Προς το περιεχόμενο

Vodafone VDSL 100Mbit - Κυκεώνας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα καθώς φαίνεται πως τα προβλήματα που έχω με την Vodafone δεν θα λυθούν εύκολα και ειρηνικά.

Είμαι συνδρομητής Vodafone πολλά χρόνια, από εποχή HoL. Ήμουν στα 50Mbit όπου τα πάντα ήταν σχεδόν τέλεια. Συγχρονισμός στα 50Mbit, κατέβαζα με ~ 5.8mb/s, σταθερή γραμμή, χωρίς αποσυνδέσεις. Με όλα αυτά είχα αγοράσει και ένα καλύτερο Router (TP Link VR600). Χαιρόμουν το Internet και όλα μια χαρά.

Ενώ λοιπόν όλα ήταν μια χαρά, έκανα το λάθος να ζητήσω (μιας και έγινε εμπορικά διαθέσιμο στην περιοχή μου), 100Mbit σύνδεση και με αυτή μου την κίνηση άρχισε ο Κυκεώνας.

 

Φάση 0. (50Mbit)

Ένα πρωί όπως σηκώνομαι να φτιάξω καφέ, βλέπω από το παράθυρο της κουζίνας ένα φορτηγάκι του ΟΤΕ και τον τεχνικό να πηγαινοέρχεται κατά μήκος της οδού, δεν έβλεπα αν μπαίνει σε σπίτια ή αν πηγαίνει στο Καφάο. Φοβήθηκα και αμέσως πήρα το κινητό μου στα χέρια να μπω στο Router να δω τι συμβαίνει.  Δεν είχα γραμμή για λίγα λεπτά. Όταν ήρθε η γραμμή ξανά, ήμουν κανονικά στα 50Mbit. Οπότε σκέφτηκα πως όλα είναι εντάξει. Λίγα λεπτά αργότερα το Internet αποσυνδέεται, ο Router χάνει το συγχρονισμό και βρίσκομαι στα ~25mbit. Κάνω επανεκκίνηση, τίποτα. Συνεχίζω με αυτήν την ταχύτητα όπου η αποσυνδέσεις είναι συνεχόμενες. 

Το δηλώνω βλάβη, έρχεται τεχνικός και βλέπει ότι υπάρχει βραχυκύκλωμα στη γραμμή εκτός σπιτιού. Μάλιστα μέτρησε 18V. 

 

Φάση 1. (50Mbit προς 100Mbit)

Μιας και είχα μιλήσει για τη διαθεσιμότητα των 100Mbit προχώρησα την διαδικασία. Στο τηλέφωνο με ενημέρωσαν πως θα έχω 100Mbit όπως φαίνεται και όλα θα πάνε καλά.

Η γραμμή μου πράγματι γίνεται Vectoring, στα 50Mbit αρχικά μέχρι να μου αλλάξουν προφίλ, χάνω για 15 μέρες περίπου την τηλεφωνία και περιμένω την τελική φάση. Το Internet φαινόταν να δουλεύει σωστά. Κατέβαζα κανονικά, δεν είχα αποσυνδέσεις.

 

Φάση 2. (100Mbit)

Το προφίλ άλλαξε, τέλη Σεπτεμβρίου, το τηλέφωνο επιτέλους λειτούργησε, αλλά ο συγχρονισμός έφτανε μέχρι 84Mbit. Κάνοντας ένα Speedtest, έπιασε αρχικά 75Mbit. Κατέβασα Drivers από nvidia και είδα πως ζορίζεται αρκετά μέχρι να φτάσει έστω τα 70Mbit. Πήρα τηλέφωνο να δηλώσω πως έχω 84Mbit με το Max Rate να είναι στα 107Mbit. (Με το που γίνει η σύνδεση το Max είναι κάπου στα 97Mbit και μετά από λίγα λεπτά δείχνει πως το Max είναι 107Mbit). Το τεχνικό τμήμα μου είπε πως αυτό πρέπει να διορθωθεί καθώς υπάρχει κάτι που λέγεται εγγύηση ποιότητας δικτύου και πρέπει να έχω 100Mbit από τη στιγμή που είναι διαθέσιμα.

 

Φάση 3. (100Mbit)

Το βράδυ κατάλαβα πως το Internet είναι αργό. Κάνω Speedtest και βλέπω 11mbit. Ο Router κανονικά στα 84Mbit. Κατεβάζω από Origin, Steam, nvidia, αλλά όχι πάνω από 900Kb/s-1.1Mb/s. Παρόλα αυτά ο τεχνικός ήταν να έρθει για το πρόβλημα του συγχρονισμού. 

