Προς το περιεχόμενο

ΚΤΕΟ και προστιμο εφορίας μεσω taxis


splash18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Sorry αλλά δεν βγάζω νόημα από όλα αυτά έτσι όπως τα έχεις γράψει.

Εννοω οτι σε περιπτωση ακινησιας λογο τροχαιου να ενημερωνει το TAXIS η ασφαλιστικη σου.

Εχουν τις υποδομες οπως τους ενημερωνουν για τα ανασφαλιστα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, splash18 είπε

Τι να πω μακαρι να γινει σε τυχαια σειρα μηπως και το γλιτωσουμε οσοι δεν καταφεραμε πριν τη διορια να τα περασουμε. 

Εάν το πέρασες έστω και σήμερα από τη στιγμή που δεν έχει γίνει η διασταύρωση δεν έχεις πρόβλημα.

Όταν γίνει η διασταύρωση θα βγάλει αυτά που δεν έχουν περάσει ΚΤΕΟ μετά τη συγκεκριμένη προθεσμία και όχι αυτά που πέρασαν εκπρόθεσμα.

Κανένας όμως δεν ξέρει με σιγουριά πότε θα γίνει η διασταύρωση.Μπορεί και αύριο αλλά μπορεί και μετά τις εκλογές (συνήθως έτσι γίνεται στην Ελλάδα):P.

Μπορείς να το ρισκάρεις;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Εννοω οτι σε περιπτωση ακινησιας λογο τροχαιου να ενημερωνει το TAXIS η ασφαλιστικη σου.

Εχουν τις υποδομες οπως τους ενημερωνουν για τα ανασφαλιστα..

Δεν το βλέπω πραγματοποιήσιμο αυτό, πρέπει οι ασφαλιστικές να φτιάξουν νέα βάση δεδομένων με αυτοκίνητα σε ακινησία λόγω τροχαίου, πρέπει να πιστοποιείται με κάποιο τρόπο ότι το όχημα είναι αδύνατο να κινηθεί, πρέπει να αλλάξει η νομοθεσία, και όλα αυτά γιατί... γιατί σε σένα φαίνεται δύσκολο το να κάνεις την κανονική διαδικασία ακινησίας σε περίπτωση ατυχήματος?

Είσαι λίγο παράλογος εδώ που τα λέμε :)

15 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Εάν το πέρασες έστω και σήμερα από τη στιγμή που δεν έχει γίνει η διασταύρωση δεν έχεις πρόβλημα.

Όταν γίνει η διασταύρωση θα βγάλει αυτά που δεν έχουν περάσει ΚΤΕΟ μετά τη συγκεκριμένη προθεσμία και όχι αυτά που πέρασαν εκπρόθεσμα.

Κανένας όμως δεν ξέρει με σιγουριά πότε θα γίνει η διασταύρωση.Μπορεί και αύριο αλλά μπορεί και μετά τις εκλογές (συνήθως έτσι γίνεται στην Ελλάδα):P.

Μπορείς να το ρισκάρεις;;;;;

Η διασταύρωση μπορεί να έχει ήδη γίνει...

Η πρώτη διασταύρωση για να βρεθούν τα ανασφάλιστα έγινε 06/06/2017 αλλά το e-mail με τη λυπητερή στάλθηκε 16/06/2018 :)

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Η διασταύρωση μπορεί να έχει ήδη γίνει...

Η πρώτη διασταύρωση για να βρεθούν τα ανασφάλιστα έγινε 06/06/2017 αλλά το e-mail με τη λυπητερή στάλθηκε 16/06/2018 :)

Μπορεί αλλά εγώ γιατί πιστεύω  πως θα το ξέρουν πριν την αποστολή e-mail οι δημοσιογράφοι και θα βγουν πρωί πρωί με αγωνία ποιος θα προλάβει να το πει πρώτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν το βλέπω πραγματοποιήσιμο αυτό, πρέπει οι ασφαλιστικές να φτιάξουν νέα βάση δεδομένων με αυτοκίνητα σε ακινησία λόγω τροχαίου, πρέπει να πιστοποιείται με κάποιο τρόπο ότι το όχημα είναι αδύνατο να κινηθεί, πρέπει να αλλάξει η νομοθεσία, και όλα αυτά γιατί... γιατί σε σένα φαίνεται δύσκολο το να κάνεις την κανονική διαδικασία ακινησίας σε περίπτωση ατυχήματος?

