Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή πτυχία ΤΕΙ σε πανεπιστημιακά


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλά πάντως αυτή η ελληνική παντέντα με τον διαχωρισμό σε ΤΕΙ και ΑΕΙ  και με τους αποφοίτους να τρώγονται  μεταξύ τους για τα επαγγελματικα δικαιωματα κάποια στιγμή καλο είναι να  τελειώσει. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, niktac είπε

καλά πάντως αυτή η ελληνική παντέντα με τον διαχωρισμό σε ΤΕΙ και ΑΕΙ  και με τους αποφοίτους να τρώγονται  μεταξύ τους για τα επαγγελματικα δικαιωματα κάποια στιγμή καλο είναι να  τελειώσει. 

Μπλεκονται πολλα στη μεση, ενα απο τα κυριοτερα ζητηματα ειναι το πως ξεκινησαν τα ΤΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα τα Κράτη-μελη υπάρχουν τα τει με την ονομασία Instistute of Technology. ψαξτε και θα δείτε. Αυτά ειναι ελληνικά κόμπλεξ που ξεκίνησα από το σχολείο και τους δάσκαλους-καθηγητές. Αργότερα, μεταφέρθηκαν στους γονείς και πάει λέγοντας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Σε όλα τα Κράτη-μελη υπάρχουν τα τει με την ονομασία Instistute of Technology. ψαξτε και θα δείτε. Αυτά ειναι ελληνικά κόμπλεξ που ξεκίνησα από το σχολείο και τους δάσκαλους-καθηγητές. Αργότερα, μεταφέρθηκαν στους γονείς και πάει λέγοντας

σωστα γιατι το MIT ειναι σαν το ΤΕΙ Μεσολογγίου.

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι απλό. Τα ΤΕΙ θεωρούνται εφαρμοσμένη γνώση ( γι αυτό υπάρχουν και αρκετά εργαστήρια) και τα πανεπιστήμια ( ερευνητική γνώση). Εμένα συμφοιτητές μου που έφυγαν γαι Γερμανία, Αγγλία τους αναγνώρισαν κανονικά το ΤΕΙ και μάλιστα στο ΤΟΜΕΑ ΜΑΣ που είναι η λογιστική βρήκανε και αρκετά εύκολα επαγγελματική εργασία. ΟΧΙ δεν είναι το ίδιο το ΤΕΙ ΜΕΣΣΟΛΟΟΓΙΟΥ ΜΕ ΤΟ ΜΙΤ, αλλά υπάρχουν ειδικότητες στο εξωτερικό που προτιμάνε αυτους από ΤΕΙ , παρά από Πανεπιστήμιο. Καταρχάς πας σε μια εταιρεία ως αποφοιτος Πανεπιστημιου και δεν εχεις κανει πτυχιακή εργασία. Για το εξωτερικό μιλάω. έχεις φάει REJECT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολύ υποβάθμιση είναι, παρά αναβάθμιση πάντως. Σκεφτείτε πληροφορική χωρίς εργαστήρια. Δεν λέω ότι δεν γίνεται αλλά, σίγουρα βοηθούσαν. Να κάνεις C++ στην θεωρία, να μην έχεις ασκήσεις για να παραδώσεις, να μην σε βάζουν να γράψεις σε pc και στο τέλος να δίνεις 50 γραμμές στο χαρτί και να περνάς. W-T-F

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τίς κατακτηριες μου φαίνεται μεγάλη πατάτα πέρα ότι θά πρέπει νά κάνεις καί άλλα εξάμηνα μετά δεν είμαι καί βολικό, δηλαδή εγώ πού τελείωσα ΤΕΙ Καβάλας καί μένω Αθήνα θά κάνω κατακτηριες καί θα φύγω στα 34 να ξαναπάω Καβάλα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aggeluska είπε

υπαρχει κατι επισημο για αυτους που εχουν τελειωσει ΤΕΙ Πειραια ή ΤΕΙ Αθηνας πληροφορικη, οποιος εχει αποφοιτηση στο παρελθον θα πρεπει να δωσει 3-4 μαθηματα κατατακτηριες και εφοσον τις περασει θα αντιστοιχηθουν τα μαθηματα που εχει περασει εμ αυτα του τωρινουν πανεπιστημιακου προγραμματος σπουδων και θα πρεπει αν δωσει οσα εξτρα μαθηματα προκυψουν προκειμενου να παρει πτυχιο πανεπιστημιου. αν μπεις στο site της σχολης υπαρχει σχετικο .pdf στις ανακοινωσεις.

