Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή πτυχία ΤΕΙ σε πανεπιστημιακά


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, GeorgeAl92 είπε

Η κοινωνίας μας νοσεί διότι έχει γεμίσει με νέους ανθρώπους με μυαλά γέρων κλπ. Μακάρι να είχα βγάλει τεχνική σχολή και να δούλευα.

θα συμφωνησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, opcorsa είπε

παντως εχω φιλο που απο ΤΕΙ τον πηρανε σε μεταπτυχιακο σε Πολυτεχνειο .. ισως και τυχη αλλα ενταξει δεν ειναι τοσο κ*λοχαρτο το πτυχιο των ΤΕΙ, παροτι το σνομπαρει η κοινωνια σε σχεση με τα πανεπιστημια

πάλι η ''άτιμη η κενωνία'' φταίει? δεν φταίει το ότι μπαίνεις σε ΤΕΙ με βάση 2? ότι άνοιγαν ΤΕΙ σε κάθε χωριό έτσι για να είμαστε στον ακαδημαϊκό χαρτη΄΄ ? δεν φταίει το ότι οι ίδιοι οι φοιτητές απαξίωσαν της σχολές τους τόσα χρόνια?

Επεξ/σία από billiboo
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GeorgeAl92 είπε

Αδερφέ σου στέλνω βιογραφικό τώρα διότι ψάχνω δουλεία κανένα χρόνο και πληρώ τις παραπάνω προϋποθέσεις.

Υ.Γ. Πραγματικά τραγικός αν είσαι κάτω των 45 ετών.

Πάνω των 45...:) με πτυχίο και ΤΕΙ ,ΙΕΚ & ΑΕΙ (με σειρά κτήσης) και 20+ χρόνια στην αγορά εργασίας...απο τότε που σούταρα το κωλόχαρτο του ΤΕΙ και δούλεψα με το ΙΕΚ ησύχασε το κεφάλι μου...γραφειάκι, καφεδάκι και τλπ...καμία σχέση με αλματα απο Ταράτσα σε Ταράτσα, μας κρατάει δεν μας κρατάει η σκάλα και η ψυχή μας στην κούλουρη με υποσταθμούς...μη φύγει το κατσαβίδι και μαζί και εμείς...

υπόψιν αν ψάχνεις δουλεία είναι πολύ εύκολο...κάπου κάνεις λάθος...😃

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, masteripper είπε

Πάνω των 45...:) με πτυχίο και ΤΕΙ ,ΙΕΚ & ΑΕΙ (με σειρά κτήσης) και 20+ χρόνια στην αγορά εργασίας...απο τότε που σούταρα το κωλόχαρτο του ΤΕΙ και δούλεψα με το ΙΕΚ ησύχασε το κεφάλι μου...γραφειάκι, καφεδάκι και τλπ...καμία σχέση με αλματα απο Ταράτσα σε Ταράτσα, μας κρατάει δεν μας κρατάει η σκάλα και η ψυχή μας στην κούλουρη με υποσταθμούς...μη φύγει το κατσαβίδι και μαζί και εμείς...

υπόψιν αν ψάχνεις δουλεία είναι πολύ εύκολο...κάπου κάνεις λάθος...😃

Χαχαχα οκ. Η συζήτηση τελειώνει με το να λες πάνω των 45, αφού διαπιστώνω ότι πρόκειται για κολλημένο μυαλό που δεν πρόκειται ούτε να αλλάξει ούτε να μπει σε σοβαρό διάλογο με αντιπαραθέσεις. Μήπως δουλεύεις σε ΙΕΚ ως δάσκαλος και το προωθείς τόσο πολύ; Διότι όσοι φίλοι έχουν τελειώσει ΙΕΚ και δεν είχαν δουλειά από το μπαμπά - μαμά είναι ακόμα άνεργοι....

Όσο για εμένα σίγουρα κάτι κάνω λάθος όπως και τόσοι νέοι που φεύγουν στο εξωτερικό με πτυχία κλπ. Επίσης μάλλον Πανεπιστήμιο μάλλον ήθελες να γράψεις αφού ΑΕΙ = ΤΕΙ + Πανεπιστήμια, μάντεψε τι δεν είναι ΑΕΙ.....σωστά μάντεψες το ΙΕΚ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, GeorgeAl92 είπε

Χαχαχα οκ. Η συζήτηση τελειώνει με το να λες πάνω των 45, αφού διαπιστώνω ότι πρόκειται για κολλημένο μυαλό που δεν πρόκειται ούτε να αλλάξει ούτε να μπει σε σοβαρό διάλογο με αντιπαραθέσεις. Μήπως δουλεύεις σε ΙΕΚ ως δάσκαλος και το προωθείς τόσο πολύ; Διότι όσοι φίλοι έχουν τελειώσει ΙΕΚ και δεν είχαν δουλειά από το μπαμπά - μαμά είναι ακόμα άνεργοι....