Έρχεται ένα μεσημέρι ο τεχνικός και μου λέει χωρίς να κάνει τίποτα πως η ταχύτητα μου είναι σωστή, δεν θεωρείται πρόβλημα.

Βάζει ωστόσο το σύστημα του στην πρίζα και πάει να μετρήσει. Μετράει ADSL 10Mbit. Του λέω πώς γίνεται αυτό; Ήμουν στα 84Mbit.  Πάει να μετρήσει και στην είσοδο της πολυκατοικίας και βλέπει το ίδιο. Μιλάει με τα κεντρικά και του λένε πως κάτι έκανε και η κάρτα του DSLAM γύρισε σε ADSL. Αυτός έλεγε πως κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν, καθώς το μηχάνημα που μετράει τη γραμμή, δεν είναι Remote Control τόνισε χαρακτηριστικά. Οπότε ο τεχνικός δήλωσε ως βλάβη τον συγχρονισμό σε ADSL και όχι την βλάβη για την οποία τον φώναξα. Προέκυψε με λίγα λόγια μία νέα βλάβη και η δική μου ήρθε σε δεύτερη μοίρα.
Πράγματι μετά από 1-2 μέρες με γύρισαν πάλι σε VDSL Vectoring όπου συνέχισα να βλέπω ~85Mbit. Εντάξει λέω, δεν πειράζει. Πάω να κατεβάσω το FIFA 19 και βλέπω ότι δεν πιάνω πάνω από 1mb/s. Κάνω Speedtest και τα πράγματα ήταν ακόμα χειρότερα. 7Mbit.

 

Φάση 4. (100Mbit) - Εξάντληση υπομονής

Παίρνω τηλέφωνο το τεχνικό όπου δεν μπορούσα να πιάσω γραμμή. Περίμενα 25 λεπτά αναμονή. Παίρνω πάλι και περιμένω 7 λεπτά χωρίς αποτέλεσμα. Ανοίγω Chat και όταν με ρώτησαν ποιο είναι το πρόβλημα, τους είπα πως είχε εξαντληθεί η υπομονή μου. Κάναμε μέσω Chat δοκιμές επί δοκιμών, κατέβασε από το Router μου αρχείο, τίποτα. Η ταχύτητα σαν να έχω 10Mbit. Του πρότεινα να βάλω μόνο το TP LINK στη γραμμή και μου είπε να το κάνω. Πράγματι το έκανα, με πήρε στο κινητό και είδαμε πως δεν υπάρχει αλλαγή. Το TP LINK συγχρόνισε στα 94Mbit, αλλά η ταχύτητα ήταν σαν 10Mbit.

 

Μεσολάβησε Σαββατοκύριακό και σήμερα μετρώντας βλέπω πως έχω καλό Download με 80mbit. Not bad... Παρόλα αυτά συνεχίζω να έχω σφάλματα και όχι 100Mbit. 

1679476869_statsvdsl(Small).png.b798718a4e877e526b140f70d4d80956.png

 

Το βράδυ λογικά θα πέσει η ταχύτητα. Αν ναι, θα ενημερώσω εδώ σχετικά με το θέμα. Η βλάβη για χαμηλό Download τρέχει ακόμα (δεν νομίζω πως μέσα στο Σαββατοκύριακο διόρθωσαν κάτι).

 

Αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω θα έμενα στα 50Mbit όπου όλα ήταν μια χαρά αν εξαιρέσουμε τη Φάση 0 όπου έτυχε αυτή η βλάβη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέτοια ώρα η ταχύτητα αγγίζει τα 40Mbit...
Δυστυχώς έχω μπλέξει. Φαντάζομαι πως ακόμα και να με γυρίσουν σε 50άρι προφίλ, το πρόβλημα θα υπάρχει καθώς φαίνεται πως κάτι επηρεάζει τη γραμμή τέτοιες ώρες.
Κρίμα που έμπλεξα έτσι και πρέπει να γράφω επιστολές όπου πρέπει να εξηγώ ότι δεν πρόκειται να πληρώσω τους λογαριασμούς μου μέχρι να διορθωθεί το πρόβλημα.

Edit:

Έκανα ξανά και η ταχύτητα είναι ~22Mbit. Τόσο καλά...

