Προς το περιεχόμενο

Vodafone VDSL 100Mbit - Κυκεώνας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το τι γράφει το Link Encapsulation είναι πιθανότατα λάθος του interface. Από τη στιγμή που αναφέρεται ως προφίλ το 17a, τότε είναι το σωστό για 100άρι. Περισσότερα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, stefanidisg είπε

Δεν ξέρω σε ποια περιοχή η πόλη είσαι αλλά και εγώ στην Ρόδο τα ίδια μου είπαν ότι υπάρχει συμφόρηση και ότι σε 2,3, μήνες θα φτιάξει , γιατί κάθε βράδυ από 7 μέχρι 11 πέφτει πολύ η ταχύτητα.

Και εδώ στα Ιωάννινα με Vodafone 50 vdsl

 

Επεξ/σία από Margiras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω ακριβώς το ιδιο πρόβλημα με τη διαφορά πως δεν ασχολείτε κανείς με το θέμα, ουτε η Vodafone ούτε ο ΟΤΕ.

Υποτίθεται οτι έχει δηλωθεί στον ΟΤΕ απο τη πρώτη στιγμη που ήρθε να κάνει τη μικτονόμηση ο τεχνικός της Vodafone.

Έχουν περάσει σχεδόν 3 βδομαδες.

 

Screenshot_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

g.993.2 έχει... 

Παράτησε το 100αρι και γυρνάς 50. δεν μπορούν να το καλύψουν και ούτε πρόκειται μέχρι να πάρει vectoring επίσημα... 

Έπρεπε να γράφει .5;
Σίγουρα;

Για να ασχοληθούν μαζί σου, πρέπει να φαίνεσαι απειλητικός και σίγουρος γι' αυτά που πρόκειται να κάνεις.
Έχω ηχογραφημένες όλες τις συνομιλίες, έχω Screenshots με τις ταχύτητες που πιάνω, κλπ.
Είμαι διατεθειμένος να μην πληρώσω φράγκο αν δεν γίνει αυτό που οφείλει να γίνει. Ήρεμα και με σιγουριά τους απειλώ μ' αυτό.
Εγώ έχω τα χρήματα, αν το πιάτο που μου σερβίρουν δεν είναι το σωστό, απλά δεν το πληρώνω. Είναι ο μόνος μοχλός πίεσης που έχει ο πελάτης.

Χθες το βράδυ η ταχύτητα φαινόταν να ήταν καλή πάντως. Για να δούμε...
 

Επεξ/σία από Heatspreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κάνω μια βλακώδη ερώτηση... Να υποθέσω ότι η σύνδεση σου με το ρουτερ είναι με καλώδιο LAN, και όχι με WIFI σωστά?

Στις 5/10/2018 στις 4:42 ΜΜ, Heatspreader είπε

Μόλις με πήραν τηλέφωνο και με ενημέρωσαν πως υπάρχει συμφόρηση στο δίκτυο και μέχρι τέλος του μήνα θα έχει διορθωθεί το πρόβλημα σχετικά με την χαμηλή ταχύτητα Download το βράδυ.
Σχετικά με τα 84Mbit μου είπαν πως δεν μπορεί να γίνει κάτι, καθώς ο ΟΤΕ δεν θεωρεί βλάβη μέχρι 30% κάτω της ταχύτητας. Τους είπα ότι με είχαν ενημερώσει πως υπάρχει εγγύηση ποιότητας δικτύου. Πως δηλαδή θα έχω σίγουρα τα 100Mbit. Μου ανέφερε πάνω σε αυτό πως θα γίνει έκπτωση 5% στο λογαριασμό μου από τη στιγμή που δεν γίνεται να πιάσω τα 100Mbit.
Της είπα πως θα το δω και αν δεν φτιάξει θα γυρίσω πάλι στα 50Mbit.

Το θέμα είναι πως μπήκα σε μία διαδικασία με VoIP και Router του παρόχου που θα άξιζαν μόνο αν είχα ακριβώς 100Mbit. 

Δεν σου τα είπαν σωστά... Σε γραμμές κατηγορίας VDSL ή και Fiber-to-Home θεωρείται "κοινή αποδοχή" απώλεια στην πραγματική ταχύτητα ως και 10%! Επομένως σε 50άρα είναι λογικό να έχεις πραγματικά (όχι συγχρονισμό, αλλά πραγματικά) στα 45 περίπου, και σε 100άρα αντίστοιχα στα 90. Φυσικά αυτό υπό την προυπόθεση ότι δεν το έχεις μόνο στη θεωρία  αλλά και στην πράξη, κάτι το οποίο φυσικά και δεν ισχύει στην περίπτωση σου.

