Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για Κουζινομηχανή


qwertyuiop2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, frozex είπε

....σε ζύμες, κύριος στη διπλή δόση, δλδ 1 κιλό αλεύρι + 500-700 υγρό + αρωματικά, δυσκολεύεται να τα ανακατέψει σε σημείο που νομίζεις ότι θα σπάσει η μηχανή. 

Οι συνταγές για ψωμί στην κουζινομηχανή του Lidl είναι για 500 γρ αλεύρι + τα υπόλοιπα.

Σε διπλή δόση επόμενο είναι να ζορίζεται.

Κι εγώ έβαζα διπλή δόση αρχικά, αλλά μετά έκρινα ότι δεν αξίζει το ρίσκο να την χαλάσω.

Τώρα κάνω δύο φορές με διαφορετικά αλεύρια και έχω δύο διαφορετικά ψωμιά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, vasife είπε

Καλησπέρα! Λέτε να την προλάβω αν πάω αύριο το απόγευμα;

Αν δεν την προλάβεις, παίρνεις τηλέφωνο και ρωτάς σε ποιο κατάστημα υπάρχει ακόμη.

Εμένα με έχουν εξυπηρετήσει πολλές φορές ετσι για κάτι που είχε τελειώσει στο κατάστημα της περιοχής μου, αλλά υπήρχε σε άλλα.

Πάντως τις προηγούμενες φορές υπήρχε μέχρι και την επόμενη εβδομάδα σε κάποια  καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την βρήκα, ευχαριστώ πολύ!  Χρήσιμη η συμβουλή για το μέλλον πάντως.

Στις 2/12/2018 στις 8:48 ΜΜ, SB_1957 είπε

Αν δεν την προλάβεις, παίρνεις τηλέφωνο και ρωτάς σε ποιο κατάστημα υπάρχει ακόμη.

Εμένα με έχουν εξυπηρετήσει πολλές φορές ετσι για κάτι που είχε τελειώσει στο κατάστημα της περιοχής μου, αλλά υπήρχε σε άλλα.

Πάντως τις προηγούμενες φορές υπήρχε μέχρι και την επόμενη εβδομάδα σε κάποια  καταστήματα.

 

Στις 2/12/2018 στις 9:35 ΜΜ, qwertyuiop2 είπε

Πείτε στο δήμαρχο του χωριού να σας κρατήσει μία!

Σε ποιον αναφέρεστε, γιατί ως γνωστόν έχετε μια σύγχυση ως προς τον όρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια , ειμαι επαγγελματίας και οι απαιτησεις μου σε ζυμωμα ειναι υψηλές , να τονίσω οτι θελω για το σπιτι ενα καλο μιξερ κυριως για σκληρες ζύμες πιτσα , πενιρλι ,ψωμακια μπεργκερ κτλ ειμαι αναμεσα σε kenwood chef elite και το kitchen aid με το σταθερο καδο χωρις το μοχλό που ανεβοκατεβάζει τον κάδο ,  απο οσο εχω ψαξει νομιζω οτι υπερτερει στο ζυμωμα το kitchen aid ομως βλεπω μεγαλη διαφορά στα watt δηλαδη το kenwood elite ειναι στα 1200w  ενώ τα kitchen aid παιζουν στα 350 watt γνωριζει κανεις κατι επι αυτού ;

Επίσεις υπάρχει περίπτωση στο μελλον να χρειαστώ το μηχανημα για ζυμαρικά και αυτό που κοβει κιμα , το μονο που με ξενερωνει στο kitchen aid ειναι οτι δεν ξερω αν ο γαντζος ειναι μεταλικος  γιατί εχει ασπρο χρώμα,

υ.π  Σημαντικό για μενα επίσεις ειναι ποιο απο τα 2 καθαρίζεται ποιο εύκολα και αν στην περίπτωση μου με καλυψει το  Kenwood Chef KVC3110S   στα 1000 w  που ειναι και το ποιο φτηνο  η να πάω σε Kenwood Elite Chef KVC5320S στα 1200 w που ειναι + 100 ευρώ διαφορά , δεν θελω πολλα φρουφρου γιατι ποιανουν χωρο θελω απλα καλο γαντζο πλανητικό  τι αγοράζω καμιά γνωμη;

 