 Speedtest.PNG.f15c7c6dc4f91df79adfa47e0c5d0cb7.PNG

Επεξ/σία από Heatspreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το μεσημέρι ήρθε τεχνικός.
Κατέβασε από FTP με περίπου 8mb/s. 
Τώρα τέτοια η ώρα το πρόβλημα εμφανίζεται και πάλι. 8Mbit, υψηλό Ping στα παιχνίδια που παίζω, κλπ. Στο LoL από 58ms Ping στον EW, τώρα έχω 105ms.
Πάμε γερά.

vdsl.PNG.3f99426428cdfedaf767a49d295879db.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά, η καμπίνα πιανού παρόχου είναι?

 

Επίσης που βρίσκεται η καμπίνα? γιατί ανέφερες ότι είδες τον τεχνικό από το μπαλκόνι.

 

Επεξ/σία από Dinoel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Η ιδέα να αλλάξεις πάροχο πώς σού φαίνεται;

Καλή και δύσκολη ταυτόχρονα. Έχω κινητό σταθερό και Internet και όλα αυτά σε πακέτο με καλή προσφορά. Έχω ακόμα συμβόλαιο για ένα χρόνο.
Θα αλλάξω πάροχο αν δω ότι δεν το φτιάχνουν. Δηλαδή θα κάνω παύση πληρωμών  αφού πρώτα τους έχω ενημερώσει.
 

4 ώρες πριν, Dinoel είπε

Βασικά, η καμπίνα πιανού παρόχου είναι?

Επίσης που βρίσκεται η καμπίνα? γιατί ανέφερες ότι είδες τον τεχνικό από το μπαλκόνι.

Η καμπίνα είναι στα 200 μέτρα από το σπίτι μου. 
Ο τεχνικός τότε όμως δεν ήταν στην καμπίνα, απλά είχα παρκάρει απ' έξω από εμένα. Ίσως να πήγε και σε άλλες πολυκατοικίες.

 

20.00 - 01.00 είναι το πρόβλημα όπως έχω καταλάβει με το χαμηλό Download.

Το πρόβλημα που δεν συγχρονίζει στα 100Mbit ενώ τα δείχνει στο Max, δεν ξέρω γιατί υπάρχει.

Επεξ/σία από Heatspreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Heatspreader είπε

Καλή και δύσκολη ταυτόχρονα. Έχω κινητό σταθερό και Internet και όλα αυτά σε πακέτο με καλή προσφορά. Έχω ακόμα συμβόλαιο για ένα χρόνο.
Θα αλλάξω πάροχο αν δω ότι δεν το φτιάχνουν. Δηλαδή θα κάνω παύση πληρωμών  αφού πρώτα τους έχω ενημερώσει.
 

Η καμπίνα είναι στα 200 μέτρα από το σπίτι μου. 
Ο τεχνικός τότε όμως δεν ήταν στην καμπίνα, απλά είχα παρκάρει απ' έξω από εμένα. Ίσως να πήγε και σε άλλες πολυκατοικίες.

20.00 - 01.00 είναι το πρόβλημα όπως έχω καταλάβει με το χαμηλό Download.

Το πρόβλημα που δεν συγχρονίζει στα 100Mbit ενώ τα δείχνει στο Max, δεν ξέρω γιατί υπάρχει.

Κοίταξε μια ιδέα θα μπορούσα να σου πω , αλλά ότι πρόβλημα και να σκέφτομαι είναι καθαρά από πάροχο ή του παρόχου που έχει την καμπίνα.

Υπερφορτομένη καμπίνα, bandwidth σε κάποιο από πάροχο, καμπίνα.

Πρέπει να έρθει να το δει τεχνικός την ώρα που έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που λες το έχω περιγράψει στη «Φάση 4». Έχει συμβεί με λίγα λόγια.
 

Αυτή τη στιγμή:


vdsl02.PNG.27979e8d6bf935950fd77213564dd4b6.PNG

1045039323_vdsl02testdownload.PNG.d5c9dff6f56008fbd8902844ca2c18ce.PNG

Επεξ/σία από Heatspreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα 50Mbit μου είχε δώσει το ZTE ZXHN H168N.
Τον τελευταίο καιρό ωστόσο είχα το TP-Link Archer VR600.

Για τα 100Mbit μου έφερε το ZTE ZXHN H267A για να έχω το VoIP.

 

Μόλις με πήραν τηλέφωνο και με ενημέρωσαν πως υπάρχει συμφόρηση στο δίκτυο και μέχρι τέλος του μήνα θα έχει διορθωθεί το πρόβλημα σχετικά με την χαμηλή ταχύτητα Download το βράδυ.
Σχετικά με τα 84Mbit μου είπαν πως δεν μπορεί να γίνει κάτι, καθώς ο ΟΤΕ δεν θεωρεί βλάβη μέχρι 30% κάτω της ταχύτητας. Τους είπα ότι με είχαν ενημερώσει πως υπάρχει εγγύηση ποιότητας δικτύου. Πως δηλαδή θα έχω σίγουρα τα 100Mbit. Μου ανέφερε πάνω σε αυτό πως θα γίνει έκπτωση 5% στο λογαριασμό μου από τη στιγμή που δεν γίνεται να πιάσω τα 100Mbit.
Της είπα πως θα το δω και αν δεν φτιάξει θα γυρίσω πάλι στα 50Mbit.