Είσαι λίγο παράλογος εδώ που τα λέμε :)

Επειδη καθε τοσο θα κανουν αυτοι διασταυυρωση για κατι θα πρεπει να τρεχω εγω...?

Αυριο θα κανουν διασταυρωση για καρτα καυσαεριων μεθαυριο με τα βουλκανιζατερ ποτε αλλαξα λαστιχα μεθαυριο ποτε αναγομωσα τον πυροσβεστηρα...

Εαν θελουν να τα κανουν ολα online να κανουν και τις εισοδους εξοδους στα συνεργεια και τα service book..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, papoys1 είπε

Μπορεί αλλά εγώ γιατί πιστεύω  πως θα το ξέρουν πριν την αποστολή e-mail οι δημοσιογράφοι και θα βγουν πρωί πρωί με αγωνία ποιος θα προλάβει να το πει πρώτος.

Πιθανόν οι δημοσιογράφοι να το έχουν μάθει νωρίτερα, όπως και πιθανό είναι να το μάθουν και αυτοί τελευταία στιγμή.

Στη θέση του ts πάντως δεν θα ήμουν σίγουρος για τίποτα :)

1 λεπτό πριν, k_w_t είπε

Επειδη καθε τοσο θα κανουν αυτοι διασταυυρωση για κατι θα πρεπει να τρεχω εγω...?

Αυριο θα κανουν διασταυρωση για καρτα καυσαεριων μεθαυριο με τα βουλκανιζατερ ποτε αλλαξα λαστιχα μεθαυριο ποτε αναγομωσα τον πυροσβεστηρα...

Εαν θελουν να τα κανουν ολα online να κανουν και τις εισοδους εξοδους στα συνεργεια και τα service book..

Μα δεν θα κάνεις την προσωρινή ακινησία μόνο για να γλιτώσεις το πιθανό ηλεκτρονικό πρόστιμο λόγω έλλειψης κτεο, αλλά και για να γλιτώσεις το σίγουρο πρόστιμο όταν θα πας να το περάσεις κτεο εκπρόθεσμα.

Όσο για το τι θα κάνουν αύριο, κάτσε πρώτα να το κάνουν και το σχολιάζουμε μετά. Να σχολιάσουμε από τώρα κάτι που δεν προκύπτει από πουθενά ότι θα γίνει στο μέλλον, δεν έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δεν πρέπει να συγκρίνουμε το ΚΤΕΟ με τις Ασφάλειες.

Πίσω από τις Ασφαλιστικές κρύβονται πολλά χρήματα , άνθρωποι με δύναμη που έχουν τις προσβάσεις τους σε Υπουργούς , βουλευτές , Εφόρους και πάει λέγοντας,άρα έχουν τον τρόπο να πιέσουν ώστε να εξαναγκάσουν τους ανασφάλιστους να ασφαλιστούν.Και ποιος είναι αυτός;;;; 

Διασταύρωση και επιβολή προστίμων.

Με τα ΚΤΕΟ όμως δεν συμβαίνει το ίδιο.Σίγουρα υπάρχουν ιδιοκτήτες ΚΤΕΟ αλλά δεν έχουν τη δύναμη των άλλων άρα η επιβολή προστίμων επαφίεται αποκλειστικά στη βούληση των εκάστοτε κυβερνώντων οι οποίοι πάντα σκέφτονται το πολιτικό κόστος στην κάθε ενέργειά τους.Οπότε δεν περιμένω σύντομα πρόστιμα για ΚΤΕΟ.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ούτε το ένα ούτε το άλλο γιατί και ασφαλισμένα τα έχω και περασμένα ΚΤΕΟ αλλά κουβέντα να γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Πιθανόν οι δημοσιογράφοι να το έχουν μάθει νωρίτερα, όπως και πιθανό είναι να το μάθουν και αυτοί τελευταία στιγμή.

