Προς το περιεχόμενο

Η Intel παραδέχεται ότι αδυνατεί να ανταποκριθεί στη ζήτηση για προσιτές CPUs και θα εστιάσει στο higher-end τμήμα της αγοράς


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι οι Epyc είναι άφαντοι στην αγορά. Τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Istros είπε

Πλάκα κάνω μην τα παίρνεις όλα σοβαρά.

Οκ. Και εγώ δεν έχω ακόμα λαπτοπ με thunderbolt γιατί περιμένω να τα φτύσει το MacBook Pro του 2012...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, elorant είπε

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι οι Epyc είναι άφαντοι στην αγορά. Τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε.

Δεν είναι εύκολο να μπουν οι Epyc στην αγορά. Δεν είναι αγορά λιανικής και απλών καταναλωτών. Μιλάμε για άλλο επίπεδο, που παίζουν πολλά από πίσω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, atheatos είπε

Οκ. Και εγώ δεν έχω ακόμα λαπτοπ με thunderbolt γιατί περιμένω να τα φτύσει το MacBook Pro του 2012...

Κατα τα άλλα δεν έχεις αδυναμια.Apple εγγύηση!6 χρόνια και συνεχίζει.να παρακαλάς να χαλάσει και να μην χαλάει.αν και σε βλέπω πάλι για MacBook.Η Intel παντως κάνει πίσω και παρατάει μια ολόκληρη αγορά.θα ειναι δυακολο μετά να επιστρέψει,θα πρέπει να παρουσιάσει κάτι αξιόλογο τη στιγμή που η amd μεταβαίνει στα 7nm.Τοσα χρόνια που θυμάμαι δεν έχει ξαναγίνει κάτι παρόμοιο.

Επεξ/σία από Istros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

to be fair, αν θες να παιζεις σε μεγαλους ρυθμους ανανεωσης οι ζεν ειναι οριακοι. 

εγω παντως περιμενω τους ζεν2, κατι μου λεει οτι θα καλυψουν και αυτο το μειωνεκτημα. δεν νομιζω να φτασουν τους τοτε ιντελ στα fps, αλλα αμα μπορουν να μενουν σταθερα πανω απο 120 ή 144 fps τοτε δεν εχει και κανενα νοημα να πας σε ιντελ

αυτό που λες δεν πιάνει σε καμία περίπτωση την vfm mid range αγορά και θα στο τεκμηριώσω 

παίρνεις ένα gaming PC  με ryzen 1600, gtx 1050ti,8gb ram ddr4,μητρική του 60άρικου,ssd 240gb,κουτάκι απλό και τροφοδοτικό καλής μάρκας στα 500w , επίσης μια οθόνη 24" full HD.

δίνεις 625 ευρώ για πύργο και άλλα 120 για οθόνη δηλαδή 745 ευρώ για ένα PC που θα παίζει σχεδόν όλα τα παιχνίδια σε 1080p με 60fps.

τώρα στην αντιπέρα όχθη θες να παίζεις στα 144fps θες ας πούμε την διπλάσια δύναμη σε κάρτα γραφικών άρα πας σε 1080 απλή έκδοση και ένα τροφοδοτικό να την σηκώνει στα 600watt κρατώντας ακριβώς ίδια όλα τα άλλα εκτός απο την οθόνη που στις 24" για να υποστηρίζει 144hz πας στα 1075 ευρώ για πύργο και άλλα 300 για οθόνη, αμέσως σχεδόν διπλασιάστηκε η τιμή του υπολογιστή φτάνοντας τα 1375 ευρώ χωρίς να βάλω καν και άλλη ram που θα θέλει.

εαν κάποιος πάει τόσο ψηλά σε budget θα σκεφτεί να βάλει intel με ένα κατοστάρικο παραπάνω? όχι και αυτός που θα το κάνει δεν εκπροσωπεί τον μέσο όρο και τον κάθε gamer.

 

Επεξ/σία από georgepppo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα τεχνίτη έλλειψη μου μυρίζει για να ανεβάσει τις τιμές , όπως γίνετε σε όλους τους κλάδους , δες τι βενζίνη δες τα φάρμακα , οποτε μειώνουνε τι παραγωγή αυξάνεται η ζήτηση και η τιμές , γιατί η αγορά δουλεύει με ψυχολογία συνδρόμου κατοχής , είδανε και τι προηγουμενη σεζόν με τις κάρτες γραφικών που ο κόσμος τις πλήρωνε ακόμα και σε διπλάσια τιμή , και πάλι έλλειψη είχε , επειδή το gaming είναι εθισμός σαν τα ναρκωτικά ένα πράγμα , όσο και να κοστίζει το παιχνίδι η το hardware ο άλλος θα στερηθεί από άλλες ανάγκες και θα βρει χρήματα να το πάρει ,  αυτό το έχουνε αντιληφθεί όλες οι εταιρίες στο χώρο και το εκμεταλλεύονται

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως δεν είναι και το καλύτερο νέο αυτό για τον ανταγωνισμό. έριξε πολύ τις τιμές η AMD για να πουλήσει και να βγάλει την ίντελ εκτός παιχνιδιού. στις budget κατηγορίες όμως. εάν η ίντελ αποχωρήσει από τις μικρές κατηγορίες και μείνει μόνη η AMD σε κανέναν δεν εξασφαλίζεται πως οι επεξεργαστές δεν θα ανέβουν σε τιμή. 