Όσο για εμένα σίγουρα κάτι κάνω λάθος όπως και τόσοι νέοι που φεύγουν στο εξωτερικό με πτυχία κλπ. Επίσης μάλλον Πανεπιστήμιο μάλλον ήθελες να γράψεις αφού ΑΕΙ = ΤΕΙ + Πανεπιστήμια, μάντεψε τι δεν είναι ΑΕΙ.....σωστά μάντεψες το ΙΕΚ.

Μειδιώ... :)  

Απο εκεί και πέρα...ο καθένας κάνει τις επιλογές του και έχεις τις απόψεις του...

Και μια σημείωση σχετικά με ΙΕΚ/ανεργία ...και εγώ απο τα χαμηλά ξεκίνησα αλλά για να κρατήσω την δουλειά μου και τον μέτριο μισθό αναγκάστηκα να το κυνηγήσω...εξ' ου ήρθε και το ΑΕΙ.

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billiboo είπε

ολα τα πτυχια ειναι στο ιδιο αντικειμενο?

Όχι...αλλά αν άξιζε το ΤΕΙ δεν θα αναγκαζόμουν να πάρω και τα άλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, masteripper είπε

Όχι...αλλά αν άξιζε το ΤΕΙ δεν θα αναγκαζόμουν να πάρω και τα άλλα...

μπορεις να μας πεις τι ακριβως ειναι το καθενα? αν θες βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

6 λεπτά πριν, billiboo είπε

μπορεις να μας πεις τι ακριβως ειναι το καθενα? αν θες βεβαια

Ηλεκτρολογία/ΙΕΚ κάτι Πληροφορικής /ΑΕΙ Πληροφορική (Πανεπιστήμιο ..μην χαλάμε και τον φίλο μας.. :) )

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, masteripper είπε

Ηλεκτρολογία/ΙΕΚ κάτι Πληροφορικής /ΑΕΙ Πληροφορική (Πανεπιστήμιο ..μην χαλάμε και τον φίλο μας.. :) )

αρα πως προκυπτει οτι το τει ειναι για πεταμα εαν το συγκρινεις με ενα πτυχιο ιεκ τελειως διαφορετικου τομεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billiboo είπε

αρα πως προκυπτει οτι το τει ειναι για πεταμα εαν το συγκρινεις με ενα πτυχιο ιεκ τελειως διαφορετικου τομεα?

Μου αρέσει που του απαντάς σοβαρά.....

Αφού το λέει και ο ίδιος ότι χασκογελάει, άρα είναι χαζοχαρούμενος.

Φίλε μου στην σημερινή εποχή δεν υπάρχουν οι ευκαιρίες που υπήρχαν όταν ήσουν εσύ 25, οπότε δεν φταίω εγώ που μου προσφέρουν δουλειά με 300 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billiboo είπε

αρα πως προκυπτει οτι το τει ειναι για πεταμα εαν το συγκρινεις με ενα πτυχιο ιεκ τελειως διαφορετικου τομεα?

Το ότι είναι διαφορετικού τομέα δεν σημαίνει ότι αν είχε αξία δεν θα είχε....οπως προείπα αυτά που λέω δεν τα είπα έτσι απλά...μιλάμε για συγκεκριμένες καταστάσεις και περιπτώσεις..

Για να βγάλεις 1 πτυχίο Ηλεκτρολογίας στο ΤΕΙ σημαίνει ότι θα κάνεις Μαθηματικά,Ηλεκτρολογία,Ηλεκτρονικά ισχύος 1 σκασμό εργαστήρια (χωρίς νόημα καθώς εμμένουν στην θεωρία και ΔΕΝ ωθούν στο πρακτικό της υπόθεσης) και πολλά άλλα...οπερ σημαίνει 3.5 χρόνια ΦΟΥΛ διάβασμα

Οταν όμως πας για δουλειά δεν θα ανοίξει καμιά πόρτα και θα πουν καλως το παλικάρι ...αυτό που θα κάνουν είναι να δουν αν είναι τα χέρια σου φαγωμένα απο το σφυροκάλεμο και αν μπορείς να σκαρφαλώσεις στην 10 μετρη σκάλα για να περάσεις την κρεβατίνα μόνο σου...οπότε τσιμπάνε 1 παλικαράκι απο Τεχνικό Λύκειο (βαρια..βαρια) που καλώς εχόντων των πραγμάτων έχει μεγαλύτερη πρακτική εμπειρία απο εσένα , είναι σαφώς πιο οικονομικό και παραπονιέται και λιγότερο..

