Προς το περιεχόμενο

Η Intel παραδέχεται ότι αδυνατεί να ανταποκριθεί στη ζήτηση για προσιτές CPUs και θα εστιάσει στο higher-end τμήμα της αγοράς


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, exor είπε

ρε παιδια δεν εχω amd αλλα εχω δουλεψει σε γραφειο μου φανηκε το ιδιο γρηγορο με τα ιντελ ,, τωρα ryzen που επαιξα για λιγο πραγματικα αισθανθηκα το πιο χαλαρο και γρηγορο μηχανημα εβερ και εχω παιξει και 8 πυρηνο xeon .. εχω ιντελ αλλα ποιος ανθρωπος σωας τας φρενας θα δωσει 120 ευρω παραπανω για 8700κ οταν ο 2700χ στα 4κ και στα παντα ειναι πιο γρηγορος η το ιδιο..

Ακριβώς Και Έτσι Είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 λεπτά πριν, exor είπε

ρε παιδια δεν εχω amd αλλα εχω δουλεψει σε γραφειο μου φανηκε το ιδιο γρηγορο με τα ιντελ ,, τωρα ryzen που επαιξα για λιγο πραγματικα αισθανθηκα το πιο χαλαρο και γρηγορο μηχανημα εβερ και εχω παιξει και 8 πυρηνο xeon .. εχω ιντελ αλλα ποιος ανθρωπος σωας τας φρενας θα δωσει 120 ευρω παραπανω για 8700κ οταν ο 2700χ στα 4κ και στα παντα ειναι πιο γρηγορος η το ιδιο..

Το premium κοροιδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλα λόγια στοχεύουν μόνο στα γρήγορα κέρδη και σίγουρα το κοινό θα καλύψουν και με φθηνά φορητά συστήματα οι ανταγωνιστές, εκτός από την AMD υπάρχει και ο επεξεργαστής της Qualcomm που θα μπορεί να πει σε πανάλαφρους φορητούς με windows 10...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

εσυ υπολογιζεις με βαση το σημερα, σε 2 χρονια δε νομιζω να χρειαζεσαι 1080 για να παιζεις στα 144

σε 1-2 χρονακια θα κανω συνθεση για 144hz gaming, αμα οι ζεν2 μπορουν σταθερα fps πανω απο 144 δεν θα παω σε ιντελ.

αν οι ζεν2 εχουν περισσοτερη συνολικη επεξεργαστικη δυναμη απο τους τοτε ιντελ, προσωπικα τη χρειαζομαι περισσοτερο απο εξτρα frame που δε θα δω ποτε.

και παντα μετρανε τα λεφτα, οποιος μαζευει για καλο συστημα δε σημαινει τα χει και για πεταμα. μπορουν να πανε σε καρτα γραφικων, ραμ, επιπλεον χωρο στον ssd ωστε να ξεφυγεις εντελως απο hdd, καλυτερη οθονη. 

αρκετά φιλόδοξες προβλέψεις κάνεις για το αν θα θες σε 1-2 χρόνια κάτι λιγότερο απο high end για 144fps δεδομένου ότι ακόμα και η τεχνολογία των γραφικών προχωρήσει τόσο πολύ θα μείνουν στάσιμα και τα παιχνίδια σε απαιτήσεις.

το θέμα με τους υπολογιστές και τα λεφτά είναι να παίρνεις αυτό που χρειάζεσαι πραγματικά πχ εγώ που παίζω κανα game όποτε θυμηθώ και δεν με νοιάζει και ιδιαίτερα έχω μείνει με την gtx 470 , κάποιος που είναι πιο απαιτητικός θα ρίξει λεφτά.

αν με ρωτήσεις τι θα αναβάθμιζα είναι ο επεξεργαστής για τα render times σε inventor και 3ds max.

ας μιλάμε τώρα για το τώρα και ας αφήσουμε το μέλλον γιατί δεν ξέρουμε πως θα πάει, γιατί μπορεί να βγάλει τίποτα super gpus η amd και να ακολουθήσει η nvidia και να δούμε άλμα απόδοσης αλλά μπορεί να βαλτώσουν και να περάσει μια πενταετία για να πάμε σε next level επιδόσεις απο h/w δεν ξέρεις ποτέ με αυτά και τα 1-2 χρόνια δεν είναι μεγάλο χρονικό διάστημα για να πεις ότι θα γίνει τόσο μεγάλο άλμα.