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ZELDA είπε

καλησπερα παιδια , ειμαι επαγγελματίας και οι απαιτησεις μου σε ζυμωμα ειναι υψηλές , να τονίσω οτι θελω για το σπιτι ενα καλο μιξερ κυριως για σκληρες ζύμες πιτσα , πενιρλι ,ψωμακια μπεργκερ κτλ ειμαι αναμεσα σε kenwood chef elite και το kitchen aid με το σταθερο καδο χωρις το μοχλό που ανεβοκατεβάζει τον κάδο ,  απο οσο εχω ψαξει νομιζω οτι υπερτερει στο ζυμωμα το kitchen aid ομως βλεπω μεγαλη διαφορά στα watt δηλαδη το kenwood elite ειναι στα 1200w  ενώ τα kitchen aid παιζουν στα 350 watt γνωριζει κανεις κατι επι αυτού ;

Επίσεις υπάρχει περίπτωση στο μελλον να χρειαστώ το μηχανημα για ζυμαρικά και αυτό που κοβει κιμα , το μονο που με ξενερωνει στο kitchen aid ειναι οτι δεν ξερω αν ο γαντζος ειναι μεταλικος  γιατί εχει ασπρο χρώμα,

υ.π  Σημαντικό για μενα επίσεις ειναι ποιο απο τα 2 καθαρίζεται ποιο εύκολα και αν στην περίπτωση μου με καλυψει το  Kenwood Chef KVC3110S   στα 1000 w  που ειναι και το ποιο φτηνο  η να πάω σε Kenwood Elite Chef KVC5320S στα 1200 w που ειναι + 100 ευρώ διαφορά , δεν θελω πολλα φρουφρου γιατι ποιανουν χωρο θελω απλα καλο γαντζο πλανητικό  τι αγοράζω καμιά γνωμη;

 

Αφού το θες για ζύμωμα καλύτερα να πάρεις αυτό με τα περισσότερα watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/7/2019 στις 10:33 ΜΜ, ZELDA είπε

καλησπερα παιδια , ειμαι επαγγελματίας και οι απαιτησεις μου σε ζυμωμα ειναι υψηλές , να τονίσω οτι θελω για το σπιτι ενα καλο μιξερ κυριως για σκληρες ζύμες πιτσα , πενιρλι ,ψωμακια μπεργκερ κτλ ειμαι αναμεσα σε kenwood chef elite και το kitchen aid με το σταθερο καδο χωρις το μοχλό που ανεβοκατεβάζει τον κάδο ,  απο οσο εχω ψαξει νομιζω οτι υπερτερει στο ζυμωμα το kitchen aid ομως βλεπω μεγαλη διαφορά στα watt δηλαδη το kenwood elite ειναι στα 1200w  ενώ τα kitchen aid παιζουν στα 350 watt γνωριζει κανεις κατι επι αυτού ;

δεν έχω να σου προτείνω κάποιο συγκεκριμένο, αλλά αν το θες για σοβαρό λόγο που θα βγάλεις χρήματα από αυτό τότε για μένα θα πρέπει να επενδύσεις σε κάτι πιο επαγγελματικό. ψάξε για "commercial dough mixer". τώρα αν θες όλα τα εξαρτήματα σε ένα μίξερ τότε η προφανής λύση για μένα είναι τα μίξερ της KenWood.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλημέρα ! 

Έχει κανείς άποψη για κάποια από τις παρακάτω κουζινομηχανές ; 

https://www.lidl-hellas.gr/el/p/product-recommendation/silvercrest-kitchen-tools-kouzinomichani-349710/p85145

https://www.lidl-hellas.gr/el/p/product-recommendation/silvercrest-kitchen-tools-kouzinomichani-331069/p85166

Δεν θα γίνεται βαριά χρήση, τα τυπικά κουλούρια / γλυκά των γιορτών και μια στο τόσο...

Δεν έχουν και διαστάσεις στο site για να καταλάβω μεγέθη, έχει κανείς την πιο μεγάλη ; 

Μου φαίνεται αρκετά ογκώδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Καλημέρα ! 

Έχει κανείς άποψη για κάποια από τις παρακάτω κουζινομηχανές ; 

https://www.lidl-hellas.gr/el/p/product-recommendation/silvercrest-kitchen-tools-kouzinomichani-349710/p85145

https://www.lidl-hellas.gr/el/p/product-recommendation/silvercrest-kitchen-tools-kouzinomichani-331069/p85166

Δεν θα γίνεται βαριά χρήση, τα τυπικά κουλούρια / γλυκά των γιορτών και μια στο τόσο...