Απο την άλλη κάποιος που έχει τελειώσει το ανάλογο Πολυτεχνείο αντιμετωπίζεται σαν στέλεχος ...ως Μηχανικός που η κάθε εταιρεία θα επενδύσει πάνω του και θα τις το ανταποδώσει κάποια στιγμή... αλλά αυτός ούτε σφυροκάλεμο θα πιάσει ..ούτε σκάλα θα ανέβει , ούτε με την 300 παροχή θα παλεύει ούτε θα πηδάει απο σκάλα σε σκάλα, ούτε θα μπεί στον υποσταθμό μην γνωρίζοντας αν θα βγεί..., σχέδια θα βλέπει, αποφάσεις θα παίρνει και όταν κάτι στραβώσει....θα βρεθεί αποδιοπομπαίος τράγος....αν μπεις σαν "στέλεχος" σε εταιρεία....ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ σε διώχνουν ή σου αποδίδουν ευθύνες...αν πετύχεις κιόλας και το "αφεντικό" να είναι συμφοιτητής θα φτάσεις στην κορυφή χωρίς να το καταλάβεις...αποδεδειγμένο...απο 1 σκασμό εργοστάσια που πέρασα......ααα... ΛΑΘΟΣ ..θυμήθηκα... -  το κακό της ηλικίας  ξεχνάς -- ...διώξαν 1 γνωστό μου - τον είχα προιστάμενο   (Πολυτεχνείο) - εγώ φυσικά σαν ΤΕΙ ήμουν ο "χαμάλης πολυτελείας" επειδή πήγε σε παρουσίαση ανταγωνιστή της εταιρείας που δούλευε...τι κρίμα...ΟΥΠΣ...τώρα είναι διευθυντής στον ανταγωνιστή ....δεν βάζω γελάκι για να μην ενοχληθούν κάποιοι....τις προάλλες τον πέτυχα , έχει γίνει 2πλάσιος απο το πολύ καθισιό.....ΠΩΠΩ όσο γράφω τόσο θυμάμαι...ζορίζομαι να μην γελάσω αλλά τι να κάνω....λοιπόν στο ίδιο εργοστάσιο είχα 1 συνάδελφο ΤΕΙ Ηλεκτρολογίας αλλά αυτό δούλευε στο "αντικείμενο" ...βέβαια δεν ήταν απο τις καλές περιπτώσεις καθώς δεν είχε ωράριο...ότι ώρα είχαν πρόβλημα ...ΤΣΑΚΙΖΟΤΑΝ να πάει....μιλάμε για τρελή δουλειά μές στο γράσο (είχε αρκετά καθαρά μηχανήματα και ελείψει μηχανλόγου έκανε και το έξτρα)..ερχόταν απόγευμα και έφευγε την άλλη μέρα (το πρωι είχε δουλέψει ΚΑΝΟΝΙΚΑ)....η ζωή του ήταν το εργοστάσιο....το αποτέλεσμα ...μια ωραία πρωϊα του ανακοινώσαν ότι επειδή ο προιστάμενος του είχε γεράσει πήραν μια κοπελίτσα που είχε τελειώσει Πολυτεχνείο και απο εδώ και πέρα θα αναφέρεται σε αυτήν...ευτυχώς η δουλειά δεν ήταν ενδιαφέρουσα για την κοπελίτσα και απλώς κάποια μέρα βαρέθηκε...ευτυχώς τον χρειαζόντουσαν και τον κράτησαν σαν "προιστάμενο"...ίσως έχω πολλά χρόνια να μάθω νέα...τυχεράκιας...όλο το γράσο για πάρτη του...

Οπότε γιατί να ζοριστεί κάποιος να βγάλει 1 άχρηστο ΤΕΙ αφού ούτε λεφτά θα πάρει ούτε κάποιο μέλλον θα έχει...θα πάει σε κάποια σχολή του κ@λου ...θα πάρει 1 "χαρτί" και απο εκεί και πέρα αν κόβει το μυαλό του μετά απο 1 τρίμηνο -εξάμηνο αφού κάνει παραπαίδι σε κάποιο μάστορα..θα αγοράσει το HILTI του και θα γίνει μάστορας... και αυτό πάει και για τα υπόλοιπα ΤΕΙ με συνάφεια στο τεχνικό κομμάτι...για άλλα ΤΕΙ νομίζω ότι γίνεται το πάρτυ του αρκούδας ..εκεί είτε τελειώσεις είτε όχι το ίδιο και το αυτό...γνωστός μου στρατιωτικός επειδή βαριέται μαζεύει πτυχία...τελειώνει το 1 κάνει το επόμενο...για να περνάει η ώρα...(ΤΕΙ αερολογίας με αντικείμενο "φιλοσοφικό")..το μόνο που δεν έτυχε να πετύχω είναι απο Πληροφορική και δεν έχω δει το πρόγραμμα σπουδών τους...ίσως εκεί κάτι να κάνουν ...αλλά στους κανόνες υπάρχουν εξαιρέσεις...