Θα μπορούσες να μπεις στον κόπο και να μου βρεις αυτό το pdf γιατί δεν μπορώ να το βρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

Δυτικής αττικης είναι θέμα χρόνου να ξανάυποβαθμιστεί με την επόμενη κυβέρνηση και να ειναι απλά ένα συγχώνευμενο ΤΕΙ, μιας και δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα και αυτοί που πέρασαν (σε μεγάλο ποσοστό) τώρα που κατάλαβαν το έπαθαν δε πρόκειται να πάνε...

Νομίζω ότι δεν γίνεται να υποβαθμιστεί εφόσον έχει ψηφιστεί. Δηλαδή είναι σαν να λες ότι αυτοί που φέτος πέρασαν στο Δυτικής Αττικής μπορεί να βγουν με πτυχίο ΤΕΙ. Δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Αυτό με τίς κατακτηριες μου φαίνεται μεγάλη πατάτα πέρα ότι θά πρέπει νά κάνεις καί άλλα εξάμηνα μετά δεν είμαι καί βολικό, δηλαδή εγώ πού τελείωσα ΤΕΙ Καβάλας καί μένω Αθήνα θά κάνω κατακτηριες καί θα φύγω στα 34 να ξαναπάω Καβάλα ...

Επειδή πρέπει να είσαι ίδια γενιά με το ξαδερφό μου καθώς τελείωσε και εκείνος ΤΕΙ ΚΑΒΑΛΑΣ, ο Πρύτανης του ΤΕΙ έκανε πρόταση να αναβαθμιστούν τα πτυχία σας χωρις εξετασεις , προταση που νομιζω οτι απορριφθηκε. Από εκει και πέρα, θα το πάρουν πίσω και θα βάλουν παράβολο με χαρτούρα πιστεύω. Μπορείς να το κυνηγήσεις και νομικά μέσω ΣΤΕ, καθώς αρκετά παιδιά από τους συλλογούς των ΤΕΙ θα κινηθούν έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Πιο πολύ υποβάθμιση είναι, παρά αναβάθμιση πάντως. Σκεφτείτε πληροφορική χωρίς εργαστήρια. Δεν λέω ότι δεν γίνεται αλλά, σίγουρα βοηθούσαν. Να κάνεις C++ στην θεωρία, να μην έχεις ασκήσεις για να παραδώσεις, να μην σε βάζουν να γράψεις σε pc και στο τέλος να δίνεις 50 γραμμές στο χαρτί και να περνάς. W-T-F

Παντως εμεις στο ΑΠΘ και εργαστηρια ειχαμε (ενταξει λιγοτερες ωρες απο οσες εχουν στο ΤΕΙ, δεν αντιλεγω εδω) και εργασιες βαρβατες ειχαμε, απλα τα μετρουσαμε ολα σαν ενα μαθημα και ας ηταν σπασμενο στα 3 (με εσωτερικη βαση 5 σε καθε μερος) ενω στο ΤΕΙ εχουν την συνηθεια να μετρανε διαφορετικο μαθημα την θεωρια και διαφορετικο το εργαστηριο.

Επισης, κατι που μου ηρθε τωρα, στους δημοσιους υπαλληλους υπαρχει μια (μικρη) μισθολογικη διαφορα αναμεσα στους ΠΕ και ΤΕ, αν γινει ευκολη η εξισωση για τους παλιους πτυχιουχους που θα βρεθουν τα λεφτα για την εξισωση των μισθων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...