Προς το περιεχόμενο

Φακός για mirrorless για εσωτερικούς χώρους


Sofo007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω την Fujifilm X-T20 με τον φακό fujinon 18-55mm F2,8 και θέλω έναν ακόμη φακό για καλύτερες λήψεις σε εσωτερικούς χώρους επειδή έχω ξεκινήσει να ασχολούμαι επαγγελματικά με το αντικείμενο και τα δωμάτια των ξενοδοχείων είναι αρκετά μικρά.

Λογικά αυτό που χρειάζομαι είναι ένας wide angle φακός αλλά δε ξέρω πόσα mm θα είναι καλύτερο.

Αυτό που έχω βρει προς το παρόν είναι ο Fujifilm XF 10-24mm f/4 R OIS αλλά δε ξέρω πόσο είναι καλό το F/4 για εσωτερικούς χώρους αφού χρειάζομαι φως, και επιπλέον η τιμή του είναι κάπως ακριβή...

Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη επιλογή και αν έχει κάποιος εμπειρία να μου πει κάποια πράγματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καμία προσωπική εμπειρία. Βλέπω δύο επιλογές prime, τους έχεις σκεφτεί ;;

Μία μαμά και μία τρίτου κατασκευαστή με manual focus  .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους κοίταξα και τους Samyang, έχει διάφορα διαφράγματα σε prime, απλά δε ξέρω τι θα χρειαστώ και αν είναι ικανοποιητικά για έναν επαγγελματία.

Ο Fuji πολύ καλός αλλά το 14mm με χαλάει, πόσο περισσότερο θα πιάνει από το 18? για αυτό σκεφτόμουν για 10mm περίπου.

Δε θέλω να δώσω για φακό που δε θα κάνω τη δουλειά μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά σε εύρος πεδίου μεταξύ 14mm και 18mm στη συγκεκριμένη είναι 10 μοίρες, όπως λένε τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Στα 18mm είναι 79,1 μοίρες και στα 14mm είναι 89 μοίρες.

Στα 10mm του 10-24 αναφέρει 110 μοίρες. 

Ο 10mm που λες, λογικά θα σε καλύπτει . Το διάφραγμα, δεν νομίζω ότι πρέπει να σε απασχολεί . Καλύτερα θα φαίνονται εσωτερικοί χώροι με f/4 και πιο κλειστό διάφραγμα. Αρκεί να χρησιμοποιείς τρίποδο και ντενκλασέρ. Φαντάζομαι θα είναι φωτισμένοι . 

Στο συγκεκριμένο αισθητήρα δεν πρέπει να υπάρχει πιο ευρυγώνιο από 10mm . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται θα είναι φωτισμένοι, θα υπάρχει τρίποδο και θα πάρω και ντενκλασέρ σύντομα, οπότε να μη το φοβάμαι το 4f ε?

τώρα από θέμα brand δε ξέρω... πόσο αποδοτικές θα είναι οι samyang? 

Σίγουρα δε θα ήθελα να δώσω από τώρα 1000ευρώ για δεύτερο φακό, αλλά από το να δώσω 350-400 και να μη κάνω σωστή δουλειά..

γενικά θέλω καλό όνομα και ξέρω πως πρέπει να επενδύσω σε βάθος χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από e-infin θα δώσεις 252 ευρώ για παράδοση στην αττική. Το μεγάλο ερώτημα είναι αν μπορείς να συμβιώσεις με χειροκίνητη εστίαση , αφού είναι full manual . 

Τα δείγματά του στο flickr φαίνονται σούπερ πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα, χωρις να θελω να φανω κακος, αλλα μαλλον δεν εχεις ιδεα τι θα πας να κανεις

για εσωτερικους χωρους ψαχνεις φακο υπερ-ευρυγωνιο, με οσο το δυνατον λιγοτερη παραμορφωση.

το F να μην σε νοιαζει ιδιαιτερα, ετσι κι αλλιως θα ειναι πανω σε τριποδο με ρυθμισεις F10 περιπου, για να εχεις το μεγιστο βαθος πεδιου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου άρεσε να έχω το auto focus που έχει η κάμερα, αλλά εντάξει... μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό. Έτσι κι αλλιώς στην αρχή το είχα στο manual focus για πολύ καιρό.

