Προς το περιεχόμενο

Iphone 7 microphone problem/προβλημα μικροφωνο


Jayang

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

οπως λεει και ο τιτλος, εχω ενα iphone 7 το οποιο παρουσιασε προβλημα στο μικροφωνο. Δεν φτιαχνεται με τιποτα εκανα ρισετ,χαρντ ρισετ τασβησα ολα κλπ κλπ κλπ.

η πολυαγαπημενη apple δεν το φτιαχνει αλλα μου το αντικαθιστα με το πολυ μικρο ποσο των 300κατι ευρω.

η i repair φτιαχνει το μικροφωνο με 120 ευρω.

δεδομενου οτι το κινητο το πηρα μεταχειρισμενο εντος εγγυησης (η οποια εληξε τυχαια πριν μιαμιση βδομαδα-κλαιω) με 400 ευρω, δεν προκειται να δωσω τιποτα παραπανω για να το φτιαξω. Αγορασα ενα bluetooth για τις κλησεις και ολα καλα.

που ειναι λοιποντο θεμα. Το θεμα ειναι οτι το κινητο τωρα δεν βγαζει φωτογραφιες (ΚΛΑΙΩ ΜΕ ΤΗΝ Apple ΚΛΑΙΩ) και βιντεο. Καλα το βιντεο, αλλα φωτογραφιες γιατι οχι; Απενεργοποιησα το live ουτε τοτε δουλεψε. Και ρωτω λοιπον. Εχει κανεις καμια ιδεα τι θα μπορουσα να κανω; Τοχε παθει κανεις; Δεν με ενδιαφερει το μικροφωνο ας μνν δουλευει. Υπαρχει τροπος να φτιαξει η καμερα; Ας βγαζει βιντεο χωρις ηχο κανενα απολυτως προβλημα. Υπαρχει τροπος να παρακαμψω καπως το μικροφωνο; Και οτι εφαρμογες το χρειαζονται, ας μην περναει ηχος ας ειναι νεκρο. Τωρα βραχυκυκλωνει αποτινκαταλαβα και απλα δεν δουλευει.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τηλεφωνο υποθετω οτι μαλλον εχει φαει καποιο καλο πεσιμο καποια στιγμη και αυτα ειναι παρελκομενα που βγαινουν σιγα σιγα. Δεν ειμαι ηλεκτρονικος αλλα επισκευαζω τα δικα μου iphone μονος μου και δεν βλεπω με ποιον τροπο βραχυκυκλωνει το μικροφωνο την καμερα (ειδικα σε φωτογραφιες). Δεν ειναι καν στην ιδια πλευρα ουτε στην ιδια καλωδιοταινια ή κατι αλλο σχετικο. Μπορεις να δοκιμασεις καποιο αλλο service για πιο φθηνα αλλα μαλλον θα χρειαστεις και module της καμερας εκτος απο μικροφωνο. Εαν πιανουν τα χερια σου τοτε παραγγελνεις ανταλλακτικα και το κανεις και μονος σου (εχει μπελα ομως). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση! 

Δεν βραχυκυκλωνει το μικροφωνο την καμερα. Το μικροφωνο βραχυκυκλωνει, και ως αποτελεσμα δεν δουλευει η καμερα. Ειμαι σιγουρος για αυτο για τον εξης λογο:

μετα απο ρισταρτ καμια φορα δουλευει το μικροφωνο για λιγο στην αρχη. Και τοτε δουλευουν ολα καμερα βιντεο κλησεις ηχογραφησεις κλπ. Μολις βραχυκυκλωσει το μικροφωνο, παιρνω τηλεφωνο καποιον, κολλαει το κινητο παγωνει μετα ξεκολλαει και με πεταει απτην κληση. 

Οταν παω να βγαλω βιντεο το ιδιο παγωνει η καμερα και μετα με πεταει εξω. Παταω να βγαλει φωτογραφια παγωνει δεν την βγαζει και με πεταει. Η καμερα λειτουργει μια χαρα και χωρις μικροφωνο (προφανως) το ξερω επειδη κατεβασα το vsco και βγαζει μια χαρα φωτογραφιες. Γιατι; Επειδη δεν χρησιμοποιει το μικροφωνο για να βγαλει φωτογραφιες(λογικο ακουγεται κιολας) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς το 7 έχει 4 μικρόφωνα, πρέπει να προσδιορίσεις ποιο μικρόφωνο δεν δουλεύει; Όταν τραβάς βίντεο με την πίσω κάμερα είναι το ένα μικ το άλλο είναι της ανοιχτής ακρόασης και της μπροστινής κάμερας και τα αλλά δυο πάνε κάτω στη φόρτιση για την κλασική κλήση, αν το ένα μικ έχει πρόβλημα μπορεί να βραχυκυκλώσει. 

