Προς το περιεχόμενο

Ευρωπαϊκή Ένωση χωρίς διαβατήριο η ταυτότητα


Fabricated

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, aris1986 είπε

Ντροπή τους. Μπορεί να ήσουν βομβιστής με ξυράφια..!

Παιδια να ειμαστε ρεαλιστες...οι βομβιστες και ολοι αυτοι οι τυποι εχουν τα καλυτερα εγγραφα ειτε αγοραστα, πλαστα, κλεμενα...κλπ δεν νομιζω οτι βομβιστης περναει συνορα χωρις σωστα χαρτια. Μιλαμε για τους καλους βομβιστες τους οργανωμενους οχι τιποτα πρεζονια περιθωριακοι τυποι...αλλωστε οι πιο σκληροι βομβιστες ηταν σεσημασμενοι αλλα αυτα ειναι αλλα κολπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, ELTASSOS είπε

Παιδια να ειμαστε ρεαλιστες...οι βομβιστες και ολοι αυτοι οι τυποι εχουν τα καλυτερα εγγραφα ειτε αγοραστα, πλαστα, κλεμενα...κλπ δεν νομιζω οτι βομβιστης περναει συνορα χωρις σωστα χαρτια. Μιλαμε για τους καλους βομβιστες τους οργανωμενους οχι τιποτα πρεζονια περιθωριακοι τυποι...αλλωστε οι πιο σκληροι βομβιστες ηταν σεσημασμενοι αλλα αυτα ειναι αλλα κολπα.

Γενικά δείχνεις φιλήσυχος άνθρωπος, δε δημιουργείς παράλογα σενάρια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Fabricated είπε

Δεν ξέρω αν σας νοιάζει ιδιαίτερα άλλα πέρασα από 6 πόλεις (4 χώρες) χωρίς κανένα πρόβλημα, ακόμα και όταν το ελεγξαν στο σύστημα και φαινόταν άκυρη ταυτότητα με μια διαδικασία πολύ μικρή που σ ρωτούσαν τι έγινε σε άφηναν να περάσεις χωρίς κανένα  πρόβλημα. Κάτι καταστάσεις που περιγράψατε μπορείτε να τις πείτε σε σεναριογράφους καλύτερα. Καλό χειμώνα 

Κανένα πρόβλημα;
Όχι ακριβώς:
- Ο τρόπος που κινήθηκες (με άκυρη ταυτότητα) καταγράφηκε σε αρκετά συστήματα ασφαλείας και θα παραμείνει σε αυτά για χρόνια, άρα στην επόμενη έξοδό σου θα πρέπει να είσαι περισσότερο προσεκτικός. Στο παρελθόν μερικοί συμπατριώτες μας επέστρεψαν με το επόμενο αεροπλάνο-και δικά τους έξοδα-αν και είχαν επάνω τους έγκυρα ταξιδιωτικά έγγραφα, απλά γιατί δεν θεωρήθηκε φυσιολογική η συμπεριφορά τους από τις αρχές ασφαλείας.
- Αν έχεις κάνει δήλωση απώλειας της ταυτότητάς σου στο αστυνομικό τμήμα, όπως ισχυρίστηκες, εκτός από την τυπική έρευνα για την απώλειά της τώρα θα έχει να κάνει και μία δεύτερη που θα αφορά τη χρήση άκυρης αστυνομικής ταυτότητας. Δεν είμαι νομικός για να γνωρίζω αν αυτό θα έχει ορατές επιπτώσεις στο πρόσωπό σου, το σίγουρο είναι πως ή αστυνομική ταυτότητα της οποίας έχει δηλωθεί απώλεια ή κλοπή θεωρείται αυτοδικαίως άκυρη μετά την υποβολή της σχετικής δήλωσης.

- Δεν ξέρω επίσης για ποιο λόγο σου απάντησαν οι άλλοι, εγώ απάντησα περισσότερο για τους τρίτους που θα διάβαζαν όσα θα έλεγες και θα ξεκινούσαν, πιθανώς, τα ταξίδια ανά τας Ευρώπας με άκυρη ταυτότητα ή έχοντας ως μοναδικό στοιχείο ταυτοποίησης την άδεια οδήγησης ή κάτι παρεμφερές. (πχ για εργασία μερικών μηνών σε Ολλανδία)
Τέλος, σε ευχαριστώ για την ευγενική σου υπόδειξη, αλλά δεν μου είναι εύκολο να πω αυτά που γνωρίζω από την εμπειρία μου σε σεναριογράφους, έχουν καλύτερες πηγές.
Καλή συνέχεια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βγεις από Σένγκεν, θεωρητικά δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα μιας και η ταυτότητα χρησιμοποιείται για επιβεβαίωση των στοιχείων του εισιτηρίου και δεν τσεκάρουν κάποιο σύστημα. Και διαβατήριο να έχεις το ίδιο ισχύει. Αν φυσικά χρειαστεί κάπου, το ότι έχεις ταυτότητα ή οποία έχει δηλωθει σαν χαμένη είναι πρόβλημα.

Για εκτός Σένγκεν τώρα είναι άλλη ιστορία μιας και τσεκάρουν ενεργά. Κι εγώ από Ελλάδα φαίνεται ότι έχω απαγόρευση εξόδου λόγω στρατού και με σταματήσαν μια φορά όταν πετούσα μέσω Σερβίας (γιαυτό και εσένα σε τσεκάραν Βουλγαρία). 

Δίπλωμα επίσης δεν ισχύει πουθενά, Ολλανδία ούτε πακέτα από το ταχυδρομείο δεν με αφήνουν πλέον να παίρνω χωρίς διαβατήριο ή ταυτότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tz3s είπε

Επειδη βαριεμαι να διαβαζω 4 σελιδες... ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ? Ξεκινησε για εξωτερικο απο Ελλαδα με κομμενη ταυτοτητα?????? ΕΛΑ Χριστε και Παναγια....

Φήμες λένε ότι όσα περισσότερα ερωτηματικά βάζεις τόσο πιο έξυπνος ακούγεσαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fabricated είπε

Φήμες λένε ότι όσα περισσότερα ερωτηματικά βάζεις τόσο πιο έξυπνος ακούγεσαι 

ΣΟΚ λεγεται απο αυτα που βλεπουν τα ματακια μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πτήση εσωτερικού και μετά τον έλεγχο αποσκευών, μου ζητάνε την ταυτότητα. Η ταυτότητα ΔΕΝ ήταν στο πορτοφόλι. Ανεβάζω πίεση, αρχίζω πετάω ότι πράγματα έχω πάνω μου... κάθομαι στο πάτωμα και με πιάνει κρύος ιδρώτας...

Τρώω φλασια, ανοίγω το sky drive, βρίσκω σκαναρισμενη την ταυτότητα και πέταξα 

Για την ιστορία, είχα ξεχάσει την ταυτότητα στη ρεσεψιόν του ξενοδοχείου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...