Το θέμα είναι πως μπήκα σε μία διαδικασία με VoIP και Router του παρόχου που θα άξιζαν μόνο αν είχα ακριβώς 100Mbit. 
Ευελπιστώ να φτιάξει και ο συγχρονισμός σε λίγο καιρό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετα με το πόσο είναι το attainable της καμπίνας , η σύνδεση που θα έχεις εξαρτάται από τον ΟΤΕ. Η VF απλά μισθώνει μια θέση...

 

Το 100αρι που ζητάς είναι διαθέσιμο από τον ΟΤΕ σε πολύ λίγα επιλεγμένα σημεία. Για αυτό δεν δίνει. Μιλάμε για διαδικασίες με αίτηση για vectoring στην καμπίνα για να είναι διαθέσιμο το 100-200 που ζήτησαν.

 

Θεωρώ αδύνατο να δωθεί 100αρι από εταιρία η οποία δεν έχει στην κατοχή της την καμπίνα , τουλάχιστον για το άμεσο μέλλον. 

Αυτή η ρύθμιση που είχε περάσει η VF για εσένα προφανώς δεν εγκρίθηκε ποτέ από τον ΟΤΕ στην καμπίνα του . Για αυτό δεν τους ενδιαφέρει το 13% των απωλειών , που εκ των πραγμάτων δεν σε φέρνει ούτε κατά διάνοια κοντά στα 50 για να θεωρήσεις πως δεν έχει νόημα. 

 

Τα error και η αστάθεια είναι βάσιμο όμως παράπονο , από τη στιγμή που το 50αρι ήταν σταθερό. 

Για εμένα η VF πήγε να περάσει παράτυπα την μεγαλύτερη ταχύτητα για να βγάλει ένα μεγαλύτερο  συμβόλαιο , και προφανώς μόλις ζορισει το δίκτυο σε ρίχνουν . Όχι γιατί δεν μπορούν να το δώσουν στιγμιαία αλλά γιατί χωρίς επίσημη υποστήριξη vectoring δεν μπορούν να το διατηρήσουν.

 

Αν ήσουν στον ΟΤΕ θα αντιμετωπιζες ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Αλλά επειδή θα μπορούσαν να βάλουν χέρι στην καμπίνα και να σε πασάρουν σε ζεύγος με λιγότερη κίνηση και crosstalk. Ημίμετρο σε κάθε περίπτωση. 

Οπότε γυρνάς σε 50αρα για να ηρεμήσεις , ή περιμένεις και σου βγαίνει η ψυχή μέχρι να τρέξει το vectoring. 

Ρίξε μια ματιά στο router και βρες σε τι τρέχει. το g.993.2 είναι vdsl2+ , ενώ το .5 τρέχει πραγματικό vectoring. Αν και κάτω από τα 115-120 attainable είναι λίγο απίθανο να είναι ενεργοποιημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2018 στις 4:42 ΜΜ, Heatspreader είπε

Για τα 50Mbit μου είχε δώσει το ZTE ZXHN H168N.
Τον τελευταίο καιρό ωστόσο είχα το TP-Link Archer VR600.

Για τα 100Mbit μου έφερε το ZTE ZXHN H267A για να έχω το VoIP.

Μόλις με πήραν τηλέφωνο και με ενημέρωσαν πως υπάρχει συμφόρηση στο δίκτυο και μέχρι τέλος του μήνα θα έχει διορθωθεί το πρόβλημα σχετικά με την χαμηλή ταχύτητα Download το βράδυ.
Σχετικά με τα 84Mbit μου είπαν πως δεν μπορεί να γίνει κάτι, καθώς ο ΟΤΕ δεν θεωρεί βλάβη μέχρι 30% κάτω της ταχύτητας. Τους είπα ότι με είχαν ενημερώσει πως υπάρχει εγγύηση ποιότητας δικτύου. Πως δηλαδή θα έχω σίγουρα τα 100Mbit. Μου ανέφερε πάνω σε αυτό πως θα γίνει έκπτωση 5% στο λογαριασμό μου από τη στιγμή που δεν γίνεται να πιάσω τα 100Mbit.
Της είπα πως θα το δω και αν δεν φτιάξει θα γυρίσω πάλι στα 50Mbit.

