Προς το περιεχόμενο

το pc δεν βλέπει ολη την μνήμη


alexor21a

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/10/2018 στις 11:25 ΜΜ, ZELOMOTH είπε

Το bios το αναβάθμισες? Κανε κι αυτο και μετα , αν εβαλες την δευτερη 4 αρα μνημη μετα την εγκατασταση windows τοτε μαλλον πρεπει να δοκιμασεις κι ενα φορματ μηπως και...

Έκανα φορμάτ και μου έδειχνε το ίδιο στη μνήμη ραμ.Μετά έκανα bios update και δείχνει οτι έχω 4gb ram οπότε μάλλον μια απο τις ram έχει το πρόβλημα

22 ώρες πριν, micos000 είπε

Είσαι σίγουρος ότι έχεις 64bit λειτουργικό; Το είπες στην αρχή ότι βλέπει 3.2gb και στο screenshot βλέπω πάλι 2.1/ 3.2gb, δηλαδή 2.1 από 3.2 gb ram.
Άνοιξε την εξερεύνηση και δες αν υπάρχει φάκελος Αρχεία εφαρμογών (x86) στον C; Δες και με δεξί κλικ->ιδιότητες στο εικονίδιο Υπολογιστής αν λέει Λειτουργικό σύστημα 64bit!
BIOS reset έκανες;

Σίγουρα 64bit είχε και πρίν αλλα το έκανα και φορμάτ και τα ξαναπέρασα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, alexor21a είπε

Έκανα φορμάτ και μου έδειχνε το ίδιο στη μνήμη ραμ.Μετά έκανα bios update και δείχνει οτι έχω 4gb ram οπότε μάλλον μια απο τις ram έχει το πρόβλημα

Σίγουρα 64bit είχε και πρίν αλλα το έκανα και φορμάτ και τα ξαναπέρασα 

Σε ρώτησα και πριν, BIOS reset to defaults έχεις κάνει; Μέσα από το bios το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα λύθηκε με παράξενο τρόπο.μετά το bios update έβαλα μια μια της ram και και μου έδειχνε ότι είναι 2gb η καθεμία. έβγαλα τις ram και είδα ότι αυτός που έφτιαξα το pc είχε βάλει 2gb ram αντί για 4gb που του είχα ζητήσει. τώρα πως έδειχνε πριν ότι έχω 8gb ram είναι απορίας άξιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alexor21a είπε

αυτός που έφτιαξα το pc είχε βάλει 2gb ram αντί για 4gb που του είχα ζητήσει

Και δεν του τις έφερες στο κεφάλι μαζί με το pc ;;; :D
Μήπως είναι 4άρια dual sided και η μητρική σου δεν τα αναγνωρίζει σωστά και βλέπει μόνο την μία πλευρά; Τι γράφουν πάνω; Κάποια φωτό από το καρτελάκι που είναι κολλημένο μπορείς να ανεβάσεις;

Πάντως, reset to defaults στο bios ακόμα δεν έκανες!  :(

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, micos000 είπε

Και δεν του τις έφερες στο κεφάλι μαζί με το pc ;;; :D

Πάντως, reset to defaults στο bios ακόμα δεν έκανες!  :(

χαχα είναι το επόμενο βήμα αυτό

νομίζω ότι είχα κάνει και reset to defaults αλλά δεν είμαι σίγουρος με τα τόσα που έχω κάνει.

ευχαριστώ για την βοήθεια όλους σας πάντως ήταν κάτι παραπάνω από  χρήσιμη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το άλλο καρτελάκι στα αριστερά έχει τον κωδικό. Τι λέει εκεί; Είναι θολό στην φώτο.

Επίσης, το imageack έχω την εντύπωση ότι από default κάνει resize τις εικόνες οπότε όταν ανεβάζεις έλεγξε αν έχει επιλογή να ανεβάσεις στην αρχική ανάλυση.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, micos000 είπε

Το άλλο καρτελάκι στα αριστερά έχει τον κωδικό. Τι λέει εκεί; Είναι θολό στην φώτο.

Επίσης, το imageack έχω την εντύπωση ότι από default κάνει resize τις εικόνες οπότε όταν ανεβάζεις έλεγξε αν έχει επιλογή να ανεβάσεις στην αρχική ανάλυση.

Το τελευταίο νούμερο στον κωδικό  (KVR.......X), που δείχνει κ τα GB είναι 2, άρα οι μνήμες είναι 2ρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, micos000 είπε

Το άλλο καρτελάκι στα αριστερά έχει τον κωδικό. Τι λέει εκεί; Είναι θολό στην φώτο.

Επίσης, το imageack έχω την εντύπωση ότι από default κάνει resize τις εικόνες οπότε όταν ανεβάζεις έλεγξε αν έχει επιλογή να ανεβάσεις στην αρχική ανάλυση.

kingston KVR13N9S6/2 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2ρες είναι οι μνήμες σου, όχι 4ρες.

https://www.skroutz.gr/s/4343583/Kingston-ValueRAM-2GB-DDR3-1333MHz-KVR13N9S6-2.html

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, dpolal είπε

2ρες είναι οι μνήμες σου, όχι 4ρες.

https://www.skroutz.gr/s/4343583/Kingston-ValueRAM-2GB-DDR3-1333MHz-KVR13N9S6-2.html

ναι το ξέρω.αυτό αναφέρω και σε προηγούμενο ποστ μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...