Ντινάρα τι εννοείς? να πάω σε 8mm? αυτό θα έχει φοβερή παραμόρφωση και δε μπορείς να βγάλεις δωμάτια ξενοδοχείων έτσι, χρησιμοποιώ και την Hero6 στην τελική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sofo007 είπε

Θα μου άρεσε να έχω το auto focus που έχει η κάμερα, αλλά εντάξει... μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό. Έτσι κι αλλιώς στην αρχή το είχα στο manual focus για πολύ καιρό.

Ντινάρα τι εννοείς? να πάω σε 8mm? αυτό θα έχει φοβερή παραμόρφωση και δε μπορείς να βγάλεις δωμάτια ξενοδοχείων έτσι, χρησιμοποιώ και την Hero6 στην τελική...

Οχι fisheye! 

Εγω εβγαζα σπιτια με 14mm (σε full frame) και ηταν αρκετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό κοίταξα αυτήν εδώ αρχικά... Fujifilm XF 10-24mm f/4 R OIS

απλά είναι τσιμπημένη..

σε full frame το 14mm μεταφράζεται σε 8-10 σε cropped sensor.... σωστά?

κι εγώ θέλω να αποφύγω το fisheye, αλλά αυτό δε θα κάνει και ο 8mm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Ωπα, χωρις να θελω να φανω κακος, αλλα μαλλον δεν εχεις ιδεα τι θα πας να κανεις

για εσωτερικους χωρους ψαχνεις φακο υπερ-ευρυγωνιο, με οσο το δυνατον λιγοτερη παραμορφωση.

το F να μην σε νοιαζει ιδιαιτερα, ετσι κι αλλιως θα ειναι πανω σε τριποδο με ρυθμισεις F10 περιπου, για να εχεις το μεγιστο βαθος πεδιου.

Ο ιδανικός, full manual , 100% ατσάλι , 0 παραμόρφωση ... ξέρεις ποιός είναι για full frame έτσι ;;;

https://www.eglobalcentral.eu/laowa-12mm-f-2.8-zero-d-lens-for-nikon-f-mount-black.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Sofo007 είπε

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω την Fujifilm X-T20 με τον φακό fujinon 18-55mm F2,8 και θέλω έναν ακόμη φακό για καλύτερες λήψεις σε εσωτερικούς χώρους επειδή έχω ξεκινήσει να ασχολούμαι επαγγελματικά με το αντικείμενο και τα δωμάτια των ξενοδοχείων είναι αρκετά μικρά.

Λογικά αυτό που χρειάζομαι είναι ένας wide angle φακός αλλά δε ξέρω πόσα mm θα είναι καλύτερο.

Αυτό που έχω βρει προς το παρόν είναι ο Fujifilm XF 10-24mm f/4 R OIS αλλά δε ξέρω πόσο είναι καλό το F/4 για εσωτερικούς χώρους αφού χρειάζομαι φως, και επιπλέον η τιμή του είναι κάπως ακριβή...

Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη επιλογή και αν έχει κάποιος εμπειρία να μου πει κάποια πράγματα?

Αδιάφορο το f4 για αρχιτεκτονική φωτογραφία, άντε να το χρησιμοποιήσεις εάν αναγκαστείς να τραβήξεις σε αυτό σε κανένα τρομερά μικρό μπάνιο που δεν θα χεις χώρο για τρίποδο και αναγκαστικά θα πρέπει να κάνεις την λήψη στο χερι.

Από εκεί κ μετά τραβάς minimum με f8 και εάν είναι τεράστιο το δωμάτιο η είναι εξωτερικός χώρος πας f11/13.

Όλα αυτά με crop αισθητηρα, με fx θες άλλο ένα stop.

Νομίζω πως εάν είναι να προβες σε σοβαρή επένδυση καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά και σε fx συστημα, θα έχεις λιγότερη γεωμετρική παραμόρφωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...