τώρα η intel είναι καλύτερη μόνο και μόνο σε υψηλές κατηγορίες gaming pc και όχι σε μεσαίες λύσεις με gtx 1050 γιατί αν παίζεις με 62 fps και η intel με 65 δεν θεωρείται διαφορά αυτή για να δώσεις τόσα λεφτά παραπάνω για επεξεργαστή , καλύτερα ρίχτα στην gpu αυτά τα λεφτά να δεις μεγαλύτερες διαφορές.

Επεξ/σία από georgepppo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, NT1G είπε

Η Fiat έχει φύγει από την Ferrari εδώ και 3 χρόνια σχεδόν...

🤷‍♂️

Χμμμ πραγματικά δεν το ήξερα, όσο αφορά την fiat είχα μείνει στο γεγονός που πριν λίγα χρόνια εξαγόρασε την Chrysler Αμερικής. 

6 ώρες πριν, Istros είπε

Δες κανένα συγκριτικό στις ίδιες τιμές επεξεργαστών και έλα να μας πεις τι βλεπεις

Άσχετη η απάντηση σου με αυτό που έγραψα. 

Που σαρώνει στις πωλήσεις εννοώ. Ότι είναι πολύ καλύτεροι αυτή την στιγμή της AMD οι επεξεργαστές δεν αμφεβαλα, το γνωρίζω πολύ καλά αυτό.

Επεξ/σία από panoskatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα βρε Intel σε θέλω apple των CPU. Βγάζε μόνο high end και από 1200€ και πάνω. Και πάλι θα βρεθούν πελάτες. Θα λένε και ευχαριστώ που θα γίνουν και πιο exclusive. Ελα, που υπογράφω για CEO; You are welcome world!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgepppo είπε

αρκετά φιλόδοξες προβλέψεις κάνεις για το αν θα θες σε 1-2 χρόνια κάτι λιγότερο απο high end για 144fps δεδομένου ότι ακόμα και η τεχνολογία των γραφικών προχωρήσει τόσο πολύ θα μείνουν στάσιμα και τα παιχνίδια σε απαιτήσεις.

το θέμα με τους υπολογιστές και τα λεφτά είναι να παίρνεις αυτό που χρειάζεσαι πραγματικά πχ εγώ που παίζω κανα game όποτε θυμηθώ και δεν με νοιάζει και ιδιαίτερα έχω μείνει με την gtx 470 , κάποιος που είναι πιο απαιτητικός θα ρίξει λεφτά.

αν με ρωτήσεις τι θα αναβάθμιζα είναι ο επεξεργαστής για τα render times σε inventor και 3ds max.

ας μιλάμε τώρα για το τώρα και ας αφήσουμε το μέλλον γιατί δεν ξέρουμε πως θα πάει, γιατί μπορεί να βγάλει τίποτα super gpus η amd και να ακολουθήσει η nvidia και να δούμε άλμα απόδοσης αλλά μπορεί να βαλτώσουν και να περάσει μια πενταετία για να πάμε σε next level επιδόσεις απο h/w δεν ξέρεις ποτέ με αυτά και τα 1-2 χρόνια δεν είναι μεγάλο χρονικό διάστημα για να πεις ότι θα γίνει τόσο μεγάλο άλμα.

τώρα η intel είναι καλύτερη μόνο και μόνο σε υψηλές κατηγορίες gaming pc και όχι σε μεσαίες λύσεις με gtx 1050 γιατί αν παίζεις με 62 fps και η intel με 65 δεν θεωρείται διαφορά αυτή για να δώσεις τόσα λεφτά παραπάνω για επεξεργαστή , καλύτερα ρίχτα στην gpu αυτά τα λεφτά να δεις μεγαλύτερες διαφορές.