Σε περίπτωση που το κινητό κολλάει αρκετά και χάνει γενικά τους ήχους τότε πας για audio IC το οποίο πλέον είναι πολυφορεμένο στα 7αρια 

Δώσε μας μια εικόνα καλύτερη για να σου πούμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα, δεν δουλευει το βιντεο (ουτε με την μπροστινη καμερα ουτε με την πισω) δεν μπορω να ηχογραφησω στα memos, δεν δουλευει το σιρι (λογικο αφου δεν ακουγομαι αφου δεν δουλεφει το μικροφωνο) και δεν μπορω να κανω καμια κληση. Και οταν λεω δεν δουλευει η δεν μπορω να κανω δεν εννοη οτι το σηκωνει πχ ο αλλος και απλα δεν με ακουει. Εννοω με πεταει απτην κληση με πεταει απτο βιντεο με πεταει απτην καμερα κλπ κλπ. Αρα εχει βραχυκυκλωσει αποτι καταλαβαινω ολο.

και επαναλαμβανω δεν εχω κανενα προβλημα. Ας μην δουλευει. Θελω ομως να λειτουργει η καμερα. Ας βγαζει βιντεο χωρις ηχο πως να το πω. Ειναι γελοιο να χαλαει το μικροφωνο και αυτο να εχει ως αποτελεσμα να μην μπορω να βγαλω φωτογραφιες. Πιστευω συμφωνειτε μαζι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Jayang είπε

Οπως ειπα, δεν δουλευει το βιντεο (ουτε με την μπροστινη καμερα ουτε με την πισω) δεν μπορω να ηχογραφησω στα memos, δεν δουλευει το σιρι (λογικο αφου δεν ακουγομαι αφου δεν δουλεφει το μικροφωνο) και δεν μπορω να κανω καμια κληση. Και οταν λεω δεν δουλευει η δεν μπορω να κανω δεν εννοη οτι το σηκωνει πχ ο αλλος και απλα δεν με ακουει. Εννοω με πεταει απτην κληση με πεταει απτο βιντεο με πεταει απτην καμερα κλπ κλπ. Αρα εχει βραχυκυκλωσει αποτι καταλαβαινω ολο.

και επαναλαμβανω δεν εχω κανενα προβλημα. Ας μην δουλευει. Θελω ομως να λειτουργει η καμερα. Ας βγαζει βιντεο χωρις ηχο πως να το πω. Ειναι γελοιο να χαλαει το μικροφωνο και αυτο να εχει ως αποτελεσμα να μην μπορω να βγαλω φωτογραφιες. Πιστευω συμφωνειτε μαζι μου

Sorry αλλά με τον άνθρωπο που στο πούλησε έχεις μιλήσει?

Φταίει η Apple που αγόρασες λεμόνι ? Apple λέω και κλαίω..

Σε κάθε περίπτωση εγώ θα αγόραζα το refurbished της Apple για να ξεμπερδέψω ή θα το έδινα σε καποιο αξιολογο επισκευαστικό για να πάρω εικόνα τιμής και θα ζύγιζα τις επιλογές μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταιει ο ανθρωπος που μου το πουλησε. Το πηρα εντος εγγυησης πριν ενα χρονο και κατι, και μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα απολυτως θεμα. 

Αν φταιει η apple? Εννοειται πως φταιει. Πρωτων δεν το φτιαχνει και σου λεει σαλτα δωσε αλλα 300 για αντικατασταση και δευτερον το να μην δουλευει η καμερα εξαιτιας του μικροφωνου Ειναι σαν να μην παιρνει μπρος το αμαξι επειδη δεν εχει νερο για τους υαλοκαθαριστηρες ελεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Jayang είπε

Δεν φταιει ο ανθρωπος που μου το πουλησε. Το πηρα εντος εγγυησης πριν ενα χρονο και κατι, και μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα απολυτως θεμα. 

Αν φταιει η apple? Εννοειται πως φταιει. Πρωτων δεν το φτιαχνει και σου λεει σαλτα δωσε αλλα 300 για αντικατασταση και δευτερον το να μην δουλευει η καμερα εξαιτιας του μικροφωνου Ειναι σαν να μην παιρνει μπρος το αμαξι επειδη δεν εχει νερο για τους υαλοκαθαριστηρες ελεος.

μαν, επειδή δεν είμαστε καινούριοι εδώ ούτε στα προιόντα Apple, το τηλέφωνο πριν στο βγάλει αντικατασταση η Apple, το αφήνεις για έλεγχο.

Aν το πρόβλημα είναι χοντρό, δεν μπαίνουν στην διαδικασία να στο επιδιορθώσουν . Fair & square

Νομίζω ότι επίτηδες μας κρύβεις τα προβλήματα που σου βρήκαν. Θελεις να μας πεις τι ακριβώς σου είπαν μήπως ?

