εναλλακτικές λύσεις. Βάλε το ρε σαν ξεχωριστή προσφορά, μηπως ενδιαφερει κάποιον που δεν θα το δει εδω μέσα χωμένο. 

Για αυτό πάντως που λες βλεπω τελική τιμή 64 μαζι με μεταφορικά priority direct mail (του gearbest) αλλα για αποστολή με belgium post (που το θεωρώ λιγοτερο επιφοβο απο gearbest) με μπερδευει γιατί βλεπω δυο επιλογες με belgium post, μια με 2 ευρω (δηλαδη τελική 63 ευρω) και μια με 6 ευρω (δηλαδη τελική 67 ευρω). 

Με δυο λογια αν ήξερα οτι το voice remote παιζει πρακτικά καλα και οτι το φθηνό belgium registered post ειναι το κλασσικο belgium του gearbest με χαμηλες πιθανοτητες τελωνειου, ίσως να σκεφτόμουν να δώσω το επιπλεον 10αρικο

1 ώρα πριν, drdedus είπε

αλλάζει το πρότυπο η digea ίσως σε κανα χρόνο πότε ζυγιστε καλά μήπως πάρτε κάτι που έχει και επίγειο/δορυφορικό δέκτη.. οταν ξαναβγεί σε προσφορά αν δεν επείγει η αγορά box σήμερα.
κοιτάξτε specs και αποφασίστε..

 

1 ώρα πριν, villasg είπε

Η νέα τεχνολογία είναι η DVB-T2

Και πέρα απο το σωστό που λεει ο villasg, το μποξ της προσφοράς δεν εχει καμια σχέση με τηλεοπτικό σήμα. Είναι android tv box (σαν να λεμε mini pc) και οχι αποκωδικοποιητής digea/δορυφόρου. Η meccol βγαζει ΚΑΙ tv με ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη, το οποιο υποστηρίζει κανονικά το DVB-T2, αλλά επαναλαμβάνω οτι ειναι αλλο πράγμα σε σχέση με αυτό της προσφορας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, isay είπε

 

Απο εκει και πέρα συγκριτικά τι κάνω με tv box/minipc (που δεν μπορώ να κάνω με τη smart tv) :

  • nova go (αν και εχω καιρο να το δουλέψω, αλλά τωρα που ξεκίνησαν οι αγώνες, θα πάρει πάλι μπρος)
  • Κόφτες διαφημίσεων στο browsing
  • Streaming μουσικης απο ξεχωριστά ηχεία ή τα ηχεία της tv (με κλειστή την εικονα)
  • Διάφορα άλλα λιγοτερο σημαντικα

 

Επειδή στο tv box που έχω μου βγάζει αρκετές διαφημίσεις κατά το browsing, μπορείς να μου προτείνεις κάποιον;

Επεξ/σία από enterhere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ορι νανε..για διαβάστε τι σας έγραψα... γιατί μάλλον δεν καταλάβατε

"ζυγιστε καλά μήπως πάρτε κάτι που έχει και επίγειο/δορυφορικό δέκτη.. οταν ξαναβγεί σε προσφορ ά αν δεν επείγει η αγορά box σήμερα. "

Κοιτάξτε μήπως σας κάνει κάτι άλλο που να εχει και δέκτες επίγειο και δορυφορικό.

2σε 1 και tv box και δέκτης

Εγω ετσι τα εχω Ολα.

και για την ιστορία δεν αρκεί το t2 μόνο..

Οπότε προσοχή.

 

 

 

 

Επεξ/σία από drdedus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρτάται η πηγή των διαφημισεων γιατί στο android εχουμε 4 κυριες πηγές διαφημίσεων, και διαφορους τρόπους περιορισμου ή αντιμετώπισης κατά περιπτωση. Εσυ με ρώτησες μονο για το browsing αλλά θα αναφερθώ γενικοτερα

A.Πηγές:

  1. Ο browser δεν εχει ads block οποτε βλέπεις αβερτα διαφημισεις. Αυτό ειναι για διαφημισεις που ειναι μονο στο browser Αντιμετωπιζεται με τους τρόπος Β1, B2, B3,Β5
  2. Το προγραμμα που χρησιμοποιούμε εχει και δειχνει διαφημίσεις, ειτε διακριτικά μεσα στην εφαρμογη ή full screen, αεξάρτητα τι κάνουμε στο box/κινητο. Τέτοια προγράμματα πολλες φορες ξεκινάνε μαζί με το android και μολις βρουν νετ ριχνουν διαφημισεις ακομα κι αν δεν το χρησιμοποιείς σαν προγραμμα. Αντιμετωπιζεται με τους τρόπος B2, B3,Β4, Β5
  3. Κάποια προγραμματα εχουν δικές τους διαφημίσεις που δεν παρακάπτονται, πχ οι διαφημισεις στα βιντεο του youtube app, οποτε μονος τροπος ειναι το Β3 και ειδικοτερα για το youtube πολύ καλο εναλλακτικο ειναι το newpipe απο ΚΑΘΑΡΗ πηγη ( https://github.com/TeamNewPipe/NewPipe/releases )
  4. Το ιδιο το firmware εχει adware απο το εργοστάσιο. Εκεί η καλύτερη λύση (περα απο τις Β2,Β4,Β5) ειναι να βάλεις custom rom (αν υπάρχει βεβαια). Τέτοιο εντονο προβλημα υπάρχει σε κάποια φθηνά "τουμπανιάρικα"  smartphones ή κλώνους αυτών με "ελληνικο ταμπελακι - μάρκα". Ποιο box εχεις;