Δεν έχουν και διαστάσεις στο site για να καταλάβω μεγέθη, έχει κανείς την πιο μεγάλη ; 

Μου φαίνεται αρκετά ογκώδης

Έχουμε αγοράσει την μεγάλη, 1300 watt δύο φορές και τις δουλεύουμε πάρα πολύ. Για ζύμωμα ψωμιού, για παγωτό, για γλυκά κ.λπ.

Βέβαια κάθε φορά που φέρνει κουζινομηχανή είναι διαφορετικό μοντέλο, αλλά και οι δύο που πήραμε με διαφορά ενός χρόνου δουλεύουν άψογα και χωρίς πρόβλημα!

Πιάνει χώρο, όπως όλες οι κουζινομηχανές, αλλά δεν έχουμε το μπλέντερ συνέχεια από πάνω! Μόνο όταν το χρησιμοποιούμε. Και επειδή τις χρησιμοποιούμε πολύ είναι μόνιμα στον πάγκο της κουζίνας.

Μην πάρεις την μικρή γιατί είναι μόνο 600 watt!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

KVC3100S σκεφτόμαστε να αγοράσουμε την συγκεκριμένη μηχανή για οικιακή χρυσή. Στα υπέρ της ότι έχει πολλά εξαρτήματα αλλά στο μείον (δεν το έχω επιβεβαιώσει όμως ) τα πλαστικά ( ; ) γρανάζια....

αν μπορείτε να πείτε κάποια γνώμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fysikos είπε

KVC3100S σκεφτόμαστε να αγοράσουμε την συγκεκριμένη μηχανή για οικιακή χρυσή. Στα υπέρ της ότι έχει πολλά εξαρτήματα αλλά στο μείον (δεν το έχω επιβεβαιώσει όμως ) τα πλαστικά ( ; ) γρανάζια....

αν μπορείτε να πείτε κάποια γνώμη...

Όταν λες πολλά εξαρτήματα τί εννοείς? Στα χαρακτηριστικά βλέπω μόνο τους γάντζους για τις διάφορες ζύμες! Τα πολλά εξαρτήματα είναι έξτρα. 300 ευρώ για σκέτο μίξερ και μάλιστα 1000 watt, μάλλον ακριβό είναι. 

Όπως είπα έχουμε πάρει από lidl με 100 ευρώ κουζινομηχανές 1200-1300 watt με μπλέντερ γυάλινο και 3 χρόνια εγγύηση και δεν είχαμε μέχρι σήμερα κανένα πρόβλημα και ας τις δουλεύουμε στο φουλ κάθε εβδομάδα. Μόνιμα πάνω στον πάγκο της κουζίνας είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Όταν λες πολλά εξαρτήματα τί εννοείς? Στα χαρακτηριστικά βλέπω μόνο τους γάντζους για τις διάφορες ζύμες! Τα πολλά εξαρτήματα είναι έξτρα. 300 ευρώ για σκέτο μίξερ και μάλιστα 1000 watt, μάλλον ακριβό είναι. 

Όπως είπα έχουμε πάρει από lidl με 100 ευρώ κουζινομηχανές 1200-1300 watt με μπλέντερ γυάλινο και 3 χρόνια εγγύηση και δεν είχαμε μέχρι σήμερα κανένα πρόβλημα και ας τις δουλεύουμε στο φουλ κάθε εβδομάδα. Μόνιμα πάνω στον πάγκο της κουζίνας είναι.

Την κουζινομηχανη του Lidl την έχουν οι γονείς μου κ κατά διαστήματα την χρησιμοποιούμε κ εμείς. Είναι πολύ καλή και αξίζει. Τώρα όμως θελουμε μια δίκη μας και κοιτάμε για την συγκεκριμένη  kenwood. Έχει 3 εξαρτήματα αναμιξης και το blender στα 290€. Απλά με απασχολεί το θέμα των γραναζιων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fysikos είπε

Την κουζινομηχανη του Lidl την έχουν οι γονείς μου κ κατά διαστήματα την χρησιμοποιούμε κ εμείς. Είναι πολύ καλή και αξίζει. Τώρα όμως θελουμε μια δίκη μας και κοιτάμε για την συγκεκριμένη  kenwood. Έχει 3 εξαρτήματα αναμιξης και το blender στα 290€. Απλά με απασχολεί το θέμα των γραναζιων

Είστε σίγουροι ότι έχει και το μπλέντερ? Γιατί στον Κωτσόβολο που γράφει τί περιλαμβάνει η συσκευασία, αλλά και στο σκρουτζ, δεν βλέπω να αναφέρουν μπλέντερ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...