 

Πριν βιαστείς, έχω ήδη περάσει 2 φορές από το service Infoquest & ιStorm και είχα αντίστοιχη απάντηση με την δικιά σου, για άλλη μου συσκευή Apple

Επεξ/σία από tsakfot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πηγα καν δεν το πηραν καν. Τι σου κρυβω; Χαχαχαχα εφοριακος και εχω να κρυψω κατι; Τσιλ. 

Τηλεφωνο πηρα ειπα το προβλημα μου ειπαν μην το φερεις καν δεν το φτιαχνουμε η εγγυηση εληξε πριν μια βδομαδα και αν θες με 320 αν θυμαμαι καλα το φερνεις και σου στελνουμε καινουριο. 

Επισης ξεχνας το θεμα μου. Οπως ειπα ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ να δουλευει η καμερα μου θελω και ρωτησα αν γινεται. Ουτε ειπα κωλοαππλ δεν το φτιαχνεις ουτε τιποτα. Ειπα κωλοαπλ που χαλαει το μικροφωνο και ξαφνικα τον παιρνει ολο το κινητο. Αυτο ειπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jayang είπε

Δεν πηγα καν δεν το πηραν καν. Τι σου κρυβω; Χαχαχαχα εφοριακος και εχω να κρυψω κατι; Τσιλ. 

 Τηλεφωνο πηρα ειπα το προβλημα μου ειπαν μην το φερεις καν δεν το φτιαχνουμε η εγγυηση εληξε πριν μια βδομαδα και αν θες με 320 αν θυμαμαι καλα το φερνεις και σου στελνουμε καινουριο

 Επισης ξεχνας το θεμα μου. Οπως ειπα ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ να δουλευει η καμερα μου θελω και ρωτησα αν γινεται. Ουτε ειπα κωλοαππλ δεν το φτιαχνεις ουτε τιποτα. Ειπα κωλοαπλ που χαλαει το μικροφωνο και ξαφνικα τον παιρνει ολο το κινητο. Αυτο ειπα

Σορρυ αλλά γιατί δεν πήγες το τηλέφωνο στο official επισκευαστικό κέντρο?

Πήγαινε στην Infoquest ή σε ένα istorm, με το τηλέφωνο και ζήτα επιδιόρθωση ή εκτίμηση του προβληματος. Είναι οι επίσημοι επισκευαστές για την Ελλάδα.

Αν ειπώθηκε τέτοια τηλεδιάγνωση απο το τηλέφωνο, οι τύποι είναι ανεκδιήγητοι.

Δεν έχω καταλάβει που σχετίζεται η απλ με το ότι χάλασε το μικρόφωνο και μαζί πήρε την κάμερα...

Δλδ. αν έχει αρπάξει η μητρική απο κάτι άλλο και πάψει να δουλεύει και η οθόνη σε κανα δυο μέρες, θα φταίει το μικρόφωνο, η κάμερα και η κωλοαπλ ? είσαι λίγο μπερδεμένος και λύση σε αυτά δίνει το να το πας για έλεγχο.

όλα τα ΄'αλλα είναι περιττα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε υπόψη ότι η εγγύηση είναι 2ετίας οπότε αν είσαι ακόμα στο 2ο χρόνο (δεν καταλαβαίνω από τα γραφόμενά σου) κυνήγησέ το όσο πάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διετια παιδια εληξε πριν μια βδομαδα και κατι. Πηγα σημερα στην i system για να δω απο κοντα τι γινεται και η απαντηση ηταν αν θελω το αφηνω να δουν ακριβως τι παιζει και να μου πουν (με 20 ευρω χρεωση) ΑΛΛΑ οτι και να ειναι ειναι στα μεγαλα προβληματα μεσα σιγουρα που δεν φτιαχνουν και η μονη λυση ειναι 380 και αντικατασταση η να παω σε καποιον εξω να μ το φτιαξει. 

Φταιει το μικροφωνο και στις φωτογραφιες για τον εξης λογο. Κατεβασα το vsco και βγαζει φωτογραφιες κανονικα. Οταν κανω ρισταρτ καμια φορα δουλευει το μικροφωνο και τοτε δουλευει και η καμερα. Μετα απο λιγο οταν χαλαει το μικροφωνο σταματαει και η καμερα (το vsco ομως λειτουργει) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι audio IC μην το κουράζεις τσάμπα. 

 Λογικό είναι να σε αφήσουν για να το πάνε για έλεγχο και επειδή η Apple  δεν επισκευάζει μητρικές είναι λογικό να σε πάνε για αντικατάσταση.

δεν σου φταίει η Apple αλλά οι τούμπες...

για επισκευή θα πάει 120-150€  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...