Στη θέση του ts πάντως δεν θα ήμουν σίγουρος για τίποτα :)

Μα δεν θα κάνεις την προσωρινή ακινησία μόνο για να γλιτώσεις το πιθανό ηλεκτρονικό πρόστιμο λόγω έλλειψης κτεο, αλλά και για να γλιτώσεις το σίγουρο πρόστιμο όταν θα πας να το περάσεις κτεο εκπρόθεσμα.

Όσο για το τι θα κάνουν αύριο, κάτσε πρώτα να το κάνουν και το σχολιάζουμε μετά. Να σχολιάσουμε από τώρα κάτι που δεν προκύπτει από πουθενά ότι θα γίνει στο μέλλον, δεν έχει νόημα.

Εχεις κολλησει με την ακινησια ... Δεν θελω να την κανω ρε συ λεμε....

Θελω ενα χαρτι που να λεει το οχημα δεν μπορει να κινηθει λογο βλαβης εστω και να παει με τον γερανο στο ΚΤΕΟ και να το βεβαιωσουν αυτοι....

Τοτε τι θα πουνε οτι δεν το πηγα .... Οριστε να το αλλα δεν δουλευει... 

Γραφτε μια βεβαιωση να λεει πχ.... "ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΕΧΕΙ ΣΑΖΜΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ ΤΟ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟ...."

Δεν γουσταρω να ξεβιδωνω τις πινακιδες απο το οχημα και να τις δωσω στην εφορια ..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Νομίζω ότι δεν πρέπει να συγκρίνουμε το ΚΤΕΟ με τις Ασφάλειες.

Πίσω από τις Ασφαλιστικές κρύβονται πολλά χρήματα , άνθρωποι με δύναμη που έχουν τις προσβάσεις τους σε Υπουργούς , βουλευτές , Εφόρους και πάει λέγοντας,άρα έχουν τον τρόπο να πιέσουν ώστε να εξαναγκάσουν τους ανασφάλιστους να ασφαλιστούν.Και ποιος είναι αυτός;;;; 

Διασταύρωση και επιβολή προστίμων.

Με τα ΚΤΕΟ όμως δεν συμβαίνει το ίδιο.Σίγουρα υπάρχουν ιδιοκτήτες ΚΤΕΟ αλλά δεν έχουν τη δύναμη των άλλων άρα η επιβολή προστίμων επαφίεται αποκλειστικά στη βούληση των εκάστοτε κυβερνώντων οι οποίοι πάντα σκέφτονται το πολιτικό κόστος στην κάθε ενέργειά τους.Οπότε δεν περιμένω σύντομα πρόστιμα για ΚΤΕΟ.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ούτε το ένα ούτε το άλλο γιατί και ασφαλισμένα τα έχω και περασμένα ΚΤΕΟ αλλά κουβέντα να γίνεται.

Εσύ δηλαδή πιστεύεις πως το κράτος έκανε όλη αυτή η ιστορία περί ανασφάλιστων για χατήρι των ασφαλιστικών? Και όχι για να εισπράξει λεφτά από πρόστιμα? :)

3 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Εχεις κολλησει με την ακινησια ... Δεν θελω να την κανω ρε συ λεμε....

Θελω ενα χαρτι που να λεει το οχημα δεν μπορει να κινηθει λογο βλαβης εστω και να παει με τον γερανο στο ΚΤΕΟ και να το βεβαιωσουν αυτοι....

Τοτε τι θα πουνε οτι δεν το πηγα .... Οριστε να το αλλα δεν δουλευει... 

Γραφτε μια βεβαιωση να λεει πχ.... "ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΕΧΕΙ ΣΑΖΜΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ ΤΟ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟ...."

Δεν γουσταρω να ξεβιδωνω τις πινακιδες απο το οχημα και να τις δωσω στην εφορια ..

Και εγώ φίλε μου δεν γουστάρω να κάνω πολλά πράγματα, τα κάνω όμως για να μην υποστώ τις συνέπειες.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια δεν γινεται καθε φορα που ενα αμαξι ειναι ακινητο λογω βλαβης το οποιο ειναι στο συνεργειο να πηγαινουμε για καταθεση πινακιδων. Δεν βολευει ουτε τα υπουργεια ουτε και εμας. Με μια βεβαιωση απο μηχανικο ολα καλα.

Επεξ/σία από alexakos89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άδικα συζητάτε περί ακινησίας.