Θυμάμαι όταν στην σχολή υπολογίζαμε διατομές σωλήνων - καλωδίων και μέγιστος αριθμός αυτών με βάσει τις διατομές και πήγα μαζί με 1 φίλο μου (ΤΕΙ Ηλεκτρολογίας) να κάνω 1 μερεμέτι σε διαμέρισμα ...και του φωνάζω...βρε να δούμε πόσα θα χωρέσουμε ...και μου απαντάει (μπαμπάς ηλεκτρολόγος) ...."πόσο λαλ@κας είσαι....βάλε υγρό πιάτων βάλε όσα καλώδια χωρέσει η σωλήνα και τράβα..."... :) ... μου ξέφυγε.

59 λεπτά πριν, GeorgeAl92 είπε

Μου αρέσει που του απαντάς σοβαρά.....

Αφού το λέει και ο ίδιος ότι χασκογελάει, άρα είναι χαζοχαρούμενος.

Φίλε μου στην σημερινή εποχή δεν υπάρχουν οι ευκαιρίες που υπήρχαν όταν ήσουν εσύ 25, οπότε δεν φταίω εγώ που μου προσφέρουν δουλειά με 300 ευρώ.

ΑΝ θες αναφέρεις ηλικία,σπουδές και το συζητάμε.... και το γελάκι αν σε χαλάει ...πέστο... :(  

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ότι εσύ σπούδασες πτυχιούχος ηλεκτρολόγος μηχανικός (έτσι δεν γράφει το πτυχίο σου;) και αναγκάστηκες(;) να δουλεύεις ως ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης δεν σημαίνει κάτι για την σχολή σου ή το επίπεδο σπουδών της. Υπάρχουν και άλλοι συνομήλικοι συνάδερφοι σου που δεν χρειαστήκαν ποτέ να κάνουν ότι έκανες εσύ αλλά έκαναν ότι νομίζεις ότι κάνουν οι αντίστοιχοι διπλωματούχοι μηχανικοί. Οπότε μην γενικεύεις την επαγγελματική σου πορεία σε όλο τον κλάδο

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, nvel είπε

το ότι εσύ σπούδασες πτυχιούχος ηλεκτρολόγος μηχανικός (έτσι δεν γράφει το πτυχίο σου;) και αναγκάστηκες(;) να δουλεύεις ως ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης δεν σημαίνει κάτι για την σχολή σου ή το επίπεδο σπουδών της. Υπάρχουν και άλλοι συνομήλικοι συνάδερφοι σου που δεν χρειαστήκαν ποτέ να κάνουν ότι έκανες εσύ αλλά έκαναν ότι νομίζεις ότι κάνουν οι αντίστοιχοι διπλωματούχοι μηχανικοί. Οπότε μην γενικεύεις την επαγγελματική σου πορεία σε όλο τον κλάδο

Εγώ πάντως Δεν πέτυχα κανέναν που να "πετυχε" με το πτυχίο αυτό...βέβαια κάποιος θα τα κατάφερε..αλλά για να θυμηθώ ..εγώ έφυγα απο τον κλάδο, ένας φίλος μου έγινε εγκαταστάτης συναγερμών (τίποτε ιδιαίτερο υπάλληλος είναι),,ο άλλος κάθε μέρα πολεμάει με τα καζάνια και έχει καθε φορά να μου πει μια ιστορία πως δεν ανατινάχτηκε , ο άλλος δουλεύει εκέι που τον άφησα συντηρητής πριν απο 20 χρόνια στο τμήμα συντήρησης που τον έβαλε ο μπαμπάς του , ο άλλος πουλάει λάδια αυτοκινήτων, ...ααα λάθος πέτυχα έναν - δεν ήταν συμφοιτητής μου -  ...είχε κάνει μεταπτυχιακό στην Πληροφορική και έτυχε να μπει πολύ νωρίς στον χώρο...έχει βρει κάτι εργοστασια και τους πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες..αυτός πιάστηκε ,έχει επιχείρηση είναι αφεντικό και πάει λέγοντας...

 

Το πτυχίο γράφει "Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ" ...το έχω και σε κορνίζα...

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...