Εμένα μου βρωμάει το όλο σκηνικό θέμα με cross-talk πάντως στο KV γιατί τώρα που τα διάβασα όλα προσεχτικά, έχεις τρελές διακυμάνσεις και μειώσεις ταχύτητας. Για την ιστορία ο Archer 600 (VR600) που τον έχω και εγώ μια χαρά σηκώνει 100άρα και κατεβάζει και σαν 100άρα, δοκιμασμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον δεν διάβασες σωστά.
Δεν έχω το Archer στη γραμμή δυστυχώς.

Εδώ δυναμικά.
vdsl03.PNG.38f48a45068e8f5078eb9b04599ce870.PNG

Επεξ/σία από Heatspreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2018 στις 10:23 ΜΜ, yositosi είπε

να κάνω μια βλακώδη ερώτηση... Να υποθέσω ότι η σύνδεση σου με το ρουτερ είναι με καλώδιο LAN, και όχι με WIFI σωστά?

Δεν σου τα είπαν σωστά... Σε γραμμές κατηγορίας VDSL ή και Fiber-to-Home θεωρείται "κοινή αποδοχή" απώλεια στην πραγματική ταχύτητα ως και 10%! Επομένως σε 50άρα είναι λογικό να έχεις πραγματικά (όχι συγχρονισμό, αλλά πραγματικά) στα 45 περίπου, και σε 100άρα αντίστοιχα στα 90. Φυσικά αυτό υπό την προυπόθεση ότι δεν το έχεις μόνο στη θεωρία  αλλά και στην πράξη, κάτι το οποίο φυσικά και δεν ισχύει στην περίπτωση σου.

Εμένα μου βρωμάει το όλο σκηνικό θέμα με cross-talk πάντως στο KV γιατί τώρα που τα διάβασα όλα προσεχτικά, έχεις τρελές διακυμάνσεις και μειώσεις ταχύτητας. Για την ιστορία ο Archer 600 (VR600) που τον έχω και εγώ μια χαρά σηκώνει 100άρα και κατεβάζει και σαν 100άρα, δοκιμασμένα.

καλημερα, μια ερωτηση,

με ρουτερ χωρις εξοδο phone πως εχεις τηλεφωνο στο σπιτι σου αφου ειναι voip η γραμμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ff7lucas είπε

 καλημερα, μια ερωτηση,

με ρουτερ χωρις εξοδο phone πως εχεις τηλεφωνο στο σπιτι σου αφου ειναι voip η γραμμη;

Vodafone, σε KV του ΟΤΕ, με POTS σύνδεση και όχι Voip (από την αρχή ΔΕΝ ήθελα Voip με τίποτα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yositosi είπε

Vodafone, σε KV του ΟΤΕ, με POTS σύνδεση και όχι Voip (από την αρχή ΔΕΝ ήθελα Voip με τίποτα!)

ευχαριστω,

το ρουτερ της vodafone που εχω στην 100 γραμμη ΖΤΕ ειναι με εξοδο phone μιας και η γραμμη ειναι voip αλλα συνεχεια κανει τρελλα και ελεγα να βαλω αλλο, και για αυτο η ερωτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι γίνεται να το κάνεις bridge με άλλο και να τρέχεις τηλεφωνία από το δικό τους, και το ιντερνετ από το δικό σου. Μην με ρωτήσεις πως, αλλά θυμάμαι ότι διάβαζα παλαιότερα παιδιά να κάνουν τέτοιες συνδεσμολογίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2018 στις 3:41 ΜΜ, yositosi είπε

νομίζω ότι γίνεται να το κάνεις bridge με άλλο και να τρέχεις τηλεφωνία από το δικό τους, και το ιντερνετ από το δικό σου. Μην με ρωτήσεις πως, αλλά θυμάμαι ότι διάβαζα παλαιότερα παιδιά να κάνουν τέτοιες συνδεσμολογίες.

Με bridge γίνεται αλλά το κακό έτσι είναι ότι τον συγχρονισμό τον παίρνει πάλι το βρωμοzte .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...