Προς το περιεχόμενο

Ευρωπαϊκή Ένωση χωρίς διαβατήριο η ταυτότητα


Fabricated

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Παιδες χαλαρωστε, εφοσον εχει το διπλωμα οδηγησης μαζι του (και ειναι καινουριου τυπου) ολα ειναι μια χαρα οσο μενει μεσα στην ΕΕ.

Αυτό δεν ισχύει καθολικά, από προσωπική εμπειρία θα σε πω ότι κάποιες φορές θέλουν τοπική ταυτότητα (εάν έχεις φυσικά) ή διαβατήριο. 

Έτσι το δεύτερο, διαβατήριο, είναι απαραίτητο στα εξωτερικά εάν θέλεις να είσαι καλυμμένος από  κακοτοπιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, LongTom είπε

Αυτό δεν ισχύει καθολικά, από προσωπική εμπειρία θα σε πω ότι κάποιες φορές θέλουν τοπική ταυτότητα (εάν έχεις φυσικά) ή διαβατήριο. 

Έτσι το δεύτερο, διαβατήριο, είναι απαραίτητο στα εξωτερικά εάν θέλεις να είσαι καλυμμένος από  κακοτοπιές.

Και η δική μου εμπειρία, σε τρία διαφορετικά ευρωπαϊκά κράτη, το ίδιο ακριβώς λέει.

2 ώρες πριν, tsioulak είπε

Φιλος μου στην Ολλανδια το χρησιμοποει κανονικα σαν ταυτοτητα για ολες τις δουλειες του (επειδη η δικες μας ταυτοτητες τους παραξενεουν πολυ).

Όχι, αυτό δεν ισχύει σε πολλές περιοχές της Ολλανδίας.

Και σε μία από αυτές, μου ζήτησαν διαβατήριο και στην τράπεζα, για 300 ευρώ που έστειλα στην Ελλάδα!

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εχει πει ο φιλος μου οτι μερικοι ξινιζουν και καθυστερουν οταν βλεπουν ξενο διπλωμα και για αυτο σκεφτεται να βγαλει και ολλανδικο διπλωμα αλλα μεχρι εκει, δεν με εχει πει οτι δεν μπορεσε καποια φορα να κανει την δουλεια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, tsioulak said:

Με εχει πει ο φιλος μου οτι μερικοι ξινιζουν και καθυστερουν οταν βλεπουν ξενο διπλωμα και για αυτο σκεφτεται να βγαλει και ολλανδικο διπλωμα αλλα μεχρι εκει, δεν με εχει πει οτι δεν μπορεσε καποια φορα να κανει την δουλεια του.

Θες να πεις ότι στην Ολλανδία  μπορείς πχ να ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό ή να αγοράσεις σπίτι με δίπλωμα;

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, defacer είπε

 Θες να πεις ότι στην Ολλανδία  μπορείς πχ να ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό ή να αγοράσεις σπίτι με δίπλωμα;

Ότι μυρίζει, να γυρίζει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, defacer είπε

Θες να πεις ότι στην Ολλανδία  μπορείς πχ να ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό ή να αγοράσεις σπίτι με δίπλωμα;

Σπιτι δεν εχει αγορασει, τραπεζικους λογαριασμους ομως εχει, δεν με εχει πει τιποτα για διαβατηριο, την επομενη φορα που μιλησω μαζι του θα τον ρωτησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Fabricated είπε

Καλησπέρα γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε περίπτωση που ταξιδεύω χωρίς κανένα από τα 2 έγγραφα σε ευρωπαϊκή χώρα (συγκεκριμένα Ισπανία Γαλλία)

Το γράφεις στο insomnia,και γράφουν σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν σας νοιάζει ιδιαίτερα άλλα πέρασα από 6 πόλεις (4 χώρες) χωρίς κανένα πρόβλημα, ακόμα και όταν το ελεγξαν στο σύστημα και φαινόταν άκυρη ταυτότητα με μια διαδικασία πολύ μικρή που σ ρωτούσαν τι έγινε σε άφηναν να περάσεις χωρίς κανένα  πρόβλημα. Κάτι καταστάσεις που περιγράψατε μπορείτε να τις πείτε σε σεναριογράφους καλύτερα. Καλό χειμώνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2018 στις 10:37 ΜΜ, tsioulak είπε

Σπιτι δεν εχει αγορασει, τραπεζικους λογαριασμους ομως εχει, δεν με εχει πει τιποτα για διαβατηριο, την επομενη φορα που μιλησω μαζι του θα τον ρωτησω.

Στη Γερμανια παντως για οσες δουλειες χρειαστηκε ταυτοποιηση των στοιχεων μου (π.χ. τραπεζα, σπιτι κλπ) τα δικαιολογητικα ελεγαν Γερμανικη Ταυτοτητα ή διαβατηριο για τους υπολοιπους. Ελληνικη ταυτοτητα την κοιταζαν με γουρλωμενα ματια μεχρι και σε μαγαζι που εδειξε ενας φιλος που μικροεδειχνε για το αν ειναι πανω απο 18. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια αν τύχαινε κάτι ίσως είχα μεγάλο πρόβλημα, δεν είναι να ρισκάρεις με αυτά Αλλά έτσι μου έτυχε. Όμως για απλό ταξίδι χωρίς πολλά πολλά ήταν όλα καλά

Ευχαριστώ και για τις εμπειρικές συμβουλές σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω ταξιδέψει πάντως από μόναχο - αθήνα χωρίς κανένα έγγραφο πάνω μου, είχα ξεχάσει το διαβατήριο στο σπιτι στο μοναχο.

με αφήσαν κυριοι απο την Aegean..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, γροσερισοπ είπε

εγώ έχω ταξιδέψει πάντως από μόναχο - αθήνα χωρίς κανένα έγγραφο πάνω μου, είχα ξεχάσει το διαβατήριο στο σπιτι στο μοναχο.

με αφήσαν κυριοι απο την Aegean..

Ντροπή τους. Μπορεί να ήσουν βομβιστής με ξυράφια..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, διαβάστε εδώ στην επίσημη ιστοσελίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης για τα ταξιδιωτικά έγγραφα εντός Ε.Ε. και/η Σένγκεν.

https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/eu-citizen/index_el.htm

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, είναι να 'χαμε να λέγαμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...