Το θέμα είναι πως μπήκα σε μία διαδικασία με VoIP και Router του παρόχου που θα άξιζαν μόνο αν είχα ακριβώς 100Mbit. 
Ευελπιστώ να φτιάξει και ο συγχρονισμός σε λίγο καιρό... 

Δεν ξέρω σε ποια περιοχή η πόλη είσαι αλλά και εγώ στην Ρόδο τα ίδια μου είπαν ότι υπάρχει συμφόρηση και ότι σε 2,3, μήνες θα φτιάξει , γιατί κάθε βράδυ από 7 μέχρι 11 πέφτει πολύ η ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

Άσχετα με το πόσο είναι το attainable της καμπίνας , η σύνδεση που θα έχεις εξαρτάται από τον ΟΤΕ. Η VF απλά μισθώνει μια θέση...

Το 100αρι που ζητάς είναι διαθέσιμο από τον ΟΤΕ σε πολύ λίγα επιλεγμένα σημεία. Για αυτό δεν δίνει. Μιλάμε για διαδικασίες με αίτηση για vectoring στην καμπίνα για να είναι διαθέσιμο το 100-200 που ζήτησαν.

Θεωρώ αδύνατο να δωθεί 100αρι από εταιρία η οποία δεν έχει στην κατοχή της την καμπίνα , τουλάχιστον για το άμεσο μέλλον. 

Αυτή η ρύθμιση που είχε περάσει η VF για εσένα προφανώς δεν εγκρίθηκε ποτέ από τον ΟΤΕ στην καμπίνα του . Για αυτό δεν τους ενδιαφέρει το 13% των απωλειών , που εκ των πραγμάτων δεν σε φέρνει ούτε κατά διάνοια κοντά στα 50 για να θεωρήσεις πως δεν έχει νόημα. 

Τα error και η αστάθεια είναι βάσιμο όμως παράπονο , από τη στιγμή που το 50αρι ήταν σταθερό. 

Για εμένα η VF πήγε να περάσει παράτυπα την μεγαλύτερη ταχύτητα για να βγάλει ένα μεγαλύτερο  συμβόλαιο , και προφανώς μόλις ζορισει το δίκτυο σε ρίχνουν . Όχι γιατί δεν μπορούν να το δώσουν στιγμιαία αλλά γιατί χωρίς επίσημη υποστήριξη vectoring δεν μπορούν να το διατηρήσουν.

Αν ήσουν στον ΟΤΕ θα αντιμετωπιζες ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Αλλά επειδή θα μπορούσαν να βάλουν χέρι στην καμπίνα και να σε πασάρουν σε ζεύγος με λιγότερη κίνηση και crosstalk. Ημίμετρο σε κάθε περίπτωση. 

Οπότε γυρνάς σε 50αρα για να ηρεμήσεις , ή περιμένεις και σου βγαίνει η ψυχή μέχρι να τρέξει το vectoring. 

Ρίξε μια ματιά στο router και βρες σε τι τρέχει. το g.993.2 είναι vdsl2+ , ενώ το .5 τρέχει πραγματικό vectoring. Αν και κάτω από τα 115-120 attainable είναι λίγο απίθανο να είναι ενεργοποιημένο.

vectoringStats02.PNG.4953deffb5db646e49c01df24cf472d6.PNG

 

2 ώρες πριν, stefanidisg είπε

Δεν ξέρω σε ποια περιοχή η πόλη είσαι αλλά και εγώ στην Ρόδο τα ίδια μου είπαν ότι υπάρχει συμφόρηση και ότι σε 2,3, μήνες θα φτιάξει , γιατί κάθε βράδυ από 7 μέχρι 11 πέφτει πολύ η ταχύτητα.

Ας φτιάξει και σε 13 μήνες, το θέμα είναι γιατί ζητάνε λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημά με ταχύτητα 50 στην Vodafone.

Κάλεσα τον τον τεχνικό και ηρθε σε πρωινές ώρες που τότες έχει καλή ταχύτητα.

Ο τεχνικός μου είπε "στο ρούτερ θα το δεις"

Όχι από την σεληδα speedtest γιατί την σεληδα την κατεβασουν όλοι.

Οι server δεν είναι καλή.

Τους πήρα πάλη τηλέφωνο στην Vodafone σε έναν τεχνικό και μού λέει η γραμει σού είναι μια χαρά.

Εγώ με τίποτα θα πάω στα 100 στην Vodafone.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...