 

Β. Τροποι αντιμετώπισης

  1. Βαζεις adsblock στον browser (π.χ. firefox) ή βαζεις και χρησιμοποιείς browser με ενσωματωμένο ads block, οπως kiwi browser (πολύ καλο fork του chrome) ή opera
  2. Αν ειναι root βάζεις το Adaway ( https://f-droid.org/en/packages/org.adaway/ ) και περιοδικά ανανεώσεις τη βάση του
  3. Ξηλώνεις το προγραμμα και το αντικαθιστάς κάτι αλλο αναλογο που καλυπτει τις αναγκες σου
  4. Αν το προγραμμα δε χρειαζεται να εχει internet (πχ καποιο offline παιχνιδι), βάζεις στο box ενα firewall και του κοβεις για πάντα την προσβαση στο net, οποτε δεν μπορει να φέρει και να σου δειξει διαφημισεις.
  5. Ρυθμίσεις τη συνδεση του android να χρησιμοποιει ADguard DNS που εχει και κοφτες διαφημισεων ή τους βάζεις στο router του σπιτιου σου και ετσι κοβεις διαφημισεις σε ολες τις συσκευες του σπιτιου σου

 

@drdedus

Αυτό που εβαλα στην προσφορα, δεν εχει ενσωματωμένο δέκτη (dvb/sat) και προφανώς απευθείνεται (και το box και η προσφορα) σε αυτους που δεν τους ενδιαφέρει κάποιο compo πακέτο. 

Μεταξύ μας και offtopic της συζητησης, ουτε εγω εμπιστευιμαι την digea σε τετοια πραγματα

Επεξ/σία από isay
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, vrwmiaris είπε

Και το blocada είναι αρκετά καλό για όποιον δεν θέλει να μπερδεύεται

Indeed ειναι μια ακομα αποτελεσματική λύση σαν κατηγορία προγραμμάτων που στήνουν (σαν) ένα "εσωτερικό στη συσκευή vpn" που φιλτράρει ολο το internet και κόβει τις διαφημισεις. Άλλο αντιστοιχο ειναι το εμπορικό AdGuard App που το εχω δουλεψει εκτενώς, ενώ το Blocada το εχω δοκιμάσει πολύ λιγο. Δουλεουν πολύ καλα και τα δυο, αλλά τελικά αποφάσισα να τα αφήσω στην άκρη γιατί αφενός πολλές φορές επρεπε να κάνω 2-3 κλικς παραπάνω για να πάρουν μπρος και να εχω internet (δεν εχω μονιμα on τα data/wifi), αφετέρου παρατήρησα οτι βάζοντας τα adguard dns στη συνδεση του κινητου ή στο router είχα σεδόν την ιδια αποτελεσματικοτητα.

Ναι αξίζει μια δοκιμή το Blocada, ειδικά αν εχετε εντονο προβλημα με διαφημισεις αλλα να εχετε υποψη οτι δεν κάνει cosmetic, δηλαδη εκει που ήταν η διαφημιση θα εχετε κενο (μικρο το κακο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, isay είπε

Β. Τροποι αντιμετώπισης

  1. Βαζεις adsblock στον browser (π.χ. firefox) ή βαζεις και χρησιμοποιείς browser με ενσωματωμένο ads block, οπως kiwi browser (πολύ καλο fork του chrome) ή opera
  2. Αν ειναι root βάζεις το Adaway ( https://f-droid.org/en/packages/org.adaway/ ) και περιοδικά ανανεώσεις τη βάση του
  3. Ξηλώνεις το προγραμμα και το αντικαθιστάς κάτι αλλο αναλογο που καλυπτει τις αναγκες σου
  4. Αν το προγραμμα δε χρειαζεται να εχει internet (πχ καποιο offline παιχνιδι), βάζεις στο box ενα firewall και του κοβεις για πάντα την προσβαση στο net, οποτε δεν μπορει να φέρει και να σου δειξει διαφημισεις.
  5. Ρυθμίσεις τη συνδεση του android να χρησιμοποιει ADguard DNS που εχει και κοφτες διαφημισεων ή τους βάζεις στο router του σπιτιου σου και ετσι κοβεις διαφημισεις σε ολες τις συσκευες του σπιτιου σου

 

19 ώρες πριν, vrwmiaris είπε

Και το blocada είναι αρκετά καλό για όποιον δεν θέλει να μπερδεύεται

+ DNS66

https://f-droid.org/en/packages/org.jak_linux.dns66/

https://github.com/julian-klode/dns66

Το έχω 1 χρόνο περίπου σε κινητό και τάμπλετ και πάει περίφημα.

Το Adguard DNS το δοκίμασα αλλά είναι beta κι έχει θεματάκια. Το πιο βασικό...έκοβε εικόνες στην αναζήτηση Google οπότε το έβγαλα. Αν το βελτιώσουν και είναι και δωρεάν, εδώ είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Genatos είπε

Βγαζει κατι το tracking που σας εδωσαν?

Απο τις 1/10 μου το εστειλαν αλλα ακομα δεν βγαζει κατι..

υπομονη να φτάσει Ολλανδια και θα φανει κινηση. Επισης αυτη η εβδομάδα ειναι κινεζικη αργια, οποτε μπορει να ειναι ακομα στο σάκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...