Η μηχανή μου έχει βλάβη που δεν μπορώ αυτή την στιγμή για οικονομικούς λόγους να διορθώσω. Έχει μείνει 4 μήνες παρατημένη, το ΚΤΕΟ έχει λήξει.

Πήρα τηλέφωνο σε 2 ΚΤΕΟ και πήρα την ίδια ακριβώς απάντηση. Δεν γλυτώνεις το πρόστιμο αν είσαι ήδη εκπρόθεσμος και καταθέσεις πινακίδες. Δεν ξέρω τι νόημα βγάζει αυτό, με τι κριτήρια και με ποιο τρόπο γίνεται (αν γίνει ποτέ) η διασταύρωση, πάντως σαν μοναδική λύση σε αυτή την περίπτωση μου πρότειναν να πληρώσω οδική να μεταφέρει την μηχανή στο ΚΤΕΟ να την ελέγξουν, και αφού διαπιστωθεί η βλάβη να μου δώσουν ένα χαρτί παράτασης που ισχύει για ένα μήνα, ώστε να προλάβω να την φτιάξω και να ξαναπάω.

Φυσικά ούτε σε ένα μήνα νομίζω πως θα έχω λεφτά να την φτιάξω, ούτε οδική θα πληρώσω επειδή είναι μαλάκες. Θα ρισκάρω το πρόστιμο, πιο φθηνά θα μου βγει..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liopyr είπε

Άδικα συζητάτε περί ακινησίας.

Η μηχανή μου έχει βλάβη που δεν μπορώ αυτή την στιγμή για οικονομικούς λόγους να διορθώσω. Έχει μείνει 4 μήνες παρατημένη, το ΚΤΕΟ έχει λήξει.

Πήρα τηλέφωνο σε 2 ΚΤΕΟ και πήρα την ίδια ακριβώς απάντηση. Δεν γλυτώνεις το πρόστιμο αν είσαι ήδη εκπρόθεσμος και καταθέσεις πινακίδες. Δεν ξέρω τι νόημα βγάζει αυτό, με τι κριτήρια και με ποιο τρόπο γίνεται (αν γίνει ποτέ) η διασταύρωση, πάντως σαν μοναδική λύση σε αυτή την περίπτωση μου πρότειναν να πληρώσω οδική να μεταφέρει την μηχανή στο ΚΤΕΟ να την ελέγξουν, και αφού διαπιστωθεί η βλάβη να μου δώσουν ένα χαρτί παράτασης που ισχύει για ένα μήνα, ώστε να προλάβω να την φτιάξω και να ξαναπάω.

Φυσικά ούτε σε ένα μήνα νομίζω πως θα έχω λεφτά να την φτιάξω, ούτε οδική θα πληρώσω επειδή είναι μαλάκες. Θα ρισκάρω το πρόστιμο, πιο φθηνά θα μου βγει..

Μου φαίνεται πως κάπου έχεις μπερδευτεί...

Αυτό το "πρόστιμο" για το οποίο σε ενημέρωσαν τα κτεο ότι δεν το γλιτώνεις ακόμα και αν καταθέσεις πινακίδες, είναι το "παράβολο δημοσίου για εκπρόθεσμο έλεγχο κτεο", το οποίο το βεβαιώνει το κτεο και το πληρώνεις στο κτεο. Απλά ΑΝ και ΟΤΑΝ πας να περάσεις τη μηχανή σου κτεο, θα πληρώσεις εκτός από το κανονικό κόστος ελέγχου ΚΑΙ αυτό(14€ αν είσαι εκπρόθεσμος μέχρι και 1 μήνα, 24€ από 2 έως 6 μήνες και 45€ από 6 μήνες και πάνω), αν δεν πας ποτέ να την περάσεις κτεο τότε δεν θα πληρώσεις ποτέ το συγκεκριμένο παράβολο.

Το πρόστιμο που συζητάμε εδώ είναι κάτι άλλο, όπως λέει και ο τίτλος είναι πρόστιμο εφορίας.Η εφορία αντιπαραθέτει τη λίστα των κυκλοφορούντων οχημάτων με τη λίστα των οχημάτων που έχουν δελτίο σε ισχύ, και σε όσα βρεθούν να είναι στη λίστα κυκλοφορούντων χωρίς κτεο επιβάλλεται πρόστιμο 150€. Αυτό το συγκεκριμένο πρόστιμο φυσικά και θα το γλιτώσεις αν κάνεις ακινησία.

