Προς το περιεχόμενο

ψαχνω λυση για θερμανση σε ενα δωματιο μονο με υγρασια


rudigarcia222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Τα κλιματιστικά 15 χρόνια και βάλε έχουν λειτουργία αφύγρανσης . Αλλά η αφύγρανση είναι μόνο στην ψύξη .

Άσε το skroutz τί λέει . 16 λιτρο να κοιτάξεις . Όταν δουλεύει η σόμπα τί θερμοκρασία έχεις μέσα στο Υ/Δ ;

δεν εχω μετρησει δεν σπαει γενικα το κρυο στο σπιτι απλα εκει που κοιμαμαι(εχω και το στρωμα)ειναι υποφερτα

 

απο οτι καταλαβα η επιλογη dry για αφυγρανση στα συγχρονα aircodition ειναι για κρυο το καλοκαιρι /το χειμωνα απλα βαζοντας το στην ζεστη αυτοματα κανει μια μικρη αφυγρανση αλλα οχι σαν λειτουργια,καπως ετσι ???

 

 

Επεξ/σία από rudigarcia222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 2-3 χρόνια ζεσταινα το διαμέρισμα με ένα 18αρι toyotomi inverter,το πρόβλημα που είχα ήταν η πολύ χαμηλή υγρασία και τσούξιμο στα μάτια.

Τα κλιματιστικά ξηραίνουν τον αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, opera είπε

Για 2-3 χρόνια ζεσταινα το διαμέρισμα με ένα 18αρι toyotomi inverter,το πρόβλημα που είχα ήταν η πολύ χαμηλή υγρασία και τσούξιμο στα μάτια.

Τα κλιματιστικά ξηραίνουν τον αέρα.

Oποιαδήποτε πηγή θέρμανσης μειώνει την σχετική υγρασία του χώρου .  Εγω χρησιμοποιώ ως κύρια πηγή θέρμανσης στο σπίτι κλιματιστικά . 

4 ώρες πριν, rudigarcia222 είπε

δεν εχω μετρησει δεν σπαει γενικα το κρυο στο σπιτι απλα εκει που κοιμαμαι(εχω και το στρωμα)ειναι υποφερτα

απο οτι καταλαβα η επιλογη dry για αφυγρανση στα συγχρονα aircodition ειναι για κρυο το καλοκαιρι /το χειμωνα απλα βαζοντας το στην ζεστη αυτοματα κανει μια μικρη αφυγρανση αλλα οχι σαν λειτουργια,καπως ετσι ???

Πάρε πρώτα κλιματιστικό να σε ζεσταίνει και να σου ρίχνει την σχετική υγρασία του χώρου . Αυτό είναι το σημαντικότερο για αρχή . 

Όχι δεν κάνουν αφύγρανση στη θέρμανση . Μειώνουν όμως την σχετική υγρασία όπως κάθε πηγή θέρμανσης .   Αυτό που μετράς με τα υγρασιόμετρά είναι η σχετική υγρασία . Δηλαδή ο λόγος της μάζας των υδρατμών που υπάρχει σε ορισμένο όγκο αέρα προς την μάζα υδρατμών που χρειάζεται ώστε ο αέρας να γίνει κορεσμένος (δηλαδή να φτάσει το 100 % η σχετική υγρασία) σε μια δεδομένη θερμοκρασία . Δηλαδή εκφράζει την ποσότητα των υδρατμών που υπάρχουν σε συγκεκριμένο όγκο ατμοσφαιρικού αέρα σε σχέση με τη μέγιστη ποσότητα των υδρατμών που θα μπορούσαν να υπάρχουν

Αν αυξήσεις την θερμοκρασία του αέρα τότε η σχετική υγρασία μειώνεται γιατί ο αέρας μπορεί να συγκρατήσει περισσότερη υγρασία . Αν ψύξεις τον αέρα τότε αυξάνεται .   Οπότε στη θέρμανση το κλιματιστικό δεν αποβάλλει νερό στο εξωτερικό περιβάλλον αλλά μειώνει λόγω της θέρμανσης την σχετική υγρασία . Στην ψύξη όμως αποβάλλει νερό δηλαδή μειώνει πάλι την σχετική υγρασία με διαφορετικό τρόπο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...