αυτή την στιγμή η AMD τα έχει ρίξει όλα στους επεξεργαστές, έχει αφήσει πίσω τις κάρτες με αποτέλεσμα να κάνει πάρτι η nvdia και να έχει πάει τις τιμές στον Θεό. είναι καλό να υπάρχει ανταγωνισμός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ιντελ καλα θα κρατησει απο τους φανμποισμους,απο εκει και περα καλο ειναι να υπαρχει συναγωνισμοςγιατι προωθει την τεχνολογικη εξελιξη

σε καλυτερες τιμες για ολους,υπαρχει και η λουμπα φανταστειτε η amd να εχει πυρηνα λεμε 5 ης γενιας και να σ δινει τα φτηνα σε αλλα νανομετρα η πυρηνα προηγουμενης γεννιας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, exor είπε

2 pc me intel εχω αλλα μονο ryzen απο δω και περα 

123 εχω κανει αλλα καιρος για amd

2 ώρες πριν, MTX είπε

εμενα τεχνίτη έλλειψη μου μυρίζει για να ανεβάσει τις τιμές , όπως γίνετε σε όλους τους κλάδους , δες τι βενζίνη δες τα φάρμακα , οποτε μειώνουνε τι παραγωγή αυξάνεται η ζήτηση και η τιμές , γιατί η αγορά δουλεύει με ψυχολογία συνδρόμου κατοχής , είδανε και τι προηγουμενη σεζόν με τις κάρτες γραφικών που ο κόσμος τις πλήρωνε ακόμα και σε διπλάσια τιμή , και πάλι έλλειψη είχε , επειδή το gaming είναι εθισμός σαν τα ναρκωτικά ένα πράγμα , όσο και να κοστίζει το παιχνίδι η το hardware ο άλλος θα στερηθεί από άλλες ανάγκες και θα βρει χρήματα να το πάρει ,  αυτό το έχουνε αντιληφθεί όλες οι εταιρίες στο χώρο και το εκμεταλλεύονται

Με τις καρτες ας ελπισουμε να βγαλει η Αmd κατι καλο vfm γιατι η nvidia εγινε ngreedia

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, james01gr είπε

πάντως δεν είναι και το καλύτερο νέο αυτό για τον ανταγωνισμό. έριξε πολύ τις τιμές η AMD για να πουλήσει και να βγάλει την ίντελ εκτός παιχνιδιού. στις budget κατηγορίες όμως. εάν η ίντελ αποχωρήσει από τις μικρές κατηγορίες και μείνει μόνη η AMD σε κανέναν δεν εξασφαλίζεται πως οι επεξεργαστές δεν θα ανέβουν σε τιμή. 

αυτή την στιγμή η AMD τα έχει ρίξει όλα στους επεξεργαστές, έχει αφήσει πίσω τις κάρτες με αποτέλεσμα να κάνει πάρτι η nvdia και να έχει πάει τις τιμές στον Θεό. είναι καλό να υπάρχει ανταγωνισμός

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kostas7837aek είπε

Δεν είναι εύκολο να μπουν οι Epyc στην αγορά. Δεν είναι αγορά λιανικής και απλών καταναλωτών. Μιλάμε για άλλο επίπεδο, που παίζουν πολλά από πίσω.  

Τι θα πει δεν είναι εύκολο; Πανεύκολο είναι, αφού έχει χαμηλότερες τιμές ανά πυρήνα. Αλλά δεν υπάρχει καθόλου διαθεσιμότητα. Δεν υπάρχουν προμηθευτές που να φερνουν τους επεξεργαστές, κι όχι μόνο Ελλάδα αλλά και σε άλλες χώρες στην Ευρώπη. Τα λεφτά είναι στους servers, ας κοιτάξει να λύσει προβλήματα με τους διανομείς να μαζέψει όλο το χαρτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοι οι ryzen σε συγκριση με fx και αλλες παλιες τοστιερες αλλα η intel σε enthusiast gamers και high end ειναι η μερα με την νυχτα.Ειναι σα να συγκρινεις volkswagen με porsche.

  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...