Επίσης διαφορετικό είναι και το πρόστιμο που σου επιβάλλει η τροχαία αν βεβαιώσει ότι οδηγείς το όχημα σου χωρίς κτεο, το οποίο εσένα τουλάχιστον δεν σε αφορά μια και δεν την οδηγείς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω μπερδευτεί. Αυτό ακριβώς είχα στο νου μου, να παραδώσω πινακίδες για να γλυτώσω το πρόστιμο της εφορίας επειδή δεν πρόκειται να φτιαχτεί σύντομα η μηχανή.

Μου είπαν πως ακόμα και αν παραδώσω πινακίδες, αν είναι εκπρόθεσμο θα πληρώσω το πρόστιμο στην εφορία. Το ξέρω ότι δεν βγάζει νόημα. Λέω ότι μου είπαν σε 2 ΚΤΕΟ. Μπορεί να είναι γραμμή τους να παραπληροφορούν για να σε αναγκάσουν να πας.

Πάρε ενα τηλ. σε κάποιο τυχαία να δεις τι θα σου πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liopyr είπε

Δεν έχω μπερδευτεί. Αυτό ακριβώς είχα στο νου μου, να παραδώσω πινακίδες για να γλυτώσω το πρόστιμο της εφορίας επειδή δεν πρόκειται να φτιαχτεί σύντομα η μηχανή.

Μου είπαν πως ακόμα και αν παραδώσω πινακίδες, αν είναι εκπρόθεσμο θα πληρώσω το πρόστιμο στην εφορία. Το ξέρω ότι δεν βγάζει νόημα. Λέω ότι μου είπαν σε 2 ΚΤΕΟ. Μπορεί να είναι γραμμή τους να παραπληροφορούν για να σε αναγκάσουν να πας.

Πάρε ενα τηλ. σε κάποιο τυχαία να δεις τι θα σου πουν.

Εγώ προσωπικά δεν χρειάζεται να πάρω κανένα τηλέφωνο σε κτεο για αυτό το θέμα, ξέρω τι ισχύει.

Αυτό που λες πως σου είπαν, έτσι ακριβώς όπως το περιγράφεις, ΔΕΝ ισχύει. Τώρα έπεσες σε άσχετους, επίτηδες στα είπαν έτσι για να σε αναγκάσουν να πας, δεν κατάλαβες σωστά, δεν ξέρω.

Αν πάντως κάνεις ακινησία σήμερα και γίνει ή έχει γίνει ήδη ηλεκτρονική διασταύρωση στις 01/10/2018 τότε δεν το γλιτώνεις το πρόστιμο της εφορίας(150€), αν γίνει ηλεκτρονική διασταύρωση αύριο(06/10/2018) τότε το γλιτώνεις το συγκεκριμένο πρόστιμο. Τόσο απλό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλέφωνο τους πήρα κάπου στις 20 Σεπτεμβρίου, είχα μια εβδομάδα χοντρικά στην διάθεσή μου να καταθέσω πινακίδες. Σίγουρα δεν υπάρχει περίπτωση να μην κατάλαβα σωστά, ρώτησα και στα 2 ΚΤΕΟ για αυτό το λόγο. Η απάντηση τους ήταν σαφής, αν είσαι εκπροθεσμος όταν καταθέσεις πινακίδες το πρόστιμο στην εφορία θα σου έρθει κανονικά.

 

Όποιος θέλει τους πιστεύει. Προσωπικά νομίζω πως για γραφειοκρατικούς  λόγους η διασταύρωση δεν θα γίνει στο άμεσο μέλλον, ίσως και ποτε. Πετούν άδεια για να πιάσουν γεμάτα. Στην αντίστοιχη περίπτωση με τις ασφαλειες, ακουγόταν κάμποσα χρόνια πως θα γίνει η διασταύρωση, είχε καταντήσει ανέκδοτο. Και όταν αποφάσισαν να την κάνουν παλι μαντάρα τα έκαναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...