σε πολλα νεα παιχνιδια τι ultra τι high σχεδον το ιδιο φαινονται, ειδικα καποιες ρυθμισεις σου κοβουν τα fps στα μισα και απο εικονα καμμια διαφορα, οποτε ανετα μπορεις να παιξεις και με φτηνοτερες λυσεις. εξαρταται βεβαια οπως ειπες και απο το ατομο, αλλος μπορει να τα θελει ολα στο μαξ και ας μη βλεπει διαφορα, αλλος μπορει να μην εχει θεμα να του βγαινουν τα ματια στα low.

anyway, νομιζω συμφωνουμε οτι αν ενας επεξεργαστης σε καλυπτει στο στοχο που εχεις θεσει, τοτε υπαρχουν καλυτεροι τροποι να ξοδεψεις τα λεφτα σου απο το να παρεις καλυτερο επεξεργαστη. απλα αυτο που λεω ειναι πως παροτι οι ζεν ειναι πολυ οριακα για τα 144Ηz οποτε ναι εχει ακομα νοημα ενας ιντελ, δεν νομιζω αυτο να ισχυει οταν θα βγουν οι ζεν2

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

σε πολλα νεα παιχνιδια τι ultra τι high σχεδον το ιδιο φαινονται, ειδικα καποιες ρυθμισεις σου κοβουν τα fps στα μισα και απο εικονα καμμια διαφορα, οποτε ανετα μπορεις να παιξεις και με φτηνοτερες λυσεις. εξαρταται βεβαια οπως ειπες και απο το ατομο, αλλος μπορει να τα θελει ολα στο μαξ και ας μη βλεπει διαφορα, αλλος μπορει να μην εχει θεμα να του βγαινουν τα ματια στα low.

anyway, νομιζω συμφωνουμε οτι αν ενας επεξεργαστης σε καλυπτει στο στοχο που εχεις θεσει, τοτε υπαρχουν καλυτεροι τροποι να ξοδεψεις τα λεφτα σου απο το να παρεις καλυτερο επεξεργαστη. απλα αυτο που λεω ειναι πως παροτι οι ζεν ειναι πολυ οριακα για τα 144Ηz οποτε ναι εχει ακομα νοημα ενας ιντελ, δεν νομιζω αυτο να ισχυει οταν θα βγουν οι ζεν2

εξαρτάται το παιχνίδι πχ στο far cry 4 που έπαιζα οι διαφορές απο low σε medium και σε high ήταν πολύ μικρές και δεν άξιζε , στο armored warfare που παίζω είναι πιο μεγάλες οι διαφορές αλλά και πάλι όχι κάτι τρελό ειδικά απο το medium και πάνω.

θα δείξει με τους zen 2 μακάρι να είναι δυνατοί αλλά και η amd μη νομίζεις αμα δει και κερδίσει κόσμο θα ανεβάσει τιμές δεν θα είναι για πάντα φιλανθρωπικό ίδρυμα με αυτές τις τιμές.

η intel την έχει δει apple φάση και στοχεύει αλλού.

πάντως πρώτη φορά πήγα σε amd πλατφόρμα και έμεινα κατευχαριστημένος απο τις επιδόσεις, το πόσο προσεγμένοι είναι με τις ψύκτρες να βιδώνουν όχι την αιδία της intel με τα κλιψ που χαλάνε με το παραμικρό και δεν κάνουν επαφή,τα γραφικά του επεξεργαστή είναι σε επίπεδα gxt 1030 και παίζουν παιχνιδάκια casual μια χαρά και όλα αυτά με 100 ευρώ για τον r3 2200g.

στο μέλλον που θα μαζέψω λεφτά πάμε σε zen2 με 8 πυρήνες για τα σχεδιαστικά προγράμματα που θέλω παραπάνω δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/10/2018 στις 1:55 ΜΜ, Phoenix4 είπε

Άρα οι εταιρείες δεν κάνουν λάθη και οι CEO άδικα παραιτούνται όταν αποτυγχάνουν, εμείς δεν ξέρουμε τίποτα είμαστε από χωριό

Στο low + mid end χάνει σε όλους τους τομείς, cores, threads, iGPU και τιμή. Το Ghz advantage δεν το έχει εκεί γιατί μιλάμε για φθηνά cpus με χαμηλό TDP δεν πιάνουν τα ακραία +4.5 εκεί πέρα και clock to clock η amd είναι ίδια με την intel πλέον

Στο high end ο 8700K νικάει vs 2700Χ κατά 10% σε single core scenarios που όλο και λιγοστεύουν όταν μέχρι και ο Mozilla χρησιμοποιεί +4 cores πλέον και στο multicore χάνει κατά 20%. Είναι +100 ευρώ πιο ακριβός αυτή την στιγμή χωρίς ψύκτρα η οποία κάνει κανά ~40.

+140 ευρώ για να νικάς λίγο στα single και να χάνεις αρκετά στα multi

Στους server νικάνε πάλι σε όλους τους τομείς αλλά εκεί για να γίνει η αλλαγή θέλει χρόνια, οι εταιρείες δεν μπορούν να μεταβούν απότομα στους Epyc για διάφορους λόγους.

Τα δεδομένα rqaGg9e.png

μιλάνε μόνα τους

https://azure.microsoft.com/en-us/blog/introducing-the-new-hb-and-hc-azure-vm-sizes-for-hpc/

Αλλά δεν ξέρω τίποτα είμαι κακούλης

Να κανεις αιτηση για ceo βρε, χανεσαι. 

Επεξ/σία από possiz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αδιαφορω..  εχω χτισει συστημα για μια 8ετια οσον αφορα τα βασικα κομματια για δουλεια , απο εκει και περα η κονσολα ειναι μονοδρομος 

Αστα τα θυματα να ξοδευουν 2000αρα και 3000ρα καθε 2 χρονια  για να παιζουν τα Multiplatform με καλυτερες αντανακλασεις

Αηδια καταντησαν και θα φανε το κεφαλι τους , αν δεν το εχουν φαει ηδη 

 

 

Επεξ/σία από 7700K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για εσάς εγώ πάντως μέχρι το 2022 καλυπτομαι με τον G5400 και για ελαφρύ παιχνίδι βλεπε wot και για ελαφρύ video edit/Photoshop.Αν και η αλήθεια είναι ότι βλαστημησα για να τον βρω και τον πλήρωσα χρυσάφι (90 γιουρα).Απλά θέλω stability και η amd δεν με έχει πείσει ακόμα ότι δεν θα βλέπω μπλε οθόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TsoliasGR είπε

Δεν ξέρω για εσάς εγώ πάντως μέχρι το 2022 καλυπτομαι με τον G5400 και για ελαφρύ παιχνίδι βλεπε wot και για ελαφρύ video edit/Photoshop.Αν και η αλήθεια είναι ότι βλαστημησα για να τον βρω και τον πλήρωσα χρυσάφι (90 γιουρα).Απλά θέλω stability και η amd δεν με έχει πείσει ακόμα ότι δεν θα βλέπω μπλε οθόνες.

θα ηθελα να σε συστησω σε μια ανταγωνιστικη μου επιχειρηση ,θα τους συμβουλευεις κ θα σε πληρωνω εγω

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, what_if είπε

θα ηθελα να σε συστησω σε μια ανταγωνιστικη μου επιχειρηση ,θα τους συμβουλευεις κ θα σε πληρωνω εγω

Δεν καταλαβαίνω το πνεύμα σου.Αλλά να είσαι σίγουρος οτι αν ήμουν σίγουρος οτι δεν θα είχα μπλε οθόνες με την amd θα πήγαινα εκεί.Αλλά βλέπεις τόσα χρόνια μας έχει συνηθήσει αλλιώς, οπότε δικαιούμαι να είμαι επιφυλακτικός.Εάν το 2022 η amd έχει βελτιώσει τα γνωστά της θέματα τότε βέβαια θα αγοράσω amd με την προυπόθεση οτι θα έχει ίδια τιμολογιακή πολιτική μέ την  σημερινή και οτι οι επεξεργαστές της θα προσφέρουν πιο πολλά απο τους μπλέ όπως σήμερα στην κατηγορία  low-mid

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...