Προς το περιεχόμενο

Ευρωπαϊκή Ένωση χωρίς διαβατήριο η ταυτότητα


Fabricated

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Έχω το καινούργιο. Διάβασα όμως ότι δεν ισχύει για ταξιδιωτικό έγγραφο

Έχεις κάποια εμπειρία;

Φιλος μου στην Ολλανδια το χρησιμοποει κανονικα σαν ταυτοτητα για ολες τις δουλειες του (επειδη η δικες μας ταυτοτητες τους παραξενεουν πολυ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Φιλος μου στην Ολλανδια το χρησιμοποει κανονικα σαν ταυτοτητα για ολες τις δουλειες του (επειδη η δικες μας ταυτοτητες τους παραξενεουν πολυ).

Μάλιστα καλό αυτό Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πατριδα αν δεν τρολλαρεις και δεν σ αρεσουν οι ταινιες γουεστερν και περιπετειας λαιβ τοτε τραβα σαν καλο παιδι αυριο πρωι πρωι στο πλησιεστερο Ελληνικο προξενιο να τους πεις τον πονο σου.

Αυτα τα ελληνικα δεν προλαβα, καταλαβα, ηξερα κλπ αν πεσεις στην στραβη δεν σε γλυτωνουν με τιποτα.

Και η στραβη μπορει να σου τυχει μερα μεσημερι, εσυ να εισαι ασχετος αλλα να πεσεις μεσα στην πιττα.

Μην ξεχνας ποτε οτι οι χωροφυλακοι στας Ευρωπας ειναι ολο με το σεις και το σας και πρεπει να κανεις τον ψοφιο.

Αν καταλαβεις λαθος και παρεις την ευγενεια ως αδυναμια κι αρχισεις τις ελληνικες καγκουριες ΕΧΑΣΕΣ!

Φιλικα.

Επεξ/σία από gakos1112
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησες να κάνεις τον γύρο της Ευρώπης χωρίς επίσημα ταξιδιωτικά έγραφα, στην ουσία σαν λαθρομετανάστης, και περιμένεις από εδώ να σε βοηθήσουν? Ή απλά περιμένεις καμιά επιβεβαίωση ναι κανένα πρόβλημα, κάνε το ταξιδάκι σου χωρίς καμιά έγνοια τπτ δεν τρέχει.

Σε περίπτωση έρευνας, το αν θα μπλέξεις ή όχι, και πόσο, εξαρτάται από τον αστυνομικό που θα σε σταματήσει. Μπορεί να μην δώσει σημασία, μπορεί και να σε τραβήξει και για επιβεβαίωση στοιχείων στην αντιτρομοκρατική. Το ρίσκο σου το πήρες όταν ξεκίνησες το ταξίδι απροετοίμαστος.  Στο σημείο που είσαι εάν παραστεί πρόβλημα μόνο η πρεσβεία μπορεί να σε βοηθήσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fabricated είπε

Με άκυρη ταυτότητα (δηλωμένη απώλεια) μπήκα και πέρασα ήδη από 1 χώρα... Το δίπλωμα οδήγησης νομίζω είναι μόνο για Ελλάδα. 

Συγνώμη αλλά αυτό με την ταυτότητα δεν το έχω καταλάβει.

Πώς είναι δυνατόν να χάσεις την ταυτότητα και να το διαπιστώνεις λίγο πριν ταξιδέψεις?

Δηλαδή κυκλοφορείς χωρίς ταυτότητα?

Εγώ δεν βγαίνω έξω από το σπίτι ούτε τα σκουπίδια να πετάξω, που λέει ο λόγος, αν δεν σιγουρευτώ ότι έχω κλειδιά, πορτοφόλι με ταυτότητα και κινητό!

Και τέλος πάντων όταν την έχασες, είχες χρόνο για να δηλώσεις απώλεια και δεν είχες χρόνο να βγάλεις άλλη?

Μήπως το άφησες για άλλη φορά και το θυμήθηκες τώρα που έπρεπε να ταξιδέψεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω ότι έχει πάει όλο λάθος Ευχαριστώ θα μιλήσω με πρεσβεία 

6 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Συγνώμη αλλά αυτό με την ταυτότητα δεν το έχω καταλάβει.

Πώς είναι δυνατόν να χάσεις την ταυτότητα και να το διαπιστώνεις λίγο πριν ταξιδέψεις?

Δηλαδή κυκλοφορείς χωρίς ταυτότητα?

Εγώ δεν βγαίνω έξω από το σπίτι ούτε τα σκουπίδια να πετάξω, που λέει ο λόγος, αν δεν σιγουρευτώ ότι έχω κλειδιά, πορτοφόλι με ταυτότητα και κινητό!

Και τέλος πάντων όταν την έχασες, είχες χρόνο για να δηλώσεις απώλεια και δεν είχες χρόνο να βγάλεις άλλη?

Μήπως το άφησες για άλλη φορά και το θυμήθηκες τώρα που έπρεπε να ταξιδέψεις?

Έκανα δήλωση 2 μέρες πριν και έπρεπε να βρω φωτογραφείο να πληρώσω το παράβολο και να πάω σε ΑΤ. Τέλος πάντων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να αναβάλεις το ταξίδι.
Τέσπα. Πήρες ένα ρισκο που εαν δεν σου κάτσει καλά θα έχεις ταλαιπωρία σε ξένο έδαφος που στατιστικά να το πάρεις, στο ξενο εδαφος κατα πάσα πιθανότητα το σύστημα λειτουργεί και θα κλαίς που δεν βρισκεσαι στο Ελλαδιστάν να το περάσουν στο ντούκου όπως το περασες κι εσυ.

Ελληνική νοοτροπια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρεσβεια μπορεις να βγαλεις προσωρινο ταξιδιωτικο εγγραφο με ισχυ λιγων ημερων με το οποιο μπορεις να ταξιδεψεις προς την Ελλαδα. Οχι να κανεις ευρωπαικο τουρ, να κανεις πτηση προς την Ελλαδα.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα θα είναι να είναι σκουρόχρωμος και σε κάποια χώρα με μετανάστες (Ιταλία,Ισπανία κτλπ) και να τον στείλουν σε κάνα hotspot σαν την Μόρια.

Op αν τελικά τα καταφέρεις ενημέρωσε μας για την κατάληξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαστε πολυ πισω σαν πλανητης.

Σε αλλους πλανητες που ξερω δεν χρειαζεσαι εγγραφα, ταξιδευεις οπου θες βαζοντας σε μια οθονη τα δακτυλικα σου αποτυπωματα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες χαλαρωστε, εφοσον εχει το διπλωμα οδηγησης μαζι του (και ειναι καινουριου τυπου) ολα ειναι μια χαρα οσο μενει μεσα στην ΕΕ.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fabricated Αφου εχεις και το διπλωμα, σε περιπτωση που δουν οτι η ταυτοτητα δεν ισχυει, δειξει και το διπλωμα και πες οτι νομιζες οτι την εχασες, την δηλωσες και τελικα την βρηκες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα λες τσουλακ,

Εαν είναι το δίπλωμα σαν κάρτα / ακόμη και πιστωτική, κάρτα μέτρο αρκεί να έχει φωτο και ονομα..κάτι επισημο τέσπα ,  ακόμη και εκκαθαριστική εφορίας...

μπορείς να ζητήσει να στα σκαναρουν εδώ στο σπίτι και να στα στείλουν με messenger η στην χειρότερη να τα στείλει με ημεηλ το ΚΕΠ / αστυνομία, οπου κρατεισαι ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...