Προς το περιεχόμενο

ψαχνω λυση για θερμανση σε ενα δωματιο μονο με υγρασια


rudigarcia222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα μαγκες 

 

λογω εργασιας μενω καθημερινες σε παραθαλλασιο σπιτι,χρησιμοποιω αποκλειστικα  ενα δωματιο, εκει οπου κοιμαμαι και εχω πσ ιντερνετ κτλ,το καλοκαιρι ειναι μια χαρα εχει και δροσια/το χειμωνα εκτος απο κρυο ειδικα προς τελη δεκεμβρη βγαζει  πολυ υγρασια.

 

Να αναφερω οτι γενικα το σπιτι   δεν εχει καλες μονωσεις και ψιλομπαζει .Εχει μια σομπα ξυλου στο σαλονι κανει δουλεια αλλα οχι για το δωματιο που βρισκομαι,χωρια που ειναι και ταλαιπωρεια η διαδικασια.

Οπως ανεφερα το κυριο προβλημα ειναι η υγρασια,περσι κοιμηθηκα ενα βραδυ με πολυ υγρασια και ξυπνησα στα προθυρα πνευμονιας και το θεμα ειναι οτι εκεινο το βραδυ ειχα και σομπα ατομικη και στρωμα ηλεκρικο.

ποια θεωρειται ιδανικη λυση??Απο αποψη και εργονομιας και οικονομιας

1)να παρω ενα αφυγραντηρα και να τον συνδυαζω με την σομπα αλογονου?κοστος για ενα μικρο καλο αφυγραντηρα υποθετικα 200 ευρω και μετα ρευμα

2)να παρω ενα αιροντισιον 9000btu μονο για το δωματιο??βλεπω στις αλυσιδες το δημοφιλεστερο εννιαρι τογιοτομι κοστιζει με εξοδα εγκαταστασης 420-450,εξτραδακι οτι θα το χω και για καλοκαιρι για ψυξη,τωρα απο λειτουργειες δεν γνωριζω πολλα αγιατο θεμα υγρασιας ,διαβαζω οτι εχει και ιονιστη (που ειναι σαν φιλτρο αερα??)ενω σε  ραντομ αναζητησεις διαβαζω οτι τα κλιματστικα στο ζεστο ριχνουν την υγρασια(ισχυει αυτο???)

3)η τριτη και δεδομενη λυση ειναι να τα παρω μαζι ξερω θα ειμαι πληρης αλλα θα φυγει στα χρηματα

 

τι λετε?κατι αλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα το πρόβλημά σου είναι μόνο η υγρασία και όχι το κρύο, ένας αφυγραντήρας μάλλον θα ήταν το καλύτερο. Που μπορείς να το πάρεις και μαζί σου όταν φύγεις (καθώς απότι καταλαβαίνω δεν μένεις μόνιμα).

Τα ερκοντίσιον αφαιρούν την υγρασία όταν δουλεύουν στο κρύο, δηλαδή το καλοκαίρι. Στο ζεστό νομίζω όχι

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έναν καλό αφυγραντήρα φίλε μου και είσαι κομπλέ! Εγώ πέρσι πήρα έναν toyotomi inverter και επιτέλους κοιμήθηκα σαν άνθρωπος! Από τότε δεν έχει βγει από την πρίζα. Και όσο για το ρεύμα, εγώ το γλύτωσα από την θέρμανση. Το 1/4 των ωρών έκαιγε το a/c σε σχέση με πριν. Αν προβείς σε αγορά, πάρε κάποιον επώνυμο και ας είναι λίγο πιο ακριβοί. Και τα τετράγωνα που καλύπτει να είναι πάνω από το δωμάτιο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε έναν καλό αφυγραντηρα!!!!! Σε συνδυασμό με την σόμπα που έχεις! Και την υγρασία θα τραβήξει και θα ζεστενεται πιο γρήγορα ο χώρος. 

 

Επεξ/σία από lek88
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγινε γκαις το δωματιο ειναι γυρω στα 15τμ,στο σκρουτζ στα μετρα μου αναφερει κατω απο 10λτ αφυγραντηρες/να παρω ενα μεγαλθτερο για σιγουρα?επισης τι εννοειται καλο,στο σκρουτζ περιεργως οι  πιο δημοφιλεις ανηκουν σε διαφορετικα γκρουπ τιμης,125-200-300πλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα περισσοτερα κλιματιστικα πλεον εχουν και λειτουργια αφυγραντηρα. καλυτερα να δωσεις κατι παραπανω και να ζεις σαν ανθρωπος . παρε εναν καλο κλιματιστικο να μην καιει και πολυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rudigarcia222 είπε

καλησπερα μαγκες 

λογω εργασιας μενω καθημερινες σε παραθαλλασιο σπιτι,χρησιμοποιω αποκλειστικα  ενα δωματιο, εκει οπου κοιμαμαι και εχω πσ ιντερνετ κτλ,το καλοκαιρι ειναι μια χαρα εχει και δροσια/το χειμωνα εκτος απο κρυο ειδικα προς τελη δεκεμβρη βγαζει  πολυ υγρασια.

Να αναφερω οτι γενικα το σπιτι   δεν εχει καλες μονωσεις και ψιλομπαζει .Εχει μια σομπα ξυλου στο σαλονι κανει δουλεια αλλα οχι για το δωματιο που βρισκομαι,χωρια που ειναι και ταλαιπωρεια η διαδικασια.

Οπως ανεφερα το κυριο προβλημα ειναι η υγρασια,περσι κοιμηθηκα ενα βραδυ με πολυ υγρασια και ξυπνησα στα προθυρα πνευμονιας και το θεμα ειναι οτι εκεινο το βραδυ ειχα και σομπα ατομικη και στρωμα ηλεκρικο.

ποια θεωρειται ιδανικη λυση??Απο αποψη και εργονομιας και οικονομιας

1)να παρω ενα αφυγραντηρα και να τον συνδυαζω με την σομπα αλογονου?κοστος για ενα μικρο καλο αφυγραντηρα υποθετικα 200 ευρω και μετα ρευμα

2)να παρω ενα αιροντισιον 9000btu μονο για το δωματιο??βλεπω στις αλυσιδες το δημοφιλεστερο εννιαρι τογιοτομι κοστιζει με εξοδα εγκαταστασης 420-450,εξτραδακι οτι θα το χω και για καλοκαιρι για ψυξη,τωρα απο λειτουργειες δεν γνωριζω πολλα αγιατο θεμα υγρασιας ,διαβαζω οτι εχει και ιονιστη (που ειναι σαν φιλτρο αερα??)ενω σε  ραντομ αναζητησεις διαβαζω οτι τα κλιματστικα στο ζεστο ριχνουν την υγρασια(ισχυει αυτο???)

3)η τριτη και δεδομενη λυση ειναι να τα παρω μαζι ξερω θα ειμαι πληρης αλλα θα φυγει στα χρηματα

τι λετε?κατι αλλο ?

Αν εχεις αυξημενα ποσοστα υγρασιας και προκειται εκει να την βγαλεις για καποια χρονια εγω ειμαι υπερ της θερμομονωσης εστω και μερικης..

Για αρχη να παρεις ενα τετοιο https://www.skroutz.gr/s/5185821/OEM-HUM-HTC-2.html?from=account_favorites να δεις τα ποσοστα..

Αν τα ποσοστα σου ειναι ειναι μεσο ορο στο 80% κοιτας απο 16αρι.

Να ξερεις αν εχεις σοβαρο προβλημα θα πρεπει να δουλευει ασταματητα.. και αν το κλεινεις μετα απο λιγες ωρες ή λεπτα παλι τα ιδια..!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, billiboo είπε

τα περισσοτερα κλιματιστικα πλεον εχουν και λειτουργια αφυγραντηρα. καλυτερα να δωσεις κατι παραπανω και να ζεις σαν ανθρωπος . παρε εναν καλο κλιματιστικο να μην καιει και πολυ.

https://www.skroutz.gr/s/13190355/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-709R32.html

 

κατι τετοιο???

στη περιπτωση κλιματιστικου λεω θα παρω καινουριο/βεβαια δεν γραφει κατι για αφυγρανση στο σκρουτζ γιαυτο ρωτησα ειναι δεδομενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, rudigarcia222 είπε

καλησπερα μαγκες 

λογω εργασιας μενω καθημερινες σε παραθαλλασιο σπιτι,χρησιμοποιω αποκλειστικα  ενα δωματιο, εκει οπου κοιμαμαι και εχω πσ ιντερνετ κτλ,το καλοκαιρι ειναι μια χαρα εχει και δροσια/το χειμωνα εκτος απο κρυο ειδικα προς τελη δεκεμβρη βγαζει  πολυ υγρασια.

Να αναφερω οτι γενικα το σπιτι   δεν εχει καλες μονωσεις και ψιλομπαζει .Εχει μια σομπα ξυλου στο σαλονι κανει δουλεια αλλα οχι για το δωματιο που βρισκομαι,χωρια που ειναι και ταλαιπωρεια η διαδικασια.

Οπως ανεφερα το κυριο προβλημα ειναι η υγρασια,περσι κοιμηθηκα ενα βραδυ με πολυ υγρασια και ξυπνησα στα προθυρα πνευμονιας και το θεμα ειναι οτι εκεινο το βραδυ ειχα και σομπα ατομικη και στρωμα ηλεκρικο.

ποια θεωρειται ιδανικη λυση??Απο αποψη και εργονομιας και οικονομιας

1)να παρω ενα αφυγραντηρα και να τον συνδυαζω με την σομπα αλογονου?κοστος για ενα μικρο καλο αφυγραντηρα υποθετικα 200 ευρω και μετα ρευμα

2)να παρω ενα αιροντισιον 9000btu μονο για το δωματιο??βλεπω στις αλυσιδες το δημοφιλεστερο εννιαρι τογιοτομι κοστιζει με εξοδα εγκαταστασης 420-450,εξτραδακι οτι θα το χω και για καλοκαιρι για ψυξη,τωρα απο λειτουργειες δεν γνωριζω πολλα αγιατο θεμα υγρασιας ,διαβαζω οτι εχει και ιονιστη (που ειναι σαν φιλτρο αερα??)ενω σε  ραντομ αναζητησεις διαβαζω οτι τα κλιματστικα στο ζεστο ριχνουν την υγρασια(ισχυει αυτο???)

3)η τριτη και δεδομενη λυση ειναι να τα παρω μαζι ξερω θα ειμαι πληρης αλλα θα φυγει στα χρηματα

τι λετε?κατι αλλο ?

ημουν στην ιδια θεση με σενα και επελεξα το αιρκον.

βεβαια εχε υποψη σου οτι το αιρκον στη θερμανση χαμηλωνει τη "σχετικη υγρασια", οχι την απολυτη τιμη της

στη ψυξη και στην αφυγρανση μονο κατεβαζει την απολυτη, αλλα και στις 2 περιπτωσεις ψυχει τον αερα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

https://www.skroutz.gr/s/13190355/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-709R32.html

κατι τετοιο???

στη περιπτωση κλιματιστικου λεω θα παρω καινουριο/βεβαια δεν γραφει κατι για αφυγρανση στο σκρουτζ γιαυτο ρωτησα ειναι δεδομενο?

http://www.toyotomi.gr/el/TOYOTOMI-HTN-HTG-709R32  εδω λεει οτι εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

https://www.skroutz.gr/s/13190355/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-709R32.html

κατι τετοιο???

στη περιπτωση κλιματιστικου λεω θα παρω καινουριο/βεβαια δεν γραφει κατι για αφυγρανση στο σκρουτζ γιαυτο ρωτησα ειναι δεδομενο?

Ακου για αρχη παρε ενα κλιμα.. το hiro ειναι καλο..  Το κλιματιστικο κατα καποιο τροπο περιοριζει την υγρασια(αφαιρει μικρο ποσοστο) μετα το βλεπεις και για αφυγραντηρα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2018 στις 2:13 ΜΜ, billiboo είπε

τα περισσοτερα κλιματιστικα πλεον εχουν και λειτουργια αφυγραντηρα. καλυτερα να δωσεις κατι παραπανω και να ζεις σαν ανθρωπος . παρε εναν καλο κλιματιστικο να μην καιει και πολυ.

Τα κλιματιστικά 15 χρόνια και βάλε έχουν λειτουργία αφύγρανσης . Αλλά η αφύγρανση είναι μόνο στην ψύξη .

Στις 30/9/2018 στις 3:57 ΜΜ, gia_nnis είπε

Ακου για αρχη παρε ενα κλιμα.. το hiro ειναι καλο..  Το κλιματιστικο κατα καποιο τροπο περιοριζει την υγρασια(αφαιρει μικρο ποσοστο) μετα το βλεπεις και για αφυγραντηρα..

 

Στις 30/9/2018 στις 1:31 ΜΜ, rudigarcia222 είπε

εγινε γκαις το δωματιο ειναι γυρω στα 15τμ,στο σκρουτζ στα μετρα μου αναφερει κατω απο 10λτ αφυγραντηρες/να παρω ενα μεγαλθτερο για σιγουρα?επισης τι εννοειται καλο,στο σκρουτζ περιεργως οι  πιο δημοφιλεις ανηκουν σε διαφορετικα γκρουπ τιμης,125-200-300πλας

Άσε το skroutz τί λέει . 16 λιτρο να κοιτάξεις . Όταν δουλεύει η σόμπα τί θερμοκρασία έχεις μέσα